VACANTIE! Texelsche Berichten den band, die minder kost dan hij moest kosten. n.v. „R. A. M. I." De ontspanning tijdens Uw vacantietochten is volkomen, indien Uw auto perfect in orde is. De banden spelen hierbij een zeer belangrijke rol. Rijdt daarom LEEUWARDEN: Ruiterskwarlier 37-45 - Teief. 232 AMSTERDAM: N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 Vraagt Uw handelaar. „Restitutie aan de N.V. T.E.M., van de kosten van ombouw (eventueel uitbreiding) van de installaties der stroomverbruikers van het voor malige G.E.B. De heer Pisart brengt een eeresaluutaan hen, die daartoe het initiatief namen, welke hulde de voorzitter meent, dat wel eenigszins in ont vangst mag worden genomen, omdat zij er zich veel .uoeite voor gavenWe zijn, aldus spreker, naar Haarlem geweest, de secretaris heeft een pootige brief geschreven, kortom er is veel voor gedaan. 3. Aanbieding gemeente-rekening ouer 1926. Met onderzoek wordt belast een commissie bestaande uit de heeren A. Boon, C. Stoepker en S. Keijzer. Verzocht wordt er rekening mee te willen houden, dat de eerstvolgende raadszitting is bepaald op Dinsdag 6 September en de ge meente-secretaris 14 dagen met verlof gaat, ingaande 8 Augustus. 4. Aanbieding rekening electrieïteitsbe- drijf ouer 1926. De voorzitter zal gaarne een commissie, be staande uit de heeren Epe, Pisart en Jac. Boon, met het onderzoek belasten. Hiertegen protes teert evenwel de heer Kikkert, die het wensche- lijk acht eerst de rekening in handen van de electriciteitscommissie te stellen. Daarna kan de raadscommissie er haar oogen over laïen gaan. De voorzitter acht dit eenigszins overbodig en tijdroovend, doch overeenkomstig dewensch van de heer Kikkert wordt besloten, omdat de verordening dat voorschrijft. (De secretaris heeft zich hiervan evenwel eerst zekerheid verschaft.) De balans per 31 Dec. 1926 sluit aan beide zijden met een bedrag van f 32.138,85. Stich- tingskosten en netten staan, verminderd met een afschrijvingssom van f 54300,— op de balans voor een bedrag van f 11956,25'',. Aan reserve blijkt beschikbaar een bedrag van f 22453,77. 6. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1926. Het batig saldo over 1926 bedraagt f571,65. Tot rekeningnazieners worden benoemd de heeren de Graaf, Kikkert en Roeper. 6 Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1926. Over 1926 bedraagt het batig saldo f4174,13 De heeren Vonk, de Graaf en Kikkert zullen zich met het onderzoek belasten. 7. Benoeming direcfeur-leeraar aan de Zeeuaartschool. De voordracht publiceerden wij reeds. De heer P. Vijn, te Heemstede, wordt benoemd met elf van de 13 stemmen. Twee stemmen worden uitgebracht op de heer J W. Duinker te Amsterdam. De heer Vijn wordt benoemd in vaste dienst met ingang van de datum, door B en W te bepalen. Na behandeling van dit punt staat de heer Keesom van zijn zetel op. Nog niet geheel in orde, wenscht hij de vergadering te verlaten. Alle aanwezigen verheffen z ch van hun zetel. De heer Keesom drukt allen de hand en verlaat met een „dat het u wel ga," de zaal. Een korte stilte volgt. Daarna worden de be sprekingen voortgezet. 8. Vaststelling uergocdingen bijzonder lager onderwijs. De kosten van het gewoon l.o. hebben over 1926 in onze gemeente voor een getal kinderen van 651,75 bedragen: f 10871,84. Dus per kind f 16,68, (buiten de salarissen.) Voor een getal van 80 leerlingen ontvangt de bijzondere school te Oosterend dus een vergoeding van f1306,07. (Hierin is begrepen een bedrag van f 47,50 voor vakonderwijs). De R.K. school alhier voor 135,75 1. f 2264,31, de „School voor Chr. V.O." voor 601. f877,10. De kosten voor vervolgonderwijs aan de openbare scholen voor l.o. in onze gemeente bedroegen in 1925 voor 72,2 1. f 933,08. Dus per I. f 12,92. Aan het bestuur der R.K. school alhier komt dus voor vervolgonderwijs aan 22,75 1. een bedrag vnn f 293,93 toe. Aangenomen. 9. Inuoering zeuende leerjaar aan de o.l. scholen te de Waal en te Outeschild. Met ingang van 1 September a.s. moet aan alle lagere scholen het zevende leerjaar worden ingevoerd. Ingaande 1 April 1922 is het zevende leerjaar in onze gemeente ingevoerd aan alle openbare scholen, uitgezonderd aan die te de Waal en Oudeschild. Zooals destijds de lager onderwijs wet luidde zou het noodig zijn geweest bij invoering van het zevende leerjaar in verband met vermeerdering van het aantal leerkrachten aan deze scholen een lokaal bij te wonen. Met het oog op de ligging der gebouwen zijn hieraan overwegende bezwaren verbonden. Er werd daarom indertijd gebruik gemaakt van de ge legenheid aan deze scholen het zevende leer jaar nog niet in te voeren. Sedertdien is het aantal leerlingen per leerkracht van 25 tot 30 eerst van 32 tot 40 en later tot 48 verhoogd, waardoor bedoeld bezwaar zich thans niet voor doet. Evenmin zal dit het geval zijn als ingaande 1 Jan. 1930 het aantal leerlingen per leerkracht wordt teruggebracht tot 32 tot 40, hetgeen zon der nadere wetswijziging het geval zal zijn. Plaatsgebrek is derhalve geen reden, te trach ten van de Kroon vrijstelling te verkrijgen van de invoering van het zevende leerjaar voor deze scholen. Andere steekhoudende motieven zijn naar het oordeel van B en W evenmin daarvoor aan te voeren. Voorgesteld wordt aan de scholen te Oude schild en de Waal het zevende leerjaar in te voeren. Er is nog geen 7-jarige leerplicht, maar het zevende leerjaa' mag na 1 Sept. a.s. niet meer ontbreken. De heer de Graaf vroeg, of het niet wenschelijk was voor die scholen ontheffing te vragen, waarvan de voorzitter evenwel het nut niet kan inzien. Bovendien acht hij het onmogelijk aan de wettelijke verplichting te ontsnappen. Aangenomen. 10 Aankoop grond uoor iweguerbreeding ie de Waal. Tusschen de zuivelfabriek te de Waal en de gemeentestraat bevindt zich een strook gronds, lang 37 M. en breed gemiddeld over de helft plm. 3 M. en de rest plm. 1 M., welke grond met de weg gemeen ligt, doch aan „de Hoop" behoort. Deze is bereid de grond met de voor eenige jaren daarop aangebrachte bestrating en een onlangs aangelegd gedeelte straat aan de gemeente in eigendom over te dragen, als de kosten ad f70.—van laatstgenoemde bestrating worden terugbetaald. Daar de straat ter plaatse smal is, achten B en W deze uitgaaf in verband met het drukke verkeer wel gemotiveerd. Het zal gewenscht zijn de wegberm over 70 vierkante Meter te bestraten. In verband meteen voorgenomen verbouwing van zijn huis te de Waal heeft de heer G. H. Geus de gemeente een strookje grond van 9 vierk. M. aangeboden onder voorwaarde dat de gemeente de kosten betaalt, welke uit verplaatsing van de heining voortvloeien. De heer C. A. Keijser is bereid 5 vierk. M. af te staan, als voor gemeenterekening de heining wordt geplaatst en de stoep, om zijn huis te beschermen, voor de woning wordt doorge trokken. De kosten worden begroot op f 50. B en W achten ook deze uitgave gemotiveerd daar de weg ter plaatse smal is en gevaarlijke hoeken in de nabijheid zijn. De heer Pisart't is kinderengeld wat je besteedt. De heer Kikkert: Ik vind het geen vootdcelig zaakje, 't ls een cadeautje voor de kaas- fabriek. Nu komt dat stuk weg toch voor ondeihoud van de gemeente? Ik verwacht dat we er spul mee krijgen, want straks komen ook anderen. Welh. Keijser licht het voorstel nog eens toe waarna aanneming vol^t zonder hoofdelijke stemming. 11. Aanurage J. de Waard om gelden uoor een plaatsje ingeuolge de Land- arbeidersiuet. De heer J. de Waard, landarbeider, wonende te EierDnd, heeft in de loop dezer maand een aanvraag ingediend om Ingevolge art. 7 der Landarbeiderswet te zijner beschikking te stel len een bedrag; van f 3600 voor de verkrijging van een plaatsje, land met woning en schuurtje samen groot 2,95,57 H.A., aan de Hoofdweg in Eierland, eigendom vanen in gebruik bij de heer T. Platvoet. Het perceel, plm. half bouw land en half welland, is van goede kwa i'eit en gunstig gelegen. De aanvrager kan in de omgeving geregeld werk vinden. Het leent zich volgens B en W uitstekend voor het be oogde doel. De eigenaar vraagt als koopsom f 4000.—. Voor eerste verbeteringen behoeven geen kosten te worden gemaakt. De waarde van het behoorlijk onderhouden huis kan met het in 1924 gebouwde schuurtje op f 2000 worden geraamd. De grond zou dus op f 2000 komen, welke som B en W billijk achten. Het ge-in van de aanvrager bestaat uitman, vrouw, 2 zoons, resp. 23 en 14 jaar, land arbeiders, en een dochter van 19 jaar. Hij is steeds in het boerenbedrijf werkzaam geweest, sedert 1 Maa t 1924 bij dezelfde patroon. Ben W verklaren de aanvrager als een alleszins bekwaam landarbeider te kennen, hetgeen zijn werkgever bevestigt. De verzoeker is Nederlander, ingezetene des rijks, van goed zedelijk gedrag en voldoet aar. de wettelijke bepaling ten aanzien van dt leeftijd van aanvra>.ers gesteld (25 jaar oi ouder, maar niet ouder dan 50 jaar.) Bovendien is hij in staat mjnstens een tiende deel der kosien van het plaatsje te betalen en bezit hij eenig vee. Hieruit blijkt, dat de heer de Waard aan de wettelijke bepalingen kan voldoen en daarom stellen B en W voor de benoodigde gelden aan te vtagen, o.m. onder de voorwaarde, dat van het geleende kapitaal tot 1 Januari 1931 4 pet rente zal worden betaald, vanaf de dag waarop het geld wordt verstrekt of vanaf de gemid delde uitbetalingsdag van het voorschot. Daarna geschiedt de betaling der rente met aflossing ln dertig annuïteiten, ieder groot 5,8 pet. van het ter leen verstrekte kapitaal. De heer de Graaf zou het in het voordeel van de aanvrager achten, wanneer hij tegen de volgende oogst zijn verzoek had ingediend. Weth. Keijser merkt hierop echter aan, dat de heer de Waard liever de mooie gelegenheid om aan zoo'n plaatsje te komen niet wil laten voorbij gaan. De heer Platvoet kan het ook aan eer. ander verkoopen. Het is dus zaak, dat de heer de Waard beslist. Deze aanvraag, zoo laat de heer Vonk zich hooren, ls mij heel sympathiek. Niet alleen omdat ik zelf er de voordeelen van heb leeren kennen, maar omdat ik van de gezonde wer king van deze wet overtuigd ben. Ze kan de toets der praktijk doorstaan. Aan het anti- rev. dagblad „De Zeeuw" ont leen ik deze cijfers Op 1 Maart 1926 stond 7-'/» miljoen gulden aan voorschotten uit. In Nov. 1925 bedroeg het aantal kleine plaatsjes 2209 en was wel 415 H.A. land aangekocht, Over de werking der wet niets dan lof. Zelfs bij de dure plaatsjes zooals we die op Z.- Beveland hebben. In 't Noorden van het land moesten er 52 wegens wanbetaling worden verkocht. Spreker besluit met de wensch, dat spoedig ieder arbeider op Texel wan de voordeelen der Landarbeiderswet zou mogen profiteeren. RONDVRAAO. De heer de Graaf vestigt de aandacht op de gevaarlijke bocht aan de dijk Burger Nleuw- land—Koogerweg, nabij Bultenheim. De heer Jb. Boon vraagt verlenging van de rloleering te den Hoorn. Naar weth Keijser op merkt, zijn gelden voor een deel van dit werk reeds op de begrooting uitgetrokken. Op een vraag van de heer Stoepker waarom dit jaar, tot scha van de boeren, bij de lant- merenmarkt zoo vaak van de Hollebol gebruik is gemaakt, antwoordt weth. Keijser, dat plaats gebrek op de Groeneplaats hiervan de reden is. Terecht meent de marktmeester, dat het dan beter ls veel schapen op de Hollebol te plaatsen, dan slechts enkele. Dan komen de kooplui daar zeker heen. De heer Roeper sluit zich bij de heer Stoep ker aan en verzoekt dringend naar een beter standplaats te willen omzien. De heer Kikkert zal gaarne een overzicht hebben van het aantal auto's, dat van de vaste wal naar Texel komt. Hij verwacht, dat dit getal groot zal zijn en acht het nuttig hierop te wijzen bij Texel's pogingen zijn wegen tot de secondaire te doen rekenen. De voorzitter merkt op, dat ,B en W r iets onbeproefd zullen laten om de wegenbelasting- kwestie voor Texel op een bevredigende wijze op te lossen. Sluiting volgt. Leert zwemmen! In tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek, dat zich om en nabij de haven mond verdrong, zijn Zondagmiddag 1.1 de kleedkamers van de Texelsche Zwemver- eeniging te Oudeschild officieel in gebruik genomen, welke feestelijke gebeurtenis nog meer beteekenis kreeg door de demonstra ties, waarop zwemmers van de Heldersche zustervereeniging onder aanvoering van de heer A G. A. Verstegen ons vergastten. Een uitgezoote dag was het. Het Augus- tus-zonnetje deed zijn plicht, stoof lekker af, ietwat getemperd door eeD frisch briesje dat 'bphaaglijk aandeed. Echt zwemmeis- weer. Je zoudt in de verleiding komen je verslaggeversplicht te verzaken en dever- frisschende koelte van het zilte nat zoeken in plaats van te grijpen naar pen en papier waarmee ons gilde steeds is uitgerust. Trouwens het was meer een kijkdag, waarbij kijken genieten beteekende en schrijven overbodig was. Een genot immers was het, van dit zwemmersfeest getuige te mogen zya, waartoe het uitnemende weer veel bijdroeg. Laat ons u thans in geregelde volgorde de loop der feestelijkheden verhalen. Van de groote belangstelling gewaagden we reeds. Zelden werd zóó'n schare volks om de haven aanschouwd, aan beide zijden van de havenmond vooral stond men schouder aan schouder,rijen achterelkaar, opdat toch maar niets aan het oog ont glippen zou, van wat zich daar voor hen zou afspelen. Allereerst dan de opening, welke de beer D. H. Hellema, als voorzitter van de ge lukkige Texelsche Zwemvereeniging voor zijn rekening nam. Sprekers speech ken merkte zich door een pittige kortheid. Hij releveerde de moeilijkheden waarmee de vereeniging, nog pas in haar kiuderschoen- tjes, te kampen had, liet haar geschiedenis de revue passceren en besloot met de har telijke wensch dat het vereenigingsbezit, het kleedhuis, Vtel tot de bloei van de „T. Z." zou mogen bijdragen. Nadat een ferm applaus had getuigd van de instemming welke -"s voorzitters woor den vonden, was het woord aan de heer Verstegen, voorzitter van de „Heldersche Zwem vereeniging". De eetlust komt al etende, zoo ongeveer i sprak hij. Hoe meer je zwemt, hoe meer plezier je er in vindt. Overwin dus de schroom en bangigheid, wanneer je de eerste keeren te water gaat. Je zu't er rijkelijk voor worden beloond. Spreker stond stil bij de hygiënische en praktische voordeelen, welke de zwem kunst verschaft. Ze bevordert onze ge zondheid, staalt de zenuwen en schenkt nieuwe energie En vooralzij vrijwaart ons voor de dood door verdrinking. Weet u wel dat er in ons land jaarlijks meer omkomen door verdrinking dan er sterven aan T. B. C. Is het niet zaak dat wij, Nederlanders, zwemmen leeren? Oefenen niet de meesten onzer op of nabij het water ons bedrijf uit? Nog is hij niet uitgesproken, of daar verliest een der toeschouwers op de kade z\jn evenwicht, met het gevolg, dat hij kopje onder gaat. Hulpgeroep van de dren keling! "De omstanders kunnen een angst kreet nauwelijks onderdrukken. Daar plonst er een te water, die redding breDgen zal. Met een paar slagen wordt de drenkeling bereikt. Nog een paar minuten en hij is aan wal gebracht, waar onmiddellijk en met goed gevolg kunstmatige adem haling volgens" een of ander beproefd systeem wordt toegepast. De truc is uitnemend geslaagd. Aller aandacht is op de redding geconcentreerd geworden en daar was het de lui nu juist om te doen. Volgend nummer van het programma Demonstratie zwemslagen. Keurig werk die Helderschen hebben er „slag" van Allerlei „slagen" kunnen toepassing vinden de zwemmer kiest naar vije wil of naar de omstandigheden dat eischen schoolslag, crawl (Eng.to crawl-kruipen) samenge stelde rugslag, rugcrawl, overarmslag en Spaansche slag. De finesses zullen we u besparen. Het zou ook geen nut hebben: Zwemmen ieert men al zwemmende Ieder goed zwemmer is nog geen goed redder. Behoorlijke kennis van en vaardig heid in de z. g. reddingsgrepsn inclusief een flinke dosis moed zijn een eerste ver- eischte. We bepalen ons slechts tot deze opsom ming: kopgreep, bovenarmgreep (als de drenkeling tegenspartelt), polsgreep (als-ie nog meer tegenspartelt) en Nelsongreep (alleen door ervaren redders mogelijk, daar deze bjjna steeds onder water zwemt.) Wanneer de drenkeling de redder vast grijpt (pols, hals, middel) zoodat ook diens leven in gevaar komt, neemt deze zijn toevlucht tot de z.g. bevrijdingsgrepen. Ook deze werden duidelijk gedemonstreerd. Veel plezier beleefde men aan het vol gend nummer: Een vergissing. Op zoek naar een hengelaar, die men verdronken waant, vertoonen een tweetal (imitatie-) politiedienaren de onhandigheid naast de kade en dus te water te stappen. De burgemeester (i.e. de heer Verstegen) komt er bij te pas, deftig, hoog-gehoed, over de borst torsend de „zilveren" keten als het teeken van zijn waardigheid. Het dorp loopt op „de plaats des onheils" te hoop. Alle gilden zjjn vertegenwoordigd dat der bakkers monteurs, renteniers, chauffeurs, etc. Diep begaan met het lot der politiedienaren, die naar de hengelaar visschen, storten allen zich in het nat. Bezield door zooveel bewijzen van edele zelfopoffering kent- ook burgervaer's men- schenliefde geen grenzen meer en zonder aarzelen springt hij dan, in groot tenue, eveneens te water.. Een potsierlijke ver- tooniug, die algemeen gelach te weeg brengt. Tenslotte komt de hengelaar evenwel „boven water" en neemt het spel een eind. Tot slot konden we de prestaties op het gebied van springen en duiken bewonderen Kranige toeren werden verricht, die door allen met belangstelling werden gevolgd. De muzikale illustratie was bij Texelsch Fanfare in goede handen. Zoo werkte alles samen' tot een vreugdige middag, die ons zal heugen. Omstreeks half vijf namen de demon straties een eind en bracht de heer Hellema dank aan allen, die tot het slagen hadden meegewerkt. Hij yertrouwde, dat de „T. Zgeleidelijk in bloei zou toenemen en in het komende jaar wedstrijden zou kunnen organiseeren. We besluiten ons verslag met de harte lijke wensch, dat deze demonstraties velen van het nut van zwemmen hebben mogen overtuigen Leert zwemmen, jong en oud Benoeming. Tot „vader en moeder" in het K. K. Armhuis alhier werd benoemd het echt paar G. Sikkerlee A. Sikkerlee—Hin te Oudeschild, met ingang van I September a.s. Examen. Onze plaatsgenoote mej. Gr. Dijt Cd. legde dezer dagen te Amsterdam met gun stig gevolg examen of voor 't Mercurius- diploma-Eogelsche Handelscorrespondentie Goedkoop reizen. De Nederlandsche spoorwegen laten deze maand verscheiden goedkoope treinen loo- peu, o.m. op 17 Augustus as. van Rotter dam D.P., Schiedam, Delft, Den Haag, Lei den en Haarlem naar Helder en terug.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2