PurolbijRuweenSchraleHuid Scheurkalenders Bemaling Waal-en-Burg. 25, 40 en 50 ct. OVER VEEVOEDING. Op uitnoodiging van de afd. jTexel van de Holl. Mij. van Landbouw sprak Vrijdagavond 1.1. in „de Oranjeboom" de heer Ir. L. de Vries over „Veevoeding", een alleszins belangrijk onderwerp, op bevattelijke wijze voor plm. 60 belangstellenden door hem behandeld. Na een korte inleiding van de heer H. W. Keesom, afdeelingsvoorzitter, verkreeg de heer de Vries het woord, wiens rede we hier laten volgen Het was hem, naar hij zeide, een buitenge- gewoon genoegen op Texel, waar hij eerder een maand of drie doorbracht, een lezing over veevoeding te mogen houddn. De uitkomsten van het veehoudersbedrijf zijn de laatste jaren verre van rooskleurig. Door hooge pacht, loonen en belastingen zijn de inkomsten zeer verminderd. De winsten zijn afhankelijk a. van de op brengst van het dierlijk product, b. van de prijzen van de producten, c. van de productie kosten. Op de prijs der dierlijke producten kan geen invloed worden uitgeoefend. Het surplus moet worden uitgevoerd met het gevolg dat wij met andere landen op de wereldmarkt moeten c o n- curreercn. Opbrengstvermeerdering moet derhalve ir. een andere richting worden gezocht en wel lo. door op eenzelfde stuk land vee te houden, dat meer en beter melk geeft; 2e door op een zelfde stuk land meer vee te .houden, welke mogelijkheid wordt geschapen door beter ont watering, beter bemesting en door de dieren meer krachtvoer toe te dienen. Lange tijd heeft men zich te veel op het toedienen van meer krachtvoer toegelegd. De practijk wijst evenwel uit, dat men met meer succes een rationeele bemesting en beter ont watering kan toepassen. In het voorjaar moeten we over veel gras kunnen beschikken. Kuilvoer is uitnemend voedsel voor melkvee en jong vee. Door beter bemesting krijgen we beteren meer gras. Het groeit sneller, de hooitijd is dus eerder voorbij. Is de oogst overvloedig, dan|kaneen deel worden ingekuild. Een factor van belang is verder de prijs der voedermiddelen. In het boekjaar 1925—1926 werd blijkens officieele gegevens in het Midden- Gewest van N.-Holl. per H.A. f 186,— aan voedermiddelen uitgegeven. Het ligt voor de hand, dat we dan ook moeten trachten met de Voedering het grootst mogelijke resultaat te bereiken. Men onderscheidt onderhoudsvoer en pro- ductievoer. Het onderhoudsvoer dient tot onderhoud van het lichaam. Het zorgt voor een constante lichaamstemperatuur, herstelt versleten organen en maakt de krachtbron uit voor verscheiden lichaamsdeelen. De aard van het productievoer is afhankelijk van a. het dier, b. de soort der productie, c. het levend gewicht van het dier, d. de grootte en de kwaliteit der productie, e. de leeftijd van het dier. De grootte der melkproductie van koeien is een deels erfelijke eigenschap. Op aard en hoeveelheid van het toegediende voedsel rea geert de eene koe meer dan de andere. Bij veelvuldig voeren van natte pulp en bieten wordt het vetgehalte der melk lager, 't Ge middeld gehalte kan vrijwel als erfelijk worden beschouwd. De ruwvoedermiddelen nemen onder de voe dermiddelen een voorname plaats in. Ze be staan o m. in hooi, stroo, kaf, bieten, aard appelen, enz. en vormen speciaal voor dieren met een samengestelde maag als koeien een geschikt voedsel. Er zijn ruwvoedermiddelen met weinig water en veel droge stof (hooi, stroo, kaf,) en omge keerd (bieten, ingekuild gras, [aardappelen). 1 L. melk bevat 12 5 13 pet droge stof. Bij een jaarproductie jvan 5000 L produceert een koe dus 600 Kg. droge stof en, wanneer men daarbij bedenkt dat ze van tijd tot tijd nog een kalf voortbrengt, wordt duidelijk dat zij aan droge stof groote behoefte heeft. Een groot deel der droge stof is niet of moeilijk verteerbaar, doch is als .buikvulling" r.iet zonder waarde, daar ze de spijsvertering bevordert. Bieten, kuilgras, aardappelen, enz. mogen niet in onbeperkte hoeveelheden worden ge voerd, daar ze dan verslapping veroorzaken. De zuren werken nadeeligop de spijsvertering, diarrhee blijft niet uit. Dus moeten wij dit voer ah bijvoer beschouwen. We mogen echter niet vergeten dat het in behoorlijke hoeveelheden verstrekt de gezondheid be vordert en melkdrijvend werkt. Het eigen bedrijf voorziet in de regel vol doende in de behoefte aan droge stof. Deze bestaat voornamelijk uit vet, zetmeelachtige stoffen, ruwvezel, suiker, eiwitten en aschbe- standdeelen. Een koe, welke per dag 20 L melk geeft met een vetgehalte van 3 pCt. levert dagelijks plm. 600 G. vet, meer dan zij in haar dagrantsoen kan verdragen. Die vetten worden dan ook gevonden in de zetmeelachtige stoffen (knol- en wortelgewassen.) Hiervan kan de koe een vrij groote hoeveelheid verdragen, doch een hoeveelheid van 30 d 40 KG. is als maximum te beschouwen. Ruwvezel vindt men in verhoute stengels en wanden van hooi, kalf, etc. Herkauwers kunnen er heel wat van verwerken. Suiker kan worden gereserveerd o.m. in spieren en lever. De eiwitten vormen een belangrijke groep voedingsstoffen. Dieren, welke eiwithoudende producten voortbrengen en jonge dieren hebben er veel van noodig in hun voedsel. Met uit zondering van gras van beste weilanden levert het eigen bedrijf weinig eiwithoudende stoffen op. Worden ze in te groote hoeveelheden aan de koe toegediend, dan verlaat het surplus het lichaam. Productieve dieren reageeren echter op eiwitrijk voedsel door grooter productie. Een koe van de fa. Schaap te Deernsum leverde 13164 KG. melk van 3,78 pCt vet in een jaar, In dén Iactatieperiode verkreeg men van haar 542 KG. boter. Per dag ontving het dier plm. 13 KG. krachtvoer ten bedrage van f 175. Tegenover dit aanzienlijk bedrag staat evenwel een groote opbrengst. Aan aschbestanddeelen, vnl. kalk, heeft melk vee en jong vee groote behoefte. In't geraamte en in 't bloed wordt veel kalk aangetroffen. Teveel kalkvoedsel kan tot onvruchtbaarheid leiden, evenals te groote hoeveelheden eiwit. In de behoefte aan kalk- en eiwithoudende stoffen kan het eigen bedrijf in de regel niet voorzien. Ook de behoefte aan zetmeelachtige stoffen kan het niet altijd dekken. Als regel wordt een goed rantsoen gevonden in prima hooi, bieten, pulp en aardappelen, leder veehouder moest jaarlijks kuilvoer heb ben en daarnaast voer- of suikerbieten. Aan bevelenswaardig is verder een mengsel van krachtvoer, omdat daarin verscheidene eiwit verbindingen voorkomen. Eiwithoudende voedingsmiddelen zijn; Grond- notenkoek (44 pet), sojakoek (niet duur, toch een hoogwaardig eiwit bevattende), sesamkoek (32 pet eiwit, veel kalk en fosforzuur, prima voor jong vee en melkvee, trekt echter licht water aan), lijnkoek (werkt gunstig op de ge zondheid, is echter duur en kan deels door ander voer worden vervangen), raapkoek (goed voer, niet duur, hoog aschgehalte. Met Indisch raapzaad heeft men ervaren, dat het wel eens vergiftigingsverschijnselen tevoorschijn roept.) Cocoskoek (bevordert, naar men zegt, melk productie en hooger vetgehalte), palmpitkoek (laag in prijs, 13 pet eiwit, aschgehalte niet hoog), katoenzaadmeel (40 pet eiwit, heelt wel eens een schadelijke werking, moet daarom in geen grooter hoeveelheden dan 1 KG. worden gevoerd.) Wie omtrent de- grootte der rantsoenen pre cies wil worden ingelicht, wende zich tot het Veevoederbureau te Alkmaar. Maandelijks verspreidt dit 3700 kaartjes, waarop voorbeelden van rantsoenen en de prijs daarvan zijn aan gegeven. Ook aan de afd. Texel van de Holl, Mij. van Landbouw zullen ze worden toege zonden. De secretaris deelt ze aan belang stellenden uit. o— Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door eenige leden gebruik gemaakt. Gevraagd werd of 2 kop graan, een half kop lijnkoek, een vierde kop mais en een vierde kop erwten of boonen voor een schaap met twee lammeren in April een te groot dagrantsoen is Het antwoord luidde, dat volgens Kellner's tabellen het portie mais wel kan vervallen. Evenwel dient hierbij te worden opgemerkt, dat van de schapenvoedering nog weinig studie is gemaakt. Met zekerheid kan dus niets wor den bepaald. Spreker waarschuwde tegen het koopen van dure zouten als b.v. onder de naam Gr&bli in in de handel worden gebracht. Deze zijn wel deugdzaam, maar veel te hoog in prijs. Beter kan worden gezorgd voor een goede droogstal en kalkrijk krachtvoer. Voor biggen, die meest snel groeien, is fos- forzure voederkalk aan te bevelen, Als een goed rantsoen voor een drachtige pink gaf spreker ten voorbeeld 8 KG. bieten, '/i KG. sesamkoek, een vierde KG. lijnmeel en een vierde KG. grondnotenmeel. Ten bewijze dat rationeele bemesting een belangrijke faktor is werd meegedeeld, dat goed hooi meer dan 6 pCt. en slecht hooi ruim 2 pCt. eiwit bevat. Vooral stikstofbemesting is hier van invloed. De heer H. Klimp het woord verkrijgende, wees er op, dat zoowel op kwaliteit als hoeveel heid hooi een goede bemesting invloed uitoefent. Op weiland kan hier meer stikstof worden aangewend. Dan krijgen we beter gras, beter hooi en hierin juist vindt het rund zijn natuur lijk voedsel. Spreker doet verslag van zijn bevindingen na bemesting op de vier proefvelden, welke hier in overleg met de Holl. Mij. v. Landbouw zijn aangelegd. Ieder veldje was 2 are groot. De bemesting geschiedde met kali en fosforzuur. Zonder bemesting gaf het veldje bij de heer Jb. Eelman In Eierland 100] kg hooi. Na be mesting met 150 kg kalksalpeter per H.A. 108 kg, met 303 kg kalksalpeter 115 kg en met 450 kg kalksalpeter 152. Op het veldje bij de heer A. Commandeur te den Hoorn waren deze hoeveelheden hooi resp. 110, 120, 163 en 164 kg. Op het veldje bij de heer P. Mantje te Dijkmanshuizen resp. 107, 128, 137 en 166 kg. Op het veldje bij de heer C. VVitle, 't Noorden (vóórgeweid tot 14 Mei) resp. 148, 156, 162 en 170 kg. Hiernaast was aangelegd een veldje, mei zwavelzure ammoniak bemest, zoodat de hoeveelheid stikstof gelijk bleef. OpbrenKst resp. 140, 145, 136 en 156 kg. hooi. Ir. de Vries sprak daarna nog een enkel woord over kuilvoer. Als voordeelen van het kuilvoer noemde hijlichte verteerbaarheid, aanwezigheid van vitaminen (in hooi ontbreken ze), behoorlijke hoeveelheid eiwit (als het in kuilen goed plaats heeft), uitnemend bijvoer in de winter. Bovendien is het land eerder schoon wanneer men inkuilt en is er eerder nagras. Hierna werd de vergadering door de voor zitter gesloten. De Spaansche Vlieg. Met genoegen mag Tooneelvereeniging Texel terugzien op Zondagavond 1.1. toen in hotel Texel „de Spaansche Vlieg' voor het voetlicht werd gebracht. „De Spaansche Vlieg" is een tamelijk pikante klucht, die zjjn ontstaan dankt aan Franz Arnold en Ernst Bach. De opvoering geschiedde voor een talrijk publiek, dat bijna de heele zaal vulde en had, Ie oor- deelen naar het vaak uitbundig gelach en het oorverdoovend applaus na ieder bedrijf, braaf succes. Er werd vlot gespeeld, met loffelijke voortvarendheid volgden de bedrijven elkaar op. De grimeur verrichtte goed werk. De hoofdrollen werden uitnemend ver tolkt, we mogen van amateurs nauwelijks beter verwachten. Texel's Jazzband droeg het zijne tot ver hooging der feeststemming bij. Over de inhoud van het stuk willen we kort zijn. We maken kennis met eene meneer Klinke (Simon de Waal), handelaar in mos terd en aanverwante artikelen, een man met, wat men noemt, „een verleden". De deugniet is gehuwd en verheugt zich in het bezit eener lieve dochter, die razend ver kikkerd is op een jong advocaat, met wie pa evenwel om commercieele redenen over- hoop ligt. Gebruik makende van wat hij weet van zijn schoonpapa in spé, speciaal van diens zwarte verleden, weet onze rechtsgeleerde langs slinksche wegen zijn doel te bereiken. De eega van de mosterd-magnaat had met ons advocaatje ook al weinig op en achtte een jong Assyrioloog (d.i. iemand die zjjn hart aan Assyrische aardigheden als mummies en spijkerschrift heeft ver pand) voor zus een beter partij. Ongelukkig valt deze gast bij papaeven- min in de smaak, daar het hem voorkomt dat ook deze meneer van zijn onbehoorlijk gedrag niet onkundig is. Door toevallige omstandigheden raakt de Assyrioloog met succes verlekkerd op een nichtje van Klinke en wordt zijn rechtschapen moedertje door de heeren (ook een zakenvriend en een zwager van de mosterdman zitten in de knel) voor de „Spaansche Vlieg" gehouden. De klucht is rijk aan dolle tafereelen, zit vol ongedachte verwikkelingen en werd met belangstelling tot het einde gevolgd. De rollen van Klinke en echtgenoote werden door Simon de Waal en Emy Lan- geveld knap weergegeven. Gerard Bakker gaf als de Assyrioloog be- hooriy k spel, Willem Bakker heeft de rol van advocaat juist vertolkt Als nieuwe krach ten belooven Piet Roeper en Neeltje Zuide- wind wat goeds voor de toekomst. Een prettig bal besloot de avond. Men schrijft ons „'t Is de lezers en vooral de Walenburgers zeker bekend, dat tot heden nog geen zekerheid bestaat of W en B electrisch dan wel met olie installaties bemalen zal worden. De beslissing daaromtrent is, naar wij vernemen, thans aan staande. Wij brengen in herinnering, dat deze zomer de onderhandelingen tusschen de TEM en W en B zoover gevorderd waren, dat de eerstge noemde na langdurig overleg met Directeur en Raad van Commissarissen de stroomprijs stelde op 57< c. per KWU plus vast recht en meterhuur. W en B bood aan A 5 ct. plus vast recht en meterhuur stroom af te nemen. De Ingenieur, die W en B adviseert, begroot de stroomafname voor de twee motoren en pompen die W en B zal plaatsen, op 60000 KWU, waar uit volgt, dat 't verschil in kosten voor W en B hoogstens f 150 per jaar kon bedragen. Niet tegenstaande dit geringe verschil besloot het bestuur, zooals wij indertijd reeds meedeelden, bij stemming tot bemaling van deze polder met achterliggende gronden, totaal plm.2000HA. met oliemotoren. De gronden, die op W en B afwateren, zijn Burger-Nieuwland, Gerritsland, Koog en Everstekoogbeneven de staatsgronden samen plm. 1400 HA. terwijl W en B plm. 700 HA. groot is. Voor electrische bemaling verklaarden zich de heeren Leo Keijser. Waal, Dr. J. Timmer, [Haarlem en Sijbr. C. Eelman. Vooi olie bemaling de heeren R. S. Keijser, P. Eelman, C. S. Keijser en de voorz.J. Eelman Toen werd tegelijk besloten tot stichting van een gemaal met ruwoliemotoren. Offerte van oliemotoren en pompen van vier fabrieken werd gevraagd, waaruit een keuze zou worden gedaan De raming voor stichting oliegemalen met ge bouwen was plm. f47000, terwijl de raming van de heer Veiheij, adviseur van W en B, voor stichting dubbele electrische installaties, dus van twee motoren en pompen in totaal slechts f 26600 bedroeg, een verschil in stich- tingskosten dus van ongeveer f 20000. In de vergadering van 20 Oct. 1.1. zou W en B definitief tot aankoop van oliemotoren en pompen overgaan. Inmiddels was door de T.E.M. een nieuwe poging gedaan om W en B alsnog tot aansluiting aan ons Texelsch bedrijf te bewegen (mogelijk is een vingerwijzing van hoogerhand hieraan niet vreemd) en werd na langdurig beraad door dit bestuur aan W en B aangeboden stroom te leveren vooi 4 ct 'snach>sen6 ct des daags, wat volgens deskundi gen neer zal komen op plm. 48/4 ct per KWU, omreden natuurlijk bij voorkeur 's nachts worden gemalen. Dit zou dus b(j 60.000 KWU aan lagere exploitatiekosten f 30) per jaar beteekenen (per KWU een Va c verschil). Tevens heeft de T.E M aan W en B de keus gelaten transformator en kabel contant aan te koopen, wat eveneens vermoedelijk nog een f100 A f200 per jaar lagere exploitatiekosten zou kunnen betee kenen, alzoo samen f 400 A 500 per jaar min der dan de T.E.M. indertijd aanbood, wel een bewijs dat zij, naar 't ons toelijkt, tot het uiterste wil gaan om de Texelsche belan gen en de Waal-er.-Burger belangen te vereenigen. Een-en-veertig ingelanden van W en B, hiermede bekend, hebben in verband met 't bovenstaande voor de vergadering van 20 Oct. 1.1 een adres gericht aan het bestuur van W en B met het verzoek, nu de zaak zoo staat, hef advies daaromtrent te vragen van de Weled. heer Hoofdingenieur-Direc teur van de Provinciale Waterstaat in Noord-Bolland te Haarlem, aangezien in't Bestuur geen overeenstemming kon worden bereikt, een man dus, die in geheel Noord- Holland over alle Waterstaatkundige zaken !*an oordeelen. Do Ingenieur, de heer Verbey, die door W en B is aangesteld, adviseerde W en B eveneens electrische bemaling vooral nu de T.E.M. zoo een lage offerte verstrekt. Naar ons welwillend wordt medegedeeld, is in het laatst der vorige week 't rapport van de heer Reigersman, hoofdingenieur, binnen gekomen. Hij weerlegt daarin alle argumenten, die aangevoerd werden tot stichting van olie gemalen en raadt W en B aan tot stichting van electrische gemalen. Financieel, luidt het, behoeven ervoor W en B geen bezwaren te bestaan, wat hem is ge bleken uit de h:m toegezonden stukken. 't Groote belang van het eiland laat hij nog buiten beschouwing, doch hij verklaart zich bereid, als 't nog gewenscht mocht worden, 't bestuur van W en B of de Ingelanden zijn standpunt nader mondeling te komen toelichten. Mooier kan 't al niet, meenen wij. VV en B weet nu, dat de zaak over alle kanten gron dig is bekeken weet zeker, dat het de stroom zoo laag mogelijk koopt, dient dus in de eerste plaats haar eigen financieel belang, nog afge zien van het groote gemak en de bedrijfs zekerheid van electrische beweegkracht. Naar men ons mededeelt, is automatische bemaling mogelijk, dus geen vaste machinist, hoewel waarschijnlijk wel eenlg toezicht, daar vooral kroozing bij de pompen soms noodig is." (Wanneer de zaken zoo staan, meenen we met gerustheid het besluit van Waalenburg's bestuur tegemoet te kunnen zien: Waalenburg zal een electrisch gemaal bekomenRed.] Wij ontvingen de nieuwe maandkalender van Sluis' Voederfabrieken te Weesperkarspel Ze wordt ten getale van 200.000 gratis verkrijg baar gesteld voor de afnemers van haar voeder producten. De maandbladen vertoonen in fraaie kleuren de afbeeldingen van verscheiden hoenderrassen de achterzijde bevat nuttige wenken voor de pluimveehouder. Een kalender, welke een begeerlijk bezit mag heeten. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Uitslag aanbesteding. De uitslag der aanbesteding van de bouw van een woonhuis aan de Koogerweg voor rekening van de heer A. Broekman is als volgt Het timmerwerk werd opgedragen aan Gebrs. Schoenmaker, metselwerk aan A. J. de Waard, lood- en zinkwerk aan P. Oele en glas-, behang- en schilderwerk aan Z. Graaf. 11 NovemberSt. Maarten. De avond van St. Maarten is Vrijdag 1.1. door de jeugd hier op traditioneele wijze herdacht. Er wordt wel geklaagd over „hinderljk gebedel" dat zich die avond volgens sommigen voltrekt. Men heeft daarbij speciaal het oog op de geldelijke belooning, veelal een of twee centen, welke na of tjdens het zingen van het befaamde lied wordt uitgereikt! We vragen ons af, of het dan niet beter is de kinders een versnapering te geven, b.v. een „appel of een peer," zooals zij in hun versjo ook vragen? Invoer van vleesch in Engeland. Door de regeering werden nog herhaalde lijk pogingen bij de Britsche regeering ge daan om de bestaande belemmeringen, door Engeland aan de invoer van Neder- landsch vleesch in de weg gelegd, opge heven te krijgen. Deze pogingen leidden intusschen tot dusver tot geen resultaat, (ontleend aan de M. v. Antwoord - Staats- begrooting 1928) „Met bekwame spoed". Men deelt ons mee Dat de voorbereiding van het bemalings- werk in polder het Noorden „met bekwame spoed" zou zijn geschied [zooals onze be richtgever verzekerde. Red.] is niet geheel juist, zoo niet geheel bezijden de waarheid. Immers er is bitt.er weinig voortgang ge maakt, langer dan gewenscht zijn wegen en bruggen afgesloten geweest. Nog laat de toestand der veel omstreden wegen in het Noorden veel te wenschen over. De sluis, eerst Zaterdag 1.1. opengesteld, is te lang gesloten geweest. Dat alles werd de aanliggende polders te bar. Namens de Dertig Gemeenschappe lijke Polders werd geprotesteerd bij de prov. waterstaat, met het gevolg, dat de water- loozicg thans op normale wijze geschieden kan. „Eierland" en „de Dertig Polders" hadden eerst niet weinig overlast van het overtollige water. Ook „Eierland" zou op het punt hebben gestaan een fel protest te laten hooren. Neen, „van bekwame spoed" was zeker geen sprake. Dammen. Vrijdagavond 1.1. gaf de heer Dissel, Kam pioen van de Heldersche Damclub, voor leden van de Texelsche Damclub ir. hotel Texel een simult>anavond. De heerDissei zag zich tegen 19 deelnemers geplaatst. Dat de strijd spannend zou worden, was te verwachten, daar genoemde heer kort gele den voor de Texelsche Damclub een dnm- demonstratie gaf, welke hij volkomen meester was. Evenwel mocht het hem Diet gelukken de Texelaars gevoelig te verslaan daar hij van de 19 deelnemers er 6 ver sloeg en 13 partijen verloor.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2