PÜROL 40s,eJaargang No 4128 Woensdag 8 Juni 1927 Bïa de Pinksterdagen. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Doorzitten Stukloopen DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagoro rogolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 28 Mei—4 Juni. Over de handel Engeland -Rusland. In het Eogelsche Lagerhuis is dezer dagen nogeens weer de afbreking van de betrek kingen met Rusland ter sprake geweest. De arbeidersafgevaardigde Clynes richtte tot de regeering de vraag, hoe bet nu verder met de handelsrelaties met de Russen zou gaan. Waarop de minister van binnenlaodsche zaken ten antwoord gaf, dat de regeering de hand6l geen stroobreed in de weg zou leggen. Als er Russen kwamen om bona fl le handel te drijven, dan zoudem zy de zelfde faciliteiten ontvangen ais de koop lieden van andere landen. Alleen zou hen als voorwaarde worden gesteld, dat z(j ziota zouden hebben le onthouden van elke pro paganda ten nadeele van Groot-BMttannië De minister sprak de verwachting uit, dat het met de handel wel los zou loopen en Clyaes toonde zich tevreden met het gege ven antwoord. Bijna op hetzelfde oogenblik echter voerde te Moskou over hetzelfde onderwerp het hoofd van bet Sovjetbewind, Rykof, het woord. Dat was in de byeeükomst van het Moskousche Sovjet. Hy verweet, even als reeds eerder ook Litwinot heeft gedaan de Britsche regeering, dat ze gebruik heeft gemaakt van vervalschte documenten, om een breuk met Rusland te bewerkstelligen. Dat zij het op een breuk aanstuurde was alleen om het ecbèo harer binnen-en bui- tenlandsche politiek te verdoezelen. Frankrijk: Lucifers-strijd. In de Fraoscbe Kamer is de stryd ont brand over de lucifers. De regeering wil het monopolie op de luciferefabrikatie op- beffen. Zy is in onderhandeling getreden met de Zweedsche Maat*ch3ppy „S'endd", die er baar lucifers wil fabriceeren en daarvoor fÜQk wil dokken. Poincaré heeft in de Kamer waar het voorstel nogal sterke bestryding ondervond, uiteengezet dat de nieuwe combinatie aan de S-aa' j tarlijks 34 millioen winst zal betalen, terwijl het personeel er zeker 5 millioen zal verdienen. Bovendien deponeert de Maatschappij een waarborgsom van 80 millioen roebel en zal er uit de winst bovendien nog heel wat belasting worden gebaald. Het ontwerp was, naar zijn meening, derhalve buitengewoon voordeelig voor de schatkist te actPen en zou heel wat geid opleveren voor het financieel herstel. Maar de tegenstand in de Kamer is groot. Genève: Int. Arbeidersconferentie. De Internationale Arbeidersconferontie le Genève is nog steeds bezig met de voor bereidende beraadslagingen. Io de ver gaderingen der drie commissies, welke zyo bencemd om de resoluiie voor te bereideD, is reeds heel wat afgepraat. En ook zijn er reeds eenige belangrijke beslissingen gevalleD. Er beersebt uiteraard herhaal delyk eeD stsik meelingsverschil. Uter aard want voortdurend komen de in zichten en weDSchen van de twee m«est belanghebbende groepen oh van werk gevers en arbeiders met elkander iG botsiDg. Tusscben bale groepen s'aan de gedelegeerden der verschillende rfgecrin gen, die veelal de beslissing in ba^aen hebben. Vooral belangryk waren de beraadsla gingen in de commissies voor de sociale verzekering en voor de vakorganisatie. In eerstgenoemde commissie nu wisten de arbeiders gedelegeerden een paar successen tn boeken, doorddt met meerderheid van stemmen, na een fel debat, een voorstel van de werkgevers verworpen werd, om de landarbeiders van de verplichte ziekte verzekering uit te sluiten, terwijl ook ver worpen werd een voorstel om naast ver- plxhte, vrijwillige verzekering megeiyk te maken Nieuws uit de Balkanstaten. Di Balkan heeft in de laatste tyd ook weer eens wat nieuws opgeleverd, al was het, als m°estal, nu juist niet goed ni-.uws Uitgezonden! dan hei oericht uit Bcekarest voigeos hetwelk de Roemeentche Koning weer zooverre in beterschap is toegenomen dat by buiten mag wandelen. Als men in aanmerking neemt, dat al eenige keeren de dood van de Koning is gemeld en later herhaaldeiyk verzekerd is, dat hy beton- mogeiyk nog laug kan maken, dan kiinkt dit bericht nogal gunstig. Als een gunstig teeben kan verder worden aangemerkt, dat de Koning ook weer zijn aandacht gaat wyden aan de politiek en er op zyu initia tief plannen in de maak zijn, om te komen tot een zg. rationaal-Kabioet. In Griekenland heelt men ook zoo'n oationaal Kabinet, maar de toestand is daar nog steeds dreigend. Ea uit de berichten van de laatste dagen biykt, dat het pas nog slechts een haar gescheeld heeft, of de GriekeD hadden hun zooveelste staatsgreep kunnen meemaken. Nieuwe strijd in 't Chineesche Rijk. In Ciiina is de strijd tusschen Tsjang Kai sjek en Tsjang tso lin weer in volle gang Sjek heeft alvast op Lin een belang rijk voordeel behsa'd, maar minder door de kracht van zyn leger dan wel door het ver raad van een tweetal generaals van T-j ing tso L'n, die met pak en zak naar Tsj ing Kai sj ik overliepen. Hetzelfde spelletje dat zich al zoovaak in China herhaald heelt. Tsjang tso lio is er echter in geelaagd zyn Uoofimacht in tact te houden en deze veilig naar het noorden terug te trekken. Hij heeft nu nieuwe stellingen ingenomen ten noorden van de Gile rivier, waar bij te Sinsiang zyn hoofdkwartier heeft opgesla gen. Lid heeft aan de persvertegenwoor digers verzekerd, dat hy de moed volstrekt oog niet verloren heeft 6n dat zyn leger sterk genoeg is, om T jsng kai sjek het hoofd te biedsD. De mogendheden echter aaan voort met het zenden ras versterkin gen naar Tienstin en Peking Zy wenschen op alle mogelijkheden voorbereid te zyn en hebben blijkbaar niet zooveel vertrou- weo in het leger van Tsjang tso lin als deze zelf. Afd. „Texel" van „het Nut." Algemeene vergadering. Bestuursleden en pers incluis waren het Vrij dagavond 1.1. elf personen die in hotel „Texel" de algemeene vergadering van de afd. „Texel" van „het Nut" bijwoonden. De heer Pisart sprak een openingswoord, gaf daarop de secretaris Gude gelegenheid tot lezing der notulen, welke onveranderd en onder dank zegging werden goedgekeurd. ingekomen was een schrijven van de heeren J. Krijnen en T. Buis, waarmee zij berichtten niet langer in de Comm. voor Schoolreisjes zitting te willen hebben. Bibliotheek. Wegens ontstentenis van deheerjac. Roeper en ongesteldheid van de heerJac. Eelman brengt de heer J. Krijnen verslag uit over het biblio theekwezen. Het jaar 1926 is voor de bibliotheek ongun stig geweest. Het aantal lezers bedroeg slechts 83, hetgeen aan de plaatselijke particuliere bibliotheken wordt toegeschreven. De boeken van het Nut vinden om verscheiden redenen weinig aftrek, waarom de heer C. Jonker voor stelde steun te vragen aan het Hoofdbestuur om zoo de kwijnende zaak meer leven in te blazen. De mogelijkheid werd geopperd door ruiling van boeken met een andere Nutsbiblio- theek meer lezers te winnen. Op verzoek zal de heer G. J. Duinker de boe kenlijst doorzien opdat boeken-uit-de-oude-doos niet weer worden vermeld, daar dit geen op wekkende invloed kan uitoefenen. De ontvangsten bedroegen f41,50. Het batig saldo f4.44. De rekening werd door de heeren Jonker en Buis nagezien en in orde bevonden. Geen volkstuintjes meer? Alle tuin'jes werden weer verhuurd. De reke ning sluit met een batig saldo, hoewel een paar perceeltjes wegens kweek voor een halve cent minder per vierk. M. werden geplaatst. Opgemerkt werd, dat sommigen hun tuintje voor de bloembollenteelt bezigen, hetgeen met in orde is. De opzet toch is de tuintjes voor de verbouw van groenten te benutten. Verwacht werd, dat de eigenaar der tuintjes na afloop van het contract dit niet weer zal vernieuwen. Het zal dan met onze „volkstuin tjes" gedaan zijn. De rekeningnazieners controleerden de be scheiden en al weer met gunstig resultaat. Een bedrag ad f7,15, door de penningmeester teveel verantwoord, zal worden gerestitueerd. De heer Krijnen oogstte des voorzitters dank wegens verrichte administratieve bezigheden. Een nieuwe bewaarschool? Mevr. Groenewold was niet ter vergadering. Bespreking van de staat der Bewaarschool- financiün moest derhalve worden uitgesteld. De voorzitter bracht onder onze aandacht, dat de zaak er goed voorstaat. Uitgaven waren er niet geweest, wel is er wat in 't laadje gevloeid, nl. rente van spaarbank en hypotheek. Verder werd meegedeeld, dat „zeer spoedig" met de diaconie der N.H. Gemeente alhier over de oprichting eener algemeene bewaarschool zal worden be raadslaagd. Over de Nutsbouwstichting. De administratie van dit Nutsinstituut wordt geheel verzorgd door de heer C. Jonker. In een dezer dagen gehouden gemeenschappelijke bijeenkomst van bcstuurderen van Nuts-depar- tement en Nutsbouwstichting werden de be scheiden dier boekhouding nagezien en keurig in orde bevonden. Het resultaat van dit onder zoek werd door de secretaris in een rapport vastgelegd. Naar reglementair voorschrift moet op de Nutswoningen jaarlijks worden afgeschreven, telkens een bedrag'onder goedkeuring der alge meene vergadering vastgesteld. Gewoonlijk wordt afgeschreven een bedrag gelijk aan de som welke op het voorschot van het rijk wordt afgelost. Zulks zal ook thans geschieden. In totaal zal dan op een bedrag van f58000 f 2300 zijn afgeschreven. Schoolreisjes. Inzake de schoolreisjes werd door de heer J. Krijnen uitvoerig verslag uitgebracht. De Commissie, aldus spreker, bestond uit de heeren A. v. d. Meulen, P. Kikkert, T. Buis en J. Krijnen De laatste twee hebben de reisjes echter voor bereid. Over de reis naar Amsterdam was de heer Krijnen slecht te spreken, daar de samenwerking met de begeleidende onderwijzer veel te wen schen overliet. Hij vond hierin zelfs aanleiding uit de commissie te treden. De heer Pisart uitte zijn spijt over het voor gevallene en was van meening, dat de heer Krijnen de strengen stijf had moeten houden. Op de vraag van de heer G. Joh. Duinker of eerst wel een duidelijk omschreven plan is opgemaakt, werd bevestigend geantwoord. Uit het financieel verslag bleek, dat een batig saldo rest van f 56,80. Bestuursverkiezing. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer M. Kooiman, werd voorzien door benoeming van de heer J. C. Roeper (bibliotheek.) Voor 't instituut volkstuintjes zal de heer J. Krijnen de heer M. Kooiman opvolgen. Voor dComm. voor Schoolreisjes werden geen personen aangewezen. Eerst zal door de heer burgemeester met onderwijzend personeel en commissieleden een gemeenschappelijke ver gadering worden belegd, met het doel de reisjes en daaraan verbonden moeilijkheden nader te bespreken. De heer J« Keijse' Az. moest aftreden, was niet herkiesbaar en werd opgevolgd door de heer A. Wierenga. De heer Jac. Roeper werd herbenoemd. Er werd geen afgevaardigde benoemd voor de Alg. Verg. te Amsterdam, daar de agenda weinig belangrijks bevat. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter omstreeks elf uur de vergadering sloot. Zelden wordt aan de stand van onze ba-o meter zooveel aandacht geschonken als wanneer een uitstapje te ondernemen staat. Van ouds zijn de Pinksterdagen daarvoor als uitverkoren en jaarlijks wordt de trek grooter, wordt breeder en dieper de stroom van „overkanters," die naar Texel golft. Wat heeft het Pinksterweer velen teleurgesteld Hoeveel met zorg ontworpen plannetjes zijn door onstuimige wind-en regenvlagen niet ver nield of verminkt? Wat een misrekening voor hen, die zich door wat zon en blauwe lucht verleiden lieten, doch later hun vermetelheid met een nat pak en slapgeregende zomerhoed moesten bekoopen. De eerste dag van de twee, die Pinksteren geeft, bracht het er tamelijk knap af. We worden in ons lage landje met zijn wisselend klimaat niet verwend en zijn al tevreê, wanneer het weer op zoo'n dag ons niet belemmert in de uitvoering van bescheiden opgezette plannetjes. We mochter. niet klagen, na zooveel wind en nattigheid, als waarop de laatste dagen ons vergastten. En zoete verwachting heerschte, dat de 2e Pinksterdag het er niet slechter zou afbrengen. Hoe deerlijk echter heeft de morgen van die dag ons van deernis vervuld wegens neerstrie mende regen en heftige windvlagen, die alle gedachten aan lente en Pinksterfeest op de vlucht dreven. Gelukkig trachtte de middag te vergoeden, wat de morgen bedorven had, al wist een stevige wind van geen wijken. Jammer, driewerf jammer, zulke verregende en verwaaide Pinksterdagen. o— Een groep Padvinders uit de Amstelstad toog Zaterdag naar Texel om in de „Dennen" een kamp te betrekken. Zij hebben de beide Pinksterdagen hier doorgebracht en verlieten Maandagavond weer het eiland. Naar ons werd meegedeeld, kregen zij van „Texel" een zeer goede Indruk en zullen meer dere groepen spoedig volgen. —o De voetbalwedstrijd op le Pinkster dag werd door ongeveer 225 personen bijge woond. We waren getuige van een spannende wed strijd die door de enthousiaste menigte met aandacht werd gevolgd. Aanvankelijk scheen het dat Texel I ,'cn Alcmaria-Comb. tegen elkaar waren opgewas sen. Beide teams zetten hun beste beentje voor en gaven spel te zien, dat aller belangstel ling had. Na de rust kwamen de Alkmaarders met ver dubbelde kracht opzetten. Daartegen waren de Texelaars niet bestand en het eind kwam nmt een 3—2 joverwinning voor de gasten. Wie deze match heeft bijgewoond, kan ge tuigen van de krachtige pogingen van Texel I om Alkmaar de baas te worden. o De 2e pinksterdag viel samen met de 15e Texelsche Zendingsdag. De open luchtsamenkomst in de Westermient bij de Fonteinsnol viel een matige belangstelling ten deel, wat deels aan het gure weer, deels aan het Sportfeest te den Burg moet worden toe geschreven. Eerst heeft gesproken de weleerw. heer Ds. J. A. Raabe, die tot onderwerp gekozen had .Het groote Zendingsdocument". Speker werd met aandacht gevolgd. De heer G.J. Staal, oud-Gouverneur-Gencraal van Suriname, sprak over het Zendingswerk der Herrnhutters in Suriname. Spreker trachtte een beeld te geven van de wijze hoe daar eenmaal met behulp van slaven land gewonnen en in cultuur gebracht werd. Duidelijk toonde hij aan welke zegenrijke invloed de verbrei ding van de Christelijke leer op dat onbe schaafde volkje heeft uitgeoefend. De weleerw. heer Ds. Plug van de Cocks- dorp sprak een slotwoord. De redevoeringen werden afgewisseld door liederen, door de aanwezigen gezongen. o— Onze tennisclub kreeg Maandag bezoek van haar Schager Zustervereeniging en heeft de gelegenheid om revanche te nemen en haar goede naam te herstellen uitstekend benut. In weerwil van wind en regen was de Schager club naar Texel gekomen. Ze werd hier ont vangen met alle hartelijkheid, die Texelaars eigen is, hetgeen niet belette dat zij het inde strijd op het tennisveld zwaar te verantwoorden had (Dank zij bereidwillige handen was de baan van het vele overtollige water bevrijd en bruikbaar geworden.) De Texelaars en „Texelarinuen" sloegen er fiksch op los en legden een behen digheid aan de dag, die onze bewondering af dwong. Een glansrijke overwinning was dus wel te voorzien. Aan 't slot moest door de gasten een nederlaag van 2-8 worden te boek gesteld. Knap werk, Texelsche tennis-virtuozen I o— Het Sportfeest op 2e Pinksterdag,door Gymnastiek- en Sportvcreeniging „Texel" met Texelsch Fanfare in eendrachtige samenwerking op touw gezet, dreigde in overvloed van wind en regenvlagen om te komen, 's Morgens althans rees aan het behoud van het troetel kind der laatste weken ernstige twijfel. Met het rijzen van de zon leefde de hoop echter weer op. Regenwolken lieten het bij hun dreigementen en maakten hier en daar voor blauwe lucht wat plaats. Een zonnetje bracht eenige verkwikking na een akelig-kille morgen en aan dat alles mag worden toegeschreven, dat het welvoorziene programma kon worden afgewerkt. Omstreeks twee uur was het „aantreden op de Groeneplaals" vanwaar het in optocht, met Texelsch Fa fare aan de spits, naar het Sport terrein ging. De gymnastiekoefeningen werden daar door het talryk publiek plm 900 personen met aandacht gevolgd in het bijzonder de knots oefeningen, die met zorg werden uitgevoerd. Ook de oefeningen aan rek, brug en paard hadden veler belangstelling. Gymnastiekvereniging „Texel" heeft zich flink geweeid en toonde opnieuw in de rij

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1