Texelsche Courant van Zaterdag 11 Juni 1927. TWEEDE BLAD De zonsverduistering Texelsche Berichten Gemengd Nieuws INRICHTINGEN welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders dor Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de American Petroieum Coinpai y te 's Gravenbage om voor het perceel, kadastraal békend ia Sectie B, No. 39 te Oosterend een ondorgrondsc'ae benzine-bewaarpl&ats met aftapinrichting te mogen oprichieo door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 7 Juni 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. door S. de Boer. In de ochtend van 29 Junie a.s. zal er een zonsverduistering plaats hebben, die In Engeland en Noorwegen totaal zal zijn, en in ons land gedeeltelijk, ongeveer tien duim, zoals de oude astronomen plachten te zeggen, d.i. bij 't midden der verduistering is de middellijn der zon voor tien twaalde gedeelte door de maan bedekt. De verduistering zal dus bij geheel be wolkte lucht goed merkbaar zijn, als men 't weetwie 't niet weet zal misschien niet mer ken dat er iets ongewoons aan de hand is. Bij gunstig weer zal 't wel de moeite waard zijn het verschijnsel te volgen. Daartoe make men een zonneglaasje op de volgende wijze: Laat de glazemaker een paar vieikante stukjes vensterglas snijden van 4 bij 4 cMneem met een vijl de scherpe kanten weg, plak op het ene van niet al te dun papier een randje ter ter breedte van'n halve cM., bewalm het andere enigsins ongelijkmatig met een kaars of petro leumlampje, beproef eerst bij heldere zonneschijn of de dichtst bewalmde plek het zonlicht vol doende tempert, en plak dit glaasje op het eerste Als het zaakje gedroogd is, kunt ge dit zonne glaasje in de vestzak steken, ge kunt het be waren en later eens weer gebruiken. Als er weer een zoneklips is? Ja, maar ook anders wel. Want soms kan men op de zon donkere vlekken zien, en zo waarnemen dat hij om zijn as draait, als een tol. De verrekijkers waar de sterrekundigen de zon mee waarnemen zijn vooizien van spesiaal daarvoor vervaardigde zonneglazen. Wie een kijker zonder dergelijk glas op de zon richt, handelt hoogst onvoor zichtig; ook bij zwakke vergroting wordt het reeds zo felle licht daardoor nog vele malen versterkt. Een bedorven fotografie negatief (een zwarte plaat) is ook een uitstekend zonneglas. De zonnevlekken zijn soms groot en talrijk, soms klein en zeldzaam. Dat wisselt af om de elf jaar. We hebben nu een maximum, we verwachten een minimum in 1934, een maximum in 1938. Groote zonnevlekken kan men zien met een bewalmd glaasje. Ja dikwijls heb ik ze gezien met het geheel ongewapend oog. Vooral in de winter kan 't gebeuren dat de nevel allengs dunner wordt en de zon, bleek en flets als een schijfje witte kaas, er door komt kijken. Of de zon gaat onder in de avondnevel, het licht wordt geleidelik zwakker en roder, en dooft uit nog voordat het hemel lichaam de kim heeft bereikt. Dan kan men grote zonnevlekken met het blote oog zien. Veel vaker is menigeen daartoe in de gelegen heid bij de ronde lichtplekjes die zichtbaar zijn als de zon door een gaatje schijnt. Deze plekjes zijn rond doordat de zon rond is, dik wijls langwerpig doordat de stralen enigszins schuin op de wand vallen. Is het gaatje niet heel nauw, dan is het zonnebeeldje wel licht sterk maar onduidelik van omtrek. Is het gat heel klein, dan is 't beeldje weliswaar zwak van licht, maar scherp van omtrek en vooral in een overigens donker vertrek kan men dan de zonnevlekken dikwijls zeer goed onderscheiden. Kijkt men de volgende dag op hetzelfde uur nog eens weer, dan blijkt dat de vlek zich verplaatst heeft, want de zon draait in 26 dagen om zijn as. De zonnevlekken zijn zeer onbestendig: door een kijker bemerkt men elke dag verandering in vorm en grootte. Zel den duurt een vlek of vlekkengroep langer dan zes weken. Men verzuime niet bij gelegenheid van de zonsverduistering er op te letten dat het zonne beeldje, zoals het valt door een gaatje of het gebladerte, niet rond, maar sikkelvormig is. Wat zijn die zonnevlekken toch vraagt ge. Want zo zijn wij mensen. Dag aan dag, jaar in jaar uit, rijst telkens aan de hemel dat ontzagiike wonder, dat we zo goed kennen, waar we maar een woordje van drie letters voor over hebbenals we in een goede stem ming verkeren krijgt het wel eens een liever naampje van drie lettergrepen, maar het laat ons koud, in figuurlijke zin. Slechts als het verduisterd wordt trekt het onze aandacht; en als er zich een vlekje op vertoont, willen we weten wat dat is. Vraag liever wat de zon is l Maar vraag het niet aan mij, want de zon is een raadsel, een wonder, oneindig ver, reusachtig groot, onbegrijpelik heet. In oude tijden bewezen vele volken aan de zon goddelike eer. En terecht: zij eerden de Schepper in het schepj-ingsgewrocht waarvan ze dageliks de zegeningen ondervonden. HM. Koningin Moeder bracht een bezoek aan het Volkssana- torlumte Hellen doorn, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dier prachtige instelling. Er is geen geleerde die de zon begrijpt. Ja, we weten allemaal dat het een grote hete bol is, die licht en warmte geeft. Maar men heeft berekend dat slechts een twee-duizend-milll- oenste gedeelte van het licht en de warmte die de zon uitzendt, aan onze aarde ten goede komt. Reeds duizenden en jniUioenen jaren lang wordt zoo'n ontzettende hoeveelheid energie uitgestraald, en wie daar even over nadenkt vraagt in eerbiedige verbazinghoe is 't rr.ogelik zonder op antwoord te durven hopen. De zon is een bol Maar dat schijn baar zo eenvoudige feit is voor de geleerden een onoplosbaar raadsel, ja velen schrijven het aan gezichtsbedrog toe. De zon is groot. Laat de aarde worden voorgesteld door een ert, dan kan de zon worden voorgesteld door een bol zoo groot als een wagenrad. De zon is heet; op een afstand van 150 millioen kilo meter, waar een vliegmasjine honderd jaar over zou doen, kunnen we de gloed nog niet aan de^oogen verdragen. Men schat zijn tem peratuur op 7C00 graden Celsius. Hoe warm dat eigenlik is, daar hebben we geen begrip van. De temperatuur van ijs is 0" die van smeltend ijzer 1600"; en tracht u nu eens een land voor te stellen waar het 3200° is, en waar de mensen smeltend ijzer moeten beschouwen als iets dat ijskoud is. Dat is ondenkbaar immers. En dan hebt ge nog lang niet de temperatuur van de zon I Niet met de N. Herv., doch met de D o o p s g. Kerkeraad zal de afd. Texel van 't Nut over de stichting eener bewaarschool alhier beraadslagen. De Stormramp. De inschrijving ten voordeele van ge teisterd Nederland, in ons blad van Zater dag 1.1 door onze administratie aangekon digd, heeft weinig resultaat opgeleverd. We meenen dit veilig te mogen toe schrijven aan de formatie van een plaatselijk stormramp-comité, waarvan we in ons blad van Woensdag 1.1. gelukkig - reeds melding mochten maken. Van Gez. R. te den Burg mochten we f2,50 ontvangen, zoodat we in totaal f27,50 aan bovengemelde comité kunnen afdragen. Met de inzameling van gelden is door het comité bereids een aanvang gemaakt. We wenschen het een groot succes toe. Texelaars! aan u de taak alle records van liefdadigheid te slaanVerschuilt u niet achter zwakke en twijfelachtige argu menten, doch geeft naar uw vermogen. Groentenveiling—den Burg. Van betrouwbare zijde deelt men ons mee, dat in de week na kermis door de T.P.V. met het veilen van groenten weer een aanvaog wordt gemaakt. Zulks dus in tegenspraak met de geruchten volgens welke deze' veiling tot het verleden zou behooren. Voorloopig zal tweemaal per week wor den geveild. In verband met de in het vereenigings- gebouw gevestigde eierveiling zal door het bestuur worden getracht van B en W toe stemming te verkrijgen om die groent-n- veiling nabij het gebouw van dê „vischaf- slag" alhier te doen plaatsvinden. Briefport-verlaging. Op 1 Juli a.s. zullen de bij particulieren voor handen zijnde 10 cents postzegels aan de kantoren kunnen worden ingewisseld in verband met de invoering van het 7Vs cents tarief voor binnenlandsche brieven. Examens-Zeevaartschool. De schriftelijke examens tot verkrijging van het eind-diploma 2-jarige cursus aan de Zeevaartschool alhier zjjn in volle gang. Ze duren voort tot Woensdag a.s. waarna op Dinsdag 21 Juni het mondeling examen volgt. Omstreeks half Juli kan de uitslag dezer examens worder tegemoet gezien. J. A. Hazewinkel. De Minister van 0. K. en W. heeft blij kens zjjn schrijven van 9 dezer aan de benoeming van de heer J. A. Hazewinkel tot leeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam zijn- goedkeuring gehecht. Polder Waal-en-Burg. Gisteren werd door Dijkgraaf en Heem raden van Waal-en-Burg aanbesteed het maken en verzwaren van kaden langs de boezem van Waal-en-Burg met enkele bij komende werken. De aanbesteding ge schiedde in 3 perceelen. De uitslag is als volgt: C. C. Barhorst Perceel I llö'/a c. per Ms II 169'/2c perMs C. Kooiman Harlingen III f 28180, P. Kikkert I 99V3 c. per M3 Jb. Kind, Stolpervlotbrug, Zype I 110 c. per M- Totaal f5830,— II 110 c. per M» Totaal f3610,— I en II Totaal f9250, K. Ooms, Scharwoude by Hoorn Alles voor f34699,— Wagenaar, Koog a. d. Zaan Alles voor f39637, Gunning voorbehouden. Electrische Centrale. De bouw van de electrische centrale vor dert flink. De muren ryzen al fiks op, hecht en sterk. De volgende week wordt de houten koeltoren verwacht. Deze werd gebouwd in Duitschland en wordt door Duitsche monteurs hier op het van gewapend beton vervaardigd fundament opgesteld. Ook de ijzeren spanten voor de kap zullen thans niet lang meer op zich laten wach ten. Tegen het eind dezer maand zullen vermoedeiyk de locomobielen arriveeren. Leldsche Lammerenmarkt. 10 Juni 1927: Prijzen 10—18 gld.handel stug. OUDESCHILD „Jeugdbond voor Onthouding". Dank zij rusteloos streven naar een eigen vereenigingslokaal is het bestuur der afd. Texel van de J.V.O. alhier er dezer dagen in geslaagd haar plannen te verwezenlij- kon. Het heeft thans de beschikking over 'n eigen localiteit, waarin de vergaderingen voortaan zullen plaatsvirden. Een en ander is door bereidwillige handen gezellig en smaakvol ingericht. (Ingezonden). DE COCKSDORP Noodlanding. Gistermiddag vertoonden zich boven ons dorp een viertal landvliegtuigen, vermoe delijk gestationeerd op het kamp te de Kooy bij Helder. Twee ervan waren uitgerust met een schyf, welke aan een lang touw werd meegesleept. Toen juist boven de vuurtoren een wen ding werd gemaakt, kwam een der; vlieg tuigen met zoo'n schijf in botsing (3.15 u.). Zijn schroef werd ontwricht en'n noodlan ding werd noodzakeiyk, welke op het strand beoosten de toren met goed gevolg ver liep. Nadat de vliegeniers zich telefonisch met de Kooy in verbinding hadden gesteld was hulp spoedig aanwezig. Eerst werd nog gepoogd onmiddellijk weer op te stygen doch tevergeefs. In de loop van de 'dag hoopte men weer te kunnen vertrekken. Later bericht: (telef.): Reeds omstreeks 5 uur is het vliegtuig met een nieuwe schroef opgestegen en in de richting van Helder ver trokken. Buitenland. B r i a n d zou te Washington heb ban laten polsen naar de mogelijkheid van het sluiten van een anti-oorlogs verdrag tusschon Frankrijk en de Ver. Staten. Het bestuur van do provincie Quebec tCanada) heeft last gegeven, dat de nasporingen n&ar Nungo-ST en oli die twee watervliegtuigen nog steeds voortzetten, thans moeten women j digd. Vierling. De vrouw van een trambestuurder heeft in ZO. Londen vier kinderen ter wereld gebracht, die het goed maken. Dit is de tweede vioilirg die in enkele maanden tijds in dezelfde buurt geboren is. Gesnapt. Te Brandenburg is 's nachts een agent van de Schuppo neergeschoten toen by pioces verbaal wilde opmaken tegen een man die zonder licht fietste. De moordenaar is ontdekt. Moord. De grondeigenaar Klopp on syo zoon zijn op hun riddergoed bij Cothem door een onbekende van korte afstand doodgeschoten De dadei, die waarschijn'ijk uit wraak heeft gehai dtid is ontkomen. BI) Minsk is opzettelijk een auto- ongeluk veroorzaakt, leden van de Russisische en Poolsche geheime politie kwamen om, Er is weer politiek in 't spel. De Spaansche kroonprins lijdt opDieuw aan bloediDgen zoodat zijn toestand ernstige ongerustheid baart. Te New-York zal een wolken krabber verrijzen van 400 M hoogte met 110 verdiepingen. Dit gebouw zal hot hoogste ter wereld zijn. De regeering Averescu in Roemenië zou oen sommotje vau honder den millioenen lei stibnm onder elkaar hebben verdeeld, aldus het Alg Harde sbl Blijkbaar hadden de lui aan hun niet geringe ministershonoraiia niet genoeg. LUCHTVAART. Voor een vlucht San Francisco - Honoloeloe wordt te New York een prijzenfonds van 75000 pst. bijeenge bracht. Bij NewYork wordt een baan van 1mijl aangelegd om het starten aan zwaarbeladen vliegtuigen mogelijk te maken. In Engeland worden plannen gemaakt voor een non-stop-vlucht naar Britscb Indië. Voor de Moeders van Nun- gesser en Coli wordt te New-York door een commissie, met de oud gezant van Amerika te Parijs als voorzitter, 150 000 dollar bijeengebracht. De moord op de Sovjet-gezant te Warschau. Inzake de moord op de Sovjet-gezant Wojkof te Warschau die zulk een op schudding verwekte, wordt nader ver meld, dat de Poolsche regeering van meeniDg is, dat zij voor dit nYsdrijf niet verant- delijk kan worden gesteld dat eene Kowerda de vermoedelijke moordenaar is, die als zijn schu d bewezen wordt, 8 A 15 jaar celstraf zal krijgen dat hij slechts door een buitengewone rechtbank ter dood kan wordoo veroor deeld dat gratie dan uitgesloten is; dat Moskou de moreele schuld van de aanslag op Engeland scbu'ft dat de Poolsche regeering bet Poolsche blad in beslag nam, dat voor Kowerda geld wilde inzamelen en dat het gebouwvan't Poolscho gezant schap te Moakou extra baveiligd wordt. Athletiek. Maurice Degrelle, een welbekend Fransch athleet, heeft het Fransche record over 100 meter, dat met 1'».8 sec. op naam van AudréMourlon stond, verbeterd tot 10 6 sec. In de Alpen bij Riffieton zyn de lijken gevonden van een man en een vrouw, die doodgevroren waren. De Vliegtocht New York—Berlijn. Chamberlin en zijn passagier Levine hebben ontelbare ge- lukweDschen uit alle deèlen der Wereld ontvangen en verklaarden zeer onder de indruk te zijn van de hartelijke ontvangst hun door Duitschland bereid. Zij zullen een rondvlucht over Europa maken en vermoedelijk een bezoek brengen aan Rome, Weenen en Parijs. In Kottbus en Berlijn zullen straten naar hen worden genoemd, vermoedelijk zal een Duitsch oorlogsschip h'n terug voeren naar Amerika. Bij een Spaansche vliegtuig- aanval is een aanvoerder der opstf n delingen in Marokko door 'n bom gedood. Het Deensche ontwapenings voorstel is thans mit 39-24stem men finaal verworpen.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5