3^1 I 41ste Jaargang No 4197 Zaterdag 4 Februari 1928 EERSTE BLAD. Voor do Sondsg. Voor hoofd en hart. Texelsehe Berichten EjïïïiARDrs .:v*|t| ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 s: POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Berouw en Spijt. Lijst van Paardenhouders. Algemeene Vergadering V.I.O.D. Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxeer-Tabletten 6:» ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. m W rEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentlo 4 maal goplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnemont lagere rogolprl|s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Berouw en'spijt hebben lang niet altijd de zelfde beteekenis. Immers, aan berouw gaat altijd vooraf erkenning van eigen schuld en bij spijt is dit niet altijd het geval. Beide ver oorzaken pijn en kwelling, maar de mensch heeft die onvermijdelijk door te maken bij het voortschrijden op zijn levensweg. Berouw wroet wel zeer diep in het zieleleven in en zijn stem is moeilijk tot zwijgen te brengenmaar, indien het oprecht en waar is, bergt het de kiem van een betere toestand. De mensch, die berouwvol treurt, voelt dat in hem een zuiveringsproces zich voltrekt, hij is er zich van bewust dat het standpunt, hetwelk hij thans inneemt, hooger is dan het voorgaande en dat wat eenmaal geschied is niet weder zal behoeven te ge schieden. Eén dwaalweg uit velen is voorgoed voor hem afgesloten en hij zelf voelt zich in staat de kracht voort te brengen, die elke ver dere stap in die richting zal verhoeden. Anders is het met spijt, omdat daar de krach tige prikkel der zelfbeschuldiging kan ontbreken maar dan ook de troost uitblijft, die het bewust zijn van beter inzicht met zich brengt. We hebben het niet in onze macht om een her haling te voorkomen, omdat het zeer wel zijn kan, dat we naar ons beste weten van het oogen- blik hebben gehandeld. Toch ondervinden wij de grootste droefheid over het gebeuren en zouden er alles voor willen geven indien het niet was geschied. Het feit, dat we betreuren, doemt telkens en telkens weer uit het verleden ophet blijft een teere plek, waarlangs onze herinnering nimmer kan heenglijden zonderde half gesloten wonde opnieuw te doen open gaan. Want meestal was een, die we liefhadden, het slachtoffer. o— Een kranke zag verlangend naar ons uit, wachtte op ons, vergeefs I Wij kwamen niet. O, waarom werden we niet gewaarschuwd door een stem in ons binnenste,gewaarschuwd vöör het te laat was Waarom kwamen we niet Eenvoudig omdat we niet wisten dat onze komst met angst werd verbeid en omdat we elders iets te doen hadden, dat ons toen belangrijker scheen. Een vriend sprak een gedachte uit, die hem reeds lang had bezig gehoudenhet waren veelbeteekenende woorden, maar we waren vervuld van iets anders en we begrepen ze niet. Eerst later drong de meening tot ons door en herinnering schonk hun eerst hun volle waarde. Toen was het helaas te laat. We misten een trein, die ons naar een rouw- plechtigheid moest voeren en we lieten een plaats ledig daar, waar we met hart en ziel aanwezig wenschten te zijn. Toch was het een oponthoud buiten onze schuld. We handelen kortzichtig jegens een kind, dat aan onze zorg was toevertrouwd en eerst veel later begrepen we, dat we een andere weg hadden moeten inslaan. We beleefden een tijd vol rozen en zonne schijn, niaar we beseften niet dat hij spoedig door andere tijden zou worden vervangen en waardeerden hem niet als een, die nimmer zou terugkeeren. o— Van zulke uren van spijt en droefenis is het menschelijk leven doorweven maar daartegen over staan uren van blijde verrassing en van onverwacht geluk. Zoolang er nog geen ziele- band bestaat, die allen vereenigt, zóó lang zullen we nog in raadselen wandelen in onze verhouding tot elkaar. Wellicht zullen we een maal begrijpen dat elke smart heeft moeten dienen als vruchtbaar makende kracht I MAANDAG 6 FEBRUARI Als gij een man verdenkt, gebruik hem dan niet in uw werk als gij hem gebruikt, verdenk hem dan niet. DINSDAG 7 FEBRUARI Er is allerlei soort van vrijheid in de wereld, maar de vrijheid van het zwijn, dat zijn mod derpoel heeft, en de vrijheid van de rijke, die met zijn geld zijn „tafeltje-dekje" tooveren kan, is slavernij van begeerten. Vrij zijn is niet: te mogen doen wat gij wenscht, maar te willen doen, wat gij moet. Uit „De levensdag vaneenmenschenvriend", PESTAL0ZZ1. WOENSDAG 8 FEBRUARI Geen msatschappelijke betrekking zoo hoog of men kan haar verlagen, maar ook geene zoo laag of men kan haar verheffen. Mevr. v. WERMESKERKEN-JUNiUS. DONDERDAG 9 FEBRUARI Opgeruimdheid helpt door 't leven heen; wat met goede moed wordt aanvaard, gelukt. VRIJDAG 10 FEBRUARI De groote levenskunst is leeren ontberen. ZATERDAG 11 FEBRUARI Zeg nietWat vermag een woord Er is zoo weinig noodig om een ziel [te verkwikken. Zegt nietHet is slechts een woord Er is zoo weinig noodig om een ziel [te krenken. CH. WAGNER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 10 November 1892 (Staatsblad no, 253) opge maakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari vooreer, ieder op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Texel, 1 Februari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. De „Ver, tot Uitkeering bij Overlijden" met de nog steeds merkwaardige, volgens sommigen lichtelijk lachwekkende, naam „Vooruitgang is ons doel", belegde Dinsdagavond 1.1. in „de Lindeboom" een algemeene vergadering. De presentielijst werd door 40 personen geteekend. o— De voorzitter, de heer D. Keijser, opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en ver klaart over de opkomst tevreden te zijn. De notulen worden door de secretaris, de heer P. Lieuwen gelezen en onveranderd goedgekeurd. jaarverslag. Aan het met veel zorg samengestelde jaar verslag van de secretaris ontleenen we het vol gende Wees het wiskundig onderzoek over 1925 een tekort op de reserve van plm. f6000 aan, blij kens de berekening over 1926 was het tekort verdwenen, ja, wijst die thans een surplus van f523,21 aan. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1927 2759. In de loop van het jaar overleden 18 leden, bedankten er 13, werden er 9 geroyeerd en traden er 27 toe. Wegens het tekort op de reserve over 1925 is de laatste jaren, ook over 1927, het heele jaar door contributie betaald. Er rest over het afgeloopen jaar nu een batig saldo van f 3204,81. Aan de heer IJ. Brouwer, die 16 jaar als com missaris de vereeniging zijn gewaardeerde steun verleende, wordt dank gebracht. De secretaris schetst hem als een man, die gaarne de puntjes op de i's zette en steeds rond voor zijn mee ning uitkwam. De secretaris gaf zich de moeite van de stand der financiën en van het aantal leden sinds 1 Jan. 1894 een vergelijkend overzicht samen te stellen en doet hiervan mededeeling in zijn verslag. We bepalen er ons hier toe vast te leggen, dat op 1 Jan. 1894 (zeven maan den na de oprichting) het aantal leden 176 èn het kapitaal f 125,73 bedroeg. Op 1 Jan. 1906 was zoowel het ledental als het .kapitaal reeds ongeveer vertienvoudigd, waarna die getallen op 1 Januari 1.1. tot resp. 2759 en f57421,06 blijken te zijn gestegen. Voorwaar de duide lijkste bewijzen van [een goede „gezondheid" en van goede stuurlui tevens. Het verslag'besluit met de beste wenschen voor vereeniging en leden. Nog spreekt de secr. de wensch uit, dat de verzekeringskamer weldra weer haar goedkeuring zal hechten aan vrijstelling van contributie gedurende de winter Verkiezing. In de plaats van de heer IJ. Brouwer, aftre dend en niet-herkiesbaar commissaris, wordt benoemd de heer W. N. Kelder, die zijn ver kiezing met alle genoegen zegt te willen aan vaarden. De voorzitter hoopt in hem een warm vriend voor V.I.O.D. te mogen vinden. Financieel verslag. De penningmeester, de heer F. v. Heerwaar den zegt over het afgeloopen jaar mooier resultaat te hebben geboekt dan ooit te voren. Het batig saldo over 1927 bedroeg f3204,81, welk bedrag met de som van f 54267,98 op 1 Jan. 1927, verminderd met f51,73 aan afschrij vingskosten, een kapitaal van f57421,06 vormt op 31 Dec. 1927. De generale kas, omvattende f56770,79, is te splitsen als volgt: hypotheken f46612,50, lee ningen f6000,- en f 1000,—kasgeld f804,— en boerenleenbank f2354,09. De ontvangsten bedroegen contributie f3903,477,, renten f2673,24, polissen f4, Totaal f 6580,71'/a- De uitgaven bestonden inuitkeeringen f1517,—. bodenloon f 714.85'/s, pensioen oud bode f156.—, salarissen f 475.—vergaderingen f 121.10, drukwerk f 274,34, diversen f 117,66. Totaal f 3375.90'/, De Comm. van Rekeningnazieners, bestaande uit de heeren Fr. Kalis, J. Zoetelief en J. Koorn Mz., brengt bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit, waarna onder dankzegging tot goedkeuring der rekening wordt besloten. De voorzitter richt eenige woorden tot de heer IJ. Brouwer, die reeds 16 jaar als com missaris fungeerde. Hij zegt hem dankbaar te zijn wegens zijn nauwgezetheid, zijn liefde voor de vereeniging, voor welke hij steeds een warm hart bleek te bezitten. Het reglement laat niet toe, dat de heer Brouwer, langer dan 8 jaar in één periode als commissaris fungeert. De voor zitter besluit met hem openlijk dank te brengen voor hetgeen hij in het belang van V.I.O.D. heeft verricht en zegt hem van harte een aan gename rust toe te wenschen. Verhooging gratificatie. Bij de rondvraag spreken de heeren Fr. Kalis I. Monté en W. van Heerwaarden zich uit voor verhooging der gratificatie, welke aan de secre taris en penningmeester wordt toegekend. De voorzitter zegt de voorstellers dank en merkt op, dat steeds van een tegemoetkoming en nimmer van een salaris moet worden gespro ken. In verhouding tot de arbeid is de gratifi catie stellig veel te gering. Het voorstel zal in het bestuur besproken worden. Hooger uitkeering. De heer H. J. Smit dringt aan op verhooging der uitkeering bij overlijden thans bepaald op f87,50. Door stijging van verscheiden uitgaven acht hij deze som te gering. De voorzitter zegt met de heer Smit in te stemmen. Reeds zou het bedrag op f 100,— zijn bepaald, ware het niet, dat de uitslag van Prof. Keesom's wiskundig onderzoek minder gunstig was en zelfs contributiebetaling gedu rende de wintermaanden noodzakelijk maakte. Gezien het groot batig saldo over het afge loopen jaar zal het wellicht spoedig mogelijk zijn de uitkeering tot f 100.— te verhoogen, maar de verzekeringskamer moet aan zoo'n besluit haar goedkeuring hechten. Het bestuur besloot jaarlijks een wiskundig onderzoek naar de financiën in te stellen. Valt dit goed uit, dan zal verhooging der uitkeering zeker volgen. Allerlei. De heer IJ. Brouwer drukt zijn spijt uit over de poovere belangstelling van ruim 2700 leden in het werk van het bestuur, dat uren, dagen, maanden en jaren zijn beste krachten aan de vereeniging wijdt. Laten de thuisblijvers besef fen, vervolgt hij, dat de verantwoordelijkheid der bestuursleden grooter wordt, naarmate het kapitaal van V.I.O.D. vermeert. Waarom zijn die thuisblijvers te flauw en te lam om te ver nemen, hoe het met de kas gesteld is Hier wordt met alle macht getracht het geld vrucht baar te maken, het geld van alle leden. Waarom hebben niet meerdere leden hier de verslagen aangehoord? Waarom niet meer belangstelling getoond in het werk van secretaris en penning meester, die alles voor de zaak overhebben? Ik en anderen eischen veel van de vereeniging maar dan moeten we haar ook steunen. Jammer vind ik het, dat ons een knieband is aangelegd, zij het ook door een lichaam dat ik respecteer. Ik hoop, dat de vereeniging, de „suikerperenboom" door Slaman geplant, zoete vrucht moge voortbrengen. Bedroeg de uit keering eerst f75,—, thans wordt f87,50 uitge keerd. De papieren staan goed. Geen polis staat zoo hoog. V.l.O.D.-papieren hebben een goede klank op de beurs. Vertrouwen we dus op TexeI's „Doodenfonds". De heer H, J. Smit is van meening dat de leden de woorden van de heer Brouwer wel dankbaar aanvaarden en overdenken mogen. De heer H. J. Reij vraagt, of wiskundig advies niet op tweeërlei wijze kan worden (uitgelegd. De batige saldi wijzen er z.i. op, dat de ver eeniging er toch niet zoo kwaad voorstaat, als eerder werd beweerd. In antwoord hierop deelt de voorzitter mee, dat de laatste maal het wiskundig onderzoek werd opgedragen aan de heer Breemer, een man met veel ervaring op verzekeringsgebied, woonachtig te Haarlem, (toevalligerwijs van Texelsche afkomst). Hij kwam tot gunstiger resultaat dan prof. Keesom, omdat hij 4pet. rente berekende, tegenover prof. Keesom 2'A pet. Het bestuur berekende, dat gemiddeld 4,75 pel. voor het geld wordt gemaakt, aldus de voorzitter. Hierna wordt de vergadering met de beste wenschen door de heer Keijser gesloten. Ziekenfonds „Met een goed Doel." De ledenvergadering van bovengemeld fonds op Donderdagavond 1.1. in „de Oranje boom" werd bijgewoond door 17 personen, geopend op de gebruikelijke wijze door de voorzitter, de heer J. C. Roeper, die in zijn speech nog eenige bizonderheden omtrent het vereenigingsleven in het afgeloopen jaar had ingevlochten. Gememoreerd werd de ongesteldheid van de boekhouder der vereeniging, de heer Jn. Wegman Qz., die hij hoopte dat spoedig geheel hersteld zou zijn. Jaarverslag. Na lezing der notulen werd door de secr., de heer Joh. Kikkert, het jaarverslag uitgebracht, waarbij bleek dat het aantal leden op 1 Jan. 1.1.132 bedroeg. Drie personen zijn in de loop van 1927 overleden, doch een gelijk aantal nieuwe leden trad toe. Gedurende de 3 wintermaanden werd wederom vrijstelling van contributie ge geven; in totaal werden 91 ziekenbriefjes uitgereikt. Nog werd meegodeeld, dat de heer Kik kert opnieuw tot secretaris werd aange wezen en dus weer voor 4 jaar in functie zal zjjn. Met de beste wenschen voor een gezond jaar werd het verslag besloten. Financieel beheer. De penningmeester, de beer H. Groene- wold, deelde mee, dat de ontvangsten be droegen f 1095,57, de uilgavin f 1087,51. Als batig saldo restte dus f 8,03. Het voorstel van de heer H. J. Key tot verhooging der contributie, b.v. door geen vrijstelling van betaling gedurende de wintermaanden te geven, vond geen ingang. De penningmeester verklaarde een tegen stander van contributieverhooging te zyn en zou, indien noodig, liever uit de reserve putten. De rekening werd gecontröleerd door de heoren G. Logman en C. Lemstra. Zy brachten bij monde van laatstgenoemde een gunstig rapport uit, waarna goed keuring volgde. Penningmeester en reke ningnazieners werd dank gebracht. V erkiezing. Bij de derde stemming, herstemming tusschen de heeren G. Logman en C. Lem stra, werd de laatste met 10 van de 17 stemmen benoemd. Deze nam zijn benoeming aan en dank'e voor het in hem gestelde vertrouwen. Allerlei. De penningmeester drong er bij de aan wezigen op aan nieuwe leden te werven, vooral jonge personen, naar aanleiding waarvan de heer A. Stiggelbout vraagt of de komende ziektewet velen er niet van afhouden zal als lid toe te treden. Hiervoor scheen eebter geen reden te bestaan, vooral niet, daar de wet nog wel eenige tijd op zich zal later wachten. De heer C. Buijsmao was van meening, dat menigeen zich laat afschrikken en geen lid wordt wegens het entreegeld van f 5,—, dat geheven wordt van hen, die ouder dan 25 jaar zijn. De penningmeester achtte evenwei geen termen aanwe/.ig hierin verandering to brengen. Er moet z.i. e^n prikkel bestaan, die er de menschen

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1