Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding FOTO-WEDSTRIJD van de Texelsche Courant No 4168 Zaterdag 22 October 1927 41s,e Jaargang TWEEDE BLAD OP TEXEL. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 LANDBOUW EN VEETEELT. COURANT DEN BURG: 50 ct. por drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodoro rogol moor: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment Ingoro rogel prijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN door Megaleep, de Zwerver, Medewerker Alg. Handelsblad. (Slot.) Aan de binnenkant wordt het fijn terrein, langs de duinvoet loopt een smal zandpad, en struik en dophei wijzen hier op de kalkar- moede van de grond. Langs de weilandjes, die waarschijnlijk met groote moeite aan de hei zijn ontworsteld loopen de beroemde plaggen- walletjes zooals we die bijna alleen op Texel aantreffen. Een scholjak, die er waarschijnlijk bovenop stond te maffen, wordt onrustig als we naderen en rent met Ingetrokken kop, de roode speersnavel eigenwijs vooruitstekend, langs het walletje. Hier beginnen ook weldra de aanplantingen van het staatsboschbeheer. Er is al heel aardig hoog dennenbosch en sommige plekjes doen veel aan Vcluwsche hoekjes denken. Het hoogste duin daar, de Fonteinsnol heeft men niet beplant en vandaar heeft men een prachtig uitzicht over de aan plantingen en verder over het Texelsche land. Vroeger moet dit een van de mooiste bota nische plekjes zijn geweest. Een beekje ont sprong op de duinvoet en slingerde zich door het mooiste bloemenland dat men zich denken kan. Bijna al de prachtige planten van de vochtige duinvalleien kwamen hier voor; Parnassia, Pirola, Platanthera, de welriekende nachtorchis, Gentiana en Sturmia en nog veel meer. Helaas, is dat verloren gegaanmaar gelukkig zijn de mooie valleien achter de Westermient tot staatsnatuurmonumenten ver klaard en zijn ze dus behouden. Ook de unieke duinmeertjes in het noorden, de Muyen en het merkwaardige Slufterland schap zijn om zoo te zeggen voor altijd be houden, doordat de minister heeft goedgevon den ze als staatsnatuurmonument aan te wijzen. Dan in het zuiden ligt het dorpje den Hoorn, vriendelijk, rustig, landelijk. Eén smalle dorpsstraat met de kleine propere huisjes er vlak langs, en wat boerderijen er omheen. Tot daar zijn we wel geweest, maar verder niet. En daarachter moet het prachtige ge bied liggen van het groeiende Texel, het derde staatsnatuurmonument van het eiland. De zandplaten van Onrust zijn langzaam aan het eiland vastgegroeid met het oude oorspronke lijke duin vormt het een prachtig indrukwekkend gebied vol afwisseling van kalkarm en kalk- rijk duin. Maar dat is nog „Terra Nova" voor ons, waar we binnen niet te lange tijd eens een gezellig kampje hopen op te slaan. De uitvoer van schapenvleesch. We ontvingen dezer dagen een staat van gedurende September 11. door de rijkskeurings diensten verrichte keuringen van voor uitvoer bestemd vleesch.' Het aantal voor uitvoer goedgekeurde schapen bedroeg 26962, dat üer varkens 156547, graskalveren 5104, vette kalveren 4436, nuchtere kalveren 286 en run deren 1449. In vergelijking met de vorige maand alweer een vooruitgang van beteekenis, vooral van de varkens. Tegenover 122,061 dezer dier soort in Augustus, zien wij nu 156,547 stuks vermeld. Deze aanzienlijke vermeerdering komt dit keer geheel ten bate van de bacon. Voegen we de drie soorten kalfsvleesch bij elkaar, dan valt bijna geen verandering te be speuren. Het rundvleesch vertoont een kleine vooruitgang, 154 stuks. De schapen en lammeren gingen met 4000 stuks flink vooruit. Stellen we de cijfers van de laatst verloopen maand tegenover die van September 1926, dan valt het volgende op te merken. Ook hier is het de sterk vermeerderde uitvoer van varkens, die de meeste aandacht trekt. Een stijging van de cijfers toch van 95,289 tot 156,547 ot ruim 60 pet. is formidabel, en het derr.onstreeit ten duidelijkste, hoe de fokkerij en de mesterij zich bij de handel weten aan te passen, wan neer er loonende prijzen voor de producten te bedingen zijn. Hetzelfde geldt ten opzichte van de scha pen, waarvan de uitvoer der vorige maand die van September 1926 met 6000 stuks te boven ging. Ook hier mag worden aangeno men, dat de weiderij niet onvoordeelig was. P.aatsen we de aantallen schapen en lam meren, in de eerste negen maanden van 1925, 1926 en 1927 uitgevoerd, naast elkaar, dan kunnen we deze me: welgeva len beschouwen: 173502, 125854, 187363. Ook andere getal len. de uitvoer van vleesch betreffende, wijzen er óp. dat 1927 een recordjaar zal zijn, in het bijzonder daar de uitvoer van schapenen var kens nog regelmatig vooruitgaat. Het Drentsche Schaap. Te Oosterhesselen is Donderdag 1.1. in een vergadering van schapenhouders besloten voor die gemeente geen schaapherder of scheper meer te benoemen. Dit beteekent, dat het aan tal schapen in Drente bezig Is totaal te ver dwijnen, hetgeen vooral een gevolg is van de ontginning van woeste gronden en heidevelden Naar we vernemen bedraagt het aantal schapen in Drente niet meer dan het vierde deel van het aantal van enkele jaren geleden. Wij deelen u mee voornemens te zijn een foto-wedstrijd te organiseeren. Wij vragen uitsluitend Texelsche foto's en zul len een onpartijdige en deskundige jury met de beoordeeling belasten. (De namen harer leden worden gepubliceerd). Als prijzen worden fraaie kunstvoorwerpen uitgeloofd, terwijl tevens reproducties van drie of meer der best geslaagde foto's op een speciaal blad gratis aan al onze lezers worden aangeboden. De deelname is kos teloos en staat voor ieder open. Nadere bijzonderheden vermeldt ons vol gend blad. Sport. Het Z.V.S. elftal, dat morgen tegen Texel II zal uitkomen, is samengesteld als volgt Werff de Jong Carst Zomer Witvliet van Everdingen Horn Heiman Kwaadgras Vlas de Waal-Malefijt. Wie zal in het bezit komen van de groote medaille door Z.V.S.'ers voor deze match uit geloofd Landarbeiderswet. De 2e kamer heeft Donderdag 1.1, zonder debat en z. h. s. aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de Landarbeiders- wet- Aanvankelijk waren eenige wijzigin gen voorgesteld, die verzwaringen van de verplichtingen van de landarbeider inhiel den, o.a. verhooging van rente van de rijks voorschotten en van de bijdrage in de stichtingskosten doch in verband met de huidige levensomstandigheden van de land arbeiders, had ae regeering deze wijzigin gen teruggenomen zoodat het ontwerp zich thans bepaalt tot wijzigingen van admini stratieve aard. Het G. E B. In tegenstelling met hetgeen we bij geruchte vernamen deelen we mee dat het gebouw van het Gem. Electr. Bedrijf na 1 November niet zal worden afgebroken. Evenmin zal van een doorbraak Parkstraat- Binnenburg sprake zijn. Reeds Donderdag is het G. E B. stilge legd. Heel den Burg betrekt thans, voor zoi ver de installaties gereedkwamen, stroom van de T. E. M. Texel's Belang. Meer licht! Een lezer schrijft ons Dezer dagen kwam mij in handen een boekje, getiteld „Stofdeeltjes", bevattende een 'verzameling kleine gedichtjes van de hand van de heer W. Mets Tz. en, blijkens de mededeeling op de omslag, „uitgegeven ten voordeele van het Weduwen-en Wee- zenfonds Texel's Belang te Texel" en gedrukt te Helder. Mijn vraag is nuhoe staat het met deze nobele instelling? Hos maaktzehet op heden In geen jaten las ik in uw blad een uitnoodigiDg tot bijwoning eener vergadering, waarin van de financieele staat, var de resultaten van haar loffelijk streven, etc. verslag zou worden uitge bracht. W rdt er nog'contributie grind? Hoe groot is het fonds en wie beheert het? Wordt er tlian3 nog ten behoeve van Texel's Belang gecolporteerd Zoo ja, met welk resultaat? Op al deze vragen zou ik, en stellig velen met mjj, gaarne een duidelijk ant woord ontvangen. „De pers hoort, ziet en weet alles." Kunt u mij inlichten o— Tot zoover onze lezer! Jammer, dat wjj hem moeten teleurstellen. „Texel's Belahg" is ons slechts bjj name bekend, do laatste jaren althans gaf dit instituut, tot heil van Texel's weduwen en weezen opgericht, niet de geringste teekenen van leven. Hoe de zaken staan weten we derhalve abso luut niet. Evenwel we vertrouwen dat we op dit schrijven weldra, in het belang van Texel iets van „Texel's Belang" mogen ver nemen. Het l\jdt geen twijfel of door zulk een langdurig zwijgen zou de populariteit van „T. B." leeljjk in de verdrukking worden gebracht. Moge daarom spoedig komen „lux in tenebris", licht, waar nog duisternis heersebt. Dienstregeling T. E. S. O. en de autobusdienst Helder—Alkmaar. Op Zaterdag 5 November a.s. wordt T.E.S.O.'s winterdienstregeling van kracht. Mogelijk is evenwel, dat hierin nog een wijziging wordt gebracht in verband met een auto-busdienst Helder—Alkmaar, tot het organiseeren waarvan Ged. Staten onzer pro vincie aan de Commanditaire Venn. „Autobus dienst-Noord-Holland" toestemming verleenden Reeds werden door de heer directeur van T.E.S.O. dienaangaande besprekingen gevoerd met de directie van bovengemelde onderneming over het resultaat waarvan wij u te gelegener tijd zullen berichten. Men verzoekt ons uw aandacht te willen vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een tentoonstelling van stofzuigers te Helder wordt aangekondigd. Verkade's „Texel"-Album. We meenen nog even terug te moeten ko men op hetgeen we in ons vorig nummer over Verkade's „Texel'-Album schreven. Gaarne toch willen we hier nog laten vol gen het voorwoord, dat Dr. Thljsse aan het boeiend verhaal over zijn geliefd Texel doet voorafgaan. o— „Men noemt „Zwitserland" zoo schrijft hij „wel eens het speelveld van Europa. Bergsport, wintersport, maar bovenal de aan schouwing van de heerlijke planten- en dieren wereld en van de bouw van bergen en dalen, kloven en gletschers geven gelegenheid tot veredelend genieten. Speelvelden van die aard hebben we ook in ons land en het voornaamste daarvan wordt wel gevormd door de Noord- zee-eilanden en de Waddenzee. Van de eilan den is zonder twijfel Texel het schoonste en het rijkste." In het boek beschrijft hij het heerlijk pano rama, dat de bezoeker aanschouwt, wanneer hij, op de Hoogeberg staande, zijn blik over Texel en Texelstroom laat wijden. „Laat het bij enkele dagen niet blijven," schrijft hij verder. Wordt hier een geregelfle gast. Een enkel jaartje moogt ge misschien eens overslaan, maar kom hier toch liever drie maal in één jaar (April, Juni, October) dan eenmaal in drie jaren. Er begint zich al lang zamerhand een broederschap te vormen van vrienden van Texel. Dat zijn In de eerste plaats Nederlanders, maar ook Zwitsers, Engel- schenSchotten, Amerikanen, Duitschers en Franschen. Hoe meer hoe liever, want des te eerder za! men begrijpen dat Texel zooveel mogelijk ongerept moet blijven, in het bijzonder zijn duinen en stranden. Gelukkig bestaat daarvoor goede kans." Moge Dr. Thijsse in het gelijk worden ge steld. In ieder geval heeft hij ook door deze arbeid Texel 'n onschatbare dienst weer be wezen, waarvoor we hem dankbaar moeten zijn. „Texel is één groot natuurmonument", zoo schreef hij laatst in „de Groene." „Adel dom legt verplichtingen op", zoo vullen wij aan. Moge ieder, zoowel Texelaar als vreem deling, daarvan tot in de ziel zijn doordrongen Opbloei van de Scheepvaart. Dj gecombineerde scheepvaartmaat- schtppijen hebben het plan opgevat om b(j wijze van proef de Java-Pacific-dienst te gaan hervatten. (De Java-Pacific Lijn, een maandelijksche dionst tusschen Ned. Indiö en San Francisco via Manilla en Hongkong, werd in 1916 geopend door deStoomvaart Mij. Nederland in samenwerking met do Rotterdamsche Lloyd en de Java China Japan Hjn. In 1923 werd de dienst voorloopig gestaakt. Naar het Handelsblad verneemt, zal bi) wijze van proefneming een tweemaandeiyksche dienst worden ingesteld. Waarschijnlijk zal Hongkong niet worden aangedaan. Bovenstaand bericht, dat men ons ver zocht te plaatsen, getuigt van eon opblooi der nationale scheepvaart. Reeds meermalen waren we in de ge legenheid op deze vooruitgang uw aan dacht te vestigen Inmiddels verheugt onze zeevaartschool zich in een schier ongekende belangstelling. In totaal wordt de school thans door 34 personen bezocht en nog steeds melden nieuwe leerlingen zich aan Stellig zullen door hen berichten van drukker scheepvaart met vreugde worden begroet OOSTEREND Pro rege (voor de Koning.) In de Gereformeerde Kerk W6rd gisteren eon bijeenkomst gehouden, waarin het bovengenoemd onderwerp behandeld werd. Hel bezoek waa matig goed te noemen. Na ingeleid te z|jn door ds. van der Leer, die reeda rbet een kort woord liet booren, wat Pro rege voor de militairen beteekende, werd bet woord gegeven aan ds. Diemer van Vijfhuizen. Na een woord vaD dank gebracht te bebbeD aan ds. van der Leer, voor de ge geven inleiding, wees de spreker'er op, dat er Dog veel oetbreekt aan de goéde verhoudingen, zoowel b(j militairen alB burgers. Er is veel verdeeldheid In qna land en men werkt dikwijlB recht tegen elkander Id. Er Is nog zooveel Anti-Chrie- telijks te bespeuren. Nu neemt Pro rege geen kerkelijk stand punt in, maar zij neemt onder haar vleu gelen allen, die van haar steun gediend z|jn. Ia do eerste plaats moeien we de wapen rusting Gods aandoen. Koning Jezus heeft recht op onsde eiach van ods leven is Jezus te dienen. Vervolgens gaf spreker een overzicht over de jonge menschen tot aan de 20-jarige leeftijd en wees vooral op de moeite van het leven in de puberteit^-, jaren. Maar daarna worden de jongelin gen weggeroepen, om God, Vaderland en Koningin te dienen. Dan komen ze in een wereld van verleiding en menig eoD daat heeft gehoor gegeven aan de stem der verleiding. Evenwel mag men zich aan het soldaat-wezen niet onttrekken, want de verdediging van het erf der vaad'ren is een Goddelijke roeping. Nu wil Pro rege een waakzaam oog houden over de militairen, die van haar roeping gediend zijn. Pro rege heeft een dubbel standpunt ingenomen en zoo heeft men een Militair en een Burgerlijk Pro rege. Ojk op Texel wenschen we een Burgerlijke afdeeling te stichten. Zoo'n Burgerlijke afdeeling moet een band vormen tusschen burgers en militairen, die elkander moeten steunen en sterken in de strijd. Vroeger was er een groote klove tusseüen burgers en soldateD, wat nu niet meer het geval is. De burgers gevoelen zich thans veilig door de bescherming der soldaten, maar dan moet er ook een goede geest oodor de soldaten aanwezig zijn, dan moet Nederland in tijd van nood op het leger kunnen bouwen. Spreker deelde mede,dat bij dikwijls onder de militairen vertoefde, om de soldaten toe te spreken en dan was het hem goed de liefde voor het leger aan te kunnen wakkeren, 't Was nimmer z|jn streven een Kansgeest aan te wakkeren en ook werd er op de Superieuren toegi- zien, hoe ze met het volk omgaan en steeds werd er op gewezen, dat God, Nederland en Oranje èén zijn. Waar nu burgerlijke afdeeliogtn van Pro rege gevormd z|jn, (Zm vervolg 4e pagina van dit blad)

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1