No 4136 Woensdag 6 Juli 1927 40s'8 Jaargang Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 MARKTAANVOER. 25 Juni—2 Juli. TEXELSCHE COURANT DEN 6URG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maandon. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. lodoro regol meor: 10 ct. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagore rogelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen in herinnering, dat volgens de verordening op de veemarkten te Texel, voor de markten, vallende na de groote lammerenmarkten en vóór 1 October 1927 het begin van den aanvoer is bepaald op 7 u u r en het einde op 1 O u u r des voormiddags. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat het vee slechts ter markt mag worden aange voerd door de Zwaanstraat. Texel, 4 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Luchtvaart: Een non-stop-vlucht om de aarde? De laatste dagen stonden we) zeer in hot teeken van de luchtvaart. Allereerst wes daar, wat ons Nederlanders wel het meest interesseerde, de gelukkige aankomst van het eerste passagiervliegtuig van Amster dam te Batavia. De heenreis, zoo gelukkig volbraoht, is zoowel voor de ondernemers als voor de Kon. Luchtv. Maatscb. een groot succes ge'weest. Eo de ontvangst, die de bemanning en de Amerikaansche passagier van Lear Black in Indië te beurt viel was geneel daarmee in overeenstemming. Wel dra zal d9 terugtocht worden aanvaarden we willen hopen dat ook deze reis weer even voorspoedig moge zijn. De Ned. Indië-vliegtocht is vooral ook een succes voor de Nederlandsche vlieg tuigbouwer Fokker, die de F VII fabri ceerde, waarmee de tocht werd gedaan en die zich de laatste tyd een wereld-vermaard heid verworven heeft. Ook de Amerikaan Byrd, die de derde Oceaanvlucht volbracht, bestuurde een Fokker-vliegtuig. Deze tocht is gelukkig goed afgeloopen al hebben Byrd en zijn medereizigers ook niet geheel hun doel kun nen bereiken en had bun reis zelfs nog bijna een tragisch slot gekregen. Na hun tocht over de Oceaan raakten ze verdwaald in zware bewolking. Ze konden het vlieg veld te Parys niet vinden en vielen dicht bij de Franscbe kust in zee. Gelukkig wis ten zij zich te reddeD, doch het vliegtuig schijnt nogal avery te hebben gekregen. Ondanks deze tegenslag heeft'Byrd toch ook de tocht over het groote water met succes volbracht. En bet zal ook wel niet bjj deze derde Oceaanvlucht biy ven. Reeds maken zich in Amerika alweer een paar vliegers voor de tocht van de Nieuwe naar de Oude Wereld gereed. En Fokker gaat maar steeds voort zyn vliegtuigen nog te verbeteren en nog lucht waardiger te makeD. Dat biykt uit een bericht van de laatste dageD, waarin gemeld werd, dat bü de laatst9 hand gelegd heeft aan een toestel dat 72 uren achtereen in de lucht zal kunnen biyven. Wie weet, hoe spoedig we zullen hooren van plannen voor een non-stop-vlucht om de aarde De herinneringspenniDg, die in Amerika aan de eer3te Oceaanvlieger Lindbergh ver eerd zal worden, zal worden vervaardigd in ons land. De bekende fi-ma Begeer te Voorschoten heeft de opdracht daaiv 'or reeds uit Amerika ontvangen. Ook een bewys van de wereldvermaardheid vaneen Nederland eche kunstinricbting. Dr. Stresemann en de Vrede. Dr. S'resemann, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft dezer dagen te Oilo de hem toejuichende Nobelprijs voir de vrede, in ontvangst genomen. D9 koning was diarby aanwezig om S'resemann met zijn onderscheiding geluk te wenschen.Da plechtigheid had plaats in de feestzaal van de Universiteit en W6rd niet weinig verhoogd door de korte doch indrukwekkende rede die door Dr. Stresemann bij het in ontvangst neming der onderscheiding uitgesproken W3rd. De Dirtscbe pers betiteld deze rede als de „FriedeDsrede" en inderdaad ze was oo'r geheel gewyd aan de vredesgedachte. Met nadruk betoogde Stresemaon, dat de overweldigende meerderheid van het Duit. scbe volk, ondanks de moeilijkheden die er zyn 6n de teleurstellingen die bet h6eft te ondergaan, de vrede wenscbt. Er is een ander Duitschland geboren geworden, niet een nieuw Duitschland, doch een synthese een verbinding van hetoude methetnieuwe. Die Bynthese ziet het Duitsche volk ver- persooniykt in zyn president. De eerste president, was voortgekomen uit de kringen van de oude oppositie en hy heeft met groote takt, met politieke wysheid en met een sterke vaderlandsliefde de weg gebaand van de dreigende chaos af naar de con stitutie. En in zyn opvolger president Hindenburg, ziet het volk de persoon, die opgegroeid met de traditie van het oude keizerrijk, zijn plicht vervult tegenover de jonge republiek in een zeer zware tyd. In zijn persoonlijkheid en in zyn werken is de idee der volksgemeenschap verpeisooniykt. Stresemann gewaagde voorts van de politiek van Locarno, welke een keorpunt gebracht beefc in de ontwikkeling van de Europeesche na-oorlogstyd. De overweldi gende meerderheid van bet Duitsche volk heeft de politiek van Locarno aanvaard, maar met die politiek aoht ze niet vereecig- baar dat op de bodem welks bevolking de revanche beeft afgezworen en tot vrede bereid is. nog jaren lang vreemde bajonet ten moeten worden geduld. De politiek van Locarno is onvereenigbaar met de politiek van wantrouwen, geweld en onderdrukking. Zoo sprak Stresemann met gloed en over tuiging en zyn rede werd zeer toegejuicht. Stresemann, die van zijn eebtgenoote ver gezeld was, werd door de koning ton pileize ontvangen. Het inkomen van de Belgische Koning. De Belgische regeering had voorgesteld het inkomen van de koning té verboogen van 31/? millioen tot 9J/S millioon francs. Een heele sprong in eenmaal, maar die geheel gebaseerd was op de sterke waarde vermindering van de franc sedert 1914. De Soo. dem. kamerfractie had vooraf vergaderd en na lange besprekingen besloten de leden vrij t6 laten. Zoo kwam het dan ook, dat by de stemming de fractie in twee partyen brak. De voorstanders waren in de meerderheid en wijl ook de andere partijen, behalve de weinige communisten en Frontpartyen, zich voor het ontwerp verklaarden, werd dit aangenomen met een meerderheid, n.l. 119 tegen 21 stemmen en 10 onthoudingen. Door de woordvoer ders van de meerderheid der soc. dem, fractie werd uiteengezet, dat de kwestie van de staatsvorm hierby geen rol behoefde te spelen. De soc. dem waren goedo republikeinen en zouden dat ook biyven. Maar waar men alle ambtenaren in ver band met de daliDg van de franc ver hoogd had, daar zou het onbillijk zyo een verbooging te weigeren voor de hoogste ambtenaar van de S'aat. De min derheid verklaarde, voornamelijk tegen te stemmen uit republibemsche overwegingen. Een heft'ge rode tegen het koatngsbuis werd gehouden door de communistische spreker, die de civiele lijst een geldver spilling noemde ton bits van nuttelooze individuen. Na de kermis. Het volksvermaak, dat kermis heet, behoort voor 1927 weer tot het verleden. De kermis- luidjes hebben hun biezen en laat ons hopen hun winst bijeengepakt en zijn op Helder aangestevend, waar deze week de bloemetjes buiten worden gezet. We schreven laatst over de spelling van onze taal, die we meenen dat veilig met het predi- caat onpractisch kan worden bestempeld, als zijnde een pakje, dat onze spreektaal zoo rijkelijk ruim om de leden hangt, dat ge het bij de eerstvolgende inspectie zoudt opdoeken of aan een hartgrondige restauratie onderwer pen. Welnu, van die spelling naar onze kermis is slechts één stap. Dit instituut raakt alom in den lande meer en meer op de achtergrond, althans in de grootere plaatsen, waar de laatste tijd „trilbeeldentempels" alias bioscopen en „dans"-huizen als paddestoelen uit de grond oprijzen. Behoefte aan ontspanning en ver strooiing, aan vermaak in zijn vele variaties, waarin de kermis pleegt te voorzien, bestaat daar niet in die mate als op het platteland, .waar men zich van veel „geneugten" welke hft, woord „stad" wakker roept, ziet verstoken. Zoo ligt de verklaring voor de hand, dat, terwijl hier de kermis hoogtij viert, zij in de stad „haar eigen dood" sterft. In vele gevallen past zij niet meer in het kader van deze tijd, waarin reeds zoo vaak een totale ommekeer werd teweeggebracht; waarin door permanente danszalen en theaters wordt voorzien in de behoefte aan verstrooi ing en vermaak, en de kermis in zekere zin overbodig wordt. Betrekkelijk overbodig, want ze brengt méér dan datze is ongewoon, breekt met sleur, heeft haar verrassingen (Amor spreekt ook een woordje meel) etc. en hierin ligt haar behoud, waaraan op kermis belustcn zich ook met beide handen vastgrijpen. o— De Texelaars, die niet om principieele rede nen het kermisterrein meden, hebben hun jaar lijks weerkeerend feest met opgewektheid ge vierd. De kermis had een rustig verloop, dronke- manstooneelen en vechtjasscrij kennen we hier niet. Een klein kibbelpartijtje, waarbij de open bare macht een oogenblik moest ingrijpen, tellen we niet. Een woord van lof mogen wc onze politic-dienaren niet onthouden, daar het immers voor een niet gering deel aan hun alom-tegenwoordigheid mag worden toege schreven, dat alles als op rolletjes liep. De kermisweek is voor hen een drukke tijd, waarin van hen veel wordt geéischt. Zij blijken voor die taak evenwel berekend en verdienen de waardeering van iedereen. De lichtvoorziening was puik in orde. Ons terrein baadde in een zee van licht, zelfs in die mate, dat we ons afvroegenHoe kan ons centrale'tje dat bijsloffen Waar vindt ze brood voor zóóvèél monden? Toen we ons indezen licht gingen opsteken bleek al ras, dat de boel niet zelden tot het uiterste gespannen stond. Men ging echter uit van de veronderstelling, dat de meeste „Burgers en Burgeressen" in de spertijd of op onze kermisboulevards flan- neerden of in gezellige schemering het kermis- publiek aan hun raam deden voorbijtrekken, dus weinig stroom aan onze Park-bron ont trokken, een speculatie waarbij men er gelukkig zonder kleurscheuren afkwam. Op enkele uren na was de zorg voor de clectrische verlichting gedurende de heele week opgedragen aan de heer Joh. Moerbeek, 'n verantwoordelijke en vermoei ende taak, welke evenwel tot een goed einde werd gebracht. Kortsluiting. Door tot nogtoe onopgehelderde oorzaak trad Woensdagavond kortsluiting op. Uit een paal in de Binnenburg schoot een oogenblik een grillige oogverblinde vonkenreeks. Een aantal perceelen aan de Koogerweg, ook de schouwburg raakten verstoken van licht. Als een bijzonder heid mag gelden, zoo verklaarde ons de acteur van Dijk, dat het licht juist wegkroop, toen ik het laatste woord voor de pauze had uitge sproken. (Van inkorten van het stuk was dus geen sprake, hoewel er zoo dachten.) De zaak was na weinig tijds weer in orde, doch kort voor het eind van het laatste bedrijf (we bedoe len van „de Geldkoning", in de Schouwburg) herhaalde zich het geval. Op geroep uit het publiek „Doorspelen 1" werd het tooneelspel in volslagen duisternis voortgezet, een stallantaren werd van achter de coulissen op het tooneel geschoven, doch kor het gemis aan zooveel licht niet vergoeden (nogal begrijpelijk.) De spelers zaten er leelijk mee aan, het pu bliek, dat opging in hun spel, niet minder. Enkele seconden voor het scherm viel, schoot de electrische energie weer toe, een zucht voer door allenhet tooneel glansde weer in een zee van licht. Jammer, zulk een stoornis. Electriciteit is echter een wonderlijk artikel en het zal vermoedelijk nog wel een paar jaartjes duren, voor men tot haar diepste wezen is doorgedrongen. o— Of we over het weer te klagen hebben Over het geheel stellig niet, gezien de weinig-goeds-voorspellende vóór-kermisdagen. Vrijdagavond echter kletterden een paar maal zware buien neer. Die zullen de kermisstem- ming bij velen bedorven hebben. Bioscoop en schouwburg stroomden vol, anderen zeilden café of danstent binnen of zochten onder het dekzeil van een of andere kraam beschutting tegen 't overvloedig hemelwater. De Zondag heeft veel goedgemaakt. Menig dubbeltje is toen uit de portemonnaie van de kermisgast in de resp. laden .en laadjes der gastheeren gerold. Of zij, die hier ons het kermismaal aan richtten, tevreden zijn Naar we vernamen schikt dat best. „Er is heel wat geld stuk gesmeten", verklaarde men ons, „zoodat je niet zou zeggen, dat Texel de laalste tijd zoo on- voordeelig boert." We laten dit oordeel voor wat het is. Ge weet zelf misschien beter. Wij zijn niet in staat dergelijke kermis-puzzles uit te pluizen. o— Over hetgeen in schouwburg en bioscoop werd vertoond behoeven we niet uitvoerig te zijn. De kindervoorstelling in de schouwburg „Roodkapje", werd Zaterdag met veel genoegen bijgewoond door een aantal schoolkinderen, onder geleide hunner onderwijzers, 's Avonds werd voor een flink bezette zaal „De wraak van de Treinmachinist" op de 'planken ge bracht, een drama, dat, naar we vernamen, goed insloeg. De beide volgende avonden ging resp. „De Big van het 168ste", een komisch soldaten- stuk dat deed schudden van 't lachen, en „De man met de vijf duimen," welke rijk-begiftigde doorslaand succes had. Zondag vooral woonde een zeer talrijk publick de voorstelling bij. De bioscoop werd eveneens druk bezocht, in het bijzonder genoot de laatste film, „Het zeemonster", veler belangstelling. Stellig heeft deze film ook lofwaardige kwaliteiten„The Sea beast" is'een meesterwerk, waarin techniek en spel tot groote hoogte zijn opgevoerd. Een deel werd vervaardigd tijdens een heftige orkaan waarbij acteurs, operateur en regisseur de grootste moeilijkheden hadden te overwinnen. Op meesterlijke wijze boden zij daaraan het hoofd en een filmwerk ontstond, dat aller be wondering afdwingt. o— Bij de aftocht. Wie Maandagmorgen na de kermis zijn blik liet wijden over Oroeneplaats en wat verder tot ons feestterrein behoort, zal daarbij zijn gestuit op een woestenij van papieren balken, op onderdeden van haring en bokking, en om- hulselen van sinaasappels en bananen, op de welke ge u onbewust Charleston-bewegingen zoudt moeten permitteeren om op de been te blijven. Niet alle kermishuizen waren toen reeds met de grond gelijk gemaakt. De bioscoop hief zich nog overeind om 's avonds nog een maal de liefhebber op een goed toebereid film- maal te onthalen. Wanneer u deze regelen onder de oogen komen heeft de kermis het vcid geruimd en is de rust weergekeerd in onze straten. De orgel draaiers „bliezen" reeds de aftocht in het laatst der afgeloopen week, toen een genoegzaam aantal centen was gedruppeld In de schaaltjes hunner trawanten. Nu weer aan de arbeid I Wie zich voor de gezondheid en weerkracht van zijn volk interesseert, heeft cr groot belang bij, dat het zwemmen in de scholen en de vereenig in gen grooter uitbreiding krijge, Ned. Zwemband. Polder Waal-en-Burg. Ter voorziening in de vacature van hoofd ingeland van Waal-en-Burg, ontstaan door het overlijden van de heer M. Kooiman, had Maan dag 1.1. herstemming plaats tusschen de heeren J. Roeper Kz. en P. Eelman Jbz, die beiden 44 stemmen op zich vereenigden. Gekozen is der halve de heer Eelman, daar art. 40vanhetAlg. Regl. van Bestuur voor waterschappen in N. Holl. bepaalt, dat bij een gelijk aantal stem men de oudste wordt geacht gekozen te zijn. Radio-Rede prof. Keesom. Tot veler teleurstelling was prof. Keesom Maandagavond 1.1. door ongesteldheid verhin derd voor Hilversum's microfoon, als gast van de Alg. Ned. Radio-omroep, over het Lcidsch cryogeenlaboratorium te spreken. Thans is de voordracht bepaald op Vrijdagavond 15 juli a.s. Wie vliegt er mee? „Dat prent zich in het harte En men vergeet het nooit." Evenals tijdens de Tentoonstelling in 1925 zullen in deze kermisweek te Helder vanaf het vliegkamp „de Kooy" door de K. L.M. plezier- vluchten worden georganiseerd. Wc hebben vóór twee jaar het genoegen ge had, in een gemakkelijke armstoel aan een breed venster, mee te reizen in het alleszins comfortabel interieur van zoo'n Fokker-vogel, die met voor de aardelingen duizelingwekkende snelheid door de wijde lucht voortschoot. Als mannen van de krant zijn vele en velerlei plichten ons opgelegd, in de vervulling waar van we niet gaarne zouden te kort schieten. Dus werd zoo'n tochtje op het program gezet, opdat we u zouden afmalen, in de kleuren waarover we beschikken kunnen, de wondere bekoring die uitgaat van zoo'n vlucht door de lucht, de boeiende en aangrijpende schoonheid van het Hollandsche landschap, de verrukkelijke emotie, die ons bevangt, wanneer plekjes, die ons lief zijn, aan ons oog voorbijglijden en ons schooner voorkomen dan ooitIndrukken, welke een vliegtocht bij de luchtreiziger achterlaat, zijn onuitwischbaar. Wie lust mocht gevoelen boven Helder en omstreken met zoo'n Fokker door „het rijk der luchten" te scheren, vindt daartoe dezer dagen alle gelegenheid. In de desbetreffende annonce in dit nummer vindt u nadere bijzonderheden.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1