Gemengd Nieuws Te Amsterdam werd in de Amstel een zwemwedstrijd gehouden, over 2 KM. voor dames en heeren. Hierboven de start der heerert. WinnaarsMej. E. Smits (A.D.Z.) in 40 min. 15 sec. en de heer A. J. Braam (H. P. C.) in 33 min. 54 sec. groote voordeden de wetenschappelijk ontwik kelde vóór heeft op de naaper. Denkt er allen om men is nooit te jong of te oud om te leeren. Het Bestuur der afd. Texel van 't Kweekers genootschap zegt nu haar ledenGe hebt ge vraagd en gekregen en hebt nu ook de ver plichting daarvan te profiteeren en u allen op te geven als cursist. Beoefenaars van andere teelt dan die van bloembollen kunnen evengoed deze cursus volgen om van de volgende cur- cussen, speciaal in hun vak, te kunnen genieten. Het Bestuur. Zanguitvoering den Burg. Zondagavond a.s. wordt door de gemengde zangvereenigingen van den BurgOosterend en Oudeschild op het terrein voorde Zee vaartschool alhier een gemeenschappelijke zanguitvoering geven. De aanvang is be paald op 7 uur. Wjj noodigen toehoorders uit tijdens het zingen een gepaste stilte te bewaren en verzoeken auto- en motorrijders met nadruk van hun claxons en verdere signalen in de nabijheid een spaarzaam gebruik te willen maken. De Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie. Ons doel. Met enkele woorden wil ik in dit artikel nog iets naders over de N.J.N. vertellen. De bond bestaat uit afdeelingen, di bijna alle gevestigd zijn op middelbare scholen dus H.B.S, gymnasia ed. Al deze afdee lingen afzonderlijk, alsook de bond in zijn geheel werken samen aan het groote, ge meenschappelijke doel: Natuurstudie. Wie natuurstudie beoefent, gaat vanzelfiuzien, dat de plekjes ongerepte natuur met typi sche planten en dieren niet buitengewoon talrijk zyn. en dat de bescherming hiervau noodzakelijk is, ja zelfs een gemeenschaps belang is. Daarom streeft de N.J.N. niet alleen naar bevordering der Natuurstudie, maar ook naar Natuurbescherming. Zoo wordt de leden op de excursies en bij de lezingen, door een of meer afdeelingen tezamen gco-ganiseerd, liefde en eerbied voor de n .tuur bijgebracht, waardoor ze vanzelf begrijpen, dat ze, als ze buiten zeldzame planten tegen komen, deze moe ten laten staan, daar dit in 't belang is van het behoud van.de flora. Op verschillende manieren wordt door de N.J.N. natuurstudie en natuurbescherming in de hand gewerkt, 't Meest gebeurt dit door het houden van excursies. De N.J.N -'ers veelal stedelingen, trekken dan op hun vrije dagen naar buiten, soms onder leiding van een leeraar of van Studenten, naar biolo gisch interessante plekjes, waar ze hun Natuurkennis opdoen, waar ze ook het laud- schapsschoon leerén waardeeren Ook 's winters, als het weer het maken van groote excursies bemoeilijkt, wordt er hard gewerkt, want dan is het de tijd van vergaderingen, lezingen en congressen. De foto's die op de excursies genomen zijn, worden tot lantaarnplaatjes verwerkt. Aan de hand van die plaatjes worden dan ver schillende onderwerpen behandeld, op natuurstudie en natuurbescherming betrek kin? hebbend. Soms worden ook vogelfilms of andere natuurwetenschappelijke films vertoond. Als sprekers treden zoowel eigen leden van de N.J.N., alsook ouderen op. Dan heeft de N.J.N. ook een orgaan, „Amoeba" genaamd. Amoeba is de naam van een microscopisch klein, ééncellig wezentje, dat in het zoetwater leeft en de N.J.N.-'ers kozen deze naam voor hun orgaan als symbool voor de eenvoud. Ieder N.J.N.'er mag er inschrijven. Er verschijnen zoowel biologische artikels in over interessante plekjes in alle deelen des lands, a's ook discussies over verschillende problemen, waar de jonge natuurliefhebbers zich mee bezig houden. En dan ons kampHet hoogtepunt van het bondsleven wordt wel bereikt in het kamp, dat telken jare in een andere, biolo gisch interessante streek wordt gehouden. Zoo verleden jaar bij Winterswijk, het jaar daarvoor bij Oisterwijk (N.Br.) enz. Het kamp biedt de natuurliefhebber met zijn dagelyksche excursies onder leiding van biologen, ruimschoots gelegenheid kennis te maken met de flora en de fauna der streek. Vanuit de Koog bezochten we, behalve de duinen met hun typische Muien, ook de Wadden bij de Cocksdorp met hun zoutplanten, verder o.a. de dijk bij Oude schild met zyn typeerende wierflora, waar zeeanemonen, verschillende soorten ali kruiken, hermietkreeften en andere typische zeedieren. Behalve dat het 't biologische werk bevor dert, is het kamp ook anderszins belang rijk 't kweekt een kameraadschap tusschen de leden onderling. Het feit, dat allen meehelpen aan de arbeid, die dagelijks gedaan moet worden, legt een zekere band: vöör we 's avonds naar ons kampvuur of onze lezing gaan, moeten éérst de aard appels geschild worden. De wachten en de corvée-diensten worden de kampdeelnemers om de beurt opgedragen. En deze bezig heden worden meestal vroolyk verricht, zonder morren. Onder het aardappelschillen op de excursies, en waar het verder pas geeft, zingen we vroolyk onze liederen. Zoo vormt het kamp een kleine, min of meer op zich zelf staande maatschappij, waar alle werkzaamheden zoo veel mogelijk gemeenschappelijk verricht worden. De bond telt 1275 leden, waarvan er 150 in het kamp verschenen. Een behoorlijke opkomst, dus I Nadere inlichtingen over de bond worden gaarne verstrekt door het secretariaat, Mozartkade 2, Amsterdam- Zuid. M. J. A. (Buigings-uicgangen weggelaten. Red.) Men sla bij brand nimmer ruiten in en boude z o lang mogelijk deuren en ramen gesloten. Dit openen van deuren en ramen ver oorzaakt steeds Iwhttoetrcdingdus opleven van de brand. Alleen de deskundige brandweer mag, indien dit noodig is, tot dergelijke maat regelen overgaan. Tot de werkzaamheden, welke de stich ting eener bemalingsinrichting ten be hoeve van Waalenburg moeten voorafgaan, behoort onder meer het verhoogen en ver zwaren van de ka langs 't boezemkanaal door 't Noorden. Dit is noodzakelijk, omdat de waterstanden daarin in de toekomst be langrijk hooger zullen zijn. Aan die kade wordt thans plm. 30.000 M3 gronds ver werkt, welke deels gevonden wordt door verbreeding van de boezem, deels -uit een tweetal z.g. „kleiputtm" (men graaft meer zand dan klei) in de nabijheid van de Zuiderzeedijk. Dagelijks wordt door 90 man met voortvarendheid gearbeid, zoodat men verwacht omstreeks begin October voor't laatst hier de schop in de grond te steken. Het grondwerk is dan volbracht. Spoedig zal dan tot aanbesteding der bemalingsin richting kunnen worden overgegaan. In verband met de kadeverhooging wor den tegenover le en 2e dwarsweg nieuwe bruggen gebouwd Tevens zal, zooals reeds eerder bericht, de binnenberm der Zuiderzeedijk belangrijk worden verzwaard. De uitvoering dezer wei ken werd opge dragen aan het ingenieursbureau Dwars en Verhey te Amersfoort en geschiedt onderde deskundige leiding van de heer A. de Hoogb, technisch-opzichter. Aannemer van het grondwerk is de heer K. Ooms te Schar- woude. OUDESCHILD Naar de Koog. Dinsdag brachten de leerlingen der laagste klassen een middag door aan het strand. Met twee autobussen vertrokken ze te on geveer twee uur van Oudeschild en kwamen ruim zes uur weer thuis. De kinderen heb ben volop genoten. Het weer was uitnemend Gedurende deze week is in de haven aangebracht ongeveer 4UÜ0 K.G. garnalen. Het is nog niet voorgekomen, dat erin de maand Augustus garnalen aan de afslag weiden verhandeld, er werden goede pry zen gemaakt. Veevervoer. Deze week zijn van Texel verzonden: 575 lammeren, 531 schapen, 17 kalveren, 47 varkens, 3 paarden en 7 veulens 't Duitsche s.s. „Straus". Het Duitsche s.s. „Straus", Zaterdag 1.1. tengevolge van een machinedefect in het Molengat aan de grond geloopen en waarna het door de sleepbooten Drenthe en Assis tent vlot gebracht en naar Helder gesleept zal daar in het Marinedok aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Eerst zal de lading spoorwegmateriaal worden gelost. Drie kinderen van W. van Esch zijn door het omslaan van een hooikar, waarop zij zaten, in een wiel in de Vugtsche beide gevallen. Twee van hen, meisjes van 9 en 10 jaar, zijn verdrongen. Het gemeentebestuur van Aalsmeer heeft besloten op de verjaardag van de Koningin voor alle scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onder wijs vrijaf te geven. Het 13jarige zoontje van B. de Boer te Santpoort was met een vriendje en diens vader met de flets op weg naar Haailem. Ze moesten even wachten voor de overweg aan de Klever laan. Toen de boomen opgehaald waren giog het zoontje van de heer de Boer voorop. Hij verloor bij het rijden oyer de spoorrails zijn evenwicht. Hij ge raakte onder een auto en werd gedood. Dicht [bij de halte Tol te Zandvoort boog de 23jarige S. Brouwer zich zoover uit het openstaande raampje dat zij met bet hoofd tegen een d r •rlectrische masten sloeg. Ze is aan de gevolgen overleden. De politie te Utrecht heeftop last van de officier van justitie schot schriften in beslag genomen, gericht tegen verschillende olficieele personen uit de gemeente Emmen. Voor de vacante beLrek king van onderwijzeres aan de Protes tactsche school te Roermond hebben zich 120 sullicitauten aangemeld. Veel animo. Voor de 1 Sep tembar te openen lagere landbouwschool te Purmerend hebben zich 61 leerlingen aaugeme d. Er is echter slechts plaats voor 4s leerlingen. Het carillon-concert door ie heer J. Vincent werd op Koninginne dig door de Pnilips korte gollzender ge- broadcast. Kort na afl iop van het concert weid een telegram van de Rijks-radio dienst te Baodoeng ontvangen, houdende de mededeeling, dat hot concert daar zeer goed geboord was ea waarbij mede namens de radio-amateurs te Bandoeng hiervoor hartelijk dank werd betuigl. Verder werd een telegram uit Sydney ontvangen, waaruit b'ijkt, dat men ook iu Australië van het carillonconcert heeft genoten». De alleenwonende weduwe Korst in do polder te Standaar buiten, werd uit haar bed gekiopt. Toen zij aan de leur harer woning kwam, werd zij m9t een revolver gedieigd en gesommeerd oogenblikkeiijk een som van 145 gulden af te geven. Om haar senrik aan te jagen word enkele malen in het wilde weg geschoten. De weduwe heeft het ge'd gegeven. In de moigen eerrt durfde zij aangilte van het gebeurde te doen. Een zuster van het Amsterdamsch Kindersanatoiium, mej. Groen, gezeteD op een rijwiel, woid op de Blaricummer weg overreden door een auto van een Amsterdamsche garage, waarmede een bejaarde dame uit lluiznn rij onderricht ontving. De auto kwam de zuster achter o.i, doch inplaats van te remmen gaf de dame, vóór de naast haar zittende chauffeur dit kon verhinderen, vol gas, met het noodlottig gevolg, dat de auto over het lichaam van de wielrijdster reed. Deze werd met een ernstige beenwonde en zware inwendige kwetsuien opge nomen. Buitenland. K e v e r 1 a s t. bij het vernieuwen van vloerdaelen in het gebouw van de Schatkist te Londen beeft men ontdekt dat de eiken balken er onder vergaan waren. De schullige schijnt de bekende kever hetj doodkloppertje te zijn, die vroeger ook bet dak van Westminster Hall heelt weggevreten. Er zullen nu ijzer in binten onder de vloer gelegd en onderzocht worden, of de eiken balken in de rest van het gebouw nog deugdelijk zijn. Opdemijn HeiDrich in Ueber- ruhr lieten in een ongebruikte schacht plotseling stukken steen los, die in een liftkooi rolden, welke door de extra belasting met kracht naar beneden sloeg Da andere liftkooi werd daardoor met zooveel kracht tegen het stootblok aan gedrukt, dat twee mijnwerkers, die er zich in bevondeD, werden doodgedrukt. Op de mijn Alte Hasse bij Hattingen stortte een liftkooi naar beneden, waar door een arbeider gedood en twee zwaar gewond werden. By de aanlèg van een weg in de badplaats Schwalbach, waarvoor men rotsblokken met dynamiet uit elkaar moest laten springen, is eeu heele rots massa naar beneden gekomen, die vijf arbeiders bedolf. Twee hunner werden gedood, de anderen zwaar gewond. In de buurt van Strysch bij Zakopoel is door de sterke golfslag op de Weichel een veerboot met 20 men- schen omgeslagen. De veerman, zijn dochter, de veerknecht en een koopman zijn verdronken. De overigen konden gered worden. Doorstorm zijn negen men- schen omgekomen en is voor een miljoen dollar schade aangericht. Twee stoom booten, 27 zeilschepen en tal van kleinere vaartuigen zijn vergaan. Te Chicago is een bom ge barsten, waardoor drie huizen zyn ver nield. De politie gelooft echter met, dat dit geval iets te maken heeft met Sacco en Vanzetti, maar dat de bom uit nijd geplaatst is door clandestiene jeneverstokers. Men vermoedtt dat onder de puinhoop drie mannen begraven zijn, die ter plaatse werkten. Kinderzegen. De heer en mevr. John Willis te Rogerstone zijn dezer dagen verblijd met de geboorte van een dochter. Dit is zal men zeggen niets ongewoons. Eu dit is voor de heer en mevrouw Willis ook waar, maar zoo in het overdreyene dat het daardoor juist weer ongewoon weid. De tegenwoordige mevrouw Willis was il moeder van vijf kinderen uit een vroeger huwelijk, vóór Willis en zij e.kaar vonden. Daar zijn er toen vijf bijgekomen. Maar Willie bracht zestien kinderen mee. Dat maakt dus een totaal van 26. Er schijnt tot dusver van de kinderen geen enkele te zijn gestorven. Behalve door zijn papa zijn onder scheidt Willis zich nog door het feit dat hij vele ambachten heeft beoefend koster, schoorsteenveger, varkensslachter doodkisten maker en tegenwoordig arbeider in een staalfabriek. Een Fransch militair vliegtuig heeft in de Paltz een nood landiDg gedaan. De inzittenden spron gen uit het toestel, even voordat dit de grond raakte en bleven daardoor onge deerd. Eengemeenteraadslid van Neustadt in Tnünngen beeft voorgesteld eeen btlistiDg te heffjn op pagekopjes, lameswandolstokken, doorscinj rende kunsen en lakschoenen. Eenze fde denk beeld als in België werd geopperd. Cholera. Het aantal dooden ten gevolge van de heerschendo cholera be draagt te Basra 27', in de petrol', um raffinaderijen te Abadan 224, doch de epidemie neemt in hevigheid af. In Mohammara zijn 87 menschen overleden. De Prawda (Rus'publiceert een oproep aan de arbeiders der gtheele wereld, waarin wordt betoogd, dat de otrrj l naar aauleidmg van de mooid op Sacco en Vanzetti tot eike prijs meet worden voortgezet. Ons Orgaan. O-is Kamp. OOST Bemaling Waal en Burg. Visscherij.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2