5IBD ÜMKSI SM No 4207 Zaterdag 10 Maart 1928 41s,e Jaargang EERSTE BLAD. foor da Zsndag. Voor hoofd en harf PüTUüRftm TEXEL Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 KIJKJE IN HET LEVEN. Kostelooze vaccinatie. - Collecte Leger des Heils. Chr. Dubbel Mannenkwartet „Excelsior." „Nora" van Ibsen. LICHTE BAAI-TABAK Tiï SÊüHii'COU:; :Ai ;T DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse num ners: 3 ct DE TEXELSCHE COL RANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnement lagere rogolprlje. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Vlak over mijn deur komt de lijkkoets thuis, Daar stalt hij, de sombere wagen Hij bracht er weer een naar zijn laatste kluis, Dat doet hij zoo alle dagen I 'k Hang uit mijn raam 't is heet in de stad, Een snikheet Julidagje De zwarte koetsier heeft het warm gehad, Veel warmer dan „zijn vrach'je" I Ook reed hij van 't graf naar stal op een draf Het was op die koets „om te braden 1" En legt nu, al blazend, zijn huilebalk af En de andere plechtsgewaden. Hij schudt zich fluks de rouw van 't lijf, En frischt zich op reis even Die guit! hij zat daar nog pas zoo stijf, Zoo somber, zoo treurig verheven 1 Hij steekt zijn pijpjen aanhij telt Het fooitje van „zijn vrach'je"; Terwijl hij een kleine vertroosting bestelt Met een tevreden lachje. Dan bergt hij zijn spullen en neemt zijn gemak Al op zijn ellebogen Zou elders het maskeradepak Ook reeds zijn uitgetogen MAANDAG 12 MAART De mensch moet zichzelf een ideaal vormen en daarnaar streven. Hélène Mercier, DINSDAG 13 MAART De rechtvaardige kritiek geeft aandrift en vuur; de onrechtvaardige kritiek is nooit te vreezen. A. de Musset. WOENSDAG 14 MAART Het ideaal is voor het leven wat het zonlicht voor het landschap is: het verspreidt ook over de meest alledaagsche voorwerpen een betoo- verende gloed. Carmen Sylva. DONDERDAG 15 MAART Onze verbazing over een wonder is de istil- zwijgende erkenning van een macht, die boven de onze uitreikt. Forbes Brent. VRIJDAG 16 MAART Geloof is een vereischte om te overwinnen. Hazlitt. ZATERDAG 17 MAART De zoetste harmonie vormt het geluid der stem van de vrouw, die men lief heeft. La Bruyère. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zat opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, 19 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o. 1. school te Oudeschiid; Op Dinsdag 20 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.I. seholen te Oosterend en teMidden Eierland op Woensdag 21 Maart a.s. deR midd. 12 uur in de o.I. school te den Burg (in het lokaal naast het brandspuithuisje) en van des middags 12 tot des namiddags 1 uur in de dokterswo ning te de Cocksdorp; op Donderdag, 22 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.I. scholen te de Waal en te Zuid Eierland op Vrijdag 23 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.I. school te den Hoorn. op Zaterdag 24 Maart a.s. des nm. 3 uur in de o 1. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is, dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 6 Maart 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Tedgeenverval5chin9 poth.en Drogisten.Prijs 75,40en 2.5ctJ De Stille Omgang. Het aantal dergenen in den lande, die jaar lijks te Amsterdam aan dc Stille Omgang deel nemen neemt ieder jaar in omvang toe. We deelden reeds mee, dat het genootschap, dat in de hoofdstad deze plechtigheid voorbereidt, in verband met de wassende belangstelling besloot zoowel op 10 als op 17 Maart de omgang te houden. Teneinde hierover van gedachten te wisselen en het reisplan vast te stellen werd door 't Texel's Gezelschajp voor de Stille Omgang op Dinsdagavond 1.1. in 't St. janshuis een bijeen komst belegd. Ze werd bijgewoond door plm. 40 personen; bij de heer Jac. v. Heerwaarden was de leiding in goede handen. o— De voorz. vangt aan met de aanwezigen har telijk welkom te heeten en richt zich speciaal tot hen, die uit Oudeschiid naar hier waren geko men. Hij zegt zich in zulk een bewijs van belangstelling ten zeerste te verheugen. Met de gebruikelijke Christelijke groet en de wensch dat de besprekingen tot de bloei van het Ge zelschap zouden bijdragen wordt de vergade ring geopend. De heer N. Ran, secretaris, leest de notulen welke onveranderd en onder dankzegging wor den goedgekeurd. De voorz. zegt tot zijn genoegen te kunnen meedeelen, dat dit jaar vijf en veertig per sonen van Texel aan de Omgang zullen deel nemen, een belangrijke vooruitgang dus bij het vorige jaar toen dat getal slechts acht en twintig bedroeg. Dit is een dubbel heuglijk feit, wijl het van goede godsdienstzin getuigt en ver volgt de voorz.--de kosten per deelnemer aan merkelijk reduceert. Werden het vorig jaar de kosten op negen gulden geraamd, ditmaal zal wel een gulden kunnen worden terugbetaald. Het gezelschap „Texel" floreert en bestaat reeds tal van jaren, in verband waarmee de leden in de nacht van Zaterdag 17 op Zondag 18 Maart aan de Omgang zullen deelnemen. Jongere gezelschappen worden in de nacht van 10 op 11 Maart hiertoe uitgenoodigd. De Zeereerw. Heer pastoor deed toezegging Zaterdag 17 Maart op nader te bepalen tijd 's avonds een lof te houden, waarna de deelne mers zich verzamelen in 't St. Janshuis. Omstreeks negen uur vertrekt de autobus van de Groeneplaats, de boot vaart bij aankomst van de bus af naar Helder, vanwaar te 10,38 uur een extra trein vertrekt, welke te Amster dam arriveert te 12,46 uur. De thuisreis zou geschieden met de trein van 7,05 u welke te 9.10 u. te Helder aankomt. Aan TESO zal verzocht worden de boot van 9 u. op deze trein te willen laten aansluiten. Op voorstel van 't bestuur wordt besloten aan eveniueele achterblijvers geen kosten voor de terugtocht met spoor en boot te vergoeden. Wanneer gezamenlijk woidt gereisd wordt veel geld bespaard. De heer W. Bakker juicht deze maatregel ten zeerste toe. De Stille Omgang, zoo meent hij, mag niet worden ontwijd. Pretjes vooral mogen aan deze reis naar Amsterdam z i. niet wor den verbonden. Eveneens wordt bepaald, dat de speciaal daarvoor aangeschafte beevaartboekjes na de omgang bij het bestuur moeten worden terug- bezoigd. Op deze wijze wordt het gezelschap niet ieder jaar op kosten gejaagd doormenschen die slechts een enkele keer meegaan en hun boekje behouden. De Weleerw. Heer kapelaan is toezegging gedaan het volgend jaar over de Stille Omgang een lezing te houden. Nog wordt meegedeeld, dat de intentie welke jaarlijks wordt vastgesteld voor 1928 luiden zal „om de eenheid der Christ e- n e n." Na de rondvraag, welke weinig belangrijks oplevert, wordt de vergadering door de voorz. na dankzegging met de Christelijke groet ge sloten. Men verzoekt ons te plaatsen Bovengenoemde instelling (niet te verwarren met andere z.g. Legers) is ruim 40 jaren in ons land en bijna over de geheele wereld bezig, haar heerlijk gezegend werk te doen. Het is gedurende al die jaren voer tiendui zenden tot maatschappelijke en geestelijke steun geweest, Voor deze arbeid wordt van 14 tot en met 16 Maart de bekende voorjaarscollecte gehou den, van welker opbrengst de helft ten bate van het groote zendingswerk komt, terwijl de andere helft voor de arbeid in Nederland zal worden bestemd. Men wordt vriendelijk ver zocht gaven voor dit doel af te geven aan collectanten, gekleed in de welbekende uniform en voorzien van een volmacht geteekend door W. H. Howard, Kommandant. Men schrijft ons Toen wij om achtuur Woensdagavond „Eben Haëzer' binnenstapten, was er slechts weinig publiek aanwezig, 't Bleek echter, dat niettegenstaande de annonce had aange kondigd dat precies op tijd zou worden be gonnen velen deze waarschuwing in de wind hadden geslagen; eerst te ruim kwart over acht werd 't rustig, waardoor de voorz. genoodzaakt was zijn openingswoord tot die lijd te ver schuiven. De zaal was nu vrij wel geheel gevuld. De heer C. Dros Pz. riep allen een hartelijk welkom toe; 't deed spr. genoegen, dat de opkomst zoo bevredigend was op deze eerste uiivoering, welke de Ver. geefl. Verder deelde de voorz. mede, dat men niet zonuer schroom deze uitvoering heeft uitgeschreven. Excelsior beslaat nog slechts één jaar, waarom danook voor de te geven zangnummers de clementie der aanwezigen werd ingeroepen. Nog zeide hij, dat de kas der jeugdige Ver. niet toeliet programma's net tekst te verstrekken, de voorz. las echter 't te geven programma voor, terwijl voor ieder nummer de tekst der liederen zou worden voorgelezen. Nadat Ps. 186 vers 1 gezongen en een kort gebed uitgesproken was betrad 't dubbelman- nenkwartet (Directeur de heer N. Eelman) het podium. Gegeven werden eerst twee nummers door 't d. kwartet „Recht door Zee" en „Diep overleg", 't Bleek ons, dat de jeugdige direc teur (die reeds meermalen het bewijs heeft gegeven, dat de leiding van een zangkoor hem uitnemend is toevertrouwd) over uitstekend stemmen-materieel beschikte. Hoewel voor de pauze nu juist niet de mooisie nummers werden gegeven, maakt 't d. kwartet direct een goede indruk, 't „Onze Vader", dat door de Directeur met orgelbegeleiding van zijn ver loofde mej. Grietje Lap als solonummer op zeer genotvolle wijze werd gezongen, verwierf een verdiend luid applaus, evenals de beide zang nummertjes, die door mej. A. Eelman werden ten beste gegeven. Een alleraardigst nummertje was .Mina van de Bakker". Wij zullen niet alle nummers van 't uitgebreide programma bespreken, 't Dubbelmannenkwartet gaf een 12- -tal zangnummers, terwijl 't programma werd afgewisseld door een tweetal ernstige voor drachten „Ouderliefde", van de heer Van der B.-rg en „Brand" door de heer J. Hillen. Beide heeren verwierven met hun bijdragen een ver diend luid applaus. Van de zangnummersdoor 't d. Kwartet bevielen ons 't best 't drietal direct na de pauze „Op ten strijde", „De Hemelen verkonden Gods lof" en „Ga niet alleen door het leven*. Ook het „Morgenlied" was een prachtig gevoelvol nummer, doch dit is zeer lasiig goed zuiver te zingen, 't „Slapedoe" door mej. A Eelman en de heer Van der Berg was eveneens een prettige afwisseling van het programma, aan de volle mannenstem van de heer V. d. Berg (die jammer genoeg niet vrijmoedig genoeg zong) paarde zich heerlijk de genotvoile, zuivere stem van mej Eelman. De Directeur gaf ter afwisseling enkele nieuwe orgelnummers die eveneens zeer in de sntaak vielen. Kortom, 't was een zeer goed geslaagde avond, 't Was o.i. van de directeur zeer juist gezien, dat hij voor een eerste uitvoering zijn tenoren wat had versterk!. De beide bassen zijn uitstekende zangers, de 2e tenor is nog iets zwak. Nadat de voorz. nog tot de aanwezigen een woord van dank had uitgesproken vooi het aandachtig gehoor zijn Ver. deze avond ge schoken, werd met psalmgezang en gebed te ongeveer half elf de bijeenkomst, door vele personen van andere dorpen bijgewooond, gesloten. Op uitnoodiging van 't Dep. „Texel van „'t Nut" is Dinsdag 1.1. in hotel „Texel" opge treden de bekende declamatrice Mej. Nellie Menagé Challa met „Nora", tragedie van Hen- rik Ibsen.* De spreekster, die reeds meermalen hier met succes optrad we herinneren slechts aan „De Dienstknecht in 't Huis" en aan Eva Bonheur werd ook nu met aandacht gevolgd en met een luid applaus beloond. Waar we in vorige verslagen voldoende ge legenheid vonden" van de verdiensten van Mej. Menagé Challa te gewagen en over Ibsen en zijn werk uitvoerig schreven naar aanleiding van .Brand", hier door Willem van Cappellen op 10 Januari 1.1. voorgedragen, meenen we ons thans tot slechts weinige regels te mogen 50C!pfr'/jlPond 20 C! per Oas bepalen. Belangstellenden verwijzen we naar 't verslag in ons blad van 14 Jan. 1.1., dat ook tot beter begrip van „Nora" kan strekken. o— We herinneren ons van een Engelsch litera tor te hebben gelezen: „'t Is gemakkelijk Ibsen te bewonderen maar bijna onmogelijk van hem te houden." En terecht, want hoe vaak niet zijn Ibsen's werken van een schier grenzelooze hardheid, en missen we bij de hoofdfiguren daarin schier ieder menschelijk gevoel. Herinner u de strijd tusschen Brand en Agnes, wanneer deze tever geefs haar man tot vertrek naar 't koeler zuiden poogt te bewegen omhunkindte redden; wanneer deze haar kind opoffert om den wille van haar echtvriend, de man van het „Alles of niets", die zelfs niet toestaat, dat de moeder ook maar eenig voorwerp als stoffelijke herinnering aan haar overleden kind bewaart. Ibsen verheerlijkt de vrouw, in wie hij met Björnson, de groote macht tot zelfop offering erkent. Of ze is de taaie en door tastende strijdster voor het bestaande óf toont zich de felle bestrijdster van hetgeen haar hierin mishaagt. In tal van vrouwenfiguren heeft Ibsen geteekend de offervaardigheid-in- liefde, waaruit hij groeien laat de revolution- naire daadmen leze Lona Hessel en „Nora", verschenen in 1879. Omstreeks deze tijd kwamen van de druk pers, behalve „No ra",.Een vijand des Volks", „Steunpilaren der Maatschappij", „Spoken" en „Bouwmeester Solness", altegaar werken welke getuigen van hooge zedelijke ernst, soms van somber pessimisme. De tragedie, in ons land onder de naam „Nora" bekend, heet oorspr. „Een Poppenhuis" (Noorsch „Et Dukkeshjem"), een titel welke vrij wat meer zegt dan „Nora." „Nora" behandelt de vrijwording van de vrouw tot een zelfstandig denkend en hande lend wezenteekent ons de moeilijkheden waarmee Nora te kampen heeft, wanneer 't salaris van haar man, die advocaat is —doch niet voor „kwade zaken" haar nauwelijks gelegenheid geeft de huishouding naar behoo- ren te besturen. Wanneer Helmer Thorwald zoo heette onze advocaat om gezondheids redenen voor eenige tijd naar Italië moet ver trekken, weet Nora z.g. van haar vader reis geld te bekomen, zestienhonderd rijksdaalders. In werkelijkheid echter weet zij dit bedrag los te krijgen op een schuldbekentenis met haar vader's valsche handteekening van Krogstadt, als procureur verbonden aan een bank, waar aan later advocaat Thorwald benoemd zou worden. Deze wenscht, zoodra hij verneemt dat Krogstadt zich vóór anderhalf jaar aan eens anders goed vergrepen heeft, de procureur niet te handhaven. Hij ontslaat hem, waarna deze op wraak zint. In een brief stelt hij Thorwald van de handelingen van Nora op de hoogte, met het gevolg dat het tusschen Nora en Hel mer tot een woordenwisseling komt, waarbij deze Nora onwaardig keurt verder de opvoe ding van haar kinderen te voltooien en haar de deur wijst. Een ommekeer wordt echter te weeg ge bracht door Krogstadt, die na een ongelukkig huwelijksleven zich met zijn vrouw, een jeugd vriendin van Nora, verzoent en de valsche schuldbekentenis aan Thorwald doet toekomen. o— Aan het slot van deze laatste Nutsavond bracht de voorzitter spreekster hartelijk dank voor hetgeen zij bood en riep hij haar een tot weerziens toe. Henrik Ibsen, „Nora" (Een Poppenhuis,) vertaald door J. Clant v.j; Mij:.—Piepers gtc. f 1.25, geb. f i .90.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1