40st" Jaargang No 4143 Zaterdag 30 Juli 1927 TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". Uit de landbouwwereld. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÉN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 IV. Zwarte Sterntjes. Gedurende de volgende drie kwartier zweefde hü boven mij rond, nooit meer dan een meter of wat van het nest, maar nooit moed vattende om zijn plicht te doen. Ik begon al te vreezen, dat ik, ter wille van de eieren, behoorde te verdwijnen, toen hij plotseling een kloek besluit scheen te nemen en na drie vruchtelooze landingen ging zitten en geknipt werd. Zijn mooie zwarte kop en halskraag en het leiblauw zijner vleugels weken sterk af van het zwarte kopje van zijn wijfje. Alle stern soorten zijn buitengewoon aantrekkelijk maar het Dwergsterntje is misschien wel mijn lievelingsvogel. En dit tweetal deed hun familie alle eer aan. Meer dan treurig dat deze soort bij ons in Groot-Brittanië niet meer broedt! Dat mannetjes-sterns hun deel aan het broedproces nemen was me al bekend door het waarnemen van de stern te Oxford. Bij onze Britsche soorten gelijken de twee geslachten echter zoo procies op elkaar, dat het niet gemakkelijk is op dit punt zekerheid te verkrijgen. Weinig vogels zijn trouwer en opofferender echtgenooten dat is een van hun grootste bekoor lijkheden, en het gedrag van mijn paartje op Texel mocht hoogstwaarschijnlijk typisch heeten. Bij de Zwartkop-meeuwen op de Staart. Mijn ervaring eenige dagen later met de kap- of zwartkopmeeuwen was van geheel andere aard. Op de Staart is een kolos sale kolonie gevestigd, die dicht aaneen nestelen tusschen de plassen en het ruwe gras van het afgesloten terrein. De nesten zijn hier zóó talrijk, dat het eenige moeite kostte een plaatsje voor de tent te vinden die niet te hinderlijk inbreuk op een privé- erf maakte. Hoewel we met zorg een plekje aan de rand der nederzetting uit zochten, lagen er toch vier nesten binnen een zesvoets-afstand van mijn schuilplaats en ik vreesde door de veroorzaakte stoor nis de heele groep in rep en roer te brengen. Doch dit was niet het geval Zoodra ik me had ingericht, begonnen de vogels al weerom te komen, en na een paar minuten zaten de dichtstbij mij nestelende al, terwijl ook mijn uitverkoren slachtoffer gauw terugkeerde en zich kalm en tevreden op haar eieren zette. Maai het sluiterklikje bleek meer dan ze ver dragen kon. Na het eerste alarm stelde ze haar terugkomst niet lang uit, maar voor mijn derde opname moest ik groot geduld hebben en daarna weigerde ze heelemaal op het nest te 'komen. Wel een uur lang hield ze zich op zes voet afstands ofschoon al haar buren dood op haar gemak zaten te broeden. Toen kwam eindelijk haar man tusschenbeide. Hij had al geruime tijd dralend rondgezweefd, maar niet zoo dichtbij dat de sluiter hem verschrikken kon. Klaarblijkelijk begreep hij de angst van zijn wijfje niet, want terwijl zij aarzelde schoot hij telkens schreeuwend op haar neer en sloeg bij haar bijna met zijn vleugels. Ongetwijfeld las hij haar de les over haar plichtsver zuim en trachtte hij haar echter zonder resultaat naar haar eieren te drijven. Ik hoopte, dat hij haar plaats zou hebben ingenomen, of haar tenminste zou getoond hebben, hoe ongegrond haar vrees was. Doch dit paste blijkbaar niet in zijn op vatting van mannelijke verantwoordelijk heid. Broeden was haür taak en hij zou toezien, dat ze die niet-van zich afschoof: kreeg ze er gevoelige klappen voor, dan was dat haar eigen schuld. In ieder geval zou hij haar wel aan het verstand brengen, wat zijn opinie was over een vrouw die zulke nietigheden als een tent en een camera als excuus liet gelden voor 't niet nakomen van haar verplichtingen. (Ds. Charles Raven „In Praise of Birc s.) Deugdelijk water een eisch. Niet alle boereu zijn doordrongen van de groote beteekenis van de kwaliteit van het boenwater voor de deugdelijk heid der melk en der melkproducten. Op iedere boerderij moet deugdelijk water aanwezig zijn. Norton- of leiding water voldoet in de regel aan de te stellen eiscben, mits het eerste op oordeelkundige wijze wordt gewonnen, zoodat verontreiniging door zakwater of schrobwater onmogelijk is. Reiniging van gereedschap. Wanneer het gereedschap eerst met koud water, daarna met heet sodawater of kalk is gereinigd en vervolgens wordt nagespoeld met zuiver koud of heeti water, volgt dikwijis nog het afdrogen mot een zesmleeron lap. 't Is echter vrij moeilijk zulk een lap volkomen zindelijk te houden en daarom is het beter melkemmers en vaatwerk, dat van binnen goed vertind is, in 't geheel niet af te drogen. Wel echter is in dit geval naspoelen met heet water noodig, waardoor bet droog worden zeer wordt bespoedigd. Zieke aardappelplanten. Hoe vroegor aardappelplanten, die ziekelijke at wijkingen vertooneD, uit de akker verwijderd wordeD, boe beter. Om verschillende redenen. In de eerste plaats blijft anders langer bet gevaa bestaan, dat op verschillende wijze, zelfs door bladluizen, de verwekkers der afwijkingen op andere nog gezonde planten wordt overgebracht, en ten tweede verschaft men op deze wijze aan de omringende planten tijdig de gelegenheid hun onder- en bovenaaid- sche deelen tot ruimer ontwikkeling te brengeD, waardoor de kans op een grooter opbrengst van deze planten zeer wordt verhoogd. Melk met een bijsmaak. Kan het gras van een wegberm, waar veel look groeit, gerust aan melkkoeien worden gevoerd? Men moet hier zeer voorzichtig mee zijn, zooals oa. in 1917 aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen geble ken is. Daar liepen melkkoeien in 't laatst van September in een weiland, waar vee! kraailook groeide. De melk kreeg spoedig een sterke looksmaak. Bij verwerking van deze melk op room en boter, bleek, dat bet genoemde gebrek op deze zuivelproducten overging. Zelfs het vet, dat bij uitsmelting der boter bij 70 gr. C. verkregen werd, was nog ongenietbaar door de looksmaak. Kaas, van de bedoelde melk verkregen, had na 37» maand de genoemde bij smaak nog. Men kan echter het gras hooien, waardoor de kraailook zijn bijzondere geur verliest en dan niet moer hinderlijk js. A NL. Directeur—Zeevaartschool. De voordracht, opgemaakt ter voor. ziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer J. A. Haze winkel te Amsterdam, luidt als volgt 1. P. Vijn, Heemstede. 2. J. W. Duiuker, Amsterdam. 3. W. F. II. Scbut, Amsterdam- Uitslag aanbesteding. Ia aansluiting op ons bericht omtri nt aanbesteding van de aanleg vau electa tche lichtinstallaties in eenige gemeente mmL gebouwen alhier, opgenomen in ons vorig nummer, deelen we mee, dat gegund zijn aan de firma G. de Jong te Helder perceel 1, 2 en 8; aan de heer Jac. Bruin perceel 4,5 en 6; aan de heer Mittelhauserperceel 7. Door de bouwkundige N. Schermer alhier werd Woensdag 1.1. aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van de heer J. Duinker te Nieuweschild Ingekomen waren il biljetten. A. Timmerwerk. M. Blom, Oudescbild, f 1750— Gebr. Timmer, Oosterend 1522 Jb. Drijver, 1483 B. Metselwerk. T. Witte, de Waal 1495,— J. Trap, Oosterend, 1894,— C. Schilderwerk. C. Timmer Tzn, Oosterend 417,— Gebr. v 't Noordeinde Cocksdorp 375,— Gebr. Bremor, Oosterend 315,— Massa. Th. Witte, do Waal, 3465, Gebr. Timmer, Oosterend, 34U0,— Jb. Drijver, 3165,- Gunning volgt. Excursie. Woensdag a.s. komt een groot aan tal leden der „Ver. tot Ontwikkeling van de Landbouw" onder leiding van de heer Nobel te Winkel naar Texel. Naar Alkmaar. Morgen vertrekt het ss. „de Dageraad", afgehuurd door de afd. Helder van „Volks onderwijs", uit de Binnenhaven aldaar naar Alkmaar, naar do „provinciale land dag" voor „Volksonderwijs." Deelnemers van Texel vertrekken morgenochtend om zes uur met de Marsdiep naar Helder. „De Rozenkrans" komt. Door de Vereenigde Schouwspelers zal op Dinsdag II October a.s. onder directie van Pierre Mols in hotel „Texel" .worden opgevoerd „De Rozenkrans", ^bewerkt naar de beroemde roman van Florence Barclay, „The RosaiyL Het verheugt ons u deze tooneel voorstelling te kunnen aankondigen. Voor eenige weken mochten we elders de opvoering van dit stuk bijwonen. We hebben toen zeer genoten en kunnen u met warmte aanbevelen ook dit spel te gaan zien. Te gelegener tij! komen we er uitvoerig op terug. EIERLAND. Dijkgraaf - polder Eierland. Do heer R. Joh. Keyser werd bij K.B van 4 Juni 1.1. (no 37) voor een tijdvak van 5 jaar herbenoemd tot dijkgraaf van polder Eierland. DE KOOG Waarschuwing. Woensdagmiddag 1.1. trapte een jeugdig badgast aan het strand alhier in een stuk glas, dat verradelijk onder wat zand verstopt lag. Hij bekwam oen zoo ernstige wonde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gaarne grijpen we deze gelegenheid tian om ieder dringond te verzoeken geen flesscben of brokken glas op het strand achter te laten. Ge kunt anders de argelooze wandelaar, die daar barrevoets zijns weegs gaat, veel last veroorzaken. Badplaats-behoeften. We hebben aan de Koog nog sle ds geen zuurstof-apparaat. Ooï ontbreekt hier een balmeester, die met toezicht op de badende gasten belast is en hen met nuttige raad ter zijde staat. Andere badplaatsen gingen ons reeds voor. Mag Texel achterblijven De snelle ontwikkeling van do Koog als badplaats mag toch niet uit het oog worden ver loren. Een windhoos te Wees- por karspel. Een windhoos is deze week over Weesperkarspel gestoken, die zoer veel materieele schade schade heeft veroorzaakt. De hoos streek over hot Gein en nam het dak van een melkhuis van een boerderij mee. Bij eea bootenhuis wer den de booten op de wal gesmeten. Ook ging de hoos over het Morwede kanaal. Bij een huis vitn do Rijkswater staat werden de pannen van het dak gezogen. Daarna kwam de ammoniak fabriek van de firma van der Eist en Matthes aan de beurt. Van de oude fabriek werd het dak afgerukt) de stukken liggen over het fabrieksterrein verspreid. Het dak van het in aanbouw zijnde magazijn werd ingedrukt en stortte in. Eenige personen, die daar werkten, hadden juist die afdeeling veriaten. De hoos, die slechts enkele minuten duurde, greep ook nog een boerderij aan van T H Roozeboom, waarvan het dak op vele plaatsen beschadigd werd. I)e hooiberg werd uit elkaar grs'agen en een hooiwagen oen eind weggereden. De windhoos loste zich tenslotte op in de richting Muiden. Opiumbereider. De politie beeft 's nachts bij een inval in oen logement in do Delistraat te Rotterdam een Chinees botrapt, die bozig was met het' mengen van opium. De politie heeft een pond opium in beslag ge nomen. De Chinees is aangehouden. Te Rotterdam is aangekomen het Noorsche pantserschip „Tordensk jold", dat daar eenige dagen zal toeven. Het schip ligt op de rivier voor anker. Journalist gehuldigd. B. en W. van Zutphen hebben aaD de heer G. Hoog, redacteur van de Zut phensche Courant, bij gelegenheid van zijn afscheid als verslaggever van een reeks van raadsvergaderingen (gedurende 25 jaar) de medaille der gemeente in brons toegekend. Naar we vornemon is dit de eerste maal dat een journalist een dergelijke gemeentelijke onderscheiding te beurt valt. Te Rotterdam wordt door de Rotterdamsche Aeroclub een nationale lnchtvaartschool geopend. Als schcol- vliegtuig is de „Pander" gokozen. De cuisus kan wonen gevolgd door ama teurs, die een sportbrevet willen halen. Buitenland. Een internationaal avon t u r i e r, Niebuhr genaaml, die beweerde advocaat in de VereeDigde Staten te zijn geweest, en wie 45 diefstallen in hotels en pensions ten laste werden gelegd, is te Berlijn veroordoeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Hij heeft vroeger reeds verschillende straffen ondergaan, oa. is hij door de rechtbank te Dantzig veroordoeld Jgt 4 jaar gevangenisstraf wegens hei. stolen van diplomatieke papieren van oen Puo.scb regeerings koerier. EXELSCHE COURANT OEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere rogelprlja. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1