knollen aandenSchilderweg Tandarts Ansingh Uitverkoop Winterhoeden goedgekeurde Stamboekstier, prima Grondnotenkoek en gedroogde Suikerpulp. puik beste aardappelen Gezouten rugspek en Cornedbeef 10 pet. korting a contant s s, Texelstroom naar Furmerend. „in Hotel de Lindeboom" Electrische apparaten Dagelijks verkrijgbaar iO. Handelmaatschappij BEOS Co. Ingezonden ADVERTENTIEN van de nog voorradige een meisje als hulp in de huishouding Vanaf heden tot St. Nicolaas Fa. J. DEKKER, Steenenplaats J. WIERENGA PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2896 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11,50 a 13,75 Rogge 12, - a 12,25 Haver 11.80 a 12.75 Gerst chevalier 11,50 a 12 75 Groene erwten groote 30,- - a 44,50 Grauwe erwten 25, - a 58, Texel, 14 Nov. 1927. 2 paarden 70,- a 180, 14 koeien 225,— a 375,— 19 Pinken 100.- a 150. 18 Graskalveren 85,— a 120, 10 nuchtere kalveren 10, a 18,- 4 Schapen 15.- - a 25,— 44 Biggen 10, a 15, 5 korf oude kippen 0, 80 a 1,10 0, "Vertrek 1 uur D. METS. Kort nieuws. De Nutslezing van de Weleerw.heer Ds. A. Vis met muzikale illustratie van de heer M. D. Dijt zal vermoedelijk plaatsvinden op Dinsdagavond a.s. Hotel .de Lindeboom0 zal worden uitgebreid met een tweede verdieping, bevat tende acht logeervertrekken, ieder met stroo- mend water en electrisch licht. Naar men ons meedeelt is de Commissie, welke de stichting eener bewaarschool alhier zal voorbereiden, uitgebreid met de heer C, Jonker. OODESCH1LD Vergadering IJsclub. Zaterdagavond vergaderde de IJsclub „Oude schild" in de Zeven Provinciën. De waarne mende «oorzitter, de heer C. Dijker,opende de vergadering. Het speet hem. dat de opkomst zoo klein was. Aan de nagedachtenis van de overleden voorzitter, de heer J. Dogger Hz., werdeneenige waardeerende woorden gewijd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de inkomsten f 70 hadden bedragen, de uitgaven f 49,88, zoodat er een batig saldo was vaa f 20,12. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren C. Dijker (voorz.) C. A. Kaczor (penningm.) P. Dros secr. J. Zoete en J. Duinker commissarissen. Daar de rondvraag niets ooleverde werd de vergadering met een woord van dank door de voorzitter gesloten. OOSTEREND Nut en Genoegen. „Nut en Genoegen" heeft hier Zaterdag haar 65-jarig bestaan gevierd. De zaal van de heer Koppen was geheel gevuld met leden en gasten. De voorzitter riep allen het welkom toe, inzonderheid aan de nieuwe leden en aan de leden van het muziekgezelschap .Excelsior" van Oudeschild, die gekomen waren om muziek en voordrachten te geven Verder werd mede gedeeld, dat men nu slechts een gedeelte van het feest zou vieren en het gemaskerd bal met andere attracties tot een volgende vergadering zou verdagen, daar men alles in één avond niet kon afwerken, 't Was daarom, dat de voorzitter nu slechts een schema gaf aangaande de geschiedenis der vereeniging, waarvan hij nu 42 jaar bestuurslid en 33 jaar voorzitter was. Met de wensch een genoeglijke avond te zullen hebben, werd de vergadering geopend. Hierna kon het strijkje aanvangen met zijn uitvoerig programma, dat tot half twaalf duurde. De gegeven nummers vielen zeer in de smaak. We zullen niet al de titels noemen maar er alleen op wijzen, dat „Largo", „Jesu dulcis memoria", „Dichter en Bauer" en .Un- garisch Lustspiel" getuigden van een gevoelvol samenspel en ernstige studie. Telkens was een luid applaus het loon voor elk stuk. Door leden van Excelsior werden mede eenige zangnummers en voordrachten gegeven, als Sissie, De stoel met de bloemen, Haan en kip, Mie en Ko, O, die mannen en De ma troosjes. De heer Bakker en echtgenoote hadden veel succes met hun felicitatie „Hou je maar goed", met De Autobus en met Saar en Piet. Zij vooral deden zich leeren kennen als uitstekende voordragers. De voorzitter bracht hartelijk dank aan allen, die zoo'n goede avond hadden bezorgd. „Excel sior" had haar naam eer aan gedaandat zij in bloei moge toenemen. Aan het begin der vergadering was een gelukwensch voorgelezen van het bestuur der Zustervereeniging „Neptuous" te Oudeschild, waarmede men steeds in de beste harmonie heeft gestaan. Nog werd een lied gezongen, vervaardigd door een der gasten en dat een hulde aan het bestuur bleek te zijn. Op het bal, dat tot twee uur aanhield, was het vol en druk. Nog eenige voordrachten brachten afwisseling. DE WAAL Kerknieuws. Zondag 1.1. werd tot diaken der N. H. ge meente herkozen de heer D. Bruin Cz die reeds 35 jaar deze functie bekleedde en tot ouderling de heer C. Dekker. Beiden hebben hun be noeming aanvaard. „De Hoop." Door de stoomzuivelfabriek de Hoop, werd 18,98 per 100 L. melk uitbetaald, buiten de wei. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester eu Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Getneenlesecietarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Dros Pz te Oosterend om vergun ning tot bet uitbreiden van zijne brooi-, koek- en banketbakkerij, door plaatsirg ïan een electro-motor van 2 P.K., als drijfkracht vooreen amande.wrijfmacbioe in het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 1970. Op Zaterdag, den 26. n Nov. 1927, des middags te 12 uren zal ten Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie hagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente keonis nemen vaa de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat vo'gens <te bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 12en November 1927 Burgem en Weth. voornoemd, ne Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Veemarkten. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering dat in het tijdvak van 16 Nov 1927 tot den dag der eerstvolgende groote lammerenmarkt alleen vee ter veemarkt mag worden toegelaten van des voormiddags negen tot elf uur. Texel, 15 November 1926. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zeer geachte Redactie! Zou u naar aanleiding van de vele ver zoeken zoowel van luxe- als van vracbt- autobeheerders tot my gericht, het vol gende als ingezonden in uw blad willen plaatsen De inhoud van bovengenoemde verzoe ken zjjn gebaseerd op de losse keislag die op do wegen is uitgestrooid, met de be doeling dat die keislag door het over-de- wegen plaats hebbende vervoer zal worden in- en vastgereden, om alzoo met schijnbaar goedkoope middelen de wegen te onder houden. WelnuLaat ik dan eens probeeren of ik door dit ingezonden schrijven de ge dachtegang kan bevorderen dat een systeem zooals thans nog door de Dertig Gem. Polders; en mogelijk ook nog door andere Polderbesturen, wordt gevolgd, om de be- noodigde keislag voor het onderhouden der wegen er door het vervoer in te laten rjjden inplaats van de wegen door moderne mid delen, zooals de Gem. Texel het doet in orde te brengen, niet meer van deze tfjd is. Wanneer wjj eeD tiental jaren terug gaan toen ons de moderne middelen nog niet, of bijna niet bekend waren, toen was het mogelijk dat er berusting kon zijn bij een systeem als thans door de Dertig Gem. Polders e. a. nog wordt gevolgd. Al kostte toen dit systeem ontzettend veel paarden- vleesch aan de vervoerders, men had nog niet veel beters gezien. Ook geschiedde toen het vervoer uitsluitend met vervoermidde len met jjzer omslagen wielen, in tegen stelling met thans, nu in hoofdzaak al het vervoer geschiedt met auto's en dus rubber wielen inplaats van yzer omslagen wielen de wegen drukken. Ik schreef bovenaan, van schijnbaar goed koope middolen, en ik geloof dat deze stelling juist is, want wat zal het de auto beheerders kosten, als m en de gansche dag met de gevergde haast, en het daar mede verband houdend snelle rijden om aan zijn boterham te komeD, door de ruwe losse keislag moet rijden? Wat kost dit de Gemeenschap Texel per dag? Mogelijk dat men meent dat deze kosten alleen de autobeheerders treffen Och, zoo naief zijn de Texelaars toch niet dat zjj zouden mee- Den dat deze kosten niet op het Gemeen schappelijk geheel zullen worden verhaald Mochten echter deze kosten voer rekening van de autobeheerder alleen blijven, zijn dan deze menschen niet de dupe vaD een maatschappelijke achterlijkheid welke geen berusting duldt? Eenerzijds drukt hen de wegenbelasting in zijn uiterste vorm, en anderzijds on dervinden zij de druk der ongeplaveide wegen. Het springen van een autoband kan voor menigeen een belemmering zijn in financieele zin, om met zijn bedrijf voort te gaan. Ik kan mij echter voorstellen dat ver antwoordelijke personen als bv.Bestuurde- ren der Dertig Gem. Polders uitgaan van de gedachte aanschaffen van een wals en de daartoe behoorende dingen kost geld. Het in orde brengen van al de wegen die tot de Dertig Polders behooren kost ook geld. Maar Keulenen Aken zijn niet op één dag gebouwd en u zoudt in eerste instantie u tot uw hoofdwegen kunnen bepalen. Ten opzichte der wals is dit echter een ander geval. Hoeveel tijden ziet men niet dat de wals der Gem. Texel ongebruikt staat. Bij mij rijst dan direct de vraag, zijn er op Texel nu geen corporaties die die tijd kunnen benutten, om met de wals der Gem. Texel hun wegen in orde te brengen. Is hier nu geen absoluut motief aanwezig dat een aanwijzing is voor Polderbesturen De meeste, ik zou haast zeggen in a le Polderbesturen in Nederland is dit de vraag van de dag, en waar het moge lijk is schaffen zij zich die middelen aan om toch in de lijn van de tijdsomstandig heden te blijven. Zoodoende durf ik te concludeerenHet systeem „losse keislag op de wegen" past e iet meer aan deze tij ds periode. Door niemand meer te verdedigen Hoe komen de Texelaars tot de oplossing van dit systeem? Door mopperen niet Aanpakken en de gedachtengang vergrooten Cat er een oplossing is te vinden. Men moet een stuwkracht vormen en aandringen bij dc Polderbesturen dat het op heden een tijdperk is om te watertanden. Zeg hun dat de Gem-Texel reeds een wals bezit, die feitelijk al jaren in het bezit der Polders had moeten zijn. Vraag hun, de besturen, of hetgeen vruchtbare gedachte is, zich thans in verbinding te stellen met het bestuur der Gem. Texel, om met hen overleg te plegen op welke wijze zij die moderne middelen kunnen gebruiken. Onnoodig te zeggen, dat de Gem. Texel winst zou erlangeD. In tegenstelling zal zij trotsch zijn dat zij in staat is, deze nuttige en Doodzakelyke'bulp te verschaffen Doch Texelaars, gy, en in de eerste plaats de belanghebbenden by deze zaak, berust niet, maar stuwt individueel en gezamen- ïyk om, in het belang vau uw en onze zaak, Texel te brengen naar het licht der toekomst Verzaak niet, maar werk aan deze mooie daad. U, mynheer de Redacteur, dankend voor de vele plaatsruimte, teeken ik met hoog achting A. BOON Oudeschild, Texel, 10 Nov. 1927. Zondag 20 November. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur bij Bonne ds. van 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur Eerw. Heer A. Oskamp cand. t. d. H. D. te Rotterdam. Oudeschild, 's av. 7 uur ds. Broekema Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. Alkmaar, 11 Nov. Eiervelling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 12 Nov. Kipeieren. Aanvoer 24.000. Kleine eieren f8.40 a f 10,80 de lOOstuks 56/58 K.G. ,0 k f 0.— 58/60 K.G. 12,20 k 12,50 60,62 a 62,64 12,30 a 13, Lruin 12,30 k 13, Eendeieren. Aanvoer 4000. 7,50 Elerveillng Texel, 14 Nov. Aangevoerd werden 161 partijen, 6922 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 11,60a f 12,70 p. 100 stuks tVit f 10,50 af 11,80 pulleneieren f 7,60 a 9,10 per 100. Middelprijs bruin f 12, wit 11,40 EendeierenAanvoer stuks 0 partijen Prijs f6,80 a f 0, Eierveiling C. Rentenaar. 14 Nov. Bruine f 11,50 A f 12,10. Wit f 10,80 k f 11,60 Kleine f 6,10 a f 7,50 Prikkelbaarheid komf vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Fosters Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar *a f 0.65 per flacon. Heden overleed plotseling onze lieve vriendin, ANNIE LAGERVELD, in nog jeugdigen leeftijd van ruim 19 jaar. HAAR VRIENDINNEN. Eierland, 13 Nov. 1927. Hiermede vervullen wij dentreurigen plicht kennis te geven van het plot seling overlijden onzergeliefde Dochter en Zuster, ANNA MARIA, in den leeftijd van ruim 19 jaar. D. LAGERVELD. A. LAGERVELD-Bakker MARRIE. WILLIE. Zuid-Eierland, Texel, 13 Nov. 1927. Hiermede zeggen wij hartelijk dank voor de belangstelling betoond, tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder, KLAZINA DAALDER. Earn. P. W. LAP. Den Hoorn, Texel, Nov. 1927. Mooie keuze f 2,50. C. M. PEREBOOM-Kooiman. BESCHIKBAAR Dekgeld f2,50. AKENBUURT. TE KOOP Red Star k f 2,50 per zak. R. ZUIDEWIND. TE KOOP 19,— per 1000 K.G. S. C. EELMAN. Biedt zich aan voor tijdelijk voor 4 dagen of meer per week. Brieven onder no. 208 aan het bureau van dit blad. Wederom verkrijgbaar gesneden per ons. C VISSER ZONEN. op alle voorradige artikelen vaart Maandag a s. Hoofdgracht 61. Helder is Donderdag ió November van 's morgens 9 tot 's middags 1 uur te spreken ONTVANGEN een prachtzending tegen scherp concurreerende prijzen, zoaals 1 Strykbout met 5 jaar garantie f7,50. Theelichtjes, Straal kachels, Keteltjes, Electr. comforen, Bedkruiken, Motoren, enz. Tevens de beroemde HORTON electr. Waschmachine, de meest volmaakte ter wereld. Beleefd aanbevelend, Nieuwstraat 510, Den Burg.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 3