IJ No 4193 Zaterdag 21 Januari 1928 41ste Jaargang EERSTE BLAD. ïtfor ds tadag. Voor hoofd en hart. 5 ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. Opgevoede Kinderen. LANDBOUW EN VEETEELT. ster-Tabak v iSaaSsBÉSiSaSÈ DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Het Kind als Man. Het is een verschijnsel, dat te denken geeft, dat dikwijls opllatere leeftijd zoo bitter weinig is terug te vinden van de opvoeding der eerste jeugd. Hoe menige zorgvolle moeder toch heeft haar uiterste best gedaan om haar kind, vooral als het haar eersteling is, gewoonten van orde, beleefdheid, mededeelzaamheid of arbeidzaam heid in te prenten! En toch is het in het geheel niet gezegd dat het kind, dat er op getraind was keurig zijn speelgoed op te ruimen, beleefd te spreken, niet ledig te zitten en iets van het zijne af te staan, als man orde zal hebben in zijn zaken, zijn medemenschen welwillend tege moet zal treden en hun een warm kloppend hart zal toedragen Hoe komt dit? Zou het kunnen zijn omdat de kortzichtige blik meer op het heden dan op de toekomst gericht is geweest, omdat er meer naar gestreefd is aardige kinderen te vormen, die in de smaak vielen en als kinderen de op voeding eer aandeden, dan wel om kiemen te leggen die, al zouden ze zich niet aanstonds ontwikkelen, beloofden in het latere leven vruchten te zullen dragen Al wat voorbarig en kunstmatigisaangebracht bezit voor de toekomst geen waarde. Het kind is nu eenmaal voor de maatschappelijke omgang no" niet rijp. Het ziet een vreemde wantrou wend aan als een indringer in zijn gewone omgeving; het verheugt zich overeen geschenk eerst dan, als het vooraf gekoesterd verlangen vervult of wel als men het de tijd gunt het te onderzoeken en te betasten. Staat het hem niet aan, dan zal hij eerder geneigd zijn het weg te werpen dan meteen vriendelijk gezicht het van hem geëischte bedankje te spreken. Van zijn lekkers zal hij eerst noodgedwongen iets afstaan en op de verjaardag van een broertje of zusje zal hij misschien nog moeilijk kunnen plaatsen dat ook hij van de geschenken zijn deel niet krijgt. Toch is dit alles zoo begrij pelijk en natuurlijk en door het proces niet te verhaasten en van zoogenaamd aardige kinde ren" afstand te kunnen doen, voorkomt men dat ze zich vroegtijdig reeds gaan richten naar hun omgeving en het verleeren zich zelf te durven zijn. Het vereischt in de kinderjaren van de moeder eenige opoffering en haar ijdel- heid komt er wellicht tegen op. Maar hoe wordt zij beloond als in het ongerept gebleven zieltje een eigen gedachte opwelt die haar uiting vindt in een van die ontroerend naïeve kindergezegden die we als zuivere pareltjes bewaren diep in ons hart! Natuurlijk is er aan alles een grens en een ongedresseerd kind behoeft daarom niet lastig of onhebbelijk te zijn. Maar we hebben ze gekend, die in dit opzicht vrij waren opgevoed en die te hunner tijd blijk gaven van een ver rassende wellevendheid en hulpvaardigheid, die te aangenamer aandeden naarmate men zien kon dat ze niet waren aangeleerd, maar aan ei°en initiatief ontsproten. Daardoor was de kans dat ze blijvend zouden zijn aanmerkelijk vergroot: wat uit ons zeiven voortkomt groeit met ons mede en zal ons ook in een grootere omgeving bijblijven, terwijl het aangeleerde ons vaak op de grenzen ontschiet en ons in de steek laat dan, als we 't het meest zouden noodig hebben. Het doel der opvoeding kan niet zijn om kinderen maar om de ménschen te vormen, die te hunner tijd zich uit die kinderen zullen ontwikkelen, en slechts als we dat in het oog houden zal onze blik ruim en onze opvatting de juiste zijn. MAANDAG 23 JANUARI Die grootste rijkdom van die mens Dit is 'n frisse, vrije gees. Theo Wassenaar (Z.Afr. dichter.) DINSDAG 24 JANUARI Wie in sijn Iant geen koren zaeyt, 't Is seker, dat hij distels maeyt. Jacob Cats, „Kinderopvoedinge". WOENSDAG 25 JANUARI De weerelt is een speeltooneel, Elck speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Muurschrift van Vondel voor de Eerste Amsterdamsche Schouwburg DONDERDAG 26 JANUARI Lawaai beteekent niets. Soms kakelt een kip zoo hard, alsof ze een planeet gelegd had. Mark Twain. VRIJDAG 27 JANUARI Elke dag is een nieuwe schrede,die,wij moe ten doen,een draad, die v/ij moeten spinnen, een paard, dat wij moeten breidelen. De dingen hebben om zoo te zeggen reeds van te voren hun vaste plaats, maar wij worden er tegenover C'-., ^Rwjvvkalmeeren en worden gesterkt door Bmsjp 75ct Bij Apothjm^Drogislen^ gezet en nu komt het er op aan, ons er door heen te slaan,zoolang ons hart nog in onze borst slaat. Fr. N a u m a n n. ZATERDAG 28 JANUARI Die overtuiging moeten wij een ieder zien bij te brengen, dat in elke omstandigheid des levens een bepaalde daad van ons geëischt wordt en dat wij persoonlijk alleen dan pas iets waard zijn, wanneer wij regelmatig en met vaste be trouwbaarheid aan de behoeften van de ander tegemoet komen. Goethe. W' Over Huisvesting en Ziekten van Pluimvee. De lezing met lichtbeelden over bovengemeld onderwerp van de heer van Asperen Vervenne in hotel „Texel", op uitnoodiging van de Coöp. Pluimveeteelt-en Tuinbouwver. alhier op Woens dagavond 1.1., trok veler belangstelling. De heer J. S. Dijt, voorzitter van de vereeni- ging welke tot deze leerzame avond het initia tief nam, leidde spreker bij ons in en meende in de groote opkomst opnieuw te mogen zien een bewijs van groote belangstelling in de pluimveeteelt welke langzamerhand in't econo mische leven van Texel een factor van betee- kenis wordt. Het was hem een genoegen de heer van Asperen Vervenne het woord te mogen geven, daar deze door een aangename en dui delijke voordracht de aanwezigen zeker niet te leur zou stellen. De heer van Asperen ving aan met in korte trekken het doel zijner rede uiteen te zetten. In hoofdzaak zou hij spreken over ziekten, ondeug den en ongemakken welke bij pluimvee worden opgemerkt. D i p h t e r i e. Een der grootste kwalen, ook op Texel, is de diphterie (Gr. diphtera bet. vel), welke zich openbaart door een geel beslag in de bek of door pokken, roven op kam en lellen. Ze treedt op in het heele land, speciaal ddér, waar de huisvesting te wenschen overlaat. Evenwel kan men trots die minder goede of zelfs slechte huisvesting deze ziekte voorkomen, nl. door inenting met een serum, dat we danken aan Prof. de Bliek en dr. van Heemsbergen van de veeartsenijkundige hoogeschool te Utrecht. Zooals men de mensch tegen pokken vaccineert (inent met koepokstof), zoo kan men door aan wending van diphterieserum de gevreesde kip- penziekte voorkomen. De beste tijd voor deze enting is Juli—begin Augustus. Alle jonge die ren moeten dan worden behandeld. Ze onder vinden geen ander nadeel dan een paar dagen koorts. Daar ze nog niet aan de leg zijn kost dat ons geen eieren. Nimmer moet men wach ten tot de D. zich heeft geopenbaard. Dan zijn de gevolgen van enting duidelijker waarneem baar. Legkippen gaan dan van de leg. Die entstof toch hebben we te beschouwen als een voorbehoedmiddel, niet als geneesmiddel. Er zijn wel vereenigingen, welke die enting organiseeren, bvteOost-Zaan,waar 'n coöperatie een contract afsluit met een veearts, die alle entingen verricht en dan per kip geen tien cent zooals gewoonlijk maar een paar cent minder per kip vraagt. Het is ondoenlijk zelf de behandeling van met D. besmette dieren ter hand te nemen. Telkens zou men het geel beslag uit de bek moeten verwijderen om te voorkomen, dat de dieren er niet in stikken. Jodium-tinctuur kan niet altijd met succes worden aangewend. Kalkpooten. Kalkpooten duiden op verwaarloozing Ze worden veroorzaakt door mijten, die onder de schubben der pooten leven. Ze veroorzaken jeuk en kunnen, daar de schubben worden op getild en groote korsten ontstaan, de pooten misvormen. Deze kwaal kost heel wat eitjes, de dieren kunnen er zeifs aan sterven. In hoen derparken, waar men niet meer met een kloek broedt, komen die kalkpooten niet voor. Wan neer de kloek kalkpooten heeft wordt deze kwaal door haar op de kuikens overgebracht. De ziekte kan door allerlei bijtende middelen worden bestreden. Zoo worden de mijten gedood door aanwending van tinctuur van jodium of van vruchtboom-carbolineum. Gewone carboli- neum en petroleum zijn paardenmiddelen, daar de kippen hiertegen veelal zelf niet bestand zijn. Ze worden ziek en sterven wel daaraan Tinctuur van hertshoorn is het meestgebruikt middel. Ge kunt het koopen bij de drogist. De mijten worden er beslist door gedood, de kippen deert het niet. Verlamming. Verlamming kan optreden bij kuikens, die bij een kunstmoeder worden grootgebracht. Er kunnen zich allerlei pootgebreken vertoonen de teenen krullen om, in een later stadium gaat het kuiken op de hakken loopen, tenslotte is het heele kuiken misvormd. Al die verschijnselen moeten meest aan z.g. „Engelsche ziekte" worden toegeschreven. Ligt bij de mensch de schuld in het voedsel, dat zoodanig van samenstelling is, dat onvoldoende kalk voor het skelet wordt afgescheiden, bij pluimvee hebben we de oorzaak te zoeken in gebrek aan licht en lucht. Wanneer de opfok geschiedt in een kleine, bedompte ruimte, met een kunslmoeder ineen slecht verlicht en slecht geventileerd hok,openbaart zich Engelsche ziekte Bloed-en veerenpikken. Bloedpikkcn vertoont zich soms wel bij kui kens van 2—3 dagen. Verder bij oudere kuikens als de stoppels voor de dag komen, en zelfs bij volwassen kippen. Bloed- en veerenpikken zijn niet aan slechte voeding maar aan onbehoorlijke huisvesting te wijten. Bij jonge kuikens is deze kwaal meest aan de kunstmoeder toe te schrijven. Wanneer we de kachel maar hard stooken is het heelegaar geen kunst van al onze kuikens kannibalen te maken. Ter illustratie gaf spreker een voorbeeld van teenenpikken door kuikens, welke bij een over- verwarmde Amerikaansche kachelkunstmoeder werden grootgebracht. Doordat de daarbij te gebruiken thermometer niet op de juiste plaats werd aangebracht en daardoor lager tempera tuur aangaf dan in werkelijkheid onder de kachel aanwezig was, werd te warm gestookt met bovengemeld gevolg. De verklaring ligt vermoedelijk in het feit, dat door oververwarming de lucht dié bestand- deelen mist, welke de kuikens behoeven. Door pikken trachten zij in dat gebrek te voorzien. Soms neemt het veerenpikken zulk een omvang aan, dat de kippen panklaar rondloopen. Wan neer men bedenkt, dat wel eens 8 k 10 kippen gehouden worden in een hok van nauwelijks een halve kubieke meter, door een kleine opening slechts te ventileeren, kan men begrijpen, dat veeren-, bloed- en teenenpikken niet uitblijven kan. Snot. Tegen snot is geen kruid gewassen. Tegen verkoudheid bij menschen worden duizend-en- een middeltjes aangewend, maar niets helpt. We moeten eenvoudig wachten tot de kwaal over is. Met snot bij kippen is het evenzoo gesteld. Broedmachines en kunstmoeders. Aan de hand van een aantal lichtbeelden met behulp van een apparaat voor opzicht projectie (globoscoop, epidiascoop) op het doek gebracht, behandelde spreker vervolgens ver scheiden systemen broedmachines. Eerst de ouderwetsche broedmachine, twintig jaar geleden algemeen in gebruik. Ze werd verwarmd door een petroleumlamp en gecon troleerd door een thermometer. Evenwel zou het er thans met de fokkerij slecht voor staan, als we niet over grooter en beter machines konden beschikken. Het werken met de ouder wetsche heeteluchtmachine is zeer tijdroovend. Beter zijn de kunstmoeders, welke door een vulkachel worden verwarmd. Cap. tot 12000 en meer eieren minder tijdroovend het keeren der eieren geschiedt automatisch, het luchten door de deurtjes te openen en de laden uit te trekken. Bovendien meer bedrijfszeker. Een niet gering voordeel is dat men op deze wijze voor vroeg-broed-kuikens zorgen kan. Hoenderpark „de Veen" op Texel heeft twee van die broedcentrales in gebruik. Ook de heer A. C. Witte heeft er een. De grootste fokker in den lande is de heer Schimmel te Barneveld. Cap. 70.000 kuikens per 3 weken. Om de eieren en later de kuikens van op leg gecontroleerde hennen uit elkaarte houden, kan men ze de 19e dag in een speciaal doosje in de machine doen uitbroeden. Ieder ingewijde zal de groote beteekenis hiervan begrijpen. Ter onderscheiding worden de kuikens geringd. Pasgeboren kuikens kan men 2a 3 dagen zonder eten laten. Het hindert de diertjes niet. Zoo wordt de export wel zeer gemakkelijk en ieder kan zijn kuikens op tijd ontvangen. Wan neer ze een paar dagen ouder zijn gaat dat zoo niet meer. Pasgeboren kuikens hebben reserve- voedsel bij zich en wel in de zak, welke kort na de geboorte in het achterlijf wordt ingetrok- waaraan- ROODE STER zijn nationale bemindheid te danken heeft. ROODE STER is zóó goedkoop dat breede kringen zich het genot van dit edel kruid kunnen ver oorloven en zóó goed dat dui zenden kenners en liefhebbers van een fijn pijpje tabakontdekt hebben wel duurdere maar geen betere tabak te kunnen koopen. Wilt ge 100% waarde voor Uw geld, rookt dan v -.. NV. Thcodorus Nicmeijcr Groningen en Rotterdam ken (dooierzak). We mogen het kuiken niet eerder voeren dan 2 maal 24 uur na de geboorte. Eerst moet het reservevoedsel worden verbruikt Wie zicli hieraan niet hciudt fokt achterblijvers. Spreker verwijst naar de vrije natuur waar hoenderachtige vogels na de geboorte even.nin een gedekte tafel vinden. Ook die krijgen een hoeveelheid reservevoedsel mee, waarop ze de eerste dagen teren. De ouderwetsche baklcunstmoeder wordt nog veel gebruikt door kleine fokkers en voldoet wel goed als men maar niet te veel kuikens tegelijk fokken wil en goed ventileert, vooral 's zomers. Beter echter zijn de „Ajam"-kunstmoeders (Haarlem). Ze hebben een paraplui-vorm en ontleenen haar warmte aan een lamp. De kuikens kruipen onder de paraplui en kunnen frissche lucht happen, 's Winters kunnen deze „moe ders" echter niet voldoende warm worden gestookt. Van grooter capaciteit zijn de blauwbranders (150—200). Ze kuunen gemakkelijk worden af gesteld en eischen weinig omzien. Jammer, dat de aanschaffingskosten zoo hoog zijn:f70,—en veel petroleum wordt vereischt. Ze worden evenwel toch veel gebruikt en voldoen goed mits goed wordt geventileerd. Wanneer 'een vulkachel wordt gebruikt, die regelmatig op goede temp. wordt gestookt kun nen meer kuikens tegelijk worden gefokt. Er moet zoo worden gestookt, dat de kuikens zich rond de plaat te slapen leggen. Ze kruipen op elkaar wanneer onvoldoende wordt gestookt. Als de kachel te heet brandt, gaan ze op een afstand liggen met het gevolg, dat de buitenste kuikens het „voor hun kiezen" krijgen, wanneer het kouder wordt. Kuikens, die kou lijder,, krijgen een dunne ontlasting en sterven niet zelden. Wanneer men regelmatig te warm stookt zijn ze niet meer onder de kap weg te slaan. Ze worden droog en dor en schijnen in te krimpen. Een goede ventilatie kan ook hierin verbetering brengen. Centrale verwarming voor broedcentrales vindt nog geen algemcene toepassing en mag ook niet worden aanbevolen omdat de buizen zelf onvoldoende warmte uitstralen, zoodat men de warmte zal moeten opsluiten, hetgeen bij het ventileeren bezwaren ontmoet. Goede kippenhokken. Een goed kippenhok moet zich onderscheiden door veel licht en lucht. Het moet gemakkelijk kunnen worden geventileerd en op de grootte van het aantal kippen berekend zijn. Open slaande ramen zijn een eerste vereischte. Wanneer men zijn kippen's winters een goed hok kan aanbieden, eten ze meer droog meel hetgeen aan de eierproductie ten goede komt. Houdt in geen hok meer dan 60 kippen. Dan zal de grond er rond om niet door haar uit werpselen vervuilen. Spreker vertoont ons lichtbeelden van goed ingerichte hoenderparken te St. Maartensdijk, in Zeeland, te Bergen en ten slotte van de hoenderparken „de Veen" (Dir. Roeper en Bakker) op Texel, en „Schoonderlogt."

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1