gfziip 41s,e Jaargang M A/en IjiunKwidts No 4205 Zaterdag 3 Maart 1928 ¥oor de Zondag. >2mwwiaêMim EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Pfaar Palestina. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ B DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Over MACHTSBEGEERTE. treden. (Kong-fu-tse) Chineesche Wijsheid. Een welgeslaagde muziekavond, Sport. De Olympische spelen en het vreemdelingenbezoek aan Texel W W- W Lezing Ds. Raabe. Autodienst Helder—Alkmaar v.v. Examen Schildersschool. r OUDESCHILD De Havenlichten van Helder. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 meel geplaatst wordt 3 maal berokend. BIJ abonnement lagere regslprlle. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN MachtEen zeer begeerlijk bezit, dat ieder op zijn manier deelachtig probeert te .worden. Machtsbegeerte 1 Een buitengewoon gevaarlijke aandrift, die reeds heel wat ellende in de wereld heeft gesticht. Het is de belustheid >p macht,Jdie de volke ren doet wedijveren, niet in wetenschap en kunst, maar in .bewapening. Eenzelfde ver langen ligt ten grondslag aan de strevingen eener diplomatie, die [een overwegende invloed op .het wereldgebeuren [voor het .[eigen land tracht te verwerven. De tactiek van menig politicus wordt eveneens dikwerf ingegeven door een zucht naar macht, naar versterking der eigen partij. [Heeft Spinoza niet geschreven, dat ieder zooveel recht heeft, als hij m a c h t bezit En in het leven der gewone staatsburgers speelt de machtsbegeerte een niet minder groote rol. Zij verbittert de verhouding tusschen superieuren en ondergeschikten, zij ondermijnt de goede verstandhouding tusschen lieden, die geen enkele gegronde reden hebben om niet goed met elkaar op te schieten. Wij allen, stuk voor stuk, zijn belust op macht. De één stelt zijn doel alleen wat ruimer en grootscher dan de ander. De staatsman wil macht over de massa, de koopman wil macht veroveren door de werving van geld en aan zien, eer. derde probeert zijn machtsverlangen te bevredigen door het oefenenen van persoon lijke invloed op anderen of door het tyran- niseeren van lieden, die aan zijn willekeur zijn overgeleverd. Hedda Gabler in Ibsen's gelijknamige tragedie wordt verteerd door het verlangen om slechts eenmaal het lot van een menschenleven in handen te hebben en zij gaat hieraan ten onder. Al blijft een zelfvernietiging als die van Hedda Gabler gelukkig een hooge uitzondering, toch loopen wij allen, zooals wij zijn, min of meer het gevaar door onze machtsbegeerte op dwaal- paden te worden geleid. De eenige vorm van macht, die werkelijk waardevol is, moet de macht over onszelven worden genoemd. Alle andere machtswaan kan geen duurzame bevrediging schenken, moet ons zedelijk peil ondermijnen en keer op keer tot conflicten leiden, die pijnlijk zijn voor alle betrokken partijen. Wie deze stellingen eens toetst aan de levenspractijk zal telkens opnieuw gelegenheid vinden om zich van haar juistheid te vergewissen. MAANDAG 5 MAART Meêdeelzaam zij de rijkeals 't wagenrad draait het lot,'t neemt straks wat't hem schonk. (Rig-Veda.) Indische Wijsheid. DINSDAG 6 MAART Wie voorgeeft te zijn, die hij niet is, pleegt een verfoeilijk kwaadals lage dief ontsteelt hij aan zijn medemensch zichzelf. (Manu.) Indische Wijsheid. WOENSDAG 7 MAART Wat van groot belang is mag nooit achteloos behandeld en wat van gering belang is nooit dl te zeer behartigd worden. (Ljki) Chineesche Wijsheid. DONDERDAG 8 MAART Terwijl er geen bewegingen zijn van ver maak, toorn, smart of vreugde kan de ziel ge- zegd worden in een staat van evenwicht te verkeeren. Wanneer deze aandoeningen opge wekt en werkzaam zijn in haar juiste graad ontstaat wat men de toestand van harmonie zou kunnen noemen. Dit evenwicht ïsde groote wortel, waarop al der menichen hande- lingen in de wereld groeien en deze harmonie is het algemeene pad, dat allen moeten be- VRIJDAG 9 MAART Wat schatten iemand samenbracht niet een die 't hachelijk uur ontkomt als aller schatten glans verbleekt. (Uit een Graflied.) Egyptische Wijsheid. ZATERDAG 10 MAART Mensch, leer ernstig te bedenken De ijdelheid van al uw roemen. Jacopone de Todt. VERLIEST NIET UIT HET OOG, dat de Texelsche Courant op Texel in ALLE KRINGEN wordt gelezen. Om alle krin gen te bereiken adverteere u dus in ce Texelsche Courant. Oosterend, 2 Maart 1928. De Doode Zee. Wij stonden gereed, om weer weg te gaan en zagen nog een oogenblik terug op de lokkende blauwe zeespiegel. Neen, wjj weten het nu, gij zult ons niet meer misleiden, gij zijt de Doode Zee, al doet gij u ook anders voor. Die dorre vlakte om u en die kale bergen van Moab, daar in de verte, zijn nog niet eens zoo onvrucht baar als gij, maar gij, die u zoo vriendelijk en aantrekkelijk voordoet, zjjt van die on vruchtbaarheid de schuld. Werkelijk, dit is een plaats, waar de vloek nog over schijnt te zweven, geen vogel vroolijkt die op door zijn gezang, geen haasje of konijntje vlucht verschrikt voor ons weg, alles is even stil en doodsch. In het Zuiden moet de plaats zijn, waar eens Sodom enGomorrha gelegen hebben, de wateren van de ;zee hebben de ver woeste plaatsen overstroomd, ik ben niet zoover geweest, maar natuurlijk denkt men aan deze geschiedenis, wanneer men zich hier bevindt. (Gen. 18 en 19 Wij waren aan de Noordhoek van de zee geweest. Vandaar is het niet ver naar de Doopplaats aan de Jordaan, Bethabara, zooals die in Joh 128 genoemd wordt. Wat een verschil, die heerlijke groene boomen daar opeens, die schaduwrijke tuinen, en dan daartusschen die frissche stroom. Ja, het is waar, de Jordaan ziet er niet zoo helder uit als de Doode Zee, want zijn golven voeren ook vruchtbaar slib mee, vooral in dit jaargetijde, maar in werkelijkheid is deze Jordaan de weldoener van de streek, het zijn is vaak anders dan de schijn. En dan, wat zijn z'n wateren heerlijk koel, want natuurlijk moesten wij hier ook weereen bad nemen, al was het alleen maar geweest, om de huid af te spoelen, die nog olieachtig aan voelde en schrijnde van het water van de Zoutzee. Maar het was ergens anders om, wij wilden ook doen als duizenden pel grims, die op 6 Jan. volgens de traditie de dag van de doop van Jezus in de Jor daan hier komen om in deze stroom te baden. Wij wilden ons in gedachten ver plaatsen naar de dagen, dat Johannes de Dooper hier predikte en doopte. Wij lieten ons meedrijven met het koele water van de rivier, maar bij het terugzwemraen ont dekten wij pas, hoe sterk de stroom was het kostte moeite er weer tegenop te komen. Juist op die plaats is een klein eilandje in het midden, met overhangende boomen, snel schiet het water er omheen en dit heeft in de loop der tijden de wor tels blootgewoeld. Het geheel ziet er nu bijzonder schilderachtig uit. Verkwikt en verfrischt verlaten wij eindelijk noode deze oiooie plek. Ook de heerlijke waterme loenen en druiven, die daar groeien zal ik mijn leven lang dankbaar blijven gedenken. Niet ten onrechte wordt de Jordaan zoo geprezen, hij is niet zoo breed als ODze rivieren, maar hij beteekent zooveel voor het land, zijn oevers zijn een paradijs. H.J. Wordt vervolgd. De muziekavond van Dinsdag 1.1., ten bate van de Ned. Herv. Gemeente de KooginEben Haëzer gehouden, mocht zich verheugen in de belangstelling van een buitengewoon talrijk publiek en mag goed geslaagd heeten. De or ganisatie was bij de dames Meijer en de heer Jn. Visser in vertrouwde handen en legde ge tuigenis af van de ijver en toewijding waarmee dit muzikaal begaafd trio deze avond van muziek en zang heeft voorbereid. De bijeenkomst, welke een echt genoeglijk karakter droeg, werd geopend door de weleerw. heer ds. van 't Hooft, die zijn groote ingenomen heid te kennen gaf met de opkomst, welke zijn verwachting verre overtrof. Namens kerkeraad en kerkvoogdij te de Koog bracht spr. dank aan allen, die het organiseeren van een avond als deze mogelijk hadden gemaakt, in het bizon der aan bovengemeld klaverblad, dat in het succes van deze feestelijke ve gadering ook wel een groot aandeel heeft gehad. Na een kort gebed werd tot het muzikaal gedeelte van het programma overgegaan. Wan neer we vermelden, dat niet minder dan 25 nummers muziek en zang ten gehoore werden gebracht, krijgt men eenig idee van de arbeid, welke de voorbereiding heeft geëischt. Het ligt niet in onze bedoeling die nummers afzonderlijk te noemen. Voldoende zij het te weten, dat voor afwisseling behoorlijk gezorgd werd. Zang van jongens en meisjes werd afge wisseld, door viool-en mandolinemuziek, steeds op verdienstelijke wijze door pianospel begeleid. Naast klassieke nummers als van Mozart, Beet hoven en Hayden werd muziek uit onze tijd ten gehoore gebrachtWierts, Cath. v. Rennes, wier kinderliedjes een groote bekendheid ver wierven, Nannie de Roever. Extra vermelding verdienen de nummers voor piano er. orgel en die voor mandolines en piano Terecht oogstten de dames Meyer en de heer J. Visser hiermee 'n daverend applaus. De dames Tine Bruin en Annie Kalis toonden zich goede zangsters en hadden met haar zangstukjes veel succes. Het strijkje werd gevormd door de dames Geus-Krijnen, Tine Bruin, Annie Kalis en Grietje Lap en de heer F. Visser en deed hooren, welke resultaten door degelijke studie kunnen worden bereikt. De „potpourri", waar mee het tweede deel van het programma werd „ingeluid" „deed" 't best I Niet gaarne zouden we verzuimen van de aardige kinderzang te gewagen. Trijntje Tuinder en Alie v. d. Berg, vrijmoedige meiskes, hebben zich kranig geweerd [ze zongen resp. „Mis Poes" en „Poppenwicgeliedje"]ze zongen als sijsjesl Ook de jongens Simon en Jan de Waal zongen kolossaal I We hebben er met genoegen naar geluisterd Eén pianostukje, „Morceaux choisis" van Henri van Gael werd zeshandig gespeeld door de jongejuffer Irène Rab en de jongens Simon Malée en Bela Brouwer. Flink gedaan, hoorl In de pauze werd gelegenheid gegeven door het drinken van thee of limonade de dorstige kelen te laven. Nadat met een .Zegebede", vertolkt door een dameskoortje met pianobegeleiding de avond was besloten, werd Psalm 150 vers 2 door de aanwezigen staande gezongen („Looft God met bazuingeklanken dankte ds. v. 't Hooft voor de gulle medewerking en de betoonde belangstelling. Zie hier, hoe de Schager Crt. van de wed strijd Sparta I—Texel 1 verslag heeft uitge bracht: In een spannende strijd, waarin Sparta I het geluk maar niet aan haar zijde had, heeft het eerste met 4—5 van Texel verloren. Direct in de aanvang zag het er hier in 't geheel niet naar uit; Sparla was steeds in de aanval en was veel gevaarlijker dan T. Het duurde dan ook niet lang of Watertor Jr. opende de score. Kort hierna maakt na een snelle aanval T. uit een corner gelijk, doch even later is de stand reeds weer 2—1 voor S. De Sparta-back Boon moet na een blessuur het veld verlaten, het geen ten gevolge had, dat J. Rus back ging spelen en het elftal te veel door elkaar werd geplaatst. Het zoo "zeer noodige onderlinge verband tusschen de liniën was dan ook ineens veel minder dan het eerste kwartier en dit is dan ook wel een der grootste redenen, dat Sparta de overwinning ontging. Wel heb ben onze jongens vol moed volgehouden tot het einde, doch het liep niet mee. Een straf schop werd door de T-keeper gehouden, terwijl' een kwartier voor het einde toen de stand 4—4 was, Sparta nog een kans kreeg door een vrije schop op de rand van het strafschopgebied, welke door J. Rus keihard tegen de deklat werd geschoten. Tot overmaat van ramp, maakte T. in buitenspel-positie haar 5e goal, hei geen Meerman, welke overigens zeer ver dienstelijk leidde, ontging. Zoo nu en dan hoort men menschen spreken, die een zwaar hoofd hebben ten opzichte van het vreemdelingenbezoek als gevolg van de te organiseeren Olympische spelen. Bestaat er geen mogelijkheid deze zaak anders te bezien I Zeker zullen er menschen wegblijven, welke op hun rust gesteld zijn. Maar heeft de koopman in ons land niet meer ten opzichte van zijn handelsrelaties aan de doortrekken- den Elk jaar bezoeken zestig duizend Ameri kanen Zwitserland. Verscheidene toeristen, welke een land bezoeken, zullen nu allicht even Nederland aandoen. Dezer dagen werd bekend gemaakt, dat twee-en-veertig landen deelnemen aan de Spelen. Tijdens de Spelen in Zweden bezochten 500.000 vreemdelingen dit land. Door zijn betere geografische ligging en de wereld havens, mag Nederland er wei meer verwachten. En zoo zal het wellicht blijken, dat wij de rustige bezoekers van andere jaren best kunnen missen. Is het om deze redenen niet beter de: ondernemers van verschillende zaken niet bang te maken, dat de Spelen voor Nederland we eens een tegenvaller kunnen zijn, maar veeleer RONE-STtt gewenscht alles zoo in"!te richten, dat de be zoekers een betere Indruk van Nederland mede- nemen dan zij oorspronkelijk hadden Bestaat er anders geen kans, dat Nederland in het teeken van achterlijkheid komt te staan omdat men niets durft te ondernemen Hoe meer propaganda men nu voor de Spelen in Neder land en daarbuiten maakt, zooveel te meer bezoekers kunnen verwacht worden. Hei zal nog heel lang duren eer weer zulk een gelegenheid zich voordoetdaarom moet alles gedaan worden om de verwachtinhen hoog te stemmen en eerst dan zal de komende zomer van beteekenis zijn voor de Cultureele en Economische Propaganda van Nederland. A. d. J. Wegens ongesteldheid van de weleerw. heer Ds. Raabe moet de 2e lezing over Rusland voor- loopig een week worden uitgesteld. De proefrit van de C.V. Autobusdienst Noord- Holland op Woensdag 1.1. had een uitstekend verloop. Te ruim tien uur 's morgens werd Alkmaar verlaten. Aangekomen te 't Zand werd de Onderneming door het bestuur van „Plaatse lijk Belang" hulde gebracht wegens de groote dienst, de gemeente Zijpe— 't Zand in het bizonder bewezen. Bij deze huldiging waren o m. tegenwoordig de burgemeester van Zijpe en Callantsoog. Na een kort toeven aldaar, werd naar Helder gereden, waar in hotel „den Burg" de lunch werd gebruikt. De bussen maken een zeer solide indruk: de chassis is van 't merk Dion Bouton, de carros serie werd door Werkspoor te Zuijlen geheel van staal vervaardigd. Ze bieden plaats voor 28 personen en zijn zeer geriefelijk ingericht: 's winters door heete lucht verwarmd,"veerende zittingen en rugleuningen, doeltreffende venti latie, etc. Duidelijk treedt het streven naar een vol maakte autobusdienst aan de dag. Stellig zullen velen van deze gemakkelijke verbinding van Helder met Alkmaar gebruik maken. Onze plaatsgenoot, de heer D. G. Tooien?, Leerling aan de Bijz. Middelb. Nat. Schilders school met 3-jarige cursus te Utrecht legde met goed gevolg het eindexamen af en verwierf het meester-diploma. •Talmeeren en worden gesterkt door y' Buisje 75ct Bij Apolh en Drogisten^ Ter aanvulling van een vorig bericht deelen we mee Het groene vaste havenlicht op het West havenhoofd van Helder, evenals het aldaar even binnenwaarts geplaatste witte vaste licht, zijn geë ectrificeerd. Lichtsterkte 0,03 eenh., zicht- verheid gemiddeld 4,5 zeemijl, bij slecht zicht 2.3 zeemijl. Ook de mistsirene is electrisch en geeft elt.e 20 sec. één stoot van 1 sec. Op het geven van dit mistsein kan voorloopig des nachts nog niet vast worden gerekend. DE MOK. De otScier van administratie der 2e klasse G Kerkmeyer is van 1 Maart 1.1. geplaatst bij thet vliegkamp alhier.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1