n.v. R. A. M. I. Bij Handwondjes PUROL Gemengd Nieuws Meer licht I de band, die minder kost I dan hij moest kosten. I CORD, BALLOON, j TRANSPORTATION 1 Onder groote toeloop maakte Texelsch Fanfare Maandagavond 1.1 een rondgang door den Burg. Stranding s.s. Dokkum. Omtrent het gestrande s. s. Dokkum, waarover we in ons vorig nummer schreven, deelt men ons mee, dat de bergingsmij. Dros-Uoeksen er in geslaagd is de boot plm 250 M. naar zee te brengen Door de betrekkelijk lage waterstand schiet het werk niet vlug op. Vastenavondfeest. Het Vastenavondleest, dat Maandag avond tal van R, Katholieken in de „Zwaan" samenbracht, had een zeer prettig verloop. Er werden voordrachten ten beste gegeven door de heeren W. du Porto, H. Zijm en Jb. Rijk en verder werd met dansen de avond genoeglijk doorgebracht. Daar de sluiting op 12 uur was bepaald, kwam aan de pret spoedig een eind. Schouwburgplannen. Naar we uit goede bron vernemen, staat het er mei de uitvoering der scbouwburgplannen, dank zij toegezegde medewerking van de burgemeester, goed voor. De schouwburg zal na verkregen machtiging verrijzen over een opper v.akte vau 20 bij 60 Meter op een ter rein, gelegen tusschen de Hoogerstraat en 't Vogelenzang alhier. Van de gemeente zal geen financieel offrr worden gevraagd in de vorm van een renteloos voorschot, zooals onlangs Veendam aanbood ten bedrage van f 90,000.-. De belanghebbenden, o m. de heeren Schoonhoven en Nyhof, directeuren der maatschappij welke het bouwplan ont wie p, hadden een bespreking met de heer burgemeester, wiens medewerking gewensebt is. Naar we vernemen wei den zij niet teleurgesteld. Het ligt in de bedoeling het gebouw niet alleen in te richten voor tooneel voorstellingen, opera's en operettes, maar ook voor bioscoop eu zelfs voor k» gil en tennissport. Ook een rolschaatsenbaan zal niet ontbreken. Met nadruk wordt vermeld, dat de eigenaar van het perceel bouwgrond met de maatschappij bovengemeld niet in rolalie staat. Landhuisjes. Verder hebben de heeren Schoonhoven en Nijhof Dabij den Burg terrein bezichtigd voor de bouw van eenige landhuisjes, die zeker ook niet lang op zich zullen laten wachten Vliegveld. Tenslotte hebben zij een onderzoek ingesteld near de moge iijkheid van een landingsterrein voor viegtuigen tustchen de Koog en Fon- temsiiol. Nadere bijzonderheden volgen. DEN HOORN Uitvoering fanfare „D. E. K." Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten „De Spaansche Vlieg." Veevervoer. Visscherij. Schip gezonken. Begrafenisfonds, Ziekenfonds, Dorpsbelang. Kerknieuws. Landbouw en Veeteelt. Kippenziekte. Iu Oost-tra- bant hterscht op vele plaatsen een ziekte onder de kippen, meer in 't bijzonder onder de een- en tweejarige. Üe dieren kwijnen eenige tijd en sterven ten slotte. Abnormale biggetjes. Bij een boer in Engeland is in een nest big gen bij 3 van de diertjes'n abnormaliteit geconstateerd. Twee ervan bobben vijf pooten, een ervan zes. De juiste waterstand voor grasland. In 192 i werd door een Commissie, ingesteld door de Ver eeniging tot Ontwikkeling van de Landbouw in Ho.lands Nooi derkwartier een rapport uitgebracht over de resultaten welke verkregen zijn met verlagmg van de waterstand op grasland, vooral op de zwaardere gronden. Het bestuur dezer vereeniging heeft het wenscbelijk ge oordeeld naar de sindsdien met peilver laging verkregen lesu'taten opnieuw een onderzoek in te doen stellen, De voordeelen bleken te bestaan in 1. De vroegere ontwikkeling van het gr3S in het voorjaar en het langer dooi groeien in het najaar; 2. het verdwijnen van de minder waatdige grassen, zegge, biezeD, mos, enz. en het naar voien treden van de betere grassen en klavers, met als gevolg het fijner en meer gesloten worden van de zodë, het in kwaliteit en kwantiteit beter worden van de opbrengst; 3 de grootere doorlatendheid van de grond, mede veroorzaakt door de rijkere en diepere beworteling 4. het beter tot zijn recht komen van de aangewende bemesting, waaraan door enkelen nog wordt toegevoegd: 5. het afnemen van de lever botziekte der schapen. Buitenlandscbe paarden k o o p e r s. Duitsche en Italiaansche kooplieden bezoeken thans Friesland om paarden te koopen. De Duitschers wenschen breede, platte paarden en Belgen, de Italianen groote, zwarte ruinen, van 4 tot 8 jaar. Oos ter beek. Bij Koa. besluit van 28 December is aan O. J. van der Ven, de bekende folklorist, verlof ver leeni tot het aannemen van de benoe ming door de regeering der Fransche Republiek tot Officier der Tlnstruction pu'olique. Te Schipluiden is de tuinder Schenkeveld door de storm .met zijn fi-its tegen een vrachtauto geslagen en overreden. De man is overleden. Hij was ongehuwd. Landsmeer. De burgemeester heeft in een gezin van een visi-cber door de veldwachter tn de gemeentearts een onderzoek doen instellen. Daarbij bleek, dat een jongetje van vijf jaar in zeer verwaarloosde toestand vei keerde, zoodat reiniging door de wijkverpleegster noodig was. Het geval is ter kennis van de Voogdij!aad gebracht. Vlaanderen geen verf aannemen, o.m. dat van de Zwarte L. Vrouw van Tongeren, 't Vlaam- sche stadje Nipold kent zijn duivelstoren, het bijhoorende gebouw viel in puin toen de duivel- bouwmeester het woord „kruis" vernam. Vele Vlaamsche schilders hebben de verbanning van de duivel tot het onderwerp hunner schil derijen gekozen. Iets uitvoeriger behandelde spreker de legende van Mariken van Nieumeghen, als tooneelspel bij herhaling onder regie van Joh. de Meester Jr. door 't Vlaamsche tooneel opgevoerd, en de sproke van Beatrijs, een der meest bekende Maria-legenden. Nog_vertelde spreker merkwaardige dingen van; z.g. [gewijde klokken, van klokkenputten (de^klokken van ^oud-Busum, in Sleeswijk H.) de duivelsput van Avelghem, de kapel van St. Oudule te Moorseele. Naar 't bijgeloof wil zou men 's nachts de duivel kunnen oproepen, als men zich daarbij maar van een zwart hoen bedient en niet het uur tusschen 1 en 2 kiest. Met een korte sage, waaraan een humoristisch tintje niet ontbrak, besloot spr.zijn uiteenzetting. Hij hoopte de toehoorders een kijkje op een brok volksliteratuur te hebben gegeven en hen dichter bij 't Vlaamschevolk te hebben gebracht, 't Vlaamsche volk, dat van dezelfde stam is en dat dezelfde taal spreekt als de N. Neder landers. Wij, vervolgde hij, hebben ons onder Willem de Zwijger niet vrij kunnen vechten. U staat ver boven ons wat betreft wetenschap en algemeene cultuur. Wij zijn opgevoed in het„Fransch Ons heele onderwijs kregen we in 't_Fransch. Vandaar de kloof tusschen het volk. en de geletterde stand. Zoolang die afstand„er is,"zijn wij voor de wetenschap op N. Nederland aangewezen, daar dat aan de spits van de wetenschap staat en de grootste mannen heeft voortgebracht. Nog onlangs hebt ge een der grootsten moeten verliezen: prof. Lorentz. Mogen wij dan uw aandacht vragen voor de 47, miljoen Vlamingen, die metuéèn zijn in gedachten in groot-Nederland? Hij bracht verder dank aan de bestuursleden voor hun invitatie en aan de heer en mevr. Oort In 't bizonder voor hun aanwezigheiden besloot met de wensch, dat deze avond er toe zou bijdragen, dat de band tusschen N. en Z. Nederland nog nauwer zou worden aangehaald. We meenen, dat de heer de Brijs velen wel zal hebben voldaan. Er werd dan ook met aandacht geluisterd. Spreker was zijn onder werp ten volle meester en putte uit een over vloed van stof. Een aanmerking mag echter gepast heetennaar het ons voorkwam en bij navraag werden we in deze meening ver sterkt hield spr. waarheid en verdichting, fantasie en werkelijkheid niet steeds duidelijk gescheiden en kwam niet steeds voldoende naar voren, dat het de sage, de legende was, die de duivel zoo en zoo teekende. Het aan roepen van de duivel bv. stelde hij zoo voor, alsof een ieder aanstonds, wanneer het midder nachtelijk uur is aangebroken, onmiddellijk „met goed gevolg" zijn experiment kon volvoeren. De voorz. sloot met een tot weerziens en een woord van dank aan spreker deze avond. Wederom is aan de Koogerstraat tegenover de Schoonoorderweg een lantaarn geplaatst. Door verplaatsing van een lantaarn ontvangt thans ook vanaf de Koogerstraat de weg achter de Hoogerstraat (Vogelenzang) wat licht. Canadeesche Zilvervossen. Men deelt ons mee, dat dit jaar de eerste zending zilvervossen uit Charlottetown op Prins Edward eiland in Oost-Canada per expres naar Nederland is afgezonden, 53 stuks, een voor deze tijd van het jaar tameljjk groot getal. Voor de voeding der dieren dienen [honderden Eng. ponden be vroren spiering. uver de vestiging van een zilvervos- fokkeijj op Texel hopen we spoedig eenige bizonderheden te kunnen meedee- len. Oud-burgemeester W. F. Hiddingh f De heer Mr. W. P. Hiddingh, oud-burge meester van Texel, is Maandagmiddag 1.1 op het Stationsplein te Haarlem plotseling tengevolge van hartverlamming overleden. De overledene was 62 jaar oud en sinds kort te Haarlem woonachtig. - o - We brengen, voor zoover noodig, in her innering, dat na de benoeming van de heer de Joncheere tot burgemeester van Hoorn dehr Mr W.F Hiddiogh 1905 tot burgemees ter van Texel werd benoemd. Hij was advocaat en procureur bij de Rechtbank en 't Hof te Arnhem en te Elat woonachtig. Met ingang van 1 April 1911 werd hem op verzoek eervol ontslag verleend; de benoeming van de heer E. 6. Gaarlandt, later burgemeester resp. te Gorinc'nem en Gouda, volgde. o Ons nummer van 9 April 1911 vermeldt o.m. het volgende Allereerst wenschen we er op te wijzen, hoe hij steeds warme belangstelling toonde voor al hetgeen zijn gemeente betrof. De armen en behoeftigen zullen hem en zijn echtgenoote stellig missen. Groote belang stelling legde hij aan de dag voor de fancy fair ten voordeele van de bewaarscholen, voor de tentoonstelling ten bate van Texel's Belang en voor de groote landbouwten toonstelling. Was hij strikt onpartijdig, de Vereeniging vuor Chr. Belangen te den Burg zal het echtpaar dankbaar herdenken; met beider medewerking toch is het gebouw „Eben Haëzer" in de Julianastraat tot stand gekomen. Nog vermelden we zijn steun bjj de stichting van de gasfabriek, zijn welwil lende houding tegenover T E.S.U., alsmede zijn bljjk van waardeering van het werk van Texel's afd. van 't Witte Kruis, o.m. bestaande in eer. gedenksteen. Besluiten wjj thans ons bericht met de woordenH(j ruste ir vrede. I Ook Balloonbanden voor 1 bettaande wielen en velgen. I Imp. voor Nederland 1 LEEUWARDEN AMSTERDAM S||||||H""""n""T' In het „Loodsmanswelvaren" gaf het fanfare „D. E. K." Vrijdag en Zaterdagavond zijn tweede uitvoering in deze winter. Beide avonden was de zaal flink bezet. Een achttal muzieknummers werden door het corps gespeeld, welke allen zeer goed voldeden. Om het tooneelstukje „Johan als Rentenier", dat door eenige wer kende leden werd opgevoerd, evenals om de vier voordrachten, werd hartelijk gelachen. „D. E. K." heeft zijn donateurs deze winter dan ook weer een paar gezellige avonden ge geven en wij hopen dat het op deze weg voort moge gaan. Beide avonden werden met een gezellig bal besloten. DE COCKSDORP Tooneelvereeniging „Texel" van den Burg trad Zondagavond in de zaal van de heer Hovenier op met het kluchtspel „De Spaansche Vlieg". De belangstelling was grooter was geen plaatsje onbezet. Over de inhoud van het stuk zullen we niet uitweiden. Zooals dat met vele kluchten het geval is. brengt een opeenstapeling van ver wikkelingen en vergissingen de betrokken per sonen in een benarde positie. Een bepaalde strekking is verre te zoeken alleen zouden we kunnen zeggen, dat het in zooverre aan zijn doel beantwoord!, dat het de lachlust der toehoorders opwekt. De rollen werden over het algemeen goed vertolkt. Dat het spel bij het publiek in de smaak viel, bewees het daverend applaus na elk bedrijf en de langdurige toejuiching aan het einde. OUDESCHILD Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden8 koeien, 53 schapen. 69 varkens, 25 kalveren, 4 paarden en een lam. Waren de laatste tijd de garnalenvangsten toch al niet groot, bij het slechte weer der afgeloopen week kunnen de visschers niet alle dagen uitvaren en worden de vangsten nog schraler. Deze week is aangebracht plm. 850 KG. garnalen en ruim 200 KG. wulken. De kommenvisschers kunnen door het slechte weer hun netten niet te water krijgen. Het water is bijna alle dagen bijzonder hoog en daar hun netten alle aan palen worden bevestigd, welke in de grond worden geslagen (alleen bij Jaag water) kunnen zij niets uitrichten. Te Helder werd ais bijzonderheid door de motorbotters nogal wat kabeljauw aangebracht. We vernamen zelfs, dat er één, welke lOOstuks had gevangen. Dit is dus een lichtpuntje in de donkere vischberichten. Beurtschipper P. v. d. Vis, Zaterdagmorgen van Harlingen komende, zag in het „Oude Vlie" een mast gedeeltelijk boven water. Van der Vis voer er een paar malen om heen ten ver moedde, dat het de mast was van een kleine tjalk of dergelijk scheepje, waarschijnlijk in de storm gezonken. Naar we later vernemen behoort het; gezonken scheepje toe aan begingsmaatschappij Dros— Doeksen. Het was geladen met materiaal om de gestrande boot af te brengen, voer achter de sleepboot aan, maai sloeg vol water en zonk. OOSTEREND In het „Wapen van Amsterdam" werd j.I. Zaterdagavond een drieledige vergadering ge houden, die van 't Begrafenisfonds, 't Zieken fonds en Dorpsbelang. De heer M. Kikkert, directeur van het Be grafenisfonds, opende de bijeenkomst en deelde mede, over'de opkomst wel tevreden te zijn en heette allen welkom, waarna de secretaris de notulen las, die na een enkele opmerking werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaar verslag, waaruit bleek, dat bet aantal leden vrijwel gelijk was aan dat van het vorig jaar en de contributie dus ook geiijk was, wat uit de rekening bleek. De voorzitter bracht dank voor het goed verzorgd jaarverslag, dat gedurende acht dagen ter inzage zal liggen bij de secretaris. Vervolgens deed de penningmeester rekening. We stippen 't volgende aan: ontvangen aan con tributie f 1408,78, gevoegd bij het kassaldo en en een paar andere ontvangsten, gaf een totaal ontvangst van f 1627,52'/j, de uitgaven be droegen f 1367.581/,, waaronder f 350 aan uit- keeringen, een bedrag op de Boerenleenbank van f 910 en f 80 bodeloon. Op 31 December 1927 waren de bezittingen met inbegrip van de gekweekte rente f 5778,42 of f 1230.54'/, meer dan een jaar te voren. Er kon gesproken worden van een goed jaar, daar de uitkeerlngen veel minder waren dan in 1926. De heer A. Vonk, die met een paar andere leden de rekening had nagezien, bracht een alleszins gunstig verslag uit, waarna de reke ning werd goedgekeurd. De voorzitter zette uiteen, dat de Verzeke ringskamer de bezitting aanmerkelijk lager noemt, dan het cijfer bovengenoemd, omdat die de wiskundige premie-reserve als bezitting beschouwt. Tot leden van het bestuur werden bij accla matie herbenoemd de heeren M. Kikkert en S. Daalder, die beiden opnieuw accepteerden en verklaarden met genoegen weer 3 jaar te zullen nemen. Een der leden vroeg, of er voor de kwartaal betalers geen kwitanties gegeren kunnen wor den. Anderen gevoelden meer voor bonnen boekjes. Het Bestuur zal dit overwegen. De penningmeester drong er op aan, om de kin deren der leden, die 4 jaar zijn geworden, bij hem of bij de bode als lid aan te geven. o— Hierna werd het woord gegeven aan de direcleur van het Ziekenfonds, de heer J. Daal der Dz. Deze heette de leden v«n dit fonds welkom en deelde mede, dat het thans 56 jaar oud is, maar het zwaard van Damocles boven zich ziet hangen. De Ziektewet is in behandeling en zal bij aanneming de kleine ziekenfondsen doen verdwijnen. Uit de rekening bleek, dat in 1927 was ont vangen f 1260,30, waaronder f 1240,15 aan contributie. De uitgaven beliepen f 1317, waar onder f 1215 voor geneeskundige hulp ent 40 aan bodeloon, zoodat er een nadeelig sa'do ontstond van f 56.70, waardoor de bezittingen daalden tot f 696.10. Het aantal leden was met 3 vooruitgegaan en op 161 gekomen. De rekening werd goedgekeurd. Besloten werd aan Witte Kruis en Wijkver pleging ieder weer f 7.50 te zullen geven. Tot commissaris werd J. Trap Sz. bij accia- matie herkozen, die zijn hernieuwd mandaat aanvaardde. Een der leden stelde voor het fonds in te richten zooals dat te Oudeschild bestaat. De voorz. meende.dat het eigenlijk de moeite niet meer waard zal zijn, doch besloten werd. dat men stappen in die richting zal doen. o— Hiermede verkreeg de heer S. Keijzer, boek houder voor de melkzaak van Dorpsbelang, het woord. Uit zijn rekening bleek o.m. het volgende De inkomsten waren f 3011,80'/,, waaronder voor 27078 liter melk een bedrag van f 2854,24. De uitgaven beliepen voor die aangekochte melk f 2599,99, voor de slijtser f 199,21 en andere uitgaven samen f 2871.76, zoodat er een overschot was van f 140,047, Goedkeuring volgde. Besloten werd de gewone gratificaties weer te verstrekken. De gemiddelde melkprijs had bedragen 10'/, cent. De Penningmeester van Dorpsbelang deelde mede, dat het ledental niet groot meer is, begon men met 116 leden, thans zijn er nog 44. Uit zijn rekening bleek, dat hij nog in kas heeft f 37.36. Hiermede waren de werkzaamheden afge loopen en ging de vergadering uiteen. De eerw. heer Ds. H. Janzen heeft zijn ge meente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Tubbergen heeft aangenomen.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2