Stijfheid Spierpijn Kloosterbalsem Texeische Berichten Ongewoon werk Ingezonden Kerstfeest PU KOL bij Gesprongen Elanden Springende Lippen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER's 1 ,,Ceen Goud zoo goed" 1 -c I—W Besloten wordt het gemeentebestuur te ver zoeken te willen bevorderen dat op het naleven van de desbetreffende gemeentelijke verordening nauwlettender wordt toegezien. Gemeen tel ij k abattoir. De aandacht wordt gevestigd op het met ingang van 1 Juli 1927 geopend abattoir, waar op verzoek voor de verzekering afgekeurd en wrak vee geslacht wordt. Voor veehouders, zoo wordt verzekerd, is het abattoir in die gevallen het voordeeligst adres. Veekeuring. De heer C. Keijser Hz. is van meening, dat in den vervolge de keuring van wolvee tijdens de schapenfokdag eens door deskundigen van de vastewal moet geschieden. Hij acht het beter geheel onbevooroordeelde menschen te nemen, alhoewel hij de betrouwbaarheid van Texeische keurmeesters volstrekt niet in twijfel trekt. Dit voorstel valt in goede aarde. Niet alleen krijgt men dan misschien eens een andere kijk op de zaak, maar ook zal men met die keur meesters van de vastewal vermoedelijk meer koopers trekken. In een volgende vergadering zal nader worden beslist. het wellicht om de Oudejaarsstemming, welke het verdere deel van het programma zou trachten te wekken, te bevorderen Hoe het zij, de dames Raabe en Dros Garritsen, die voor het gebak zorgden, hadden eer vaD hun werk.] Na de pauze wordt aangevangen met „O kom tot de wateren, allen, die dorst hebben", gevolgd door „I waited for the Lord", solo met koor beide van Mendels sohn. Spreker vertelt ons van Oudejaarsgebrui- ken in binnen- en buitenland en wat daar mede in verband staat (loodgieteD, wol- blazen, schieten „van 't oude in't nieuwe" zweepklappen en trompetgeschal op Oude jaarsavond oudejaarsavondgebak, enz. enz.) en gaat op de beteekenis daarvan uitvoerig in. We luisteren vervolgens naar het oude „Uren, dagen, maanden, jaren", gezongen door hetColumoia-kwarteten „Ave Verum* van Mozart voor tenor. Op uitnemende wijze citeert spreker ons Guido Gezelle's plastisch gedicht „DeTijd" en .Waar blijft de tijd" van Nellie van Kol, „Decemberdagen* van Nouhuijs, een lied, getiteld „December", „Rouw om 'tJaar" van Verwey, nog eenige kleine versjes van Guido Gezelle en ten slotte uit Pniël „Groet aan 't Oude Jaar". Hierop sluit aan Siegfried's Begrafenis- marsch van Wagner voor orkest Het oude jaar wordt ten grave gebracht. Als laatste vertelling hooren we, „Inde Vallei des Tijds", een Oudejaarsvisioen. Ieder van ons, zoo leert zij, krijgt telkens wanneer een nieuw jaar begint een doosje met zooveel juweelen als er dagen in het jaar zijn, juweelen, die alle gebruikt en niet misbruikt mogen worden. Wij zijn aan het einde onzer dagen rekenschap schuldig en hebben dus toe zien, dat geen steen onnut wordt besteed, geen parel verloren gaat. Als muzieknummers volgen nog „Kyrie Eleyson" (Beer ontferm u) en „Dies Irae" (Oordeelsdag) van Mozart, koorzang, en daarna, „Treurmarsch" van Chopin, welke door de aanwezigen staande wordt aan gehoord en zichtbaar ontroering verwekt. Nog werd ten gehoore gebracht „Zouden wij ook eenmaal komen waar de levens stroom ontspringt", kwartet, waarna mst een nieuwjaars- en zegenbede en klokgelui van St. Margaret's Chimes, Westminster London, deze welgeslaagde avond werd besloten. o— De eerstvolgende musicaal-literaire avond is bepaald op 25 ot 20 Januari a. s. Men deelt ons mee, dat de heer S. D. Keijser op de Pluimveetentoonstelling te Hel der in de klasse-„Reds" thans voor de tweede maal in het bezit van de zilveren wisselbeker werd gesteld en daarmee deszelfs eigenaar is geworden. Hengstenkeuring. De voorjaarshengsten^'-nng voor het type-trekpaard is v^or ..el bepaald op 2 Maart a.s. DE COCKSDORP Kerstfeest. Op de avcnd van de tweede Kerstdag had hier in de Ned. Herv. Kerk de kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool plaats, nadat deze vooraf in het Gebouw voor Chris telijk Belangen waren getracteerd. Behalve het Bijbelsch Kerstveshaal en een kerstvertelling, respectievelijk door Ds. en Mevr. Plug verteld, stonden op het programma eenige liederen, te zingen door de kinderen der Zondags school de meisjïs der meisjesvereeniging Marthakrans en door een koor, gevormd door de leden der meisjesvereeniging .Lydia" en der jongelingsvereeniging „Excelsior." Dit programma werd vlot afgewerkt. Aan het einde van deze avond bracht Ds. Plug dank aan allen, die tot het welslagen van dit Kerstfeest halden meegewerkt, in het bijzonder aan mej de wed. B. Lap, die reeds 25 jaar de Zondagsschool leidt. ZUID-EIERLAND. Ook te Zuid-Eierland werd kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool, op de eerste kerstavond, onder leiding van de dames K. Dros. en D. Dalenberg. 7 DecemberDe raad aanvaardt van TESO een bedrag van f 10,000,— welke som moet worden bestemd voor werken, uit te voeren in het belang van het vreemdelingenverkeer. TESO zal niet bijdragen in de kosten van een nieuw havenhoofd, evenmin als in de kosten van be- harding van een deel van de weg naar 't Homtje. Polders en Waterschappen. 17 Februari: Koninklijke goedkeuring van het besluit tot bemaling van polderWaal-en-Burg. 2 April: De Minister van Waterstaat brengt een bezoekaan Texel in verband niet op handen zijnde werkzaamheden tot verhooging van dijken welke noodzakelijk zullen blijken na voltooiing van de Zuiderzee-afsluitdijk. In het voorjaar van 1928 zullen deze werken worden voorbereid Half MeiPolder Eierland tracht door het aanbrengen van rijshout en zandzakken de duinen bij paal 32 (nabij de Vuurtoren) tegen verdere vernieling door de zee te be schermen. Het Rijk verkiest hier niet in te grijpen. 5 Augustus: Het polderbestuur van Waal-en Burg besluit met 4 tegen 3 stemmen de be maling niet met electro-motoren te doen ge schieden. Verscheiden ingelanden teekenen bij Ged. Staten protest aan tegen dit besluit. Een felle actie ontstaat pro en contra electrische bemaling, doch 17 November wordt wederom met 4 tegen 3 stemmen tot bemaling met oliemotoren be sloten. Landbouw en Veeteelt.' AprilNaar het oordeel van tuinbouw-des- kundigen zou Texel de bloembollencultuur een goede toekomst beloven. 16 Mei: Groote lammerenmarkt. Aanvoer 3943 stuks. Prijzen f 15—20. Stemming goed. (Op de zes markten worden aangevoerd 26931 lammeren in 1926 26907 stuks.) Juli: Een Canadeesch fokker van zilvervossen brengt een bezoek aan Texel, dat hij voor de teelt van zilvervossen uitnemend geschikt acht. Van Texel's ree. 19 JanuariDe blazerschuiten TX 15 en TX 95 op de Razende bol gestrand. De bemanning wordt door de „Doris Rijkers" gered. 20 Januari De TX 15 komt vlot en wordt te Oudeschild binnengebracht. De TX 95 gaat in Februao geheel verloren. 12 April. Tijdens schietoefeningen op de ree verdrinkt door het omslaan van een sloep de 24-jarige gehuwde matroos J. Tieken. In November wordt zijn lijk op de Vlieree opge- vischt en daarna op Vlieland ter aarde besteld zondereenige officieele belangstelling. 27 Augustus, 't Duitsche s.s. „Straus" raakt door een motordefect in 't Molengat aan de grond. Door sleepbooten uit Helder wordt het vlot gebracht. Allerlei. 15—20 Februari: Alg. Handelstentoonstelling in hotel „Texel." 31 Maart. De postverbinding Texel-Vlieland wordt opgeheven. Van particuliere zijde wordt gezorgd, dat passagiers eventueel over het Eierlandsche gat kunnen worden gebracht. 1 Juni. Oost-Nederland wordt dooreen storm ramp weer zwaar geteisterd. De Texeische Courant opent een inschrijving tot leniging van de nood, een comité neemt haar taak over. Door Texel wordt voor f 3052,74 bijgedragen. 10 September. Dr. Luther, ex. kanselier van de Duitsche republiek, brengt een bezoek aan de Koog, waar hij eenige dagen doorbrengt. 15 September. De „Texeische Courant" gaat haar 41e levensjaar in. November. Bij de Cocksdorp wordt een deug- ling gevangen, plm. 300 KG. zwaar en 4,24 M. lang. Het zeemonster wordt vervoerd naar het Nat. Hist. Museum te Leiden. Ultimo December. Strenge vorst, gepaard met een geduchte sneeuwval. 22 Dec., Alle communi catie met de vaste wal is verbroken. Geen post! Hol!. Mij. van Landbouw Afd. Texel. De vergadering van bovengemelde afdeeling op Donderdagmorgen 29 dezer in de Oranje boom"^ werd door vijftien leden bijgewoond. Ze werd wegens ongesteldheid van de heer H. \V. Keesom, door de heer Jb. Keijser gelezen. - o De notulen, door de heer P. Bakkergelezen, worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van het hoofd bestuur, blijkens hetwelk voor een eventueel te organiseeren cursus Eerste hulp "dj onge vallen subsidie wordt verleend tot een bedrag van f50 onder nader omschreven voorwaarden. Men gaat er niet op in Mond- en klauwzeer. Het Hoofdbestuur vraagt het oordeel der a f. deeling over het heffen van een hoorngeld, tje. stemd voor bestrijding der kosten van stu dies op het gebied van mond- en klauwzeer. Bij heffing van 10 cent per dier wordt d e jaar- lijksche opbrengst geraamd op f 200,00'j. Wan neer de regeenngeen gelijk bedrag voo r boven gemeld doel beschikbaar stelt, mar worden verwacht, dat de mond- en klauwzeer' jèstrijding met alle ten dienste staande mi ddelcn kan worden bestreden. Uitvoerig wordt over dit punt v? n gedachten gewisseld. Als voordeelen van de heffing wo rden genoemd le de studie zal krachtiger worden opgevat dan dan thans door het Rijk geschiedt, 2e grooter hoeveelheden serum zullen worden geprodu ceerd, 3e door doelmatige hestrijding der ge vreesde ziekte worden schatten bespaard. Hier staat tegenover, lo. de bestrijding Is i i U herinnert het zich ge- i woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht 1 heeft „even" de piano in 1 1 de andere kamer te brengen. Wanneer Ge er nl afkomt zonder Uw duim te klemmen of zonder Uw arm uit het lid te tillen; zonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on- gewooD werk toch niet. Maar na- tuurlljk heeft Uw vrouw Akker'S 1 i Kloosterbalsem in huis en dan i kan zl) U op haar beurt helpen door de pijnlijke plaats met dezen 1 kostelljken balsem te wrijven. Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— I een algemeen, een internationaal belang en dus kunnen de kosten niet voor een groot deel op de boerenstand worden verhaald; 2o Men zou 'n precedent scheppen voor andere gelegenheden en bv. weer voor andere doeleinden 'n bijdrage kunnen vragen 3o. De inning zal bezwaren op leveren. Moet b. v. ook een varkensfokker bij dragen 4o. De ziekte komt in ons land nog maar sporadisch voor; 5o. Een belangrijk deel van het opgebrachte geld zal aan ambtenaren en administratie worden opgeofferd. De heer Schumaker dleelt mee dat leden van het Holl. Bollenkweekersgenootschap 2 c. per roe bijdragen tot bestrijding der kosten van wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van bloembollenziekten. Het instituut, met dit onderzoek belast, zou zeer goed aan de ver wachtingen beantwoorden. Tenslotte wordt besloten aan het Hoofdbe stuur te verzoeken bij het Rijk er op aan te dringen, dat deze kwestie (wetenschappelijk onderzoek naar middelen ter bestrijding en voor koming van Mond- en Klauwzeer) bij de Vol kenbond aanhangig wordt gemaakt. Mond- en klauwzeer toch is een internationale plaag. Op gemerkt wordt nog dat ook voor schapen hoorn- geld zou moeten worden betaald. Landbouwschool. Vanwege het Hoofdbestuur werd verzocht te willen meededen door hoeveel leerlingen de eventueel in Sept. 1928 hier te stichten lagere landbouwschool zal worden bezocht, Het afdeelingsbestuur stelde zich in verbinding met B. en W., die informaties inwonnen met het resultaat, dat aan het hoofdbestuur kon worden meegedeeld dat de school zal worden bezocht door 17 leerlingen, geboren in 1914 en 13 leerlingen, geboren in 1915. B. en W. deelden nog mee, dat aan een I. landbouwschool alge meen behoefte wordt gevóeid en verzochten het verzoek tot stichting van een dergelijke onderwijsinrichting met klem te willen onder steunen. Het Hoofdbestuur gaf ten antwoord, dat het op dit verzoek gunstig heeft beslist. Het had een grooter aantal leerlingen verwacht, doch wil de pogingen ondersteunen door de regeering er o. m. pp te wijzen, dat Texel als eiland meest op zir.i eigen onderwijsinrichtingen is aange- wezf n. Schapenfokdag. Meegedeeld wordt, dat in de kosten van de Schapenfokdag door Me Holl. Mij. v. L. voor twee vijfde deel wordt bijgedragen, door de Schapenfokvereeniging twee vijfde en door de L.T.B. de rest. Van de prijzen betaalt de H.M. twee derde deel en de L.3 .B. de rest. De prijsuitdeeling wordt bepaald op Maandag 9 Januari as.. Best uurverkiezing. De heeren IJ. Lap en Jb. Mantje treden af maar zijn niet herkiesbaar, in hun plaats worden cekozen de heeren Jac. Roeper en C. Keijser Hz. Tesp. met 11 en 14 stemmen. Beiden aanvaarden, hun benoeming. Penningm. J. Keijser Az her kozen Honden en Schapen. De heer C. Dijt klaagt over schade, door losloopende honden aan zijn wolveestapel toe gebracht, jaarlijks wel door f 75. Gaarne zal hij zien dat hierop scherper toezicht wordt uitge oefend of dat aan B en W wordi verzocht de raad verhooging der hondenbelasting voor te stellen. o Na nog eenige besprekingen van onder geschikt belang wordt tegen 1 uur de vergade ring gesloten. Vierde musicaal-literaire-avond. Donderdagavond 1.1. organiseerde Ds. Raabe in Eben Haözer de vierde musicaal- literaire avond welke minder belangstellen den trok dan de voorgaande, hetgeen stellig aan de felle koude wind en aan de gladheid van de wegen moet worden toegeschreven. Ds. Raabe heet de aanwezigen welkom en deelt mede, dat het eeiste deel van het programma speciaal aan het Kerstfeest gewijd zal zijn waarna het tweede deel tot de Oudejaarsavond en het Nieuwjaar in be trekking zal staan. Is Kerststof rijkelijk te vinden, literatuur en muziek, veroand houdende met de viering van „oud en nieuw", wordt sltchts schaars aangetroffen. Het programma wordt ingeleid met een 2-tal mu leknummers „Toccata" en „Fuga" van Bach voor kerkorgel, gevolgd door „O du fiöhliche", bekend Duitsch Kerstlied met orkestbegeleiding en „Stille Nacht", gezon gen door het Berlijnsche Domkoor. Spreker citeert uil de Heilige Schrift een paar gedeelten, betrekking hebbende op de geboorte van de Heiland en brengt dan ten gehoore „Der Hirton Wiegenlied wederom gezongen door 't Berlynsche Domkoor. De Kerstmeditatie, welke volgt, spreekt ons >an Herders en WijzenMerkwaardige tegenstelling die haar oplossing vindt in het Kindeke van Bethlehem in de kribbe. Hier is sprake van heerijjkheidsopenbaring, van epiphanie. De Herders waren de eersten aan de kribbe, de Wijzen waren de laatste. Wij staan wat schuchter en onwennig tegenover wijzen, maar over hun aanwezig heid aan de kribbe moeten we ons niet verbazen. Lang en moeilijk was hun weg, vragend links en rechts vonden zij het pad slechts het licht van de sterre in'tOosten wees hun de richting. En toen zij het Kin deke vonden knielden zjj neer en aanbaden zij Hem. Serders en Wijzen, één in drijfveer, één in zielsbegeeren, één in doelwel een tegenstelling, maar een die zich oplost tot eenheid voor de troon van het Kindeké Gods Daar eerst vinden beiden volle zaligheid en bevrediging. Grootheid en wijsheid vinden eerst vrede wanneer zij hun kroon aan de voeten van het Kindeke in de kribbe hebben neergelegd. „Hier geld geen adel, staat noch pracht Al wie door ootmoed werd geboren Is van het Hemelsche Geslacht." Aandachtig wordt ook geluisterd naar .Agnus Dei"en „Lux Eterna" uit de Requiem Mis van Mozart („Lam Gods" eD „Eeuwig Licht"). Verteld wordt welke plaats het Kerstfeest in de natuur en in het volksgeloof inneemt. (Roos van Jericho, J^arstroos, Winter koninkje, Hazelaar, enz Duidelijk blijkt dat in vele onzer mede- meDschen nog veel plaats is voor bijgeloof. Nog worden voor de pauze ten gehoore gebracht „Star of Bethlehem", hoornsolo, en „There shall a Star", koorzang van de Kapel van de Koning van Engeland, ge vormd door 10 knapen en 6 volwassenen Deze kapel dateert uit de tijd van Koningin Elisabeth en werd in stand gehouden van geslacht tot geslacht. Zijn musicale pres taties zijn wijd vermaaru en wekten ook daze avond onze bewondering. (We brengen in herinnering, dat alle muzieknummers op een His Masters Voice grammofoon ten gehoore worden gebracht zeer natuurgetrouw, wonder-mooi). Behalve „Panis Angelicus", voor violoD- cel en viool, en „Fallt mit Dank" uit Bach's Weinachts-oratorium vermeldde het eerste deel van het programma nog „Gerda" een Kerstverhaal uit het Zweedsch, dat ons vertelt hoe een moedertje in het verlies van haar jeugdig kind leerde berusten, en eenige kerstgedichten. Van Guido Gezelle draagt Ds. Raabe ons op gevoelige wijze voor „Sta op rechtveer- digen" en „Hij is gekomen", van pol de Munt „Jezus slapen gaat." In de pauze werd geiegenheil gegeven een kop chocolade-melk te gebruik n en daarbij zich te vergasten aan oliebollen of olie oeken, echte ouüejaarakost. welke de aanwezigen zich goed lieten smaken. [Was DE WAAL Ijsbaan opengesteld. Donderdag 1.1. is de ijsbaan hier voor het publiek opengesteld. Het ijs verkeert ie goede conditie, hoewel het wat hobbelig is, een kwaal, welke de baan met die van elders gemeen heeft. Wedstrijden worden, voorbereid. Buiten verantwoordelijkheid ,ier Redactie. Oud en Nieuv „Kom, ?even-en-twintig," kom drukmijdehand Het uur van ons afscheid breekt aan. Het „Nieuwejaar" eischt onverbidd'lijk mij op, Duogt niet. dat wij samen meer gaan. Ko.z druk mij de hand, met warmt'en met wéé Het scheiden doet altijd weer pijn. Maar vol is mijn hart van wat ik kreeg mee? Van alles, wat dankbaar doet zijn.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2