mm Ruim gesorteerd in Sigaren Verder groote voorraad sigaretten, in doozen van 50 en 100 stuks. Gebrs. DROS. WA A HOM Ph. Viessing, den Burg. Wanneer u voornemens zijt een verzekering te sluiten, wendt u dan tot een vertrouwde en goed bekende instelling. bij D. BAKKER, Keizerstraat 68-68 Haider ING Guido Gezelle De H. A. V. BANK te Schiedam, C. BUISMAN, Parkstraat, den Burg. Sint Nicoiaas - Cadeaux Uurwerken, Goud- en Zilverwerk. voor ONS werk Texelsche Berichten PTaar Palestina ADVERTENTIEN Ds. J. A. RAABE Jr. Texel's Eerste Machinale Schoenmakerij Aanbevelend, G. RIESWIJK in kistjes van 10, 25, 50 en 100 stuks. Tevens ruime keus in assortiment kisten alles van le klasse firma's, Bij aankoop voor f 1,een aardig boekje cadeau, nw goederen elders te halen, wanneer gij ter plaatse zelfs goedkooper koopt. Profiteert van onze speciale St. Nicolaaskorting. Ziet onze uitstallingen. Grootste en meest gesorteerde magazijnen voor Helder en Omstreken van Goedkoop. Alles onder garantie. Solide. Eigen reparatieinrichting. Electr. brillenslijperij. Dit Sluitzegel onbeschadigd JACOB'KOORN. Texel 1 30 November 1927 is het adres voor uw schoenreparatie ,3 Qp Goedkoop reizen van Texel naar Helder Zondags den gehf eleri dag geopend. sidie wordt ingetrokken, spreekt de heer Lap. Als ieder dat doet, gaat het tehuis ten gronde. Maar als we hier geven, moeten we ook aan andere instellingen subsidie toestaan. Daarom verklaart dhr Lap tegen te zullen stemmen. Weth. Vlaming zegt zich tegen te zullen verklaren, als het voorstel in stemming wordt gebracht. Hierop trekt dhr Boon zijn voorstel in. Ik geloof in jullie als eerlijke menschen, zoo moti veert hij dit, maar blijf echter geheel vrij staan. Daarna wordt de begrooting z.h.s. onver anderd goedgekeurd. Hobbelstraten. Bij de rondvraag wijst dhr de Graaf op de onbehoorlijke toestand, waarin de straatweg te de Cocksdorp zich bevindt door het opbreken ten behoeve van de electrificatie. De voorz. wijst er hem op, dat andere dorpen er niet veel beter aan toe zijn. Er zal ver betering in komen. Dorpsverfraaiïng. Veel van 't legaat—Fokke Keijser, tot ver fraaiing van den Burg bestemd, is aan het Schildereir.d ten koste gelegd. Mag ik even opmerken, zoo laat dhr Kikkert zich hooren dat er ook nog andere „einden" zijn? De voorz. knikt bevestigend. Gladde straten. Dhr Pisart acht wat meer toezicht op het strooien van zand te de Cocksdorp gewenscht hetgeen dhr de Graaf doet opmerken, dat die zaak wel in orde is. In het bijzonder ten be hoeve van een begrafenis welke daar plaats vond, is van particuliere zijde alle welwillend heid aan de dag gelegd. De voorzitter zeide te verwachten, dat hij zeggen zou: Wat is er in den Burg flink ge strooid. Dhr Pisart stemt dit toe. Hierna sluit de voorzitter te ruim zeven uur de vergadering, op uw pakket, het is waarborg „Wij Breien de fijnste wollen kousen Zeer netjes voor u aan." Voor grof of nieuwwerk zijn wij speciaal DepótsLangs den weg K. Steigstra te Oost, te den Burg D. Bruin Koogerweg 816 en Wed. D. Schumaker. Oosterend, 2 Dec. 1927. In PalestinaJeruzalem. (Vervolg.) De klaagmuur is een gedeelte van een muur, die gebouwd werd om de betrekkelijk kleine top van de heuvel Sion uit te boei den omdat deze als gr»n Islag voor :empel en paleizen niet groot genoeg washet is dus geen gedeelte van de tempel van Sa lomo of Hetodes, want die zjjn beide geheel verwoest, maar var het tempelter,ras, waar op beide tempels gestaan hebben. Het is dus zeer goed mogelijk, dat de klaagmuur uit Salomo's tijd dateert. Hier zijn gedu rende eeuwen de Joden uit de verst verwij derde deelen van de wereld bijeengekomen om over hej verval van Jeruzalem en de tempel te weenen. Hier ziet men de def tige Portugeesche Jood, met een keurig gebedenboekje, naast.zijn minder met goe deren gezegende broeder uit Polen, die uit een erg beduimeld exemplaar dezelfde gebe den prevelt. Daar staan een paar Boecha- lijnsche Joden, die wonderlijke roet bont versierde hoeden op hun hoofd dragen en tenslotte ziet men ginds een paar echte Joodsche Joden om het zoo uit Ie drukken met hun lange oorkrullen. Ook vrouwen nemen aan de gebeden deel of steker, op de grond gehurkt hun handen om een aal moes uit, waut gebed en aalmoes hooren onverbrekelijk samen en bedela rs, om die in ontvangst te nemm zijn derhalve even onmisbaar en verdienstelijk als milde gevers Er is een soort van kleine kast. wam in 'n wetsrol achter een gordijn verbolgen is tegen de muut geplaatst, een gebedsleider s'aat daarbij en spreekt het eerste gedeelte van de liturgie, waarop de anderen geza menlijk invallen, b.v. Leider: Wegens het pakis, dat woest ligt, Het volk: Zitten wij eenzaam en weenen L.Wegens de tempel, die verwoest is, Het vulk Zitten wij eenzaam en weenen. Zoo nu en dau treedt er een naar voren en kust onder het prevelen van gebeden het gordijntje - dan gaat een ander naar de muur en knikkende kust hij de groote ruwe steen. Vooral een Palestijosche Jood viel mjj op. Met zijn lange oorkrullen en zij i halflange broek, die maar halverwege zijn kuiten hing, zag hij er eigenlijk be lachelijk uit, maar nu eens keek hij met vijandige blikken naar mij, want een Chris- te i bij de klaagmuur was hem als recht geaard Jood een ergernis, dan echter weer schudde hij zijn hoofd wild heen en weer en drukte hij daarop zijn voorhoofd tegen de muur, zoodat ik er van onder de indruk kwam. Nu kan men gemakkelijk beweren dat hier veel gemaaktheid en gewoonte bij is. "Dat kan natuurlijk niet anders, maar op de bodem van dat alles ligt toch het onuitroeibaar geloof en het hopen tegen hoop, dat een geheel eenig bezit :s van het Joodsche volk alleen. Natuurlijk zitten die Joden, die zooeven nog zoo hartstochtelijk klaagden, een oogenblik later gezellig met elkaar op straat te babbelen. Zoo is het leven, daarom kan met dat klagen echter nog geen doode sleur noemen. H.J. (Wordt vervolgd.) Texel en kunstschilder Wenckebach. Naar aanleiding van de expositie van Texelsche landschappen door kunstschilder L. W. R. Wenckebach in Fetter's Kunst zaal schrijft Kasper Niehaus, medewerker van de „Tel." het volgende: Dr Jac. P. Thijsse, die het vriendschap pelijk voorwoord van de catalogus schreef, vergist zich als hij zegt, dat Wenckebach Texel .ontdekt" heeftz'n lievelingswensch was zonder dat hij 't wist, reeds vervuld door de op 't schaap-rijk eiland geboren Mr. R S. Bakels en Conrad Kickert. Ik heb ook eens een paar zomers gekampeerd op 't „wondere" eiland en wat me er 't meest trof. was de hoedanigheid v n het licht, dat er klaarder en stelliger scheen dan op 't vasteland, teruggekaatsl door de onmetelijke spiegels der zetön, die het om spoelenspiegelingen van lucht in water en van water in lucht. In deze schilde rijen, aquarellen en pastels van Texel, toont Wenckebach, opgegroeid in liefde en bewondering voor de landschapskunst der Haagsche school, zich meer een schilder van de atmosfeer dan van het licht. Hij gaat hierin echter niet zoo ver, dat de kleuren en vormen der dingen hun identi teit zouden verliezenhij heeft zich inge leefd op dit eiland, hij heeft het wezen der heele natuur leeren begrijpen en de geur van Texel te pakken gekregen de boer derijen met hun daken deels van riet, deels van roode pannen om beschadiging door het vee te verhoeden het eenzame en uitgestrekte waddenstrandde blauwe meertjes, met hun krans van bloemen, bij de slufterbollen en van de Muihet vlakke landschap van de Slufter een inham in de duinen de rustieke dorpjes en de blinkende en stille duinen Wenckebach heeft de eigenaardige schoonheid uit deze natuur gehaald z'n pastels van berken en heide in de Buunderkamp bij Wolfhezen be wij zen het door het contrast, evenals een riviergezicht bij Spaarndam en een landweg in het Gooi, landschappen, die alle een heel andere „ziel" hebben. Sportvereeniging „Texel." De verloting, door het bestuur van onze sport vereeniging georganiseerd ten bate van de kas, welke nog steeds op bedenkelijke wijze de bodem laat zien, moet uiterlijk 31 Dec. 1927 plaatsvinden. Ten einde de middelen te beramen, welke tot een vlotte verkoop van de laatste lootjes zullen leiden, werd Dinsdag 1.1. In „de Oranjeboom" voornamelijk met dit doel een ledenvergadering belegd. De voorzitter was verhinderd aanwezig te zijn en werd vervangen dooi de heer A. Dros, die 16 personen het welkom mocht toeroepen. Na eenige besprekingen werd de verloting bepaald op Dinsdag 27 December. Alle leden zullen trachten de loten vóór deze datum ge plaatst te krijgen, alhoewel de trekking om geen enkele reden zal worden uitgesteld. De heer Dapper, afgevaardigde ter alge- meene vergadering van de N.H.V.B. te Alkmaar op Zaterdag 1.1., bracht verslag daarvan uit. „Texel" I zal weer spelen in de le klas van de N.H.V.B. en heeft morgen reeds een wedstrijd tegen „Hollandia" te Hoorn, waarheen de reis per autobus wordt ondernomen. Supporters kunnen de tocht meemaken. Texel II zal in de 2e klasse blijven en krijgt morgen hier Zeemacht ttgenover zich. De heer Dapper oogstte een speciaal woord van dank wegens de bereidwilligheid waarmee hij zich bereid verklaarde ter algemeene ver gadering de belangen van S.V. Texel te be pleiten. De rondvraag leverde weinig bijzonders op, waarna sluiting volgde. Om jong te blijven. 137 Het feit. dat uw gezondheid te wenschen overlaat is waarschijnlijk de teiige reden dat gij u door lichte zoigen reeds zenuw achtig, versleten gevoelt. Misschien zijt gij tea dier noodelooze „slachtoffers van een uieraandoening. Laat deze te voorkomen n erzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn inde lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijn en duizelig heid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwtllen. Alle tezamen maken uw leven toteen last, dien zoodra gij uw nieren verzorgd hebt ver dwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpjjn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt B-gin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstelWacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit blaasontsteking of waterzucht Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen doch voorkomen is altijd beter dan'genezen Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 M. B. WITTE-v. d. Gulik en A. WITTE geven kennis van de geboorte van hun dochter WILHELMINA JOANNA. Z. Haffel, 29 Nov. 1927. ONDERTROUWD RIE THIELE en Huwelijksvoltrekking 15 Dec. a.s- Ontvangdag Texel, 8 Dec. tot 5 uur nm. met musicale opluistering door over Kunstnijverheidsglaswerk „Leerdam". den „zoet-gevooisden zanger" in het Gebouw voor Chr. Belangen te den Burg op Woensdag 7 Dec. a.s. desavonds om 8 uur, ten bate van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier. Bewijzen van Toegang a f0,40 verkrijg baar bij K. SLOT, Weverstraat Gebrs. DROS, Steenenplaats. IJ. BROUWER, Schildereind. P. LIEUWEN, Groeneplaats. PASTORIE, Warmoesstraat en indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. Behalve het feit, dat alleen bij vlotte schadeuitkeeringen een Maatschappij het tot een groot aantal verzekerden zal kunnen brengen, zal zij eerder dan minder be kende Instellingen, streven naar coulante schaderegelingen, teneinde voortdurend haar goede naam hoog te houden. Vooral bij twijfelachtige schadegevallen, zal de tegemoetkomende houding der Maatschappij van zeer veel belang voor verzekerden zijn. kan zoowel op een groot aantal verzekerden, ook op Texe', als op [een goede reputatie in het algemeen wijzen. AGENT VOOR TEXEL: Wanneer U uw KOOPT

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2