40s,e Jaargang No 4137 Zaterdag 9 Juli 1927 TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". Nieuwe Boeken. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N° 11 S POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Driedaagsch Schoolreisje. Auto dienst den Burg—de Koog. We maken u opmerkzaam op de auto dienstregeling den Burg de Koog, voor komende in dit nummer. Knipt het lijslja uit 1 Het zal wellicht te pas komen. We vestigen de aandacht op de Jong's bioscoopprogram voor morgen. Als extra nummer wordt de film van eén Texelsche kermis vertoond. Texelsche Zwemvereeniging. Na eenige wijziging van het bouwplan een dak van gegalvaniseerd ijzer in plaats van zink is opnieuw aanbe steding gehouden. Ingorchreven werd door J. W. Bakker f 825.- Gebr. Timmer f 869.— De bouw van de kleedhokjes werd daarop gegund aan do laagste inschrijver. Naar Texel. Een 20 tal dames van de Philips fabrie ken te Eindhoven hebben een paar dagen op Texel doorgebracht, van Zaterdag tot Woensdagmiddag en brachten hier met Boekel's autobus o.m. een bezoek aan de Eierlandsche vuurtoren en aan vliegkamp de Mok. Ze logeerden in het badhotel te de Koog. Van Eindhoven naar Texeldat is geen alledaagsch uitstapje 1 -o Door do Ned, Reisvereeniging wordt een boottocht rond de Zuiderzee van 25 tot 30 Jnli voorbereid. Qp 27 Juli wordt een bezoek gebracht aan Texel en wordt een autotocht over het eiland gemaakt. Schoolreisjes. Gisteren Vrijdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der o.l. scholen te den Hoorn en Oosterend een uitstapje aan de vaste wal onder geleide van de hoofden dier scholen en een paar dames, waaronder de onder wijzeressen. Zeilwedstrijden ter reede van Texel. Gisteren woonde H.M. de Koningin en Prinses Ju iana ter reede van Texel de zeilwedstrijden bij, welke door de Kon. Marine Jachtclub werden georganiseerd 's Morgens werden boven de ree door militaire vliegtuigen demonstraties gege ven. De wedstrijden, welke door uitne mend weer werden begunstigd, leverden een prachtige aanb ik op, waarvan door honderden is genoten. Eén V.V.V. voor heel Texel Een Texelsch Museum 1 Naar we vernemen zu len op de in dit nummer aangekondigde ledenverga dering van de VVV afd. den Burg op nieuw pogingen in het werk worden gesteld met de VVV te de Koog „in één schuifje" te komen, zoo mogelijk beide veie nigingen saAm te smelten tot een krachtige organisatie, welke heel Texel's belangen zou moeten voorstaan Tevens zou dan de inrichting van een Texelsch museum ter sprake wordeD pe bracht. We juichen dit voorstel harteiik toe en bopec, dat alle moeilijkheden welke de uitvoering van het plan in de weg mochten slaan, glansrijk zullen worden overwonnen. Bij voorbaat vei klaren we ons tot medewerking gaarne bereid. DE WAAL Aanrijding. Door verkeerd uitwijken kwam mej. Dalmeijer met haar auto bier in botsing met die van de heer Eelman (den Burg) Ce aanrijding liep goed af. De muur van de woning der fam. Keijser werd slechts beschadigd. Onze nieuwe zuivelfabriek. Gisteravond is hier de nieuwe stoom zuivelfabriek in gebruik gestold. Het gebouw maakt met zijn nieuwe machines een keurige indruk. De heele inrichting getuigt van de zorg, waarmee is gewerkt We wenscheu de aandeelhouders met haar fabriek veel succes toe en meenen dat aan de uitvoerders van het werk een wcord van lof niet mag worden onthouden. Wieringon-Doorn. De bur gemeester van WieriDgen is naar Doorn vertrokken, om daar de gewezen Duit- sche kroonprins te ontmoeteD. Hij zou bij de gewezen keizer hot noenmaal gebruiken. de Fokker VII is op zijn terug vlucht naar Amsterdam te Bangkok aangekomen. Een trelfend geval. Een heer, wonende aan de Laakweg te den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van zijn 9 jarig zoontje De jongen was Woensdagochtend achter op een rijtuig geklommen en wilde zooals dat onder jongens gebruikelijk is een eindje meerijden. De koetsier bemerkte dat en sloeg met zijn zweep naar de jongen, die hij zoo ongelukkig raakte, dat het ventje ernstig aan het gelaat werd verwond. Vermoedelijk zal hij zijn rechter oog moeten missen. De koetsier letto verder niet op de jongen en reed door. Tot dusverre is niet bekend wie hij is. De politie stelt een ernstig onderzoek naar deze onbekende koetsier in. Hij zal waarschijnlijk vervolgd worden ter zake van zware mishandeling. Luchtpoststuk te koop. Het publiceeren van hot poststuk, dat het Handelsblad uit Amerika bereikte met het vliegtuig van Byrd, heeft ten gevolge gehad, dat een paar lezers ver zochten hun mee te deeleü, of de directie dit port .tuk, aau hen zou willen ver kooper. En voor hoeveel 1 Het Handelsblad nu wil het poststuk verkoopen aan de meestbiedende. Het aldus verkregen geld zal dan worden afgediagen aan het comité, dat zich ten doel stelt de nood der slacht oïers van de jongste stormramp te lenigen Wie vóór Maandag 11 Juli het hoogste boi heeft gedaan, wordt eigenaar van een der meest merkwaardigste poststuk ken van de laatste lijd De brieven met bod te airesseeren: Nij'and, Spoitredac teur „Handelsblad." Amsterdam. Buitenland. De Fransche Senaat heeft mot ?69 tegen 2 stemmen hot geheele wetsontwerp op de sociale verzekering aangenomen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere rogel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnomont lagoro regelprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De opmerkzame lezer herlnneit zich, hoe wij onlangs hiereenige malen fragmenten opnamen, ontleend aan en vertaald uit het heerlijk-mooie vogelboek van Dr. Charles Raven: ,ln Praise of Birds." Dr. Raven is een Engelsch ornitholoog, die zich met liefde aan de vogelstudie geeft en geruime tijd op Texei doorbracht. Een groot deel van zijn met koper-diepdruk-platen geïllus treerd werk is aan Texel's avifauna gewijd. We hebben aan die stukjes veel genoegen beleefd en besloten, nu de vogelwereld dage lijks meer onze aandacht trekt en opwekt nader met het Intieme leven onzer gevederde vrienden kennis te maken, nog eens aan dat boek*, voor menig Texelaar een kostelijk bezit, stof voor een paar artikels te ontleenen. o— Eerst dan een kleine bijzonderheid over de Kluit. Kluiten komen slechts op enkele plaatsen in Holland voor: voornamelijk op Texel en verder hebben ze een broedplaats aan de Schelde. Behalve bij de Waal, herbergt ons eiland nog verscheiden kolonies. Op een avond is de Dr. Raven en de zijnen naar zoo'n nederzetting in de Prins-Hendrik polder getoerd, waar hun moeite beloond werd door de ontdekking van een nest, keurig ver sierd met mosselschelpen, die de vogels aan het smalle strand langs de indijking ijverig moesten hebben verzameld. De Kemphaan. Op 22 Mei (het was in 1924) was het weer koeler en 's namiddags viel er een druppel of wat regen. De vorige dag had de schrijver danig te kampen gehad met de warmte, die zelfs in óns landje wel eens ondraaglijk kan zijn. Dat had hem in zijn fotografische bezig heden tamelijk belemmerd. 'sAvonds te voren, vervolgt hij zijn verhaal, had ik mijn tent opgezet bij een Kemphaannest, een komvormig holletje zorgvuldig verborgen in een dikke graspol aan de rand van een kale strook gronds, waar het vorige jaar slootbagger was neergegooid. Het wegmaaien van de langste halmen er omheen was voldoende om het voor de lens te krijgen Ik had het nauwe gangetje in het gras opgemerkt, waardoor ik haar komst verwachtte en mijn tent aan de andere kant ervan geplaatst. Ondanks het kort scheren van haar terrein kwam ze bijna dadelijk op haar woning af, doch zoo vlug en zoo zacht, dat ik haar pas in de gaten had, toen ze goed en wel bezig was weer op haar eieren te gaan zitten. Ze moest zeker van de kale slootkant gekomen zijn waar ik mijn tent had neergezet, want ze zat met de rug naar mijjoegekeerd, blijkbaar lie ver van plan langs het spoor te vluchten dan meteen van haar schat op te vliegen. Terwijl ze zat, knabbelde ze voortdurend aan de grashalmen en trok die over zich heen (zooals een foto Iaat zien) Het klikje van de sluiter van het fototoestel joeg haar voor een paar minuten op de vlucht, en nadat zich dit driemaal herhaald had, kwam ze tot de over tuiging, dat ze de tent in het oog moest hou den, waarom ze dus van tactiek veranderde, zich een weg baande door het grastunneltje en mij haar kopje toekeerde een pose, die mij veel meer aanstond. Ze was bizonder rustig; geen enkele maal zag ik haar de snavel openen hoewel een telkens herhaald zacht geluid toch zeer waarschijnlijk door haar moest worden voortgebracht. Zeer snel en beslist in al haar gedragingen, weken deze totaal af van de nerveuse, schokkende bewegingen der Tureluur en mijn pogingen haar in de loop te nemen slaagden dan ook niet. De Tureluur Na een half dozijn opnamen verplaatste ik de tent naar het nest van een tureluur met een eigenaardige ligging: de eieren waren in een holletje gedeponeerd, op een hoopje stengels van waterplanten. Gewoonlijk kiest de tureluur een plekje uit als de kemphaan, diep in een pol hoog gras en overboogd door lange halmen maar toch heb ik dergelijke openliggende broedsels ook gezien in Norfolk (een graafschap in O. Engeland aan de Wash-bay, grootendeels vlak land, lijk aan weidevogels. Red.) Ja, een maal liet de zittende vogel mij toe tot vlak bij haar nest te komen en pas toen ik mijn statief camera had opgesteld besloot ze te vluchten. Dit nest bij de Waal had ik uitgekozen omdat jiet gemakkelijk te fotografeeren was al de andere lagen geheel tusschen planten en kruiden verscholen. Omstreeks twaalf uur stond de tent en ging ik koffiedrinken, om tegen tweeën met mijnheer Bruin terug te komen juist toen het begon te regenen. (Wordt vervolgd.) Thans in de Hollandsche taal verschenen onder de titel „Vogelleven in Duin en Veld," met 141 foto's en een voorwoord van de heer J. Daalder Dz. te Oosterend. Prijs in prachtband, f 5,90. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Wij kondigen u de verschijning van een nieuw tijdschrift aan: „OnzeKleine", tijd schrift voor kimjerhygiëne, onder redactie van Dr. H. B. L. Vos, leider der afd. Zuige lingenzorg bij de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst te Amster dam. Abonnementsprijs f4,— per jaar. Losse nummers 50 cent. Een tijdschrift voor MOEDERS is het in de eerste plaats. Gij hebt uw kleine lief boven alle be schrijving gij zoudt uw kind letterlijk alles willen geveD, maar toch liefst daarbij steunende op die kennis van het*kina en zijn behoeften, die u kan beletten fouten te maken in de voeding, in de verzorging, kortom in de heele behandeling, om ten slotte, na uw kind ook een verstandige opvoeding te hebben gegeven, de voldoening te smaken van een naar beste voelen en weten volbrachte plicht. Het zou kunnen zyn, dat gij zelf op dit oogenblik aan uw eigen moeder denkt en misschien ziet gij nu, naast al het goede toch óók haar fouten, bij uw opvoeding begaan en zoudt gij weDschen dat ook haar de gelegenheid toenmaals had open gestaan zich op de hoogte te stellen van de van wetenschappelijke zfide komende bijzonderheden over kinderverzorging en opvoeding. Welnu, dit tijdschrift „Onze Kleine" moge thans U helpen bij uw moeilijke, maar o zoo mooie taak. Een staf van deskundigen en de best verzorgde uitvoering waarborgen u een tijdschrift, dat geheel in uw smaak zal vallen. Het eerste nummer bevat o. m bijdragen over kiuderhygiëne, wandelen, ongevallen in huis, over duimzuigen en fopspeen, het begrijpen van kinderen, over angstaanvallen bij kinderen, de groei van het jonge kind, enz. Een vragenbus staat voor alle abonnees open. We kunnen u aanbevelen een nummer ter inzage te vragen van uw boekhandelaar. o Van de Poolsche schrijver Reymont is in onze taal verschenen het derde deel van zijn wereldbekend boek De Boeren „Lente". Wanneer we opmerken, dat de auteur met dit werk de aandacht aller letterkundigen op zich vestigde sn deswege de Nobel prijs voor litteratuur verwierf is daarmee reeds voldoende gezegd. Deze morgen zijn met de eerste boot 34 leerlingen uit 6e en 7e klas der o.l. school alhier met 4 geleiders naar Nieuwcndam vertrokken, naar een rustig plekje gronds onder de rook van Amsterdam benoorden het IJ, doch verre van het grootestadsgewoel. Het heele gezelschap wordt daar onder dak gebracht bij de ouders der leerlingen van de 6e en 7e klas der o. 1. school aldaar, De Nieuwendammer schooljeugd —34 in ge tal met 2 geleiders reist naar Texel en wordt hier op dienovereenkomstige wijze ingekwartierd Haar aankomst is bepaald op heden Zater dagavond. De Texelaars brengen te Amsterdam een be zoek aan Artis en aquarium, vermoedelijk ook aan de oceaanstoomer Jan Pz. Coen, welk in 't IJ ligt gemeerd. Verder vermeldt het program „museumbezoek". Er wordt een rondgang ge maakt door het Rijksmuseum, welke bij het toelichtend woord der onderwijzers stellig wat goeds oplevert mits niet te lang binnen de museummuren wordt doorgebracht „Overdrij ving schaadt," dat leert de ervaring. Veel ge noegen zullen de geleiders beleven van hun bezoek aan het veiligheidsmuseum. Juist in verband met de op handen zijnde electrificatie van Texel zal bezichtiging van dit nog onvoldoend gewaardeerd instituut veel nut kunnen afwerpen. Last not least een bezoek aan Marken, het door zijn typische klcedei dracht en voorvader lijke zeden befaamd Zuiderzee-eiland, dat niet zal nalaten op ónze eilandbewonertjes een onver getelijke indruk te maken. De groote speeltuin te „Schinkelhaven" wordt eveneens bezocht, waartegen geen der kinderen bezwaar zal hebben. Eerst Dinsdag wordt de terugreis aanvaard. Bereidvaardige Texelaars hebben voertuigen beschikbaar gesteld om de jeugd en haar ge leiders van en naar de haven te brengen. Na mens hen, die de reisjes organiseerden, brengen we hun hartelijk dank evenals aan hen, die door hun financieelc bijdrage dit uitstapje mogelijk maken. Examens. De heeren J. H. R. Chin A Pauw en S. J. Kooger, leerlingen onzer Z.V.S., hebben gisteren te den Haag het examen 3e stuurman groote stoomvaart met gunstig gevolg afgelegd.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1