Gemengd Nieuws Verbetering van de Wolhandel. Onder leiding van de beer Jac. Zuurbier werd Zaterdagmiddag in het landbouwhuis te Alkmaar de algemeene vergadering ge houden van de vereeniging tot verbetering van de wolhandel in Noord-Holland. De voorzitter constateerde, dat de werk zaamheden over het afgeloopen jaar een gunstig verloop hebben gehad. Medegedeeld werd o.m. dat de Nederland- sche Wol federatie het boekjaar afsloot met een winstsaldo van f 2673.62 waardoor de reserve stijgt tot boven f 25.000 Dienton- gevolge zal een gedeeltelijke terugbetaling der berekende kosten plaats vinden n.l. 1 ct. per kg verkochte wol, terwijl de reserve dan komt op f 26.200. Aan het jaarverslag van de heer E. Dz. Govers ontleenen wij, dat ontvangen werd 72.386 kg wol. hetgeen een vermeerdering beteekent van 77.3 0/°. Het grootst was de toeneming in Purmerend, het kleinst op Wieringen, de kwaliteit viel te roemen en de omtrek van Purmerend en Alkmaar leverde de beste wol. De verkoop is voor de hoogste prijzen iets te vlug geschied, desniettemin was de gemiddelde uitbetalingsprys f 1.841/3 voor alle kwaliteiten dooreen. Daartegenover betaalde de handel buiten de vereeniging voor alleen de uitgezochte partijen ten hoogste f 1.50. Een mooi resultaat werd behaald door de verkoop op kam-rendement waarmede de superioriteit van devereeni- gingswol bewezen kan worden. Het onkos- tencyfer kan teruggebracht worden tot 10 ct. per kg., niettegenstaande met de kosten voor uitvoer verificaten by na 2 ct. per kg. gemoeid was. IHet ledental nam met 90 toe, dat der L.T.B.-contracten nam met 1 af. De rekening en verantwoording der fede ratie Noord-Holland sluit met een batig saldo van f931.62 waarbij het nadeelig saldo van het vorig jaar is weggewerkt. De vereeniging tot verbetering van de wol- handel heeft daarnaast een batig saldo van f482.33. Omtrent de m menteele markt- toestand werd medegedeeld, dat deze gun stig verloopt, doch de basis waarop de handel geschiedt niet zoo gezond is als verleden jaar. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Boots te Beemster en tot bestuurslid der federatie in Noord-Holland de heer Jac. Zuurbier te Alkmaar. Herstellingsoord voor Onderwijzers. Ten voordeele van het Herstellingsoord voor Onderwijzers te Lunteren is door de Texelsche donateurs een bedrag van f 42,50 afgedragen. Examens. Onze" vroegere plaatsgenoote, Guurtje Witvliet, thans te Alkmaar, heeft aldaar het eindexamen „M. U. L. 0." met gunstig gevolg afgelegd. - Onze plaatsgenoot Hans Stompff heeft te Helder met gunstig gevolg het eind examen H.B.S. met 5-jarige cursus afgelegd. Gisteren werd aan onze Zeevaartschool het toelatingsexamen afgenomen aan hen, die daarvoor niet waren vrijgesteld. Het tweede toelatingsexamen is bepaald op Dinsdag 6 September. Een nieuw succes voor prof. Keesom. Naar we gisteravond uit Leiden verna men, heeft prof. Keesom in het cryogeen- laboratorium aldaar in samenwerking met prof. Wolfke (Warschau) een zeerbelang- ryk succes geboekt door vloeibaar helium in een nieuwe toeslaud van vloeibaarheid te brengen Zang en muziek. De zangvereeniging Gemengd Koor alhier komt vanavond hier samen met die uit Oosterend en Oudeschild ter voorbereiding van de openluchtuitvoering op Zondag a.s. in O isterend of Oudeschild. Nadere bijzonderheden omtrent plaats, uur en programma volgi n Zaterdag a.s. o Texelsch Fanfare geeft Zaterdagavond een concert in het Park en zal Zondag a.s. de ma'ch Texel I West-Frisia opluisteren. De Radio-lezing van prof Keesom. Maandagavond heeft prof. Keesom voor de Anro-microfoon te Hilversum over het cryogeen-laboratorium te Leiden gesproken. Onze geleerde behandelde de geschiedenis van de koeltechniek en weidde uit over de gedragingen der stof bij lage temperaturen, alsmede over de meting dier lage tempe raturen en organisatie van het cryogeen- laboratorium. In het slot van zyn rede wees de hoog leeraar op de finaucieele moeilijkheden waarmee het laboiatorium te kampen heëft en werd een bercep gedaan op hen, die wel een offer zouden kunnen brengen in het belang van de menschheid niet alleen, maar tevens om te bevorderen dat Neder land op dit gebied zyn vooraanstaande plaats zal blijven innemen. Een fregat voor anker. Sinds een paar dagen ligt tusschen de Koog en de Slufter een groot geladen fre gat voor anker. Wegens de ongunstige wind kan het schip zyn vaart om de Noord, vermoedelyk naar Duitschland niet voort zetten. Met T. E. S. O. naar de Zuiderzeewerken- By geruchte vernamen we, dat T.E.S.O. een boottocht naar de Zuiderzeewerken zal maken. Van bevoegde zyde deelt men ons thans mee, dat zulks niet besloten is, maar dezer dagen wel besproken zal worden. Werpt vooral schillen van sinaasappelen en bananen niet op de openbare weg. Men glijdt daarop gemakkelijk uit en niet zelden met ernstige gevolgen. Texelsche zwemvereeniging. Naar men ons meedeelt is met de bouw van de zweminrichting te Oudeschild een aanvang gemaakt en zal zy vermoedelyk op Zondag 31 Juli officieel worden geopend. OOSTEREND Intree Ds. A. A. van der Leer. Nadat de Eerw. Heer Ds. A. A. van der Leer Zondagmorgen door Prof. Ds. C. Aal- ders in het leeraarsambt by de Geref. kerk is bevestigd, predikte Ds. van der Leer des middags zyn intrede naar aanleiding van Psalm 122: 6-9. Prof. Aalders had tot tekst genomen Ezechiël 3: 17—21. Beide malen was de kerk overvol. De nieuwe leeraar werd staando toegezongen Psalm 1343. Binnenland. Ruilverkaveling. Met alge meene stemmen hebben belanghebbenden besloten tot ruilverkaveling van de Blee kers onder Heesch en Heeschwijk (N.B.) groot plm. 170 HA. en toebehoorende aan215 personeD. Het geweer. In een kersen boomgaard te Gameren werd door het uiteenspringen van een grendel van zijn geweer de 23-jarige J. van Oyen uit Zalt-Bommel gedood. S t a k i n g. Te Oude Pekela is de machinefabriek van G. B. Drenth wegens staking stopgezet. Naar wij vernemen hebben B en W van den Haag besloten gelei de'.ijk bij de verschillende diensten en bedrijven in te voeren de nieuwe tijd aanduiding van de spoorwegen, mot ge bruikmaking van de cijfers 13 tot en met 24. Oudepot. Te Stavoren vond men bij het graven van fundamenten op ongeveer een halve meter diepte een groote balpot. Met behulp van een takel gelukte het deze ongeschonden boven te brengen. Voorloopig heeft men de vondst een plaatsje vóór het gemeentehuis go geven. De pot is, op de plaats waar hij het wijdst is, 1 m in doorsnee en de diepte is iets grooter. Naar beneden toe wordt de pot smaller en rust daar op een steunvlak van 12 cm middellijn. De wand is gaaf, heeft een geelachtige kleur en is 3 car dik. De pot was geheel met zand g9vuld. Waarvoor het voorwerp dienst gedaan heeft weet men nog niet. Een strop. De aardappelvelden in geheel V/est Friesland met zijn uit gebreide cultuur van dat gewas zijn hevig door de aardappelziekte aangetast. Op sommige plaatsen is het zoo hevig, dat het rooien gestaakt moet worden. Ook de latere soorten zijn reeds aaDge tast. Geld. Te Enschede is zekere B aangebonden, die zich schuldig moet bebben gemaakt aan verduistering van 500 loten van een verloting ten bate van de tubercubse-bestrijding. Hij had het geld riet afgedragen. De zenuwarts dr. J Klessens in de polykliniek van het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam door een der patiënten aangevallen en zoo ernstig mishandeld, dat hij met een ge broken been ter verpleging in het gast huis moest worden opgenomen. De aanvaller is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, Vliegongeluk. Te Soesterberg is een Fokker in een vrille geraakt en neergestort. Hat toestel is geheel ver nield. De vlieger, sergeant Elout, brak zijn kuitbeen, de passagier, sergeant werkman Los, kreeg een verwonding aan het neusbeen. De verwondingen zijn van lichte aard. Ernstig ongeval. Dr. Tone kens uit Groningen vertrok met zijn vrouw, twee zoons, een dochter en een ander meisje per auto uit Groningen naar Zwolle Op de weg van Smilde naar Meppel, nabij Dieverbrug, reed de auto door onbekende oorzaak tegen een boom. Hij zwenkte hierop over de tram rails en verdween in de Smildervaart. Toegesnelde menschen slaagden er in, de inzittenden op de wal te brengen maar zij bleken echter alle zes overleden te zijn. Alleen aan de boom waren spo ren van het ongeluk te ontdekken. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Te Amsterdam is de man die in verband met de storing aan de elee trische c9ntrale-noord onder verdenking van opzet werd gearresteerd, weer op vrije voeten gesteld. Van opzet is n.l. niets gebleken. Z. K. H. Prins Hendrik en prinses Juliana zullen vandaag H M. de Koningin bij haar bezoek aan het concours hippique te Hoofddorp ver gezellen. H. M. de Koningin heeft met prinses Juliana een bezoek aan Zuid Limburg en zijn mijnen gebracht. De hooge bezoekers zyn er met groote geest drift ontvangen. Batavia Amsterdam De Fokker VII wordt, wegens een vertraging door een zandstorm inMesopotamië, eerst vandaag of morgen te Schiphol verwacht. Amsterdam liet zilveren penningen slaan die aan passagier en bemanning zullen worden aangeboden. Na aankomst te Amsterdam vertrekt de F VII naar Londen en Glasgow. Een paar jaar geleden is op het meer bij Oudega (Fr.) een zeilboot omgeslagen, waarin drie personen uit Holland zaten. Een koffer met geld en voorwerpen van waarde ging verloren. Deze koffer is thans door visschers gevonden ën bij de politie gedeponeerd. Te Renkum isde82-jarigewed. Bootsman door onbekende oorzaak in een regenton geraakt en verdronken. Gratie. De Koningin heeft vol ledige gratie verleend aan de caféhouder S. te Venlo, die tot negen maanden ge vaogenisstraf was veroordeeld wegens het doodschieten van een lastige bezoe ker in zijn café. Deze S. is de man, die tijdens het bezoek van de Koningin aan Venlo in de dagen van de waters nood in het water sprong en naarH.M. toekwam om gratie te smeeken. Buitenland. Het oproer te Weenen. In aansluiting op ons bericht omtrent het oproer, dat Vrijdag 1.1. te Weenen losbrak wegens de vrijspraak van drie fascisten, meegedeeld in ons blad van Zaterdag, berichten 'we thans, dat aan de demonstratie 40.000 arbei ders(sters) deelnamen dat de menigte een groot aantal be langrijke documenten uit het Paleis van Justitie verbrandde en daarna 't gebouw, een der mooiste van Weenen, in brand stak, de brandweer belettende het vuur te bestrijden dat bet stadhuis door de oproerlirgen werd bezet; dat Seitz, burgemeester van Weenen dreigde te worden gesteenigd, en zich derhalve in veiligheid moest stellen dat het aantal dooden „slechts" 87 bedraagt, daar de politie zeer voorzichtig optrad en de woedde trotseerde, zonder van haar vuurwapens, dan in hooge nood, gebruik te maken dat alle telefoonverbindingen met Weenen verbroken werden dat volgens latere mededeelingen het aantal betoogers is geklommen tot 300.000 man dat opstandelingen zich van de trams meester maakten en in de straten ver sperriugsn aanbrachten dat een algemeene verkeersstaking voor Gubopaalde tijd werd afgekondigd dat gisteren overal het werk is hervat dat communisten krachtig hebben ge poogd arbeiders daarvan af te brengen dat vandaag de teraardebestelling der slachtoffers zal plaatsvinden dat de gemeente Weenen voor do na gelaten betrekkingen der slachtoffers van de onlusten een bedrag van 1G0 000 schilling beschikbaar heeft gesteld als eerste sttun. dat in verband met het oproer een aantal Communisten achter slot en gren del zijn gezet, waaronder twee beambten van do Russische Ha-delsdelegatie te Berlijn. E9n groot aantai bezwarende documenten is in beslag genomen. Koningin Victoria van Zweden heeft de laatste maanden door gebracht in Baden. Haar gezondheids toestand is echter niet verbeterd. Te Marseille stond een taxi chauff ur terecht, die e9n vrouw had aangereden. Hij werd vrijgesproken. Gedurende het geding bleek dat de chauffeur was Alexander Batkine, oud Russisch generaal, die de geheele oorlog bad medegemaakt. Het proces te Winnipeg tegen Earle Nelson, de menschelijke „gorilla" die beklaagd wordt van het worgen van een meisje van 14 jaar en een getrouwde vrouw in Canada, en in wie de politie bovendien de man ziet, die in de Ver. Staten ten minste nog een 18-tal derge lijke moorden moet hebben gepleegd, is uitgesteld. De reden was, dat de openbare meening op het oogenblik nog zoo heftig tegen de beklaagde is, dat een onpartlj dige behandeling van de zaak onmoge lijk is. Te Stockholm is 82 pet. der bevolkiGg telefonisch aangesloten. Er zijn ruim 116000 toestellen in gebiuik. Tusschen Oslo en Berlijn is een vliegdienst geopend. Te Nizza is een bom geworpen tegen het Amerikaansche consulaat. Personen werden niet getroffen. Ernstig incident. In Nica ragua hebben ernstte botsingen plaats gehad tusschen Amerikaansche marine soldaten en revolutiontairen. Er vond een gevecht plaats dat 13 uur duurde. De Amerikanen maakten gebruik van vliegtuigen, welke door de anderen wer den gebombardeerd. Ze verloren één man en hadden verscheidene geworden. De anderen hebben 60 dooden en 250 gewonden te betreuren. Wakersl Wat hier volgt, is geen verhaal van kleiDe jongens, die 's avonds in bun bed een weddenschap aangaan, maar deugdelijke groote men schenernst. Een 40 jarig heer te San Antonio, een verzekeringsagent, is 150 uur achtereen, 6'A dag wakker gebleve'n. Vijf en dertig koppen koffie en zes pakjes cigaretten per dag hebben hem geholpen om de slaap te verdrijven. De man gaat er thans prat op een record geslagen te hebben. Er zijn echter al stadgenooten, die hom die eer niet gunDen en hem tot een wedstrijd in het waken hebben uitge daagd Er heerscht te San Antonio veel belangstelling voor deze nieuwe sport in Amerika. Huis ingestort In de Beak Street te Londen is een huis ingestort, door het uitgraven vaneen gedeelte der fundamenten van het huis. In het geheel zijn er een kleine twintig menschtn onder de puichoopen bedolven, van wie er twee gedood en vele anderen min of meer ernstig gewond zijn. De schuld van de Londensche financier James White, die onlangs zelf morrd h9eft gepleegd, moet 610.000 pond sterling bedragen. Bovendien moet hij nog on'zaglijke bedragen schuldig zijn in Schotland en Noord-Engoland, waardoor het totaal komt op een bedrag van 1.20) 0U0 pond sterling. Gedood. Bij het Fransche munitie depot in de buurt van Kaiserslautern is het lijk van een Fransche schildwacht gevonden. Men neemt aan, dat hij door een als man verkleede vrouw is docd geschoten. Byrd ea Chamberlin zijn per s.s. Leviathan te New-York aangekomen. Zij werden het eerst door de oceaan vlieger Lindbergh verwelkomd en zijn op het stadhuis te New-York offi cieel ontvangen. Onbekende soldaat. Het stoffelijk overschot van de Fransche Onbekende Soldaat is naar't Mausoleum te Laeken gebracht. Er wer len velschillende redevoeringen uitgesproken, waarin de onverwoestbare vriendschap tusschen FraLkrijk en België werd verheerlijkt. Bij Chamber ley (Engeland) stortte een militair vliegtuig neer. De 2 inzittenden werden gedood. Doos30-60,Tube 80 ct BijApolh.enDrogisten.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2