40sl'J aargang 17 No 4133 Zaterdag 25 Juni 1927 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Op Uwe uitstapjes, ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Nog eens: laat uw grond onderzoeken. CASCADE DROPS CASCADE DROPS J. F. van LIESHOUT, Alkmaar TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodoro regel meer: 10 ct. -Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. Bij abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In het landbouw- en veeteeltbedrijf staan we niet zelden voorzeer onaangename verrassingen. De prijzen der produkten vielen meermalen tegenhet weer speelt ons parten, 't zij door aanhoudende droogte, 't zij door teveel regen, allerlei ziekten tasten dieren en planten aan. Tegen vele ongunstige faktoren staan we machteloos. Een periode van koude, felle droogte of overvloedige regen hebben we eenvoudig te aanvaarden. Op de prijzen van graan, lamme ren, wol en zuivelprodukten kan de landman al heel weinig invloed uitoefenen. Tegen vele ziekten en beschadigingen van de landbouwge wassen zijn nog geen afdoende middelen ge vonden. En toch heeft, ondanks de vele tegenwerkende omstandigheden, de landbouwer het voor een groot deel in de hand of zijn geteelde produk ten van goede kwaliteit en overvloedig zullen zijn. Wanneer hij begint met uitstekend zaai zaad en pootgoed, de -juiste bewerking en be mesting toepast, zorgt voor goede ontwatering het onkruid zorgvuldig bestrijdt, fokt met het beste materaal, kontröle uitoefent op de melk- opbrengst en 't vetgehalte der melk, gebruik maakt van de beste landbouwwerktuigen, dan zal hij allicht eindigen met een goed resultaat afgezien van de prijzen. In dit artiekeltje wil ik iets zeggen over de juiste bemesting, die alleen kan worden toegepast, nadat |vooraf de grond is onderzocht. De keuze van de kunst mest die zal worden gebruikt en op bouwland ook de keuze van het te verbouwen gewas moet afhangen de uitslag van het onderzoek van de grond. Ik heb dit al meermalen gezegd en geschreven en zal daar mee doorgaan, tot dat algemeen grondonderzoek zal worden toe gepast. Voor Texel is het vooral zeer nodig. De toestand van de bodem is zo uiteenloopend, dat op een boerderij van een gelijke bemesting dikwijls geen sprake kan zijn, ja op hetzelfde s!uk land is het wel eens nodig verschillende soorten kunstmest met dezelfde plantenvoedings- stof uit te strooien. Hier en daar liggen stukken land, die in hoge mate zuur zijn. In een vorig artiekeltje heb ik daarvan enkele voorbeelden aangehaald. Als ge nu eens de weg gaat van den Burg naar de Koog, dan vindt ge aan uw rechterhand even voor Flora een perseel'haver met enkele gele plekken. Hetzelfde is te zien aan de Gente- weg nabij Oosterend. Nu kan een gele plek in haver door verschillende oorzaken ontstaan, maar hier hebben we te doen met de Veen koloniale haverziekte, een ziekte die voorkomt vooral op te kalkrijke hu mus-zandgronden, 't Graan groeit aanvankelik goed, totdat men plotseling de plekken waarneemt. De planten lijken wel gebrek aan water te hebben, terwijl vele bladeren in 't midden doorknikken. In 't begin kan men de kwaal stuiten door het toe dienen van mangaansulfaat. Dit zout moet ech ter in de grond regenen, zodat bij droog weer de resultaten uitblijven. Verder als stikstof bemesting zwavelzure ammoniak en als fosfor- bemesting superfosfaat. Aan de Kooger- en Genteweg zijn maar enkele kleine plekken zicht baar ziek. 't Is echter volstrekt niet uitgesloten dat de opbrengst over het geheele stuk lijdt aan overkalking van de bodem. Het komt dik wijls voor, dat men nog Chili geeft, om de zieke plekken weer wat op de been te helpen. De kwaal verergert er helaas door, zodat men niet alleen 't geld voor de Chili kwijt is, maar ook nog minder graan oogst. In Eierland is een geval van zeer ernstige aard. Aan de tweede dwarsweg naar de duinen (Dordsche weg) is een stuk haver van ongeveer twee HA. op enkele plekken na geheel en zeer ernstig veenkoloniaal ziek. De goede plekken bestaan uit wat zwaar dere grond. Dit stuk land is gescheurd weiland. Ook als weiland zal de overmaat aan kalk zeer waar- schijnlik kwaad hebben gesticht en zal de be mesting wel eens fout zijn geweest. Nu het bouwland is geworden toont het gewas haver duidelik de kwaal. Was de grond onderzocht dan had er met de bemesting en met het gewas rekening kunnen worden gehouden. Haver was hier niet op zijn plaats. De opbrengst zal zeer gering zijn. Het is zeer wel mogelik, dat er in de toekomst op Texel menig stuk weiland moet worden gescheurd. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Het is nu de tijd, om de rijke hoeveelheid plantenvoedsel, die zich in de loop der jaren in de Texelse bodem heeft opgehoopt aan te spreken. „Om na enkele jaren verarmd land over te houden", zal mis schien hier of daar worden gezegd. Neen, daar voor behoeft geen gevaar te bestaan, nu we kunnen beschikken over zo vele en zo uitste kende kunstmeststoffen. Ongetwijfeld zal het met moeilikheden gepaard gaan meer weiland in bouwland om te zetten, doch die moeilik heden zijn te overwinnen en het resultaat zal zijn meer arbeid voor de welkende stand, ook meer arbeid voor de eigenaar, maar dan ook De meest beroemde moeder en zoon. Lucky Lindberg met zijn moeder bij zijn aankomst te Was hington. de grote kans op een beter bestaan, dan de laatste paar jaren. Wie echter plannen maakt grasland te scheu ren, laat die met beleid te werk gaan. Hij moet eerst de aard van de grond ten volle leren kennen en dan bepalen welk gewas hij zal verbouwen en welke bemesting hij, zo nodig, moet toepassen. Ik heb in dit stukje op enkele gevallen gewezen, dat de hoge kalktoestand van de grond zeer nadeelig kan werken evengoed als een zure bodem. Het zou zeer te bejammeren zijn, dat de hoop op een ruimer inkomen de bodem werd inge slagen door misgewas, dat is te voorko men. H. KLIMP. Dierenbescherming. De algemeene vergadering van deafd. Texel van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren op Donderdag 1.1. in hotel Texel belegd, mocht zich in groote belangstelling niet verheugen. Integendeel. Nadat de heer W. Eelman de vergadering had geopend, en de heer G. Schmidt, secretaris de notulen had gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd, werd mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken, voornamelijk bestaande in een jaarverslag van de „Ned. Ver.* en dat van een zuslergenootschap. Aan het jaarverslag, daarop uitgebracht, ont- leenen we het volgende. De afdeeling telt 39 leden De secretaris doet een beroep op hen om dat aantal te vergrooten. Inzake de geruchtmakende vogelmoord door het afbranden van een perceel grond te de Koog werd met het Hoofdbestuur gecorrespondeerd. Terecht had die afschuwelijke daad in de pers algemeene verontwaardiging opgewikt. Het H.B. berichtte, dat de Minister <1e zaak onder zocht en was van meening dat dergelijke wan daden niet weer zouden worden herhaald. Als verdere hlijken van activiteit werden ge noemd het verspreiden van propaganda-bro chures onder de schooljeugd, het plaatsen van borden („Beschermt de dieren", enz.] te de Koog en het doen circuleeren van een portefeuille met propaganda-lectuur onder de leden. Een voerman werd aangeschreven opdat hij zijn dieren beter behandelen zou. Ook een veehouder werd op zijn plicht tegenover zijn dieren gewezen, in beide gevallen met succes Een tweeial geiten en 25 kippen, (o:behoo- rende aan een vroeger inwoner van Eier'aid die voor zijn dieren geen voer meer had, werden door de zorg der afdeeling te den Burg uitbe steed. Het paard van een winkelier te den Burg, dat aan een der pooten een ernstige wond vertoonde, werd door de afdeeling geholpen. Gedurende de wintermaanden werden de vogel- voederhoekjes alhier van voedsel voorzien. Blijkens het financieel verslag, uitgebracht door de heer G. Wortman, werd ontvangen f 108,84 en rest thans een batig saldo van f 72,94. De begrooting voor 1927 werd vastgesteld. Bij de rondvraag opperde de heer G. Wortman het plan met de leden een excursie naar de Mui te organiseeren, hetwelk nader zal worden be sproken. In de komende herfst zal vermoedelijk een piopaganda-film, getiteld „Wat de dieren ons te vertellen hebben", worden vertoond. Verdere bijzonderheden worden later bekend gemaakt. Daarop werd de vergadering gesloten. KERMIS. De jeugd is iu haar sas. De kermis wordt opgebouwd, wagens met de moest verschei den materialen rollen onophoudelijk aan en dat alles vormt voor het jonge volkje een wel zeer aantrekkelijke bedrijvigheid Wat de kermis ons brengen zal, is over bekend daarover behoeven we niet weer uit te wijden. Slechts noemen we de „luchtschommels* als een attractie, welke de laatste jaren ontbrak. Ze zullen nu op de Groeneplaats zijn opgesteld. Overigens bleef alles bij het oude. Gaarne vestigen we uw aandacht op het bioscoopprogramroa van de heer de Jong, waaraan groote zorg is besteed. Geleid door zijn rjjke ervaring is de exploitant er in geslaagd eeD aantal films te bemachtigen zjj het met opoffering van groote kosten welke alom een enorm succes ten deel viel. Het ligt voor de hand, dat ook hier de heer de Jong van een zeer talrijk publiek verzekerd kan zijn. De films zijn ernaar! Over het repertoire van het N.V. Schouw- tooneel schreven we reeds in het vorig nummer. Ook dit werd met zorg samen gesteld en mag een druk bezoek verwachten Wie meende, dat na de langste dag de langverbeide zomer zijn intree wel zou doen, wordt deerlijk teleurgesteld. Waar moet dat heen? Bijna Juli en nor geen dag die aan onze bescheiden verwachtingen be antwoordde. Kou en nattigheid, reeds dagen achtereen, met weinig teekenen die op voor uitgang wijzen. Gelukkig zjjn we, naar officieele gegevens, de warmste dagen steeds in Juli-Augustus te wachten er. niet om- en-naby de 21e Juni. wanneer de zon haar hoogste stand bereikt. Laat ons dus niet bij de pakken neerzitten, we hebben nog wat tegoed. De kermismenschen zijn daarmee echter niet gebaat, en leven in angst en vreeze in afwachting van wat wind en regen zullen uitrichten. Het moet ook geen pretje zijn bij wind- en regenvlagen dag en nacht in een houten tent te bivakkeeren, waarbij nog komt de financieels schade, welke slecht kermisweer hun berokkent. Slechts bioscoop en schouwburg, danszalen en café s zullen er wel bjj varen. Toch zal de tradi- tioneele stemming ontbreken, omdat de kermis dan in mindere mate aan het doel beantwoordt. Laat ons daarom verwachten, dat uitvoe ring van het slecht-weer-program tot najaarsdagen wordt opgeschort. Voorloopig hebben we daarvan in voldoende mate kun nen profiteeren. Onder alle lakken van sport behoort het zwemmen de eerste plaats in te nemen. Niet alleen omdat het een uitstekende lichaams beweging is, maar ook omdat het absoluut noodzakelijk is. Men zou kunnen zeggen, dat het hem, die niet kan zwemmen, aan een zintuig, een begaafdheid, ja zelfs aan een zijner ledematen ontbreekt. Alfred de Sauvenieres. Schapen naar Frankrijk De ï'ijkslandbouwconsulent te Parijs deelt telefonisch mee, dat de invoer iu Frankrijk van levende schapen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor deslacblhuizen te Parijs, is toegestaan. Elke zending dient bij aankomst te Parijs vergezeld te gaan van een verklaiing van en als ge 's avonds uitgaat kunt ge soms hunkeren naar iets vcrfrisschends. Dan is Cascade-drops een uitkomst. is bij Uwen winkelier ver- kriigbaar in speciale Cascade zakjes A 18 ets per ons. FABRIKANTCN VAN KING - PfPCRMUNT EN ITAIIANO. Voor H.H. Winkeliers bij ri ti. winkeliers bij de veeartsenykundige dienst, zetelende in het Franscbe douanekantoor, waarlangs de dieren worden ingevoerd, dat zy in Frank rijk zijn toegelaten. Deze verklaring moet de woorden „laisser passer" bevatten. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer S. Keijser, legde 23 dezer te Leiden met gunstig ge volg het candidaatsexamen Romaansche talen af. DE MOK. Noodlandingen. Donderdagmorgen om 5 uur zijn buiten de Harlinger hav6n drie Ned. watervlieg tuigen, de W 51, W 56 en W 63 geland wegens een defect aan roer en vleugel van de W 68 Door de sleepboot „Jongejan" werd het vliegtuig de haven binnengesleept. De W 56 vertrok naar Helder om mate riaal. Toen de noodige reparaties waren uitgevoerd, is men die middag om 2 uur weer vertrokken. Na de opstijging moest de W 51 echter weer dalen. De W 5G en W 58 zetten hun tocht naar het vliegkamp hier voort. Te drie uur kon do W 51 de reis voortzetten. In honderdep gezinnen komt ons krantje binnen. Wie zijn winsten wil vermeeren, Moet dus daarin adverteeren. DE COCKSDORP Auto te water. Dinsdagavond brachten eenige jongelui van den Burg per huurauto een tezoek aan ons dorp, „Cupido" had -hen wat aan de praat ge houden en zoo geschiedde het, dat ze pas tegen middernacht, zoo ongeveer te 23 uur 30, huiswaarts keerden. Of nu de liefde hun oogen verblind heeft of dat ze door de duisternis zjjn misleid of dat de a.s. Texelsche Kermis hun aan dacht in beslag genomen heeft, of wat de oorzaak ook geweest is, ter hoogte van de hofstede „Burst" aan de Postweg week hun auto van het rechte pad af en kwam met inhoud in de wegsloot terecht. Gelukkig liep ,het ongeval nog al goed af. De heeren kwamen met de schrik, een nat pak en eenige lichte kwetsuren vrjj, doch moesten hun weg te voet vervolgen zoodat ze ruimschoots in de gelegenheid waren om na te denken over de viaag: „Hoe bestuur ik rnjja auto?" Met behulp van eer, span paarden werd de auto de volgende morgen op het droge gebracht en naar den Burg gesleept. Een duur ritje en dat tegen Kermis! OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zjjn van Texel verzonden: 1959 lammereo, 41 schapen,74 varkens, 12 koeien, 11 kalveren, 18 paarden. In de periode der 6 lamraorenrnarkten totaal 25890 lammeren (in 1926 over die tjjd 26912 Visscherij. In de haven zijn dt ze week aangebracht ruim 5000 KG. garnalen.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1