V MUJNHARDT'S No 4202 Persil Woensdag 22 Februari 1928 41s,e Jaargang Het Taxelseh Schapenstamboek in Moord-Holland. I tabletten verstopping Van week tot week Texelsehe Berichten Bets, houd dan toch op met dat wrijven en boenen! ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 tegen Zelfwerkend Wajchmlddel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 mnal borokond. Bij abonnamont lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Doos 60 ct. Bij Apo*th.en Drogisten. 11-18 Febr. Er zal een Departement van Defensie zijn. Zoowel da Tweede als de Eerste Kamer waren de afgeloopen week in openbare vergadering bijeen, de Tweede .Kamer om de b grootiagen van Suriname bd Curasao af te doen, de Eerste Kamer om het wets ontwerp van minister Larobooy tot ophef fing van do afzonderlijke departementen vin oorlog en marine en tot instelling van een departement van defensie, te behande len. Vooral voor de beraadslagingen in de Senaat bestond zear groote belangstelling Daarvan getuigden de volle Kamer en de stampvolle triounes. De verslaggevers, die herhaaldelijk de neuz6n telden, verzskerdeD, dat het eeü dubbel'je op z'o kant was. Men zag reeds een nederlaag van de minis ter in het verschiet. Oodanks al die som bere voorspellingen is het wetsontwerp toch nog met een behoorlijke meerderheid van 27 tegen 18 6temmen aangeno men, zoodat minister Lambooy en ook miuister-pr6sident de Geer, die hem b(j het debat ter zijde stond, tevreden kunnen zijn Prof. Hugo de Vries, 'n wereldvermaard Nederlander, gehuldigd. Weer was bet eeD Nederlandscb geleerde van naam op wie de algemeene aandacht zich in de laatste dagen concentreerde. We bedoe'en prof. Hugo de Vries, die, behoo rende tot het geslacht dör sterken en zeer ouden, zijn 80e verjaardag vieren mocht. De oud-hoogleeraar had zich aan elk hul- deoetoon onttrokken en vierde zijn 80s verjaardag te Tübingen in Duitschlana, maar dat neemt niet weg, dat men voor htm die dag toch tot een zeer bizondere heeft gemaakt. De Senaat derLandbouw- Hoogeschool te Wageningen beeft hem ter gelegenheid van zijn verjaardag het docto raat honoris causa in de landbouwweten schap verleend. En io tal van bladen en tijdschriften heeft men zijn groote verdien sten op het gebied der wetenschap gehul digd Tien jaren geleden toen prof. Hugo de Vr.e'i, door de Nederlandsohe wet gedwon gen, zijn profes:Oraat moest neerleggen, werd bö door de wetenschappelijke wereld op grootscbe wijze gehuldigd. En terecht, wa t prof. Hugo de Vries heeft zich door zjjn onderzoekingen op het gebied der af stamming en het ontstaan van nieuweras- sen, een meer dan Europeeeche, men mag gerust zeggeD, een wereldvermaardheid verworven. Engeland: Na de Dood van Asquith. G.ooie mannen en W6 denken Gij het ove zieu der buitenlandsche aaogeiegec- hidin van de laatste dagen, onwillekeurig aan de dood van A quitb Lord Oxford and A quitts de liuerale oud-premier, de liberale staatsmaD, die in ae pariemen atre geschiedenis van Engeland lange jaren ziiu'n gioote rol heeft gespeeld. Door de dood van Asquith zfjn in Engeland voor een wijle de uincei.- 6n buirenlandsche aangelegenheden op de achtergrond geraakt De Engelsche pers schreef ov6r weinig andeis dan over het heeDgaan van d6?e staatsman en over de eer en de hulde die van alle zijden aan zijn nagedachtenis werden gebracht. En Diet alleen in Eagojand maar vooral ook in Frankrijk en België is hulde gebracht aan de nagedachten s van Asquiib. Eq dat is te heg ij pen, waot bij is het geweest, die zondtr weifeling in naam van hetRecht zich scoaarde aau de zijde van Belrië en Frankrijk, nadat Duitschlatd de onzijdigheid van B igië geschonden had. Davïdoor werd ook Engeland in de oorlogsdraaikolk ge Onder voorzitterschap van de heer H. W. Kuhn uit Naarden vergaderde het Schapenstamboek Vrijdag 1.1. in het Landbouwhuis. Uit de mededeelingen bleek, dat de lever botziekte sedert lange tijd niet in zoo hevige mate heeft geheerscht als in de afgeloopen herfst en deze winter. Veelal is de lever zoodanig verwoest, dat van de bekende geneesmiddelen geen baat meer is te verwachten. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat het aantal inschrijvingen grooter was dan jaars te voren. Het aantal aangesloten fokkers steeg van 148 tot 151. De beste rammen leverden van f 15 tot f 17 aan wol, de minsten slechts f 7. Hoewel de wol geen hoofdzaak is, blijkt toch wel, dat dit onderdeel niet verwaarloosd mag worden Voor het eerst werden schapen geëxporteerd naar Ned. Indië. Aan bijna alle inde provincie gehouden tentoonstellingen en keuringen werd medewerking verleend. Tot bestuurslid werd gekozen de heer D. Schoenmaker te Hoogkarspcl, tot leden der financieele commissie de heeren Beumkes te Den Hoorn op Texel, G. Blokker te Opperdoes, J. Wagemakerte Abbekerk en J. Zijp te Wognum. Uit het verslag der keuring op afstamme lingen bleek, dat medailles zijn toegewezen voor ooien van de heeren K. Bregman Jz. te N. Beemster, G. Appel te Burgerbrug en C. Stapel Pz. te de Hout gem. Hoogkarspel. Besloten werd deel te nemen aan de Natio nale Tentoonstelling te 's Gravenhage, waar voor uit de rekening 1927 f 1000 gereserveerd is kunnen worden. De heer Ir. L. de Vries gaf eenige indrukken weer omtrent schapenrassen en wol in Engeland. Bij de fokkerij van landbouw huisdieren in Engeland speelt de sport een groote rol en is men in het kweeken van ten- toonstellingsdieren zeer bedreven. Aan de hand van lantaarnplaatjes werden de belangrijkste rassen achtereenvolgens besproken. De wol verkooporganisaties werden om dezelfde reden opgericht als hier. Ook in Engeland werd de de wol vroeger niet naar kwaliteit uitbetaald. Bij de na de rede gehouden besprekingen werd er de aandacht op gevestigd, dat men de Engelsche fokkers kan verdeelen in schapen houders en tentoonstellingsfokkers. Bij de laatste schijnt het behalen van prijzen op tentoonstel lingen van meer gewicht te zijn dan het maken van geldelijk voordeel. In het algemeen brengen de schapen in Engeland minder dan 1 lam per ooi groot. Waar de schapen hier in de eerste plaats gebruiksdieren zijn, zal de indruk dit jaar te den Haag voor menschen, die gewend zijn aan de Engelsche tentoonstellingen, mis schien niet zoo gunstig zijn. Het maakt in Engeland een groot verschil of men tentoon- stellingsdieren ziet dan wel kuddes bij gewone schapenhouders. Vervolgens werd bij accla matie de heer Ir. L. de Vries, adj. Rijksveeteelt- consulent, benoemd tot adviseerend lid der Vereeniging. De begrooting werd vastgesteld tot een be drag van f 4350 in ontvangst en uitgaaf Bij de rondvraag werd nog in overweging gegeven schapenfoto's bij voorkeur te geven aan bladen met het mooiste papier. worpen daardoor moest ook Arquitb zelf bet zwaarste iffsr van zijn leven orengen, doordat zijD oudste zoon op bet slacbtveld in Europa zijn leven iieL De Duitsche regeeringscoalitie in scherven. In Ouitschland heeft men ook een doode te betreuren, maar de rouw is verre van algemeen. De doode is dan ook Diet de eeD of andere groote Duitscber, maar de regeeriogscoalitie, die van haar geboorte een sukkel6Dd le'en heeft geluid en hot too- werp is geweest van heel wat politiek gekonkel en politieke onwaarachtigheid Het meeniDgsverscbil tusscben het Cen trum en de Volkspartij over de schoolwet dat niet viel te overbiuggen, beeft da dood der coalitie tengevolge gehad En hetg6Vo!g daarvan moet zijn de ontbindicg van de Rijksdag en bet uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De regeering, wier dagen nu ook geteld zijp, beeft van president Hindenburg de opdracht gekregen Dog zooveel mogelijk het loopende werk af te doen. Er, daartoe heeft zij zich in verbinding gesteld met de le'dere van de fracties. Z(j zou cog giarns de begrooting6D afb&Ddelen en wat daarmee verband houdt. Eem'ge dagen lang is daarover onderhandeld geworden door de fracties ouderliog en ook met de regeering En de moeilijkbeden bleken groot. Op bet oogenblifc, dat wij dit schrijven, is de beslis sing nog niet gevalLn, maar er ecbijnt groote kans te bestaan, dat de Regeering een nooübegrooting zal indienen om deze met spoed door do Rijksdag te doen aan nemen, waarna de ontbinding van de Rijks dag zal volgen, In dat geval zullen de verkiezingen wel niet lang meer op zich laten wacüten Over de Duivel in Vlaanderland. Vrijdagavond 1.1. heeft de heer A. de Brijs in hotel „Texel" op uitnoodiging van het Dep. „Texel" van 't Nut over „de Duivel in Vlaan derland" gesproken, in weerwil van het slechte weer en de ongunstige invloed, welke nog al te vaak van het onbekende uitgaat (getuige het spreekwoord „onbekend maakt onbemind") mocht het afdeelingsbestuur zich met de spreker vergenoegen in de aanblik van een tamelijk wel gevulde zaal. De heer de Brijs trad voor het eerst in onze gemeente op en achtte het noodzakelijk zich in eenigszins uitvoerige bewoordingen aan ons voor te stellen. Zoo vernamen we dan, dat hij stamt uit een familie, die zich bij voorkeur toelegde op de studie van volkskunde, op die van liederen, gewoonten, sagen, enz., zooals het volk die kent. Hij had het geluk een moeder te hebben ge had, die mooi kon vertellen en schitterend zong, De bekende Alphons de Cock, bekend doorzijn studies en essays op folkloristisch gebied, is een broer van zijn moeder; de zoon van een andere broer is de bekende prof. J. de Cock Wat is Folklore? Zoo vatte hij liefde op voor de tradities ven zijn volk (hij is, zoo ge merkt, vanVlaamsche afkomst) en ving hij aan volksmelodieën op te teekenen, legde hij het oor te luisteren en spoorde hij op sagen en legenden, de sprookjes, de ge bruiken, zeden en gewoonten, vooral ten platte- iande, waar de immer voortschrijdende cultuur zijn niveileerende invloed niet mist en uitroeien zou, wat we juist als een kostbaar volksbezit moeten bewaren. In die vertellingen, in die gebruiken, zeden en gewoonten immers ligt de ziel van het volk. Folklore beteekent volkskunde, wel te onder scheiden van volkerenkunde. Het woord is uit Skandinavië via Engeland naar ons land geko men. Het is de benaming van een nog jonge wetenschap, waarop sinds het eind der vorige eeuw zich steeds meerderen hebben toegelegd. Vele groote geleerden hebben er zelfs hun heele leven aan gewijd. Tot de in deze regionen meest bekende folkloristen rekent spreker de Fries Waling Dijkstra, prof. dr.Boekenoogen en prof. dr. Schrijnen. Het studieveld van de folklorist is bijna on- bepeikt. Hij zocht, bestudeert en vergelijkt Onze Lieve Vrouwen-legenden, Maria-legenden Heiligen-legenden, duivelssagen, toovenaars- en wondervertellingen, historische verhalen, spreekwoorden en zegswijzen, gewoonten, zeden en gebruiken, volksmelodieën. Duivelssagen. Teneinde ons in te leiden in de sagen, welke over de duivel handelen en wel speciaal in die, welke men ons in Vlaan- neren vertelt behandelde spreker eerst een cyclus van zes sagen, waaruit ons blijkt, hoe het volk zich het optreden van de duivel voor stelt en hoe men het kwaad tracht te bezweren. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier die sagen een plaatsje zouden inruimen. We moeten ons beperken en merken slechts op, dat volgens die verhalen men een contract met de duivel kan sluiten. Men wordt dan op zijn wenken bediend, maar moet die weelde na zekere tijd met zijn ziel bekoopen. Slechts de pastoor kan redding brengen. De zondaar biecht eerlijk zijn zonden, de geestelijke spreekt een bezwe ringsformule uit en, wanneer de ander de H. Communie ontvangen heeft, zijn alle banden met de duivel verbroken. In enkele gevallen vertoont zich de duivel in een goede gedaante, maar zooals gezegd slechts een enkele maal. Hij verschijnt meest op het juiste (psychologisch) moment, aange roepen, dan wel op indirecte uitnoodiging. In de tweede cyclus wordt ons de ruwe ziel uitgebeeld, die onbewust de duivel te voorschijn roept. We willen u een enkele sage vertellen. In een herberg te Wetteren, aan de rechter oever van de Schelde tusschen Gent en Den- dermonde, zaten op een Zondagochtend tijdens de hoogmis drie ruwe kerels. Ze dronken, ze vloekten en wilden kaarten, maar kaarten konden zij niet omdat de vierde man ontbrak Daar trad een vreemdeling bin nen. Hij zeide bereid te zijn met hen te spelen. Onder het spel viel een kaart op de grond. Toen Het veie wrijven van het wasch» - goed is niet raadzaam en onverstan» dig: niets schaadt meer dan die krachtige bewerking met waschbord en boender I Zoowel de meest voor aanstaande vakgeleerden, als Uw eigen verstand zeggen UDe eisch des tijds is Zonder omslachtigcnhandarbeid.ecn» voudtg door koken wordt het wasch» goed sneeuwwit, geurig cn frisch I Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann 6. Co. Amsterdam. Fabrikante i Henkcl Cie., A. G., Düsscldorf. een der mannen zich bukte om haar op te rapen zag hij dat de vreemdeling bokspooten had. Deze, de duivel, die zich herkend zag, sprong op en verdween in een staande klok, in een hoek van het vertrek, na eerst met zijn hand een klap op de deur te hebben gegeven. Onder de stoel, waarop de vreemdeling gezeten had, vertoonde zich een pad in een kring van vuur en was stank van zwavel. In de klok was van geen duivel meer iets te bespeuren. Wie ge melde herberg te Wetteren bezoekt zal op de deur van de klok nog een klauw van de duivel zien ingebrand. Op deze sage liet spreker nog eenige andere volgen, waarbij werd opgemerkt dat de pad, ekster, kraai, raaf, paard, ezel, hoen, een geheel zwarte of witte kat tot de duivelsehe dieren worden gerekend. Zwaluw en duif in geen geval. Spreker wijdde uit over de z.g. dwaal lichtjes, door de Vlamingen beschouwd als de zielen van ongedoopte kindertjes; over de legende, welke aan de Pilatus-berg (Zw.) ver bonden is; over de duivelssteen te Hamme tusschen Dendermonde en Antwerpen. Dansen en kaarten, zoo leeren ons die dui velssagen, zijn duivelsehe kunsten, het kind is in al die verhalen het symbool van onschuld en reinheid. Tot de duivelsziekten wordt de tering gerekend. Met de sage van O.L. Vrouw de Tuimelaar, wier beeld o.m. wordt aangetroffen in de kapel te Zeele, besloot spreker het eerste deel van zijn rede. Na de pauze trachtte hij een antwoord te geven op de vraag .Wie, wat is de duivel?" De Bijbel, aldus de heer de Brijs, noemt in 't O. T. de naam duivel geen enkele maal wel wordt daarin van satan gesproken. Satanus beteekent tegenstander, aanklager; hij vervult een rol als bij onze rechtbank 't openbaar ministerie. Door dit ambt kan hij wel eens ontaarden, hetgeen spr. nader toelichtte. Hij heeft naar de oppermacht gedongen en is des wege uit de hemel gestooten. Toen heeft hij de eeuwige strijd met de godheid aangebon den. Zoo ontwikkelde zich een strijd tusschen goed en kwaad, tusschen licht en duisternis. De duivel schuwt het daglicht, hij en zijn trawanten kunnen slechts bij nacht hun snoode plannen volvoeren. Na eenige bizonderheden over Lucifer en Beëlzebub komt spr. op vrijmetselaars en toovenaars, helpers van de duivel op aarde. De magons vliegen met de duivel door de lucht, hun lijk wordt door de duivel weggehaald. De duivel treedt soms op als bouwmeester, en wel 's nachts, maar zijn werk is nimmer af. (z.g. duivelsschuren missen een paar steenen.) Niet van Ruusbroec maar hij zou 't stadhuis van Brussel hebben gebouwd, hetgeen zou moeten blijken uit het feit, dat de toren niet in het midden staat. Hoe Ruusbroec overleden is staat in ieder geval niet vast. Ook in de bouw van de Dom van Keulen zou de duivel de klauw hebben gehad, evenals in de aanleg van de brug, welke men bij 't bestijgen van de St. Gothardt passeert. Te Avignon ver toont een brug over de Rhóne een gat, dat aan de duivel wordt toegeschreven en daardoor niet gedicht kan worden. Door 't werk van de duivel kan meer dan een heiligenbeeld in

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1