IJ t No 4156 Zaterdag 10 September 1927 40s,e Jaargang EERSTE BLAD, Voor do Zondag. Voor hoofd en hart. Cconomische JCroniek, Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 B POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. In Dagen van Smart. T\ Highbrldge, eens de trots van New-York, heeft haar diensten gedaan. Het oude bouwwerk wordt thans gesloopt en een nieuw, dat meer zal voldoen aan de moderne verkeerseischen, zal op dezelfde plaats worden opgericht. Texels belasting. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. ledoro rogel moor: 10 ct. Dozolfdo advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bl| abonnement lagere regelprlis. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Waarom zou ik een waarheid verbloemen, waar een belangstellend lezer toch wellicht aan mijn stemming zou bespeuren, dat ik een groot leed heb doorgemaakt De Engel des Doods is over mijn drempel getreden en heeft zijn vleugelen uitgespreid over wat mij het liefst was op de gansche aarde. Ik weet dat het hier niet de plaats is om uit te weiden over persoonlijke smartmaar ik weet ook dat het leed, dat mij heeft getroffen, vroeg of laat',het deel is van velen. Waarom zou dan dat leed ons niet aan elkander binden, waarom zouden we niet tot elkander spreken op een oogenblik dat we beter dan ooit in staat zijn elkander te verstaan Heden voel ik mij één met al diegenen, die, als ik, een geliefde doode te betreuren hebbenen ik wil tot hen spreken van de troost, die over mij gekomen is, opdat ook zij niet mogen onder gaan in hun smart maar het hoofd opheffen en voorwaarts gaan. Onlangs, nog kort geleden, heb ik ergens gelezen.Zoek in elke smart, hoe groot zij wezen moge, eerst datgene, waarvoor gij he">t te danken." Ik wil niet ontkennen dat die woor den mij overdreven toeschenenmaar thans heb ik er de waarheid van ondervonden. Want het is waar dat in elke smart een korrel dankstof ligt besloten. Kan men die tot leven wekken dan verliest de smart haar bitterheiddan begint zij het hart te bevruchten en te worden een bron, waaruit hooger leven kan ontspruiten. Zoo dan, ik heb gezocht en gevonden en reden tot dankstof was er ook hier. Daar waren vooreerst de warme liefde en het oprechte medegevoel der mijnen, die tot mij kwamen in die droevige dagendan was er de uiting van vriendelijke herinnering en hooge waar deering van mijn geliefde doode, die mij toe stroomde uit de harten van zoovelen, in wie bij zijn verscheiden een snaar getrild had van meer dan gewone ontroering. O, zeg niet dat ze niets vermogen omdat ze aan het voldongen feit niets kunnen veranderen. Ze dragen u heen door die eerste dagen; ze houden de atmosfeer warm om u heen en de koude der werkelijkheid op een afstand, totdat ge straks tot u zelf ge komen zult zijn en in staat zijt uw krachten te verzamelen. Dan is er de weldaad van een diepe ontroering die uw gansche wezen doorwoelt gelijk de ploegschaar de aarde in de lente. Die diepe ontroering maakt u vatbaar voor waarachtige troostge ontdekt de verborgen bronnen, waar over het gewone leven heenglijdt als een snel vlietende beek; en ge beseft de waarheid van de woorden, die misschien tot heden toe slechts klanken voor u waren.Zalig zijn die treuren want zij zullen vertroost worden I" Eindelijk vervult u de diepe dankbaarheid voor datgene, wat ge hebt bezetenen het wordt u duidelijk dat er bij dat alles toch zoo veel is wat ge niet hebt verloren, wat ge niet verliezen kunt omdat het onsterfelijk is. Het beste houdt ge vast en dat beste bezit ge voor eeuwig. Ten slotte is er de nauwe aanraking met de Engel des Doods. Niet als een dreigend spook, neen, als een vriendelijke engel leert ge hem kennen en hij heeft voor u zijn ver schrikking verloren. Voortaan zal hij voor u niet anders zijn dan de vriendelijke Godsgezant die ook u eenmaal zal nooden tot de groote overgang, niet van leven tot dood, maar van leven tot leven! Dat wat ge bezit aan de overzijde van de groote klove, dat zal de schat zijn, die uw hart tot zich trekteen schat, die ge eenmaal hoopt weer te vinden, wanneer ge alles zult moeten achterlaten, alles wat van de aarde is! H. P. - HELIOTROPE. MAANDAG 12 SEPTEMBER Al leyt de waerheyt in 't graf, Al wat haer druckt dat moet er af. Cats. DINSDAG 13 SEPTEMBER Licht wordt een klein vuur gedoofd, dat rivieren niet zouden kunnen blusschen, als men 't liet voortbranden. Shakespeare. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Alles sal reg kom. Lijfspreuk van Paul Kriiger. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten. Shakespeare. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Als u het hart tot spreken dringt, zoo spreek Maar wat gij spreekt of preekt of zingt: hou steek. De Genestet. ZATERDAG 17 SEPTEMBER Al wat liefelijk is, al wat wet luidt, bedenkt dat. Jaariyks te beginnen met het jaar 1926 ongeveer in de maand Mei, wan neer door de bloeiende natuur iedere hart weer hoopvol voor de toekomst klopt, en hy daardoor van het verleden ook alleen bet mooie maar ziet en aan oude narigheden geen aandacht meer wordt geschonken, kr{jgt Neerland'a burgerdom neijea op een papiertje uitgeteld hoeveel hjj 't vorig jaar aan belasting offerde (of moest offeren, hetgeen niet altijd hetzelfde hoeft te be- teekenen.) Moge bjj het zien van dergeiyke somber heden de stemming-itbermometer ietwat dalen, toch is het met van belang ontbloot het gebodena eens nader te onde-zoeken. Op bet eiland T xsl dat ongeveer 76G0 inwoners teltwas gemiddeld het inkomen f 1975,— per jaar. Ia werkeiykheid ligt dit gemiddelde veel hooger, omdat by het berekenen van dit cyfer alie bewoners zijn meegeteld, vrouwen en kinderen, evenals ouden van dagen, die geheel geen of slechts een uiterst gering inkomen hebben. De inkomstenbelasting wordt progressief geheven, d.w.z. zóó, dat de grootere in komens naar evenredigheid veel zwaarder worden belast dan de kleinere. Wanneer bijvoorbeeld vaa een inkomen van flOO,— een belasting van i 2 wordt geheven, dau zal hierbij een inkomen van f 200 niet met 2xf 2 maar met meer dan dat wor den belast met dien verstande, dat ho6 grooter de inkomens worden, hoe meer ook dit hoogere bedrag is, zoodat de be lasting percentsgewyze ook het sterkst op bet groote inkomen drukt. Onderstaande tabel tracht een overzicht te geven van de belasting op Texel ge durende het jaar 1926/27. Hierby zy op gemerkt. dat de gemeenteiyke belasting worat gehevon over het inkomen, ver minderd met het noolzakeiyk levensonder houd, welk bedrag iedere gemeente vast stelt, terwyi ook het hebben van kinderen over een bepaald bedrag vrijstelling van belastingplicht geeft. Daardoor leek bet ons gewensebt de belastingdruk aan te geven by gezinnen zonder en met kinderen. Ëen andere bron van belastingbeffing van gemeenten is het leggen van een toeslag op de ter plaatse geheven rijks belastingen ten eigen bate, de r.g. opcenten die op Texel 50 op de personeele, en 50 op de vermogensbelasting bedragen. Voegt men bij deze bedragen nog de ryksbelas- tiag, dan heeft men de geheels som. die by een bepaald inkomen aan de fhcu3 wordt geofferd. Terwille van de volledigheid zij vermeld, dat ook de vermogens vanaf f 16000 en hooger speciaal zyn belast met een ver mogensbelasting die over f 16000 (oehalve pioviuciaie opcenten ten behoeve van bet in de mobilisatietijd gestichte leeningfonds) f 2 en tot f 30,000 voor iedere f 1000 met f 2 stijgen. Voor elke f 1000 meer wordt deze belasting met f 1 verhoogd. Ëen be lasting die ook van de vermog6us wordt geheven is de verdedigingsbelasting. Daar deze beiden voor Texel vun meer ondergeschikte beteekonis zijn en bet over zicht niet noodeloos ingewikkeld boeft te wordeu, is met deze in onderstaande tabel geen rekeniDg gehouden Ter vergelijking is voorts het totale belastingbedrag van Helder aangegeven Overzicht belastingdruk v. h. jaar 1926-27. bij een inkomen is voor: gehuwden zonder kinderen, de Gem. ink. Rijks ink. Totale bel. Totale bel. voor gehuwden met 2 kinderen Gem. ink. Rijks ink. Totaal Totaal van belasting belasting Texel Helder belasting belasttng Texel Helder f 1000 f 7,93 f 6,50 f 14,43 f 16,70 f 3,06 f 1,30 f 4,36 f 4,62 1200 14,04 13,70 27,74 36,65 1400 19,31 22,30 41,61 61,11 1600 29,09 31,30 60 33 87,40 180J 37,54 40,10 77,64 114,41 2000 46,51 48,90 95,41 141,87 37,54 31,30 68,84 105,61 2500 71,02 75,40 146,42 216 82 3000 97,37 101,90 199,27 294.32 86,71 80,70 167,41 252,42 5000 198,33 216,90 415,23 638,82 198,38 192,10 390.48 589,24 10,000 523,25 553,90 1077,15 1718,79 Uit deze cyfera blijkt duideiyk bet groote verschil ii belastingdruk te Texel en Helder, dat teehnkcb veroorzaakt wordt, doordat ie Helder het aantal opcenten op rijkobe astiog hooger is. Gemiddeld is iu Helder d9 belading per inwoner f 30,10 te Texel f 12 25, een verschil, dat gedeeltelijk is af te leiden uit de naar Vbrhoudmg van het inwonertal grootere uitgaven voor do openbare veiligheid, hoogere kosten van het onderwijs en een zeer groote schuldenlast. J. A, C. Op 31 Dtc. 1920 telde Texel 7313 op 1 Jan. 1925 7271 inwoners. Zifting van Dinsdag 6 Sept. 1927, aanvan gende te ruim 3 uur namiddags. Voorzittende heer VV. B.Oort, burgemeester Secretaris: de lieer C. Jonker, gemeente secretaris. Tegenwoordig alle leden. 1. Installatio leden oan den Raad. Deze vergadering, aldus vangt de voorzitter aan, officieel in de gemeentewet aangekondigd als moetende plaatshebben op de eerste Dinsdag in September behoort aan le vangen met het afleggen der ecden van zuivering en trouwheid door de nieuwe raadsleden. Aldus geschiedt, in alfabetische volgorde. Van de dertien leden leggen er negen een eed af, de heeren R. P. Kcijser, P. Dros, A. Boon en K. Zeijlemaker een verklaring en een gelofte. Vervolgens spreekt de voorzitter de raad met deze woorden toe De geloofsbrieven werden in de vorige ver gadering accoord bevonden, de eed van zui vering en die van getrouwheid zijn afgelegd. Gij allen, 13 in getal, zijt thans bevestigd als raadsleden dezer gemeente en geroepen om ge durende de eerstkomende 4 jaren de belangen van Texel te behartigen. Een woord van wel kom en een geiukweusch zijn hierop hun plaats Een gclukwensch? Ja, zeer zeker: uw mede burgers hebben u immers uitgekozen om hun belangen te behartigen, oin hun vertrouwens mannen te zijn, maar een gclukwensch, waarbij een ernstige taak op uw schouders wordt gelegd. Straks zal de wethouders-verkiezing plaats vinden laat dit uw eerste daad van ernst en wijs overleg zijn. Doch hoe die keuze ook uitvalt: het doel, dat wij voor oogen houden, zal hetzelfde blijven, nl. vooruitgang van ons eiland. Hoe ik mij voorstel, dat wij dit doet kunnen bereiken? Wet lo door eensgezind heid. Hoe verschillend ook uw werkkringen, hoe verschillend ook de programma's uwer par tijen, toch kunnen wij trachten eendrachtiglijk samen te werken, tot heil van Texel. Ons eiland heeft de roep, dat het niet dog matisch is, dat men er zijn meening niet prijs geeft terwille van een partij-leus, dat men er oprecht is en als eerlijke menschen een eigen ideaal nastreeft en niet dat eener partij Moge dit zoo blijven. Uw plaatsen aan deze tafel zijn dan ook niet volgens de verkiezingslijsten gerangschikt doch wel volgens anciënniteit als raadslid en leeftijd. 2e door preutschheid op zij te zetten. Laat de preutschheid verre en zie de vraagstukken, die u voorgelegd zullen wor den, flink onder de oogen. Men schame zich niet om zijn gedachten kenbaar te maken. Sprekende en overleggende kan veel worden bereikt. Tast men mis, welnumen erkenne dit openlijk. De pers zal in zulk een geval wei discreet zijn, en zoo niet, wel, „die timmert aan den wegh is selden buyten opspraeck". Men aanvaarde dat en achtte zich verheven boven het gepraat van hen, die geen tijd en krachten voor de gemeenschap overhebben. 3e door goed financieel beleid. Ik hoop, dat het deze raad gegeven zal zijn de financiën in goede, zoo mogelijk zuivere banen te leiden. Men vergetc echter het oud-Hoiland- sche spreekwoord niet„de cost gaet voor de baet uijt", en ook „voor wat hoort wat" en wij willen veel. En wat wij willen, wel gij houdt mij ten goede, dat ik mij niet ver op dat terrein begeef Natuurlijk vooruitgang van het eiland in velerlei opzichten, opheffing van achterlijke toestanden, [o.a. gemis aan een hygiënische waterleiding] en medewerking aan het meer productiefmaken van Texel waarvan het zielental der bevolking niet iu overeenstemming is met zijn oppervlakte Stilstand is achteruitgang. Vooruit moet Texel in vele opzichten, waarin het thans nog achterstaat bij de vaste wal. 2. Vaststelling notulen. De notulen worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. 3. Benoeming Wethouders. De wethouders treden telkens na 4 jaar af, doch zijn herkiesbaar. Binnen 24 uur na de benoeming, eventueel herbenoeming, moet wor den meegedeeld, of deze wordt aanvaard. Op voorstel van de voorzitter wordt eerst gestemd ter voorziening in de vacature-R. P. Keijser. Alvorens hiertoe wordt overgegaan, vraagt en verkrijgt de heer Pisart het woord om namens de Vrijz. Kiesvereeniging te verklaren dat door haar is vastgesteld stem uit te brengen op de heeren Lap en de Graaf, resp. inplaats van op de heeren R. P. Keijser en Vlaming. De heer de Graaf: In antwoord hierop moet ik een woord van buitengewone dank brengen voor de eer, welke u onze partij aandoet, door

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1