mn p No 4152 Woensdag 31 Augustus 1927 40^ Jaargang Van week tot week voor ONS werk Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS Hygiene en Veiligheid. Zuiver water een eerste eisch 1 Zoolang op Texël de duinwaterleiding nog op zich laat wachten, zullen we ons hier moeten behelpen met water, dat niet die mate van zuiverheid bezit, welke 't leidingwater kenmerkt. Wij wenschen hier om deze reden met de meeste nadruk te wijzen op het gebruik van een waterfilter, dat in vele, zoo niet de meeste, gevallen noodzakelijk is. Van groot belang is tevens hierbij op te merken, dat zoo'n filter van tijd tot tijd met zorg moet worden gereinigd, opdat het water, dat de filter verlaat, niet slechter is dan het wasWater uit een verontreinigde filter kan rijk aan bacteriën zijn. Ten onrechte wordt wel gedacht, dat helder water tevens zuiver water is. Nu gaat dit wel veelal met elkaar gepaard, maar toch is heel goed door ijzer bruin gekleurd diepgrondwater denkbaar, dat vrij is van bacteriën. Daaren tegen kan water uit een heldere bleek typhus- of cholerabacillen bevatten. Smakelijk vindt men water dat niet helder uitziet nooit en men komt er daarom het eerst toe dat water te filtreeren. Het aantal soorten filters voor huishoudelijk gebruik dat in de handel is, is verbazend groot en om nu zelf te kunnen beoordeelen, welke filter het beste is, moeten we ons duidelijk voor de geest stellen, wat we met het filtreeren wil len bereiken. Regenwater is vaak verontreinigddoor verrotte bladeren, uitwerpselen van vogels, stof en in 't water levende uiterst kleine diertjes. Een enkele maal bevat het lood van goten of looden buizen afkomstig. Lood is giftig. Is de regenbak niet goed geplaatst, dan kan er uit de bodem nog ander vuil bijkomen. Bij een temperatuur van 20—30 gr. C. ontleedt het organische vuil (dat wat van planten en dieren afkomstig is) gemakkelijk. Bij deze ont leding ontstaan gassen. Het water gaat kwalijk ruiken. Grondwater kan kleideeltjes en ijzer be vatten, naast de genoemde verontreiniging, althans wanneer de put van boven open ligt. Beide kunnen in dit geval rijk zijn aan bacteriën. Ijzer vraagt een speciale reiniging. Dit water moet nl. eerst door sproeien aan de lucht bloot gesteld en daarna gefilterd worden. Een filter moet dus vuil, metaalverbindingen, gassen en bacteriën tegenhouden, wil ze volmaakt zijn. Al deze stoffen verzamelen zich in 't filtermate riaal. Om te voorkomen, dat de organische stoffen daarin gaan ontleden, moet de filter steeds gevuld zijn en op een koele plaats staan. Men moet het fillermateriaal gemakkelijk zelf van tijd tot tijd kunnen reinigen, want met wegzenden wordt steeds tot de uiterste nood zaak gewacht. Verder moet de filter een be hoorlijke hoeveelheid water leveren, terwijl het water toch zoolang met het filtermateriaal in aanraking moet zijn, dat het grondig gereinigd wordt. Van deze reiniging moeten we ons ten opzichte van de bacteriën niet te veel voorstellen. Filters welke filtreeren door zgn. bougies of kaarsen van infusoriën-aarde doen het wel een paar dagen, maar zouden reeds daarna weer gerei nigd moeten worden, waar in een huishouding niet veel van komt. Deze filters moeten groot zijn, willen ze een behoorlijke hoeveelheid water leveren. Kool is nog steeds een van de beste soorten filtermateriaal. Het wordt gebruikt als houtskool, als beenderenkool (dit zuivert langer), in 't groot als cokes en tegenwoordig als norit. Het houdt naast het vuil, gassen en metalen tegen. Verder wordt geprepareerd asbest gebruikt, soms samen met zand. Zand werkt uitstekend mits de laag dik genoeg is. Grint is grover en werkt dus minder. Wel is het in voldoende hoeveelheid zeer geschikt om vóór de regenbak aan te brengen. Iedere filter moet rein gehouden worden, anders is het een bron van verontrei niging. Verdacht water is met filtreeren niet betrouwbaar te krijgen, maar moet gekookt worden. Toch zal een goede en goed onder houden filter het water zeer veel verbeteren. 20-27 Aug. Problemen van de handeldrijvende Middenstand. DeNederlaadsche Middenstandsbond heeft met groote lu.ster zijn zilveren jubileum gevierd Er zijn schitterende redevoeringen gehouden o.a. door oud minister de Visser en ook de regeering en verschillende cor poraties hebben blijk gegeven van hun belangstelling. Maar daarnaast z(jn er ook verschillende belangrijke onderwerpen be handeld en de slotvergadering heeft zelfs een zeer uitvoerig debat gebracht, waardoor het congres eenigszins in een opgewonden stemming geraakte, 't Onderwerp was voor de middenstanders dan ook van belang, want het ging over het voorontwerp Wet over de winkelsluiting en van het werktij denbesluit. Bjj het debat, dat van 's mor gens 10 uur tot 's avonds 6 uur over dit onderwerp werd gevoerd, kwamen groote meeniogsverscbillen tot uiting, die hun oorzaak vonden in de uiteenloopende be langen van de groepen, die in de Midden standsbond vereenigd zijn, de groote, de middelmatige en de kleine winkeliers. Zoo hadden de groote winkeliers vooral bezwaar tegen bet werktjjdsbesluit, omdat zij vrees den daardoor in een ongunstige positie te zullen komen ten opzichte van de kleinere zakenmensshen die zonder personeel wer ken. De kleine winkeliers hadden vooral bezwaar tegen een algemeene winkelslui ting indien niet de kleinverkoop op straat en in café's aan banden werd gelegd. Om kort te gaan, ieder had z(jn eigen bezwaren en allen verzetten zich tegen de voorgeno men wetgeving omdat ze daarvan vooi zich een verzwaring van de bestaansmogelijk heid vreesden. Daarover wa^en vrijwel allen het tenslotte eens, dat de wet zoo mogelijk van de baan moet. Er werd dan ook een .motie aangenomen, waarin de wen8chelijkheid werd uitgesproken, dat bet hoofdbestuur maatregelen zal treffen om de indiening van de wet op dit oogenblik althans, zoo mogelijk te voorkomen. Na de terechtstelling van Sacco en Vanzettl. De Sacco- en Vanzetti-storm Is spoediger bedaard dan aanvankelijk wel verwacht werd. Wel hebben er in Rotterdam gedu rende eenige avonden in de afgeloopen week relletjes plaats gehad, waarbij de politie van gummistok on sabel gebruik moest maken en werden ook uit enkel bui- tenlandscbe sleden nog opstootjes gemeld dooh bet ergste schijnt thans voorbij te zijn. Van „'t Groene Erin". In Ierland hebben Donderdag jl. twee tusschentijdscbe verkiezingen plaats gehad die beide ten voordeele van de r6geering zijn uitgevallen. De verwachting dat Cosgrave in de minderheid zou komeQ is daardoor niet verwezenlijkt geworden. Maar, al werd ook de positie van het Kabinet versterkt, deze is toch niet van die aard, dat Cosgrave met gerustheid de toekomst tegemoet zou kunnen gaan. Bovendien schijnen er door de republikeinen pogingen in het werk gesteld te zjjn om do Sinn Feiner3, die nog buiten het parlement ge bleven zijn, over te halen de eed af te leg gen en zitting te nemen, waardoor dan al dadelijk het lot van bet kabinet-Cosgrave bezegeld zou zijn. Cosgrave heeft dit blijkbaar overwogen en de guns igs uitslag der tusschentijdscbe verkiezingen heeft zijn vertrouwen in de kiezers versterkt. Met het gevolg, dat h(J de gouverneur-generaal geadviseerd heeft de Volksvertegenwoording te ontbinden. Dit is nu geschied en tegen 15 September ztyn nieuwe verkiezingen uitgeschreven. 't Zal een heete stembusstrijd worden 1 GenèveGewichtige besprekingen. Er viel in de laatste dagen aandacht te scheoken aan ni6t minder dan vier inter- nat'ooale conferenties. Daarvan kwamen drie bijeen te Genève onder de auspiciën vaa de Volkenbond, terwijl een te Parijs werd gehouden. De drie Volkenbondsconferenties waren die voor het Verkeerswezen, de Persende Nationale Minderheden. We moeten volstaan met de mededeeliDg dat er verschillende onderwerpen ter tafel werden gebracht die voor het internationale leven van beteekeDis kunnen worden ge acht. De Verkeersconferentie wijdde haar aandacht speciaal aan verschillende ver keersproblemen, 't internat onalespoorweg verkeer, bet passenvraagstukken en wat dies meer zij. Allerlei maatregelen die het onderlinge verkeer der volken bevorde ren en gemakkelijker maken kunnen, door het uit de weg ruimen van verkeers- belemmeringen etc. De Persconferentie wijdde Bpeciaal haar aandacht aan de vraag stukken, die voor hst krantenvak van belaig zijn, alsmede aan die welke beoogen de Pers meer dienstbaar te maken aan de bevjrdering van de vrede en de verlete N°. 11 Dit Sluitzegel onbeschadigd op uw pakket, het is waarborg „Wij Breien de fijnste wollen kousen Zeer netjes voor u aan." Voor grof of nleuwwerk zijn wii speciaal Depóts; Langs den weg K. Steigstra te Oost, te den Burg D. Bruin Koogcrweg 816 en Wed. D. Schumaker. ring van de betrekkingen tusschen alle landen. De Pers is genoomd de Koningin der Aarde en die naam wijst reeds op de invloedrijke plaats, die ze in de jwereld inneemt. Z(J kan voor het leven der vol keron een maedt ten goede zijn, maar helaas ook ten kwade. Haar meer te doen beantwoorden aan haar roeping, tot heil der menschheid te zijn, was het doel der Persconferentie. De derde conferentie te Genève was gewijd aan de nationale minderheden. De oorlog heeft tengevolge gehad, dat tal van groepen der bevolkmg een eigen zelfstan digheid hobben gekregen en dat de nationale minderheden uit do staat van onlerdrukte werden opgeheven. Daardoor zijn echter heel wat nieuwe problemen geschapen en daarover werden thans besprekingen ge voerd en resoluties voorgesteld, die de verschillende regeeringen tot richtsnoer kunnen strekken. Parijs: „Oorlog aan de oorlog." Ook, al kan het niet uitvoerig zijn, toch moeten we ook eenige aandacht w(jden aan de te Parijs bijeengekomen conferentie het 243 jaarlljksche congres oer Interpar lementaire Unie. Donderdagmorgen is dit congres, dat door niet minder dan 400 parlementsleden uit 35 staten bijge woond wordt, geopend. En de openings zitting heeft al dadelijk in sterke mate de aandacht getrokken door de daarop ge houden redevoeringen. Allereerst wel door die van de Fransche minister-president Poincaré, die een begroetingsrede hield welke een diepe indruk maakte. Poincaré was bjjzondér op dreef en zijn betoog was zeer welsprekend en sommige passages wekten bepaald ontroering. Hij hield een warm pleidooi voor toenadering tusschen de volken, die met behoud van bun natio- na e rechun en eigenschappen, zonder in de eerste plaats wereldburger te z|jn, toch all m moeten medearbeider) aan het werk "an vrede en verbioodering. Daarom achtte bij de voornaamste taak der Interparlemen taire Unie zooveel mogelijk datgene te versterken, wat de volken nader tot elrander kan b.eogen. De oorlog, hoe verwoestend deze ook is geweest, heeft toch een goed ding gewrocht, n.l, de merscbheid geloerd, hoe kostbaar de vrede ia. En omdat de Fransche regeering vurig de vrede wenscht, daarom ook wilde zij het congres met alle kracht steunen. Lord Treewen, de voorzitter der B;it- sche delegatie borduurde verder op het door Poincaié gespannen stramieD. HQ wees op de vorderingen die de vrede ge maakt heeft na de totstandkoming van het verdrag van Locaruo en hij wenschte tevens Frankrijk en Duitschlacd geluk met het sluiten van Franuch-Duitsch handels verdrag. 't Was geen wonder, dat de Duitscbe delegatie Itider Loebe dadelijk zich tot hetzelfde thema aangetrokken gevoelde. En waar bet hart vol van is, daar loopt da mond van over Loebe bjpl6itte een spoedige algaheela ontruiming van het Rijnland. Frankrijk zou de wereld geen groo.er dienst kunn<n bewijzen dan door de verklaring, dat voor 1 JaDuari 1928 de laatste soldaat uit het bezette gebied teruggetrokken zou zUd. Daarop reageerde eebter onmiddellijk de Franschman De Jouvenel, die met klem en nadruk verklaarde dat de wensch van Loebe niet voor verwezenlijking vatbaar was. Dnitscbland toch is op hetzelfde oogenblik, dat bet toetrad tot de Volkenbond mot Rusland samengegaan, waarvan de verdra gen van Rapollo en Berlijn het gevolg zijn geweest. Daardoor is onzekerheid ontstaan en de eenige waarborg voor de stabiliteit in Oost-Europa is thans nog de bezetting van het Rijnland. Indien Frankrijk dit ontruimde zouden over een paar jaar de Dawes-beta- lingen gestaakt worden en zou Frankrijke niouwe vriend Duitsobland slaags raken met de vroegere geallieerden van Frankrijk Wij willen vrede, verklaarde De Jouvenel maar we zullen ons niet van de anderen laten scheideD. Zonder dat men het waarschijnlijk gewild «had was bet debat zoo gekomen op een terrein vol voetangels en klemmen. Temeer waar ook de schuldvraag en de Belgische neutraliteit weldra door anderen in het debat werden betrokken. Er kwam een stemming van geprikkeldheid en slechts met moeito gelukte het tenslotte de voor zitter een opkomende storm te bezweren en een eind aan het debat te maken. Hij wees op het nuttelooze om op deze conferentie een Franscb-Duitsch debat te voeren en hief de zitting op. Een erg moedgevend begin is dat niet geweest voor het 24e congres der interpar lementaire Unie. Tuinbouwonderwijs. De Commissie voor Landbouwonderwijs organiseert voor de komende wintermaanden althans wanneer do belangstelling daartoo bevredigend is, een tuinbouwcursus te den Burg. We vestigen hierop gaarne uw aan dacht in 't bijzonder die van hen die zich aan bloembollenteelt wijden of zullen wijden. Het vorige jaar zijn pogingen om hier een dergelijke cursus in het leven te roepen gestrand op gebrek aanbelangstelling. We verwachten, dat ditmaal velen deze goedo gelegenheid zullen aangrijpen om huD tuinbouwkennis uit te breiden. Sport. Voor de a.s. competitiewedstrijden is Texel I met 1I.R.C. Ill, S.V.S. I, Helder II, W.G.W. II, Schagen I, Alcmaria III en P.T.S. I ingedeeld in de afd. C van de eerste klasse Met Helder III, Helder IV, Anna Pau- lowna I, S V.S. II, H.R.C. IV Schoorl I, N. Niedorp I, Zeemacht I en Oudesluis is Texel II ingedeeld in Afd C. der tweede klasse. o— Voor de Jubileum wedstrijden van de N.H.V.B. te Alkmaar zullen van „Texel" twee spelers meestrijden in de gelederen van het Helderseh Elftal tegen het Zaan- sche. De wedstrijd is bepaald op Zondag 11 September. Schoolreisje. De leerlingen van de hoogste klasse der o.l. school alhier maakten gisteren een schoolreisje naar IJ nuiden en Velzen. Mede dank zij het gunstige weer heeft de jeugd zeer genoten en is zjj ruimschoots voldaan weer^fekeerd. (Uitvoeriger kunnen we niet zjjn. Daartoe ontbreekt ons de tijd Gisteravond pas kwam men terug van de reis.) Polderbemaling. Ter aanvulling van ons bericht over be maling van de Wieringermeerpolder deelen we mee, dat deze naar Jhr. Reigersman Hoofding.-Directeur van de Prov. Water staat ons verzekert geheel electrisch geschieden zal. De reserve-bemalmgs- inrichting evenwel zal metruw-olie-molo- ren worden uitgerust. Ons eerste bericht zou dienaangaande verkeerde ideeën wekken. Tevens kan worden meegedeeld dat be sloten is tot electrificatie van de bemalingi- inrichtiDg van de Anna Paulowna-polder. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnoment lagere regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1