No 4203 Zaterdag 25 Februari 1928 41ste Jaargang TWEEDE BLAD cNaar Palestina. Texelsche Berichten Kalkmergel als regulateur voor de kalktoestand van onze homns-zandgronden. Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Oosterend, 24 Febr. 1928. De Doode Zee. Nu zijn wij dan in de vlakte gekomen, eigenaardige rotsformaties stijgen daaruit op; men zou zoo oppervlakkig bezien, den ken, dat het metselwerken waren, bv. zoo iets als kalkovens, maar het is natuur. Deze alleenstaande rotsjes, in vorm en grootte het meest met kalkovens overeen komende, zijn ontstaan, doordat de zachtere gesteenten door stortvloeden van water z(jn weggevretende overgebleven harde kernen zijn door meegespoeld zand verwonderlijk gladgeschuurd. Nog een heele tijd rijden wij door de kale vlakte, totdat wij eindelijk aan het strand stilhouden. Sombere zwarte steentjes liggen langs de oever zoover het oog reikt, heel iets anders dan de witte schelpjes, die onze stranden overdekken. Maar de zee zelf ziet er vroolijk uit, de blauwe spiegel blinkt in de zon en het water is zoo helder als glas. De Grieksche dichter Homerus spreekt in zijn gedichten altijd van de onvruchtbare zee. Had hij de Doode Zee gekend, dan zou hij stellig hebben toegegeven, dat daarop die bena ming nog veel toepasselijker was, dan op de Grieksche zeeën, die hij bezong. Waarlijk, dit is de onvruchtbare zee. Ziet men anders aan een zeestrand meestal visschers bezig, hier ziet men niets van die aard. De vis- schen, die met het water van de Jordaan per ongeluk in deze zee raken, zijn na wei nige uren dood. Toch is het merkwaardig, dat een enkel klein vischjein deze zee kan, leven, ondanks het hooge zoutgehalte, het is de Cyprinodon dispar, die levende jongen ter wereld brengt. Br wordl echter niet op gevischt. Natuurlijk moesten wij ook een bad in de Doode Zee nemen, het heldere water zag er aanlokkelijk uit bij deze hitte maar het was bedrog. In de eerste plaats bracht het niet de minste verkoeling want ik geloof, dat het minstens even heet was, als de lucht, die erboven trilde van de hitte Ik kon tenminste niet voelen, welk ge deelte van mijn lichaam in het water gedompeld was en welk gedeelte er boven uitstak. Dit laatste gedeelte was onnatuur lijk groot, want blijft een mager mensch als ik niet drijven in gewoon water, hier stak ik er een flink eind bovenuit. Ik nam allerlei proeven. Zoo ik ging bv. recht overeind staan en ontdekte, dat ik dan nog royaalweg met mijn schouders boven water uitstak. Zoo zou men dus, wanneer men kans zag zijn evenwicht te bewaren, wel door dat water kunnen wandelen, maar't is natuurlijk alsof het water de mensch omvertrekt, zoodat hij in minder dan geeD tijd weer op zijn buik of zijn rug ligt. Toen probeerde ik onder te duiken, dat ging echter zoo maar niet. Daarom sprong ik eerst eens flink in de hoogte en dook toen met het hoofd naar voren in het water en zoo kwam ik even geheel onder de opper vlakte, maar toen ik goed en wel weer boven was, had ik er berouw van, want toen ik mijn oogen weer opendeed, liep het scherpe bijtende zeewater mij in de oogen zoodat ik een heele tijd niets zien kon. Ik moet zeggen, dat het een onaangename gewaarwording was. Behalve, dat het water zoo'n hoog zoutgehalte heeft (24—30%), is het door allerlei chloorhoudende bestand- deelen buitengewoon scherp en bijtend, terwijl het bovendien olieachtig aanvoelt, ook een van de redenen, waarom ik nu eigenlijk niet precies kon voelen, of mijn lichaam nog in, dan wel al weer boven water was. H.J. Wordt vervolgd. Burgemeester Strick van Linschoten. Bij Kon. besluit van 21 dezer isjhr. J.C.W, Strick van Linschoten, oud-burgemeester van Texel, herbenoemd tot burgemeester van Beverwijk voor de tijd van 6 jaar. Vanwege het Rijkslandbouwproefstation te Groningen schrijft men ons het volgende, dat we onze landbouwers met nadruk ter lezing aanbevelen Nu d6 beteekenis van de verbetering van kalkarme zandgronden door aanwending van kalkmergel hoe langer hoe meer tot de practjjk der humus-zandgronden door dringt, achten wjj het gewenscht, er nog eens op te wpzen hoe men te werk moet gaan om het hoogste nuttig effect van de mergelbemesting te verkrijgen. De werking, die wy ervan verlangen, hangt af van de verdeeling der kalkver- bindingen door de grond. Hoe inniger deze is, en hoe fijner het materiaal, hoe meer kans op het bereiken van het doel. Als ideale grens van fijne verdeeling geldt natuurlijk de oplossiDg, maar de kalkver- bindingen, die men gebruiken kan, zijn niet, of slechts uiterst weinig oplosbaar. De weinig oplosbare gebluschte kalk wordt in de grond direct, of althans spoedig omgezet in koolzure kalk, die bijna onop losbaar is. Kor men kalkmelk in de grond doen doordringen, dan zou een vrij ideale menging plaats kunnen hebbenin de practijk is dit bezwaarlijk uit te voeren. Wie gebluschte kalk strooit kan niet reke nen op het in oplossing gaan door het regenwater, vöór die tijd zijn alle deeltjes al in koolzure kalk omgezet. Verder heeft gebluschte kalk de onaangename eigen schap samen te ballen, en grootere stukken te vormen, die dan door een huidje van koolzure kalk worden omhuld, of in humus- rijke zandgronden met een huidje humus- zure kalk worden overtrokken. De grovere korrels worden jaar in jaar uit met de bewerking gekeerd en verplaatst zonder uitéén te vallen. Niet zelden vinden wij dan ook gronden, die zuur zijn en toch koolzure kalk bevatten. De meening, dat grovere stukken kalk of kalkmergel in de bodem verweeren en uitéén vallen is slechts ten deele juist. Een enkele maal vriezen ze kapot of worden ze door de bewerking kapot gestootenin de regel wordt een groot deel onaangetast gelaten of gaat langzaam in verweering. Onze ervaring is dan ook, dat men het beste werkt óf met uiterst fijne droge ge bluschte kalk öf met koolzure kalk, dus met handelsmergel. Vanwege de prijs komt de laatste stof in hoofdzaak in aanmerking. Deeltjes die grooter zijn dan 0.2 mM. ver- waarloozen wij, om de hierboven genoemde redenen, daarom houde men alleen rekening met het fijnmeol, dat op geheel dezelfde wjjze wordt bepaald als bij het slakkenmeel Bjj de toepassing van de fosfaatbemesting is men allang gewend aan de fijnmeel- eischen, bij de kalkaanwending zal men eveneens daarnaar moeten luisteren. Men eische mergel met een fijnmeelge- halte van minstens 75 pet. en houde alleen rekening met het lijnmeelgehalte. De handel heeft zich bij deze eischen ten volle aangepast. Nu komt de groote moeilijkheidhoe verdeelt men de mergel het best door de grond Men bedenke, dat men een zoo innig mogelijke menging zoekt! Btj een kwantum van bv. 4000 KG. per HA. op een grond met 7 pet. humus, beteekent dit eeD menging van 4000 KG. mergel door 1,7 2 millioen KG. grond, wanneer men de bouwvoor op 15 cM. rekent, op 4 KG. door 2000 KG. grond. Zoo men ziet, is dit een behoorlijk zware eisch. Vooral wan neer men bedenkt, dat hier de oplosbaarheid en de verspreiding van de kalk door het regenwater niet medehelpt.' Hier moet de bewerking alles doen. Wij krijgen het beste mengingseflfect door aanwending op droge grond, óf in het voorjaar, óf na het stoppelploegen in de zomer. Het laatste gaat het best, wanneer de geploegde stoppel flink uitdroogt en vlak geëgd kan worden. Daarop zaait men de mergel uit en culti- vatort deze flink door de losse grond, daarna wordt op diepte geploegd. Deze methode is tamelijk bewerkelijk, doch het succes is veel grooter dan wanneer men de mergel on een vochtige grond uit strooit, of na bet uitstrooien direct onder- ploegt. Dat men vaak zoo weinig van de mergelwerking waarneemt, vindt alleen zijn oorzaak in de slechte mengingaan een juiste aanwending kan niet genoeg aan dacht besteed worden. Heeft men mergel aangewend, dan is het altijd noodig na één ot twee jaren de grond door hernieuwd onderzoek te laten contro leeren Deze contröle heeft het groote voordeel, dat men zich ervan overtuigen kan, of het beoogde doel al of niet bereikt isdaarmede komt men op een heel wat solider grondslag te staan, dan waarop men tot nog toe stond bij bemestings kwesties. Bij de andere kunstmeststoffen helpt de oplossing wel mede, ook bij 't slakken- meel en zelfs bjj natuurlijke harde fosfaten, zjj het ook in zwakke mate. Per autobus Helder -Alkmaar v.v. We maken onze lezers opmerkzaam op de volledige dienstregeling van de C.V. Autobus dienst Noord-Holland, welke met ingang van Zaterdag 3 Maart a.s. de verbinding Helder— Alkmaar v.v. zal onderhouden. Bal Masqué T.O.P. Naar men ons meedeelt is het bal masqué van T.O.P., Dinsdag 11. in Texel gehouden zeer goed geslaagd. De feestgenooten er waren plm. 40 gemaskerden werden welkom geheeten door de heerD. Rieswijk en hebben zich wel geamuseerd. Eerste prijzen werden toegekend aan mej. Corry Dros, die een „poederkwast" verbeelode, en aan de hr. Aris J. Langeveld, de 2e prijs aan de heer E. v. Leeuwen, uit Helder (Charleston-Pierrot), de 3e prijs aan mej. Annie Zjjm (Pierrette). Troost prijzen vielen ten deel aan mej. Sientje Lips (manicure) en de heer P. Swarthof (Chinees). Voordrachten werden ten beste gegeven door de heeren A. J. Langeveld, E. v. Leersum, M. Moojen en W. Stiggel- bout. Met genoegen mag T.O.P. op deze avond terugzien. OOSTEREND Over de opvoering van „Wantrouwen". Zondagavond a.s. zal de Tooneelvereeniging „Oosterend" hier nog een uitvoering geven, waarmede zeker de wirtteramusementen zullen eindigen. Zooals de advertenties reeds vermeld hebben zal opgevoerd worden „Wantrouwen", tooneel- spel in 3 bedrijven, door K. H. Spijkman. Hoe wel het stuk nu juist niet gemakkelijk is te noemen, meent men, dat de rollen in goede handen zijn. 't Is elders zeer goed geresen- ceerd en heeft ook best voldaan. Zoo kon men in verschillende bladen het volgende lezen „De geheele behandeling ontwikkelt zich vol komen logisch. Alle figuren zijn met zorg ge- teekend. In de karakferteekening is de schrij ver uitstekend geslaagd. Het is alles psycho logisch zuiver gedacht; het conflict wordt op de juiste wijze voorbereid en de ontknooping is heel mooi gevonden. Ik stel het stuk op één lijn met sommige stukken van Fabricius." Nieuwsblad v.h. Noorden. „Het stuk viel over het geheel genomen zeer goed in de smaak". Overijselsch Dagblad. „Het stuk zit goed in elkaar." - Haarl. Dagbl. 't Was een avond van groot genot en we hopen dat Advendo het niet bij deze eene uit voering zal laten." - Prov. Overijselsche en Zwolsche Crt. Het tooneelgezelschap Sophocles voerde voor de zooveelste maal het drama „Wantrouwen" op, dat als gewoonlijk veel applaus oogstte De Maasbode. We. willen nog even mededeelen, dat het tooneel verbeteringen heeft ondergaan en ein digen met de wensch, dat de opkomst groot zal zijn. Jaarvergadering School met de Bijbel. Vanwege het bestuur der School met de Bijbel deelt men ons welwillend mee Zaterdagavond 18 Febr. 1928, hield de Vereen. tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel te Texel hier haar jaarvergadering Gezongen werd Ps 105 1 en 3, daarna opening met gebed door de voorzitter, de heer P Kuiper Sr Gelezen werd Ps 105 1 tot 10. Na een woord van inleiding van de voorzitter, volgde het lezen der notulen van de vorige vergadering door de secretaris C. Timmer Jzn, die vervol gens verslag gaf van hetgeen er in de loop van het jaar 1927 op schoolgebied was gebeurd De voornaamste gebeurtenissen warenhet verwisselen van Hoofd, door het vertrek van de heer Lievaart en de komst van de heer Bolt en het In gebruik nemen van het nieuwe school gebouw. Geen der schoolkinderen, noch der leerkrachten werd door de dood weggenomen of aangetast door ernstige ziekte. De pennlngm de heer Jac. Eelman Cz., gaf een uitgebreid overzicht over de inkomsten en uitgaven gedurende 1927, benevens dc begroo ting voor 1928. Herkozen tot bestuurslid werd de heer Jac. Eelman Czn, voor de heeren A. v. d. Brink en D. Medema die niet herkiesbaar waren, kwamen In de plaats de heeren G. Bak ker Wz. en G. Bremer Cz. Vervolgens verleende de vergadering haar goedkeuring aan het besluit de nieuwe school in eigendom over te nemen van de gemeente. Na de pauze werd gezongen Ps. 68: 10 en hield het H.d.S. een referaat over „Opvoeden". Eerst werd aangetoend de nood zakelijkheid der opvoeding, ten tweeae gewezen op degenen, die opvoeden en eindelijk op het doel der opvoeding. De vergadering werd met dankzegging gesloten door de weleerw. heer ds. A. A. van der Leer. (Tot onze spijt kwam dit verslag voor ons Woensdagnummer te laat in ons bezit. Red.) DE COCKSDORP, „Lydla" en „Martha-krans". Door de leden der melsjesvereenigingen Lydla en Marthakrans werd een openbare gezellige avond aangeboden, waarop zij met voldoening mogen terugzien. Een 12-tal nummers, tableaux en kamerstukjes werd vlot en onberispelijk afgewerkt. Aan het begin van de avond werd ons na gemeenschappelijk gezang door middel van een tableau het welkom toegeroepen. We willen niet alle nummers hier de revue laten passeeren toch zullen we er enkele noe men, welke o.i. het meest In de smaak vielen, nl de kamerstukjesDe Bruiloft van Koren bloem en Klaproos; Jaloersch gemaakt en Dok tersvisite. Van de tableaux noemen we nog: De rots des heils, Kerstnacht en Vereenigingsbeeld. Dit laatste, dat geheel van toepassing was op het 25-jarig jubileum van mej. Lap, dat de vorige week gevierd is, vormde een waardig slot van deze mooie avond. Wegens overgroote belangstelling zal deze uitvoering Woensdag 29 Febr. herhaald worden. OÜDESCHILD Oorzaak stranding Klara Nicol IJM. 109. Inzake het aan de grond loopen van het stoomvisschersvaartuig Klara Nicol IJM 108 nabij Texel is de raad voor de scheepvaart Donderdag te Amsterdam in vergadering bijeen, van oordeel, dat dit ongeval geheel Is te wijten aan zorgelooze navigatie. De schipper had veel verder moeten doorloopen alvorens in de kust te sturen. De raad strafte de schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als in artikel 2 der sche penwet bedoeld voor de tijd van 14 dagen. Het vrouwenkiesrecht is door de Zuid-Afrikaansche Volisraad aangeno men. Mond en klauwzeer. Het uitbreken van mond en klauwzeer op een boerderjj in het Iersche graafschap Wexford heeft de handel in vee verlamd. Al het vee van de besmette boerderij 23 varkens incluis is afgemaakt. De oorzaak van de ziekte is niet op te sporeü. I e boer had sedert September geen nieuwe beesten gekocht en na die tijd ook geen vee van hem vervoerd. De verscheping van vee is in alle Iereche havens stilgezet, de veebooten van de Gt eat Western Railway varen niet. De waarde van de veeuitvoer uit IerlaDd bedraagt 12 millioen gulden per maand, zoodat de oecouomDche scbade ontzaglijk is.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1