Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. Gemengd Nieuws Aan de arbeiders van Texel. Eindexamen Zeevaartschool. Schoolreisjes. Examens. Rij kspos tspaarbank. Binnenland. Naar Amsterdam. De Fokker VII vertrekt vandaag van Bagdad naar Karachi. Weer een. Door de trein is bij Gouda een motorrijder bij een onbewaakte overweg overreden en gedood. Het lijk werd onherkenbaar verminkt. Tot dus verre kon de indentiteit van het slacht offer niet worden vastgesteld. Het uit zicht bij bedoelde overweg is vry goed. In vijf jaar tijds kwam bij de fiscus in ons land ruim 18 ton aan „gewett nageld" binnen. DeTheosofeDr. Aünie Besant is per vliegtuig te Schiphol aangekomen Ze zou Ce Amsterdam een gebouw inwij den. Te Hilversum is door brand oen garage geheel en een villa gedeelte lijk verwoest. Oorzaak vermoedelijk onvoorzichtigheid met vuurdoor werklui. Half Augustus wordt te Batavia de Medische Hoogeschool ge opend. Meteoor Tijdens een hevig on- weder dat zich boven Gouda ontlastte, is een meteorsteen uit de lucht komen vallen en terecht gekomen op een riool in de Erasmusstraat. De steen een om vang hebbende van 27 maal 24 maal 12 cff. en circa 127a kg wegende, sloeg een gat van 75 cM diepte in de grond. Te Woerden is een echtpaar met een zoon en een buurvrouw in de Ouie Riju geieden. De zoon zataanhet stuur, maar was voor zijn taak niet be rekend. Vader en buurvrouw kwamen om. De. moeder werd door de zoon gered. Te Oosterbeek is door onbe kende oorzaak een meubelfabriek afge brand. De schade wordt geschat op plm. f 115,000; 90 arbeiders zijn werkloos. Vermoedelijk is de brand door broeiï g van houtwol ontstaan. Buitenland. Door een wolkbreuk van ongekende omvang is Saksen vreeseiijk geteisterd. Een paar dorpen in het Ertsgebergte zijn geheel verwoest, het aantal dooden bedraagt ruim 150, bonderden stuks vee kwamen door ver drinking om in de weiden. De wolkbreuk ging van een zwaar onweer en een hevige orkaan vergezeld. Tijdens het onweer was de hemel boven Gott- leuba volslagen duister. Te acht uur 's avonds was het reeds donker als da nacht. Te Glashütte steeg het water twee M boven de hoogst genoteerde stand. In ten oogwenk was het stadje ten prooi aan een watervloed, die met angstwekkende snelheid voortjoeg door do straten. Een trein, die juist zou ver trekken, vulde zich geheel met water, zoo Jat de reizigers, in hun coupé'sdoor nol water verrast, in allerijl 0®11 goed heenkomen moesten zoeken. Anderen klommen op de banken, doch het water steeg hun tot de middel. Sommigen werden meegosleurd door de woeste stroom en vonden sen gruwelijke dood. Eokele treinen werden uit de rails ge sleurd en meegevoerd tot iD het midden van het rivierbed, wagons werden daarbij tot splinters geslagen. Te Bergiessbübel steeg het water tot 4 M. In hun slaap verrast kwamen veel bewoners akelig om. Nadat de rivier zich in baar bedding had teruggetrokken zag men verminkte lijken hangen in de takken der boomen. Het nieuwe Kur- haus is totaal vernield. De volgende dag heeft een Dieuwe ramp de verwoesting voltooidWat nog gered was ging ver loren. Dieptreurig zijn de bijzonderheden: een vader verloor zeven dochters. Een moedertje, dat zich bad weten te redden, doch terugging naar haar huisje om haar geld te halen, vond onder de neerstortende muren de dood. Het postkantoor en de stadsapotheek zijn van de aardbodem verdwenen. Eveneens een horlogefabriek. Alom werden gebouwen verwoest door boomstammen, welke door de stroom in groote vaart werden meegesleurd. Muren van 3-4 M dik werden wegge rukt. Te Nüglitz resten yan de steenen brug nog enkele steenen. Dinke beton pilaren knakten af als stroohalmen. In een der huizen werd een vrouw met baar kinderen door slijkmassa's uit de rivier verrast. Allen stierven de ver stikkingsdood. Een motorrijwiel werd een M diep in de grond gevonden, een gebouw werd geheel van zQn voorgevel beroofd. Talrijke boomen verloren tot op 3 4 M bun schors. IJzeren lantaarnpalen braken als lucifers af. Te Dittersdorf werd een groot betonnen gebouw, dat honderdduizenden Mark kostte, vergruizeld. In veel bovenverdiepingen ligt het slib tot meters hoog. Groot is het gebrek aan levensmidde len. Groot de verslagenheid. Kleine kinderen werden in hun wiegjes over het water gebracht. De ramp wordt de grootste geacht, welke sinds menschenheugenis in Duitschland plaatsvond. Van omgekomen vee schreven we reeds. In een stal vonden 30 paarden de dood. Van de dieren, die naar een droog plekje zwommen, sloegen er langs berghellingen te pletter. De schade wordt begroot op 40 a 50 miljoen mark. De opbouw zal 2 jaar duren. Sombere voorspelling. In een onderhoud met de Londensche Weekly Dispatch heeft maarschalk Foch voorspeld, dat er binDen vijftien, twintig jaar een nieuwe wereldoorlog zal uit breken op veel grooter schaal dan de laatste. „Zulk een oorlog" zeide Foch „zal een wereldoorlog ?(ju en in geen enkel opzicht gelocaliseerd kunnen wor den. Elk land zal er aan deelnemen en de combattanten zullen niet alleen de mannen, maar de vrouwen en kinderen van elke natie zijn. Jongere vrouwen zullen vermoedelijk actiever deel nemen aan de oorlog in de toekomst. Een natie onder de wapenen zal niet alleen elke beschikbare man omvatten, maar elke vrouw en elk kind, aangezien aan allen een bepaalde taak zal toegewezen worden Er zullen niet alleen slagen te land en ter zee geleverd worden, maar ook in de lucht. Daar zullen de vliegtuigen niet op zichzelt of in smaldeelen vechten maar in aaneengesloten massa's". Ten slotte zeide Foch nog, dat hy de Entente Cordiale „als de eenige waarborg voor de vrede" beschouwde. We hopen hartelijk dat er „menschen" gevonden zullen worden, die het „on- menschelijke" kunnen keeren. Luchtvaart De Amerikaanscha vliegtuigfabrieken [hebben om en bij de 80 aanvragen ODtvangen naar de moge lijkheid van groote afstandsvlnchteD. Fokker alleen heeft 60 aanvragon gekre gen inzake vluchten over de Ocaan, daaronder een van Balchen, Byrd's met gezel, voor een toestel voor een vlucht New York Noorwegen, en een aanvraag voor een vlucht New-York-México Hel toestel, waarmee Bertaud vaD New-York naar Rome wil vliegen, is thans in aanbouw. Grace startte te Hawaï alleen in een enkt lmotorig vliegtuig voor een vlucht naar Francisco, doch direct na de start sloeg het toestel, dat blijkbaar overbelast was, neer en werd geheel vernield. De vlieger kwam er heelhuids af. Dit is reeds het vijfentwintigste vliegoDgiuk dat Grace heeft meegemaakt, waardoor hij reeds lang de bijnaam van „break-neck"-viieger draagt. Hydroplane. De heeren uit vinders b.ijven doende om het mersch- dom met de vruchten van hun denken en doen te verblijden. Op de Seine, bij Parijs zijn thans proeven genomen met en modern watervliegtuig, waarmee men zich voorstelt, in 37a dag de Oceaan over te steken. Het vervoermiddel meet 23 bij 10 Mtelt 3 motoren, die 400 pk. ontwikkelen en zal 10 passagiers kunnen bevatten. De Sovjet-Unie heeft een bedrag van 25000 roebel beschikbaar gesteld voor restauratie van het winter paleis te St. Petersburg. De bedoeling is, het paleis in zijn oorspronkelijke staar, terug te brengen en alle wijzigingen, die de laatste 150 jaren zijn aangebracht weder te niet te doen. Een oorlogs-Fokker. Het Amerik. depart, van oorlog laat een groot Fokkervliegtuig bouwen dat vijf machinegeweren met bedienend perso neel zal kunnen meevoeren Het vlieg tuig moet in staat zijn drieduizend pond ontplofbare stoffen te bergen, voor het bombardeeren van troepen op de grond of van schepen. De totale vleugelwijdte zal 67 Eug. vt. bedragen. Het vliegtuig krijgt twee motoren van 950 pk. elk. Kanaalzwemster. Aan het strand by Sancta Monica (California) liet de Kanaalzwemster Gertrude Eberle, die juist voor de film speelde, plotseling haar werk in de steek. Zij zag dat in zee een zwemster in gevaar verkeerde, begaf zich te water en had de voldoening de drenkelinge te redden. Als het nu maar geen reclame red ding geweest is. John. D. Rockefeller, de bekende petroleum-magnaat, 88 jaar oud geworden. Zooals al vele jaren zyn ge woonte is, vierde de krasse, oude heer zijn verjaardag met een party golf. Zijn buren hadden muziek willen laten maken en vuurwerk afsteken, doch zjj hebben zulks achterwege gelaten op verzoek van de familie, die bang was, dat het te druk zou worden voor de jarige. Eenige vrienden van John namen deel aan een verjaarsdineetje op zijn buiten. Rocke feller's gezondheid schijnt nog niets te wenschen over te laten. JACHT. Jachtakten. van bestaan. Het zal de belangstelling hebben van leek en geleerde, van natuurvriend en toerist. Wat reeds met bescheiden middelen tot stand kan worden gebracht leert ons het interessante museum „Natura Docet" te Dene kamp, waarvan een groote bekoring uitgaat. Het is het werk van de heer Bernink, een een voudig dorpsschoolmeester, die bezield van liefde voor het Twentsche landschap en met een krachtige wil een museum inrichtte, dat een boeiende taal spreekt tot wie het met be langstelling komt bezichtigen. Dat het een aantrekkelijkheid te meer voor Denekamp be- teekent, zult u zeker begrijpen. Zal Texel zijn „Texelsch Museum" krijgen? Waar? Wie steunt? Wat zal het bieden Wie zal het beheeren Kijk altegaar punten, die morgenavond onder het oog moeten wor den gezien. Blijf niet thuis, gij V.V.V.-ers I Er staat iets moois te ondernemen I De vierde vraag laat zich gemakkelijk be antwoorden. We zullen er aantreffen: vogels opgezet in natuurlijke houding in een passend milieu, vogelfotografieën en vogelschilderijen, herbaria met de karakteristieke planten van Texelsche bodem; vertegenwoordigers, collec ties exemplaren uit d^coleopterafauna (kevers), waaraan Texel zoo rijk is, goed geconserveerd, een lust voor het oog van de liefhebber, een verzameling eieren van vogels, die speciaal Texel tot hun domein kozen. Verder antieke voorwerpen, gered uit de oceaan van de tijd, zooals die voor eenige jaren in „het Texelsche kamertje" waren bijeengebracht, oude gravures, schilderijen, teekeningen, kaarten, houtsneden, etc., waarop 'tTexelsch landschap, Texel of 'n his torische gebeurtenis ih beeld is gebracht, littera tuur, gewijd aan Texel, zoowel antiquarische boeken als die uit later- jaren, enz. Ge zult toegeven, dat een dergelijk museum door vele vreemdelingen zal worden bezocht en zelfs menig Texelaar niet zal achterblijven: „Een wereld in een notedop." Veel waardevol materiaal zal door Texelaars en wie meer in ons eiland belangstellen, in bruikleen of eigendom worden afgestaan. Gemeente en particulieren zullen stellig tot financieele offers bereid zijn. Door het heffen van een gering entreegeld kunnen vermoedelijk de kosten van onderhoud worden gedekt. Een en ander zal morgenavond nader wor den besproken. We hopen: met bevredigend resultaat. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente verzoeken ons het volgende door de Nederlandsche Christelijke Landarbeidersbond aan de arbeiders gezonden schrijven, te willen opnemen. L.S. De tijd, die wij beleven, is een moeilijke tijd De economische moeilijkheden zijn groot. De strijd om het bestaan is moeilijk. De geesel der werkloosheid striemt maar al te zwaar, waar van tal van gezinnen de dupe worden. Hoe gaarne de arbeiders ook willen werken om in het onderhoud van hen en hun gezinnen te voorzien, het baat niet altijd. Bieden wij onze arbeidskrachten aan, zij worden in vele gevallen afgewezen, ze zijn niet noodlg, en tengevolge daarvan zijn wij zonder werk en zonder ver dienste. Van sparen komt in de regel weinig terecht. Er is In de hulshouding zoo veel noo- dig. Maar toch kunnen wij veel doen als de wil er maar is. Een kleine bijdrage in de week voor de werkloozenkas en wij worden in siaat gesteld in de winter 35 dagen te trekken uit de kas bij onvrijwillige werkloosheid. Het offer, dat wij daarvoor moeten brengen bedraagt in klasse A 26 ctin klasse B 30 ct. en in klasse C 36 ct'pcr week. De uitkeeringen zijn dan rcsp. f7,20, f8,40 en f10 20 per week Voor ongehuwden Is dit resp, f6,—, f7,20 en f9,— per week. Is men 18 jaar, dan kan n,en lid der kas worden. Wanneer men boven de 60 jaar is, kan men geen lid meer worden. Is men echter voor dien reeds lid der kas, dan blijft men dit als regelmatig aan de verplich tingen wordt voldaan tot z'n 70ste jaar. Het Rijk en de Gemeente betalen op de bijdrage, die de leden der kas betalen, 100 pet. subsidie. Dat juichen wij allen van haite toe. De overheid helpt, als wij beginnen. De overheid toont mee te willen helpen, niet in woorden, maar in daden. Wij als arbeiders willen niet graag steun van armbestuur of diaconie, maar indien moge lijk helpen we onszelf. Daarvoor biengen wij ons offer. Wij twijfelen niet, of door het bestuur uwer gemeente wordt het op ho:-ge prijs gesteld, als wij toonen onszelf te willen helpen. Vat daarom de hand, u toegestoken. Laat geen onverschilligheid u overjieerschen. Zeg niet, „als ik niet heb, moet de overheid of burgerij maar helpen." Dat is onverantwoordelijk. Dat mat; niet en dat moet niet. Zelf beginnen. Slalt u daarom zoo spoedig mogelijk aan bij de werkloozenkas. Gij kunt in klasse B. Het is daarvoor nog tijdwant weet dit, dat u 26 weken betaald moet hebben voor u gerechtigd is te trekken. Daarom een beroep op u allen en in uw aller belang. Sluit u aan." In verband hiermede kunnen we meedeelen, dat door Burgemeester en Wethouders is be sloten, bij eventueele te werkstelling van werkloozen in de aanstaande winter, in de eerste plaats te werk te stellen die werkloozen, die lid zijn van eenwerkloozenkas. Ter verbetering van ons bericht betref fende autovervoer met 't s.s. de Marsdiep dee- len we mee, dat van de zes auto's, die 6 dezer ver voerd moesten worden er wel v ij f werden ver scheept. Voor het onlangs gehouden eindexamen zijn van de 7 candidaten geslaagd volgens hun rangcijfer de heeren H. C. A. van Montfoort, W. J. A. J. Peeters, J. Grootenhuijs, J. D. van der Star, W. A. Giel, en F. A. Muller. Het overgangsexamen is nu in volle gang. De leerlingen uit de hoogste klas der o.l. school alhier zijn gisteravond van hun drie- daagsch reisje naar Nieuwendam, Amsterdam en Marken teruggekeerd. De jeugd heeft bij zonder genoten. We komen er Zaterdag of) terug. o— De Nieuwendammer schooljeugd kwam, zoo als gemeld, naar Texel en voelde zich hier uiter mate op haar gemak. Ritjes naar de Dennen en naar de Koog vielen zeer in de smaak. Dinsdagmiddag te half 3 werd de terugreis naar Nieuwendam ondernomen. Het reisje naar Texel zal zeker in aangename herinnering bij haar voortleven. Sport. De wedstrijd Texel I—V.A.F.C., Zondag 1.1. hier op het voetbaltterrein gespeeld, bleef onbeslist. De uitslag was 4—4. Door de heer Oort, leerling Middelbare Technische School te Dordrecht, is met gunstig gevolg het toelatingsexamen voor de derde klasse dier inrichting afgelegd. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juni 1927 Ingelegd f 3103,59 Terugbetaald 3198,48 De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de jacht in de provincie NoordHolland geopend zal zijn als volgt Klein wild. Patrijzen van 29 Aug, '27 tot 1 Jan. '28 Houtsnippen 29 Aug. '27 26Febr.'28 Korhanen 3 Oct. '27 29 Jan. '28 Fazantenhennen 3 Oct. '27 1 jan. '28 Fazantenhanen 3 Oct. '27 29 Jan. '28 Hazen 3 Oct. '27 1 Jan. '28 Waterwild. Zwanen van 25 Juli '27 tot 26 Feb. '28 Ganzen 25 Juli '27 22 Apr. '28 Watersnippen 25 juli '27 1 Apr. '28 Eenden en duikeenden behalve wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) bergeenden en eider eenden van 25 Juli '27 tot 29 Jan. '28. Wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha van 15 Juli '27 tot 1 Jan. '28 Goudplevieren 1 Sept.'27 29 Jan.'28 2. dat de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platy rhyncha platyrhyncha) in deze gemeente zal zijn geopend van 15 Juli 1927 tot 1 Janu ari 1928. Het vangen van genoemde waterwildsoorten door eendenkooien en netten is toegestaan voor: zwanen van 25 Juli 1927 tot 26 Febr. 1928 ganzen 25 22 April watersnippen 25 1 April eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas, enz.) bergeenden en eidereen- den van 25 Juli 1927 tot 8 April 1928 wilde eenden (anas boschas enz.) van 25 Juli tot 11 Maart 1928 goudplevieren van 1 Sept. 1927 tot 1 April 1928, Texel. 11 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, 'W. B. OORT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat jacht akten voor het tijdvak van 1 Juli 1927 tot en met 30 Juni 1928 ter secretarie verkrijgbaar zijn. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jachtakten aangevraagd door hun ouders of voogden. De kosten' bedragen vooreen groote jacht akte f 25,50, een kleine jachtakte f 8,50. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmaking. Texel, 11 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2