BRONCHITIS ABDU5IR00P No 4172 Zaterdag 5 November 1927 41'"Jaargang Uw 1 EERSTE BLAD, Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Naar Palestina. Texelsche Berichten AKKER'5 ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ s: DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxeer-Tabletten 6o ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Voor dt Borst TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nedorland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Graniet en marmer. Het leven is, wat gij er van maakt. Daar, waar de mensch zijn leven aanvangt, vindt hij liggen groote blokken graniet en groote stukken marmer, die hij krijgt om te behouwen in dit leven. Hij is uitgerust met een hamer en een beitel, met de werktuigen dus, die iedereen kan hanteeren en waarvan wordt verlangd, dat hij ze ter hand nemen zal. De mensch doet dit, omdat hij door het leven moet en hij slechts met beitel en hamer het werk kan verrichten waardoor hij zonder honger te lijden het einde zijns levens zal bereiken. Wanneer nu twee menschen bij het begin des levens geplaatst zijn met hun gereenschappen in de hand, dan zal de een het blok graniet gaan bewerken en houwen en hakken, dat het een lust is. Het is de sanguinische mensch van de daadkracht, die de eerste de beste arbeid aangrijpt, welke te verrichten valt. De ander, door de blankheid van het marmer aangelokt zal zich dit marmer droomen, zooals hij het zal bewerken met zijn gereedschap: een bevroren symphonic. Hij droomt en peinst over de vor men, waarin hij zijn marmeraccoorden gieten zal en gaat dan over tot de arbeid. Ziehier de levensgang van twee menschen, die beiden de levensweg betraden, uitgerust met gelijke middelen; de een echter werd steenhou wer, de ander beeldhouwer. Daarom zeiden wij: het leven is, wat wij ervan maken. Wij kunnen niet allen Michel Angelo's worden in de groote werkplaats des levens, maar wij moeten beproe ven, om uit het materiaal, dat wij te bewerken krijgen iets dragelijks te maken.dat ons bevre digt en waarop wij kunnen neerzien aan het eind van onze levensarbeid met dezelfde vol doening, waarmee de groote kunstenaar zijn levenswerk beschouwt, waarin hij zijn ziel heeft uitgezongen. Maar daarom moet ook gij ziel in uw leven leggen en warmte in al uw levensdaden doen tintelen, want anders gaat het schoonste levens marmer niet „gloeien" onder uw beitel, niet zingen onder uw hamer. MAANDAG 7 NOVEMBER Lui is hij, die meer had kunnen doen. DINSDAG 8 NOVEMBER Al schiet een adder gif en gal, De deugd is veilig, overal. Vondel. WOENSDAG 9 NOVEMBER Doe hetgeen gij MOET DOE al wat ge doet. Guido Gezelle. DONDERDAG 10 NOVEMBER Waak over uw gedachten. Een slechte ge dachte is het begin van elke misdaad. VRIJDAG 11 NOVEMBER Verwacht van een ander, wat gijzelf uw mede- mensch aandoet. Publius Syrus. ZATERDAG 12 NOVEMBER Het meest geliefd plegen die geschenken te zijn, welke hun waarde ontleenen aan de per soon van de schenker. Ovidius. Oosterend, 4 Nov. 1927. In Egypte. Eindelijk sta ik dan weer aan de voet van de pyramide en ik beschreef u reeds in het begin, hoe ik de maan op zag komen boven het doodenveld. Alvorens u het verdere deel van mijD tocht te beschrijven, meen ik u wel eenige nadere bijzonderheden van de pyramidts te mogen vertellen. De grootste pyramide is die van Cheops; oorspronkelijk 146 meter hoog, is er door Arabieren ongeveer negen meter van de top afgebroken. Zy wilden haar nl. geheel afbreken, wat ze evenwel, trots inspanning van alle krachten onmogelijk gedaan kon den krijgen, zoodat tegenwoordig de hoogte toch nog 137 M bedraagt. De zijden van het grondvlak roeteD 233 M, de hoogte van de zijvlakken 173 M, 2.352.000 M3 houwsteen is er in verwerkt. De Arabieren zijn er slechts in geslaagd, om 170.000 M3 steenen van de top af te sloopen. Is de pyramide mooi? Het is de eenvou digste bouwvorm, die zich denken laat. Geef een kind een blokkendoos en het zal waarschijnlijk uit zichzelf op de gedachte komen, om eerst vier b okken naast elkaar neer te leggen met een er bovenop en later zal het dat bouwwerk misschien nog met Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regol moor: 10 ct. Dozolfdo advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnemont lagere rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Hevige brand te Wormerveer. In de oliefabrieken „De Engel" van de firma Crok en Laan te Wormerveer woedde een hevige brand. Met 45 stralen is men eindelijk de brand meester kunnen worden. De brandweer uit Amsterdam werd gesignaleerd en heeft nog assistentie verleend. Onze foto laat zien wat er van de gebouwen overbleef. een grondvlak van negen uitbreiden. Ver groot dat nu eenige millioenen malen en gij hebt de pyramide van CheopsEr is, ondanks de reusachtige afmetingen, die mjj Amerikaansch aandeden, iets kinderlijks in de pyramiden. Eenvoudiger dan zoo kan men toch feitelijk niet bouwen. Het is eigenljjk geen kunst maar een wils uiting. „Ik, Farao Cheops, beveel dat hier in het vlakke land een hooge rots zal ver rijzen, om mijn gebeente te dekken 1" En is dat bevel eenmaal gegeven, dan zwoegen honderdduizend arbeiders meer dan dertig jaar, totdat het eindelijk uitgevoerd is. Jk zou die pyramide willen noemen een steengeworden machtsdroom. Wij ston den aan zijn voet, zwijgend en dreigend verhieven haar wanden zich boven ons in de donkere nacht. „Veertig eeuwen zien op U neder" zeide Napoleon van haar. Hoe waar, onbewogen staat daar de kolos, die al zooveel gekrioel van volkeren aan zijn voet heeft gezien. De mensch is een één dagsvlieg. De maan kwam op en overgoot een van de zijden met haar zilver licht, maar het overige bleef, in het duister gehuld ons grimmig en dreigend aanstaren, het werk draagt het stempel van de maker. „Ik ben de machtigste in het rijk", had de Farao gezegd, maar hy voelde wel, dat ergens op de achtergrond nog een macht dreigde grooter dan de zjjne. Toen stichtte hij dit geweldige monument voor de dood. Door nauwe gangen kan men in het bin nenste van de pyramide binnendringen, daar is een kleine grafkamer, waarin nog een ledige steenen doodkist staat, die inder tijd de mummie van de Farao bevatte. Worat vervolgd. H.J. Uit de Nutsvergaderlng. Een week na de laatste algemeene vergade ring van Nufsleden werd opnieuw zoo'n bijeen komst belegd, nl. Dinsdagavond l.l. in hotel Texel, welke door vijf-en-dertig personen werd bezocht. 0— In zijn kort openingswoord zet de voorzitter, dhr Pisart, uiteen welke motieven het bestuur er toe leidden, deze vergadering uit te schrijven: Dhr Hellema deelde mee zijn benoeming tot voorzitter der Bewaarschoolcomm. in de plaats van dhr Pisart niet te zullen aanvaarden. Thans moet in deze vacature worden voorzien. De notulen worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Dhr Oude, die aan deze omvangrijke notuleering veel werk had, oogst des voorzitters dank. Ingekomen zijn bovengemeld schrijven van dhr Hellema, alsmede bericht van dhr J. Tiessen blijkens hetwelk hij zijn functie van lid der comm. voor de Nutsbouwstichting weer aan vaardt. Tenslotte Is ontvangen een schrijven van de Commissie tot voorbereiding van de stichting eener bewaarschool, waaruit blijkt dat de heeren W. B. Oort, M. D. Dijt er. J. A. v. d. Vlis resp tot voorz., penningm. en secr. werden verkozen. Wie zal voorzitter der Bewaar schoolcommissie zijn? Wanneer de voorz. hierop de verkiezing van een voorzitter der bewaarschoolcommissie aan de orde stelt, vraagt dhr R. P. Keljser of het bestuur wellicht een voordracht heeft opgemaakt De voorzitter antwoordt ontkennend, doch schrijft dit toe aan een langdurige afwezigheid van dhr Wierenga. Evenwel zegt hij, wanneer de vergadering het wenscht, gaarne bereid te zijn alsnog een tweetal op te maken. Dhr. M. D. Dijt raadt de voorz. niet van de usance af te wijken en een tweetal voor te dragen, waarmee de vergadering accoord gaat. Evenwel acht dhr Wierenga het bezwaarlijk thans aan dit verzoek te voldoendaar de dames leden der B S comm. ontbreken. De voorz. meent echter, dat het toch maar moet gebeuren. De vergadering wordt eenige minuten geschorst, de aanwezige B S comm.- leden gaan in comité, waarna de voorz. mee deelt dat de heeren J. Pisart en J. Krijnen worden voorgedragen. Dhr Krijnen verklaart geen deel te willen uitmaken van de B S Commissie. In zijn plaats wordt dan, op voorstel van dhr R. P. Keijser mej. E. Langeveld gesteld. Er wordt gestemd: op dhr Pisart en mej. E. Langeveld worden resp. 27 en 8 stemmen uitgebracht. Benoemd is derhalve dhr Pisart, die op een vraag van dhr Wierenga verklaart deze benoeming te zul len aanvaarden. Het is mij een genoegen, ver volgt hij, dat deze stemming zoo geheel anders is dan de vorige week. Ik hoop het in mij gestelde vertrouwen niet te beschamen. Met nadruk wijs ik er op, dat wij beslist sympa thiek staan tegenover de Comm, die de stichting van een eigen bewaarschoolgebouw zal voor bereiden. Wij zullen haar met alle macht en kracht steunen. De Bewaarschool-pot. Feitelijk is het overbodig, zoo spreekt de voorz., nogmaals de financiën der B S te be schouwen. Evenwel - de vorige week is verzuimd de stukken te toonen, welke op het legaat Daal der en op de hypotheek betrekking hebben. Deze liggen thans ter inzage, evenals de pand brieven. Ze berustten bij dhr Wierenga,die de vorige vergadering door verblijf elders niet kon bijwonen. De Bewaarschool wordt heropend. De bewaarschool wordt heropend, deelt de voorz. mee en hij voegt er aan toe, dat de B S Comm. onderwijl de Comm. van Initiatief, welke de stichting van een nieuw gebouw zal voorbereiden, de grootst mogelijke medewer king zal verleenen. Voor eenige jaren heeft het Nut f 400 aan de algemeene B S geschonken, op voorwaarde dat de B S Comm. aan het .Nut" rekenplichtig zou zijn. Hieruit leidt de voorzitter af, dat de B S geheel losstaat van het Nut. DeB S Comm. heeft zich voor die steun steeds dankbaar en erkentelijk getoond en stemde er zelfs in foe, dat de B S Comm. door de alg. verg. van het Nut wordt benoemd. Dit gebruik is de laatste jaren binnengeslopen, de plicht daartoe is ons echter uit geen enkel geschrift gebleken. De B S staat los van het Nut. Spreker ver gelijkt haar met het Weeshuis. Dit is aan de gemeente rekenplichtig, doch de gemeente blijft van het Weeshuis af. Zij sloot er wel een leening bij. Heeft de rekening en verantwoording anders in een gemoedelijke bijeenkomst plaats, de Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling cn een diepen, blaffenden en pijnlijken hoeft, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstckjngskiemcn bl) de teere longen brengt. Wapen Uw fll)mvllezcn tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het fap van vcrschc geneeskrachtige krulden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50,12.75, f4.80 vorige vergadering was wel zeer onverkwikkelijk Ik heb hooren spreken, vervolgt de voorz., „van het oer-conservatieve zoodje, dat er maar uit moest". „Dan hebben wij de dubbeltjes", voorspelden tegenstanders. Om deze redenen is „het oer-conservatleve zoodje" de puntjes op de 1 gaan zetten. De vorige week heerschte hier een geest van wan trouwen. Thans zullen we zien, wie de baas is. Wij (B S comm.) staan los van het Nut. Het tegeneeel is ons uit niets kunnen blijken. Evenwel willen we aan het Nut rekenplichtig blijven en zullen we de comm. van initiatief steunen. Mochten de financiën toelaten de school met enkele lokalen uit te breiden, dan kunnen deze voor vergaderingen worden benut, mits zij een absoluut neutraal karakter dragen. In ieder geval zullen we beslist meewerken. Omdat de B S comm. geheel los staat van „het Nut" beschouw ik de mededeeling, dat de B S heropend wordt, eenvoudig als een ken nisgeving. Wij hopen thans spoedig van Ben W te mogen vernemen, dat Ged. St. tot het verhuren van het gebouw in de Nieuwstraat toestemming hebben verleend opdat we daarin zoo spoedig mogelijk onze intrek kunnen nemen. Rondvraag. Dhr R. P. Keljser is het met de voorz. niet eens, dat de B S comm. een afzonderlijke in stelling is. In dit geval zou zij met de gemeente geen huurovereenkomst kunnen aangaan. De voorz. zegt daarop wel raad te weten. Immers dan verhuurt de gemeente aan „het Nut" en dit verhuurt op zijn beurt aan de B S comm. Ook dhr M. D. Dijt echter vraagt zich af hoe de B S comm. afzonderlijk kan staan, terwijl haar leden toch door het Nut gekozen worden. De voorz. vestigt er dan deaandachtop.dat deze benoeming nergens is voorgeschreven en vraagt of iemand soms het tegendeel bewijzen kan. Vermoedelijk heeft u de desbetreffende stuk ken wel niet goed bestudeerd, merkt dhr. J. C. Visser op. I11 ieder geval mist de B S comm. de Kon. Goedkeuring. Van wantrouwen is in dezer, geen sprake geweest, maar ik ontken dat de B S comm. los van het Nut zou staan. Dhr Wierenga stelt voor bij de staatsdruk kerij aan te vragen een afschrift van het regle ment der B S, waarop destijds de Kon. Goed keuring is verkregen. Dhr Zeijlemaker is van oordeel, dat de B S-pot aan het Nut is vervallen, doordat de Kon. Goedk. is verloopen, hetgeen dhr Pisart bestrijdt. Ik ben met de voorz. eens, aldus dhr W. H. Lap, dat de B S met het Nut niets heeft te maken. Wegens die f 400 is de Comm. reken plichtig, meer niet. De B S Comm. was een

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1