Texelsclie Courant van Zaterdag 3 Sept. 1927. TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ADVERTENT1ËN VIII. Bij het duinmeer. Het uitzicht was die morgen, allertreu rigst, maar het terrein moest wel buiten gewoon veel interessants opleveren 't was een moeilijk te evenaren stuk natuur van een treffende, verlaten schoonheid, een groote watervlakte, omgeven door kale dui nen en aan het uiteinde bedekt met dichte rietbedden. Er op neerkijkende konden we de blauwe reigers op de rand van hun nest zien zitten, en dieper in het riet verborgen huisde, naar ik hoorde, een kolonie lepe laars. De volgende dag zou ik er een vijf tal glanzend in het zonlicht zien vl'egen, maar die eerste morgen bleven ze thuis en moest ik maar geloovig aannemen dat ze er zaten. Ze zjjn de glorie van de Mui en mijn voorzichtige toespeling op een nadere kennismaking deed mun metgezel tot een beeld van beleedigde majesteit var- sty ven. Onder de vogels, die ik in het bijzonder hoopte te bestudeeren was de strandplevier en ofschoon ik er by Knocke als by de Waal exemplaren van gezien had, was het nu voor het allereerst dat ik van een nest hoorde. We eindigden onze morgenwande ling met het te gaan bekijken, na een groote omweg naar 't Noorden over een mul stuk grond, waar veel jonge grutto's voorkwamen vroege broedsels, nu zoowat halfvol wassen, die hun .ouders heel wat angst en zorg veroorzaakten, daar ze by onze gevaar opleverende nadering weigerden zich te verstoppen. Op een dezer terreinen lagen de bewuste eieren, een legsel van slechts twee, en sterk afwijkend van die van de bontbek-pluvier - zoo maar op de grond. Daarna hadden we nog een ferme marsch naar huia; maar gelukkig brak de lucht en was myn geleider een en al glimlach en vriendelijkheid. 's Middags kwam de zon door en trokken we er op uit om de kust te exploreeren, op hoop dwergsrerntjes en, wie weet, nog iets van strandpluvieren te ontdekken. Het is een laag, zandig strand, gevaarlijk-aan- trekkeiyk voor baders, maar ontzettend winderig, en nu als 't ware geheel plat- gewaaid en schoongeveegd door de storm van de vorige dag. Zelfs de duingedeelten waar de helm nog niet goed wortel had gevat, waren door de storm weggemaaid, en zoodra de gevallen regen was opge droogd, bliezen dichte zandstuivingon ons vanuit elke uitsnyding of holle weg tege moet. Klaarblijkelijk was dit geen plaats voor strandvogels. We kregen aanvankeiyk dan ook niets te zien, behalve een paar scholeksters, die hun jongen de weg naar zee wezen. Verder het land in was het beter. Hier groeide de duindoorn dicht opeen en herbergden een aaneenschakeling van ondiepe poelen eenige kapmeeuwnesten, terwijl we daar vlak by een wulpenpaar ontmoetten, dat zyn jong gezin hoedde. Aan de oevers dier waterplassen zagen we een massa leeuweriken en piepersook een paar rietzangers, maar de meest verrassende bewoners waren de koekoeken. Tot nu toe hadden we Ze ternauwernood op Texel gezien of zelfs gehoord, maar tusschen het struikgewas hier sprongen ze telkens voor mijn voeten weg. (Er volgen nog twee artikels.) Ds. Charles Raven In Praise of Birds." Sport. Zondag a.s. verschijnt Texel I met'net volgend competitie-elftal tegen Heidér in het veld. Jn. Q-ielis D. de Ruijter Jn. Sikkerlee P. Grootveld G. Dros NN. N. Tuinder A. Dros D. Dhpper K. Grootveld A. Keijser <5 Veen Meerbeek Goes Vei hagen Rinderman Boot Bak Kemna Kemta Klinkelenberg Meilink Steinman, scheidsrechter. S.s. „Straus." Had de stranding voorkomen kunnen worden Van de opvarenden van 't Duitsche s.s. „Straus" verneemt Vas Diaz, dat het ruim twee uren mot de loodsvlag op voor het Mo'engat heeft gelegen, zonder dat dit aoor de uitkijkpost „Kijk duin" schijnt te zijn opgemerkt. Daar de Straus bijna niet meer kou manocuvreeren en dus binnen moest loopen, werd tersslotte de hulp van een visscher ingeroepen, die vóózeilde. Het schip liep evenwel aan de grond en kon slechts met veel moeite vlot gebracht worden. Van andere zijde wordt vernomen, dat in do afgaloopen winter hot Fran- scho ss. „Peidreau" op de Haaksgron den is gestrand en verloren gogaan, ook ten gevolge van het uitblijven van oen loodsboot, ondanks gegeven seinen. Van officieels zijde zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het niet opmerken van schepen, die om een loods vragen. Volksfeesten op 14 en 15 September. Etalage-wedstrijd. De Etalage-puzzle-wedstrijd is van de baaa geschoven. Vermoedelijk acht men daaraan te groote bezwaren verbonden en geeft men liever de voorkeur aan een etalage fouten-wedstrijd. Deze wordt georganiseerd door de comm. voor Volks feesten. De openstelling der etalages is be paald op Woensdag 14 September, 6u. n.m. OplossiDgeD moeten voor Vrijdag 15 September 's avonds 9 uur worden ingezonden. Nadere bijzonderheden volgen. Gymnastische standen. Woensdagavond 14 September zal|de Gymnastiekvereeniging „Texel" 's av. ons onthalen op gymnastische standen, die by Bengaalsche verlichting eea fan tastische indruk zullen maken, Wedstrijden. Voor deelnemers aan de vliogerwed strijd worden drie prijzen uitgeloofd: voor de grootste vlieger, voor de mooiste en voor de vlieger die het steilst staat. Wanneer de kosten niet tegenvallen zal een ballonwedstrüd op het program worden geplaatst. Degene, wiens ballon de grootste reis maakt, krijgt de mooiste prijs. Alle ballons worden voorzien van 'n label, waarop in 't Ned en Esperanto het vriendelijk verzoek dat kaartje te willen rotourne.ren met vermelding V3n le de vindplaats, en 2' naam en adres 7an de vinder. Deze krijgt, wanneer het gevonden ballonnetje de verste reis heeft gemaakt, een belooning voor de genomen moeite. Deelnemers aan de wedstrijd met ver sierde fietsen ade fietsen moeten uitsluitend met groen en bloomen wor den versierd en moeten goed berijdbaar zijn moeten zich voor 10 Sept. a.s. melden bij de heer Schmidt, Schildereind Bij onvoldoende deelname wordt dit nummer geschrapt. Het voorloopig programma voor de overige wedstrijden ziet er uit als volgt|: Jongens 8 12 jaar: Hardloopen met hindernissen, Rol- kruip- en buifcelwed- strijd en Geblinddoekt gongslaan. Jongens 6-8 jaar: Hardhoepe,en en baldrijven. Meisjes 8-12 jaar: Flesschenrit „te paard" (bij paren door een monigte fles schen, een behendigheidsrit dus) eu Hengelsport. Meisjes 6-8 jaar: Hardhoepelen en Blokjesrapen. Jongens 12-15 jaar: Wedloop om den Burg, Bolhappen eu Behendigheids- rit op de flets. Jongens vanaf 15 jaar: Tonloopen(op etn ton vooruit!) Tobbesteken (ook voor dames) en Padvinderwedstrijd (Waarover we reeds schroveD). Meisjes 12-15 jaar: Prijsknippen (geblindoekt een touwtje doorknippen, waaraan al of niet een prijs hangt), Hafdloopenl touwtje-spiingen en Zak- loopen. Stoelendans en ringsteken mot paard en kar zullen niet ontbreken. Voor het mooi3t geheel wordt eeD mooio prijs uitgeloofd. Over een bal chamrêtre wordt nog beraadslaagd. De kosten, aan het leggen van een dansvloer verbonden, maken een ernstig punt van -bespreking uit. Wijziging Trekhondenwet. Man verzoekt obö te plaatsen Ingaande 1 Jan. 1928 wordt de „Trek hondenwat"-1910 op eenige punten gewijzigd on aangevuld. Zoo wordt dan hot nummorbewijs, in art 2 bedoeld, door B en W slechts af gegeven indien na keuring van do hond diens lichamelijke geschiktheid voor go bruik als trekhond is geblekan. Zij kunnen herkeuring bsve en. Het zal met ingarg van de datum bovengenoemd, verholen zijn, dat zich tijdens de rit iemand op do hondenkar bevindt. Bij afzonderlijke vergunning kan de burgemeester toestaan, dat zich tijdens de rit dén persoon op de kar bevindt do lading, eventueel met inbegrip van een persoon op de wagen, mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereischt. T.E.M. Beide locomobielen van de T E M zijn tbaos bedryfsvaardig Wanneer nu de „Heemaf" met haar installaties gereed komt, zal de offlciecle openiDg vau ons veel-omstreden olectrisch bedrijf niet lang meer op zich laten wachten Uitslag aanbesteding. Door de hoer W. J. Bakker Cz. te den Hoorn werd Woensdag 11. openbaar aanbesteed het bouwen eoner boeren plaats nabij „Spiek", os uitslag vindt u hier Timmer- en Ijzerwerk G. H. Geus f4880,- C. Kok 4689,- Gebr Timmor 4640,— J. Koorn Mz 5751, J. W. Bakker 4479,- Gebr. Schoenmaker 5597,60 Metsel- en grondwerk Th. Witte 4370,— A. da Waard 50Q0,— G. Logman 4745,— N. Graaf 4750,- Lood- en Zinkw9rk J. Kuyper 259,— P. Oele 246,— Glas-, Schilder- en Bebangwerk J. Rijk en J. Zijra 479,— S. Smidt en Zn. 320,— G Smidt 575,- M de Haan 345,— Massa H Koorn 10452, G H Geus 10995,- Gebr Timmer 10023, - Gebr Schoenmaker 11248,— Guaniog wordt nader bekend gemaakt OOSTEREND Ds. H. Janzen weer terug. De Weleerw. Heer Ds. Janzen, zoo vernemen we, is van zijn reis naar Palestina weergekeerd. Binnen afzien bare tijd hoopen we nog eenige reisbrie ven te publiceeren, waarnaar we weten dat menig lezer reeds met belangstelling nitziet. DE MOK. De Ned. watervliegtuigen welke 26 Aug. j.i. naar Kopenhagen zijn vertrok ken, zijn dezer dagen hier weer ge arriveerd. De tocht had een uitstekend verloop. Naar ons uit diverse verslagen blijkt heeft onze Dationale luchtvaartin de D?ensche hoofdstad in zeer gunstige zin van zich doen spreken. Door b«t springen van een pas aangelegde electr. warmwateriDstal latie heeft een hevige ontploffing plaats gehad in het onbewoonde landhuis „De Den" te Laren. De gevel van het huis werd uit elkander geslagen, en binnen is het huis ernstig verwoest. Buitenland. Te Schwiebusbij dePoolsche grens reed een auto in een troepje kin deren die van een schoolfeest huiswaarts keerden. Twee kinderen kwamen onder de'auto terecht. Voorbijgangers grepen daarop de chauffeur beet en trokken hem uit de auto, zooder hem de tijd te laten zijn wagon tot stilstand te brengen. Het gevolg was dat de auto nogmaals in de troep kinderen reed, waarbij toen niet minder dan 14 kinderen gewond werden. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. Te Newport is oen vijftienjarige jongen geölsctrocuteerd in z'n slaapkamer gevonden. Hij was bezig met het herstel len van zijn draadloos apparaat. Geble ken is dat hij een stuk draad in zijn mond had genomen en daarna oen draad van een electrische tafellamp had vast gegrepen, die niet behoorlijk was geïso leerd. do stroom was door hembeonge gaan via zijn mond naar het draadloozo toestel Hot eoDige uitwendige teeken dat bij vertoonde, waren een paar ver brande lippen. Het Belgisch kabinot zal spoedig de franc tircurskwestie ter sprake brengen. Een onpartijdige commissie zal in deze duistere zaak licht moeton brengen De directeur vaa de Roemeen sche staatsdrukkerij beeft 100 miljoen lei verdonkeremaand. Hij is met zjjn secretaris opgeborgen. Grensoverval. Op de Russisch Poolsche grens bij Wraze heeft een inci dent plaats gehad. Een Russische beude bad eeu Poolsche grenswacht aangevallen. De bende werd met achterlating van 3 dooden teruggeworpen. De universiteit van LeedB heeft behoefte aan uitbreiding en had een opwekking verspreid om bij te dragen tot bet daarvoor benoodigdo loads van 600.000 pst. Een anoniem gever heeft baar thans mot 100.000 pst bedaoht De trein yan Brussel naar Arlon is iu het station Ottignies op een stij- staaudo trein geloopon. De schade is groot. Er z(jn 28 reizigers door glas scherven gekwetst, maar niet ernstig. Voorhetsnelbinnenhalen van do gevaar looponde oogst in Pom meren militaren tot hulp ontboden. Ook in Sleeswijk-Holstein en Westfalen dringen do boeren op hulp vau militairen aan. De gewezen Duitsche Kroonprins is te Weenen aangekomen en onder de naam vaa Graaf Geldern in het Bristol hotel afgestapt. Hy zou zich met geest drift over de stad Weenen uitgelaten hebben en eenige dagen willen blijven om dan naar zyn familie in Beieren te gaan. B Thonon aan de Route des Alpes is een auto voronge.ukt. Het ongeluk van de verzwolgen auto io pas ontdekt toen een forellenvisscber in de Drance het lijk van een vrouw vond. Naspoiingen hebben toen aan het licht gebracht, dat een auto met nog vior menschen erin door de afschuivende grond, in de diepte is gesleurd en daar be dolven. Te M o s k o u zijn twee ingenieurs van de Duitsche maatschappij Telefun keu gearriveerd. Zij hebben opdracht van do sowjótregeering in hot oude draadlooze station aldaar een installatie voor het draadloos verzenden en ont vangen van fotografieön aan te brengen. BertHinkler, de Australische vlieger, heeft een lange afatands-record voor lichte vliegtuigen zonder tusschen landing gevestigd toen hij van Londen naar een punt bij Riga vloog. Hij legde ruim 1900 K.M. af. Een toerauto is op weg van Londen naar Margate bij Swenley (Kent) omgeslagen. Een man werd gedood, vier mannen en vijf vrouwen kregen wonden. Twee motorfietserszijn minder ernstig gewond. Over een uitgestrektheid van 1000 mijl laDgs de Mackonzie-rivior woeden talrijjre boschbranden. Een bende verraders en vluch telingen, die tegeD Turkije ageeulen, is gepakt. De chet is omgekomen. M ij Dongeval le n. In het 2e kwartaal van dit jaar zyn in do mynen van het Roergebied 19,075 ongelukken gebeurd, waar vau 181 doodelyk. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) een leeren ceintuur en 1 sleutel. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 26 Aug. tot en met 2 Sept. 1927. GEBORENGildrina, dv Gerrit Vlaming en Elisabeth Riemens. Hermanna Catharina, dv Pieter Boon en Jentje Fernhout. Antonius Aloysius, zv An- tonius van Beek en Antonetta Lucia Geertruida Maria van Beek. ONDERTROUWD: |acob Hendrik van der Burgt en Maria van Hasselt. OVERLEDENCornelis Eelman, 82 jaar, gehuwd met Jannetje Roeper. Jan Dog ger, 41 jaar gehuwd met Jansje Wol zak. De associatie van Mrs. M. V. Polak en Arn. Veldman, advocaten en procureurs, te Helder, is met 1 September 1927 geëindigd. Het kantoor wordt overgenomen en voort gezet door Mr. Arn. Veldman en blijft ge- i vestigd Kanaalweg 7, aldaar.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5