Euwe Huid PÜE0L Voorloopigbericht ADVERTENTIËN Wat zijn de huiden van schapen, lammeren en kalveren waard Stille Omgang. Hollandsche Mij. van Landbouw Afdeeling „Texel". Winter in Maart. Over de voordeelen der Landarbeiderswet. Burgemeester en Wethouders dor Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de bataaf- sche Import Maatschappij te 's Graven- nage om voor het perceel, kadastrral bekend in Sectie A, No 418 een benzine- instal atie met een ondergrondsche reservoir en bovengrondsche aftapinrich ting te mogen oprichten door hen voor waardelijk is ingewilligd. Tevens een verzoek van C de Wijn te Oudeschi d om in het perceel, kadas 'raai bekend in Ssetie D, No. 2192 een inrichting voor machinale houtbewerking te mogen oprichten deor hen voorwaar deltjk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd -Jat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 13en Maart 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester JONKER. W. B? OORT. Veeinvoer. T orpedo-lanceeroefeningen. Op nader te bepalen datum in de maand Maart zal er boelhuis worden gehouden voor den heer P. DROS Nz. op de boeren hofstede „Pietershoeve", in den polder Eierland. Notaris MULDER. 0p boelhuis H. van Boven dd. 15 Maart a s. zal nog worden verkocht en een inbreker, hoewel tot hun .eer" zij ge- zegt dat zij voor zoover ons bleek nie mand in haar netten verstrikten; hetTexelsch Wapen heeft ook nu niet^ontbroken, ook een dam- en^een schaakbord in menschengedaante waren weer present. Er zijn er zeker wel meer geweest, maar wij waren maar korte tijd van de pret getuige en hebben niet allen in het vizier kunnen krijgen. Extra vermelding verdient het weerhuisje, met een heusch mannetje en een heusch vrouwtje, van wie óf de een öf de ander de neus en verder toebehooren in de zaal stak naar gelang de dampkring storm, veranderlijk, mooi weer of anderszins voorspelde. Heel de avond, althans totdat de uitslag bekend werd gemaakt, bleef het echtpaar (ook een echt paar op zijn post, hetgeen op zichzelf al reeds een prestatie genoemd mag worden. o De jury bestond uit de dames De Wilt-F|ens en Room—Wilkeshuis en de heeren A. de Wilt en H. Room. Haar taak was een niet gemak kelijke. De uitslag was als volgt 1 Trijntje Roeper en Trijntje Bakker, in „Weerhuisje"shawl en das en een schemer lamp. 2 Annie Kikkert en Niesje Rab, „boere- kool en worst", shawl en rozenbowl. 3 Jo Schumaker en E. v.d. Stok, Japansch paartje, doozen bonbons. Troostprijzen: Martha de Vries en Annie Bakker (beiden uit Helder,) dames in crinolines doozen bonbons, Trees Eelman en Henk Ran, Pierrette en Pierrot, doozen bonbons. 1 Annie Roeper Ldr., Jockey, taartschep. 2 Simonette Eelman, glinsterende gelukspop, werkmandje. 3 Jo Rab Jdr. klaver vier, doos schrijfpapier, 4 Dida Eelman, Lieveheersbeestje doos schrijfpapier. Troostprijs: S. Dros (Tien hoven) korenbloem, Eau de Cologne-spuit. 1 Nico de Graaf, gelaarsde kat, tabakspot. 2 K de Haseth, Z.V.S, Bedoeïn (vertegenwoor diger van de zwervende volksstam, welke de woestijn van Arabië en Syrië onveilig heet te maken,) sigarettenkoker. 3 J. v. Breemen 7..V.S., Napolitaan, doos sigaretten, Troostprijs K. Kwaadgras, Mexicaan, zelfstrikker. Het weerhuisje genoot veler volle belang stelling. Deszelfs bewoners werd door de jury een extra pluimpje op de hoed gestoken. Door de bestuurderen der plaatselijke af- deelingen van de L.T.B. en Holi. Mij. van Landbouw werden bij inschrijving verkocht de huiden van schapen, lammeren en kalveren van leden en niet-leden dezer organisaties over het tijdvak 20 Maart—1 Mei. De inschrijving sloot op Zaterdag 1.1. De uitslag is als volgt schapenh. lammerenh. kalfsh. Bak&Co,Alkm. f 4.60 f 0-70 f2.75 W. Rijk, Texel 3.60 0.52'/, 2.50 Gebr. Dekker, O.S. 4.16 0.73 3.35 J. Mets, O S. 4.50 0.65 2.75 De lammeren- en kalfshuiden zijn gegund aan de hoogste inschrijvers, Gebr. Dekker, Oude- schild, schapenhuiden zijn niet gegund en kun nen dus door de veehouders in de vrije handel verkocht worden. Men deelt ons mee Natuurlijk was het in de nacht van Zaterdag op Zondag niet zoo overstelpend druk als voorgaande jaren in de nacht van de stille bedevaart ter eere van het H. Sacrament van Mirakel te Ams'erdam. Dit jaar wordt, zooals bekend, de Stille Omgang in twee nachten ge houden de enorme toename van pelgrims uit het geheele land maakte het noodig. Niettemin was in de late Zaterdagavond wel te zien, dat er iets bijzonders in de hoofdstad stond te gebeuren. Op sommige buitenwegen ontmoette men een stoet bedevaartgangers uit Leiden bijv. ondernamen pelgrims de tocht naar de H. Stede te voet. Tusschen middernacht en ongeveer half drie kwamen geregeld extra treinen uit de Noordelijke provincies, Gelder land, Brabant en Zuid-Holland aan. Vooral op het plein voor het Centraal Station was de toeloop van pelgrims merkbaar, dichte rijen trokken vandaar naar het Spui vóór het Begijn hof, waar de Omgang begint. Het weer was slecht en guur en de scherpe wind maakte de nachtelijke bedetocht tot een ware pelgrims vaart. Als altijd volgde de stoet de weg van de vroegere plechtige processieKalverstraat, Nieuwedijk, Warmoesstraat, Nes en .dan door Lage en Wijde Kapelsteeg, rond de plek, waar de Hi Stede heeft gestaan. Terwijl overal straten en pleinen wit waren van de sneeuw, die bijna de geheele nacht viel, was de weg van de Stille Omgang geteekend als een zwart niodderig pad. Zwijgend trok daarlangs de stoet, slechts hier en daar nagelachen door een troepje nachtmenschen, die echter spoedig door de Stille devotie der duizenden mannen ontwapend werden. Voor Texel, Amsterdam, Haarlem en Kenne- merland wordt de Stille Omgang in de nacht van 17 op 18 Maart a.s. gehouden. (Zie vorig nummer.) ™~GiÊiï"HOLLiVHRASENT~ De Texelsche Courant werft zich iedere maand meer lezers, in ALLE kringen der Texelsche bevolking. Haar oplaag telt vele honderdtallen exemplaren en waar borgt adverteerders voor Texel afdoende publiciteit. Eierophaaldienst P. T. V. „Texel." Naar we uit goedo bron vernemen zal de eierophaaldienst vao de Coöp. P. T. V. „Texel", welke zich thans van paard en wagen bidieLt, b nnen weinige dagen over een spiksplinternieuwe vrachtauto kunnen beschikken. Ze is reeds besteld en zal een uitgaaf vorderen van f '2400 Het ligt in de bedoeling met Eierland ook de Cocksdoip in de ophaaldienst te betrekken. De aanschaffing vindt haar aanleiding in het feit, dat de aanvoer de laatste tijd zoo is gestegen, dat paard en wagen daar voor weldra niet meer berekend zullen z(jn. De heer H. W. Keesom, die aan de bestuurs tafel der afd. „Texel" van bovengemelde orga nisatie sinds 1 Januari 1906 de presidentshamer hanteerde, heeft bericht uit de functie van voor zitter ontheven te willen worden. De hooge leeftijd, welke onze geachte plaatsgenoot reeds heeft bereikt, noopte hem, hoewel noode, een dergelijk besluit te nemen. Liever ziet hij thans zijn plaats door een jongere kracht ingenomen. Nog heeft hetgeen landbouw en veeteelt betreft zijn volle belangstelling, maar op de duur brengt een behoorlijke vervulling van de voorzitters functie te groote bezwaren voor hem mee, te meer en dat valt hem het zwaarst waar zijr. gezondheidstoestand hem wel eens dwingt binnenskamers te blijven en niet aan de afd. vergaderingen deel te nemen. We hebben de heer Keesem, die ook ons meermalen waardevolle inlichtingen verschafte op het gebied van land-en tuinbouw en veeteelt naar aanleiding van genoemd besluit eens op gezocht en vonden hem, als immer, bereid ons een oogenblik te woord te staan. Momenteel, zoo vertelde hij ons, telt de Holl. Mij. van Landbouw, welke in 1847 werd op gericht, ruim 7500 leden, verdeeld over ruim 90 afdeelingen. De afd. Texel omvat 143 leden, slechts 12 afdeelingen boekten 'n grooter getal. Reeds spoedig na zijn benoeming, welke ge schiedde in de vergadering van 30 December 1905, kwam er werk aan de winkel, heel veel zelfs, in de uitvoering waarvan de heer |ac. Kik kert Nz., destijd afd. secretaris, hem ter zijde stond. Voor 1908 moest een nationale land bouwtentoonstelling worden voorbereid en dat ging gepaard met opoffering van veel tijd en moeite. Ook de financieele regeling gaf veel werk. Wanneer we vragen naar belangrijke voor vallen uit de jaren, gedurende welke de heer Keesom de teugels van het bewind in handen had, komt het gesprek op de gunstige ont wikkeling van de landbouw, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van kunstmest, betere landbouwwerktuigen en niet het minst aan deskundige voorlichtingen landbouwproef- velden. De veeteelt, in het bizonder de schapen fokkerij, ging 'n flinke stap in de goede richting. Gewezen wordt op de rationeele voedering, berustende op wetenschappelijke proeven (voe derrantsoenen voor ieder dier, in ieder stadium van zijn ontwikkeling.) Bovenal mogen de ver diensten der fokveedagen, voortgekomen uit het streven naar een deugdelijke rammenkeuring, erkenning vinden. Het resultaat teekende zich weldra in de prijs der dieren duidelijk af. Kon men aanvankelijk voor een goede ram nauwe lijks f 25 bedingen, weinige jaren later bood men er gaarne van f 60 tot f 90 voor, en meer. Engeland's invoerverbod kon op de Texelsche schapenfokkerij niet zonder invloed blijven, maar toen in Frankrijk een nieuw afzetgebied werd gevonden, was het gevaar dat de fokkers hier bedreigde, grootendeels afgewend. Met de oorlogsjaren braken voor velen moeilijke dagen aan. We herinneren aan de distributie van hooi en stroo, waarmee ook het afdeelingsbestuur de handen vol had. Dap per heeft de voorz. met zijn mannen in die dagen lief en leed gedeeld. Inmiddels klommen zijn jaren, 5 Mei a.s. zal hij er 79 tellen. Zou hij dan nu zijn werk niet aan een ander overdragen? Vele zijn de ver gaderingen in die 22 jaar door de afdeeling belegd welke heeft hij gemist Het moeten er weinige zijn, want niet gaarne miste hij het genoegen „zijn" afdeeling te mogen leiden. Sinds de oprichting der afd. Texel der Landbouw-Onderlinge, ongeveer 20 jaar ge leden, vervult de heer Keesom ook daarin de voorzittersfunctie, doch ook hieruit zal hij zich terugtrekken. Ook alweer niet wegens gebrek aan belang stelling, verre van dat, maar omdat hij het voor zijn gestel beter acht van de verplich tingen, aan die functie verbonden, ontslagen te zijn. Waar mogelijk zal hij desgevraagd gaarne met raad en daad ter zijde blijven staan Inmiddels zij een aangename rust hem bij voorbaat verzekerd. Leiden. De senaat der Leidsche Uni versiteit heeft van de fam. Oort ter plaatsing in de senaatskamer ontvangen het geschilderd portret van wijlen prof. dr. Oort. Het winterweer, waarmee de laatste dagen ons hebben opgescheept Zaterdag liep het al mis is wel in schrille tegenstelling met de dagen, waarover we nog onlangs zoo hoop vol konden schrijven. Alle gedachten aan lente en zonneschijn zijn eensklaps op de vlucht ge jaagd. Een flink pak sneeuw dekt de grond, zoo ver het oog reikt, en niets wijst op een ver betering ten goede. Welke schade de felle kou aan het jonge gewas heeft toegebracht laat zich slechts raden maar zeker is dat eenige veehouders van dit onverwachle wintertje de dupe werden. Uit de P.H polderen van eldersbericht men ons, dat van schapenfoxkers pas geboren lammeren aan de kou ten offer vielen. Nabij den Burg begaf een schaap zich op ijs van één nacht, piet het gevolg dat de waaghals verdronk. Elders idem. Leelijke schadepostjes 1 o— Onze Oostelijke na-buren, de Duitschers zjju er weinig beter aan toe. Alom viel een zwaar pak sneeuw, dat het verkeer ernstig belemmert. Uit verscheiden gewesten in Engeland worden hevige sneeuwstormen gemeld. In Lincolnshire ligt de witte vacht vijf tot zes voet hoog en werden verscheiden dor pen van alle verkeer afgesloten. o „Wie zich aan een ander spiegelt maar onderwal z(jn ook wij met deze allures van de wintervorst weinig in ons schik en hopen we van harte, dat-ie maar fluks z(jn biezen zal pakken. De bootdienst heeft onder de invloed van aanhoudende oostenwind nog niet geleden, hetgeen bemoedigend is van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. OOSTEREND De N.C.L.B. heeft hier Vrijdagavond een ver gadering gehouden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Gemeente, met als spreker de heer Drevel van het Hoofdbestuur. Er waren een 25-tal arbeiders opgekomen. De voorzitter, de heer A. M. van Liere, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de spreker, en vond het jammer, dat niet meerderen aan de roepstem gehoor hadden gegeven. Gesproken zou worden over de Landarbeiderswet, waarvan men, hoe wel die wet reeds 10 jaar oud is, nog niet vol doende op de hoogte is. De vergadering werd voor geopend ve klaard en de heer Drevel kreeg het woord. Spreker gaf aan, hoe de wet tot stand is ge komen. Als het ware werden de arbeiders door deze wet mondig verklaard evenals dit bij de kieswei het geval is geweest. Het ontwerp is uitgegaan van minister Talma en aan de wet ligt ten grondslag, dat ook de landarbeiders op gemakkelijke wijze aan grond kunnen komen, aan een zg. „plaatsje", dus een eigen bedrijfje en wel tegen een billijke rente waarvoor de Regeering de voorschotten ver strekt Natuurlijk moet de arbeidei het plaatsje goed bearbeiden en bij de aanvrage moet blij ken, dat de arbeider daartoe in staat is, terwijl hij moet zijn van goed zedelijk gedrag. De kos ten mogen een bedrag van f4000 niet le boven gaan. Waar de arbeiders georganiseerd zijn, kan de organisatie voor de uitvoering zorgen, doch de aanvrage moet gaan over het gemeente bestuur, dat, als het ware, borg is voor hem, die een plaatsje in eigendom verkrijgt. Men moet voor het verkrijgen grond kunnen aanwij zen, die desnoods onteigend kan worden, als zoo'n aanvrager die niet tegen een billijke prijs kan koopen; ook wordt wel een complex grond aangekocht door het Rijk ter bestemming van eventueele plaatsjes. De arbeider moet 10 pet. van de kosten beschikbaar hebben en betaalt aan het Rijk gedurende de eerste 3 jaar 4 pet, en daarna met inbegrip van aflossing 5,80 pet Zoo zal het plaatsje in 30 jaar zijn eigendom zijn. De arbeider geniet alle rechten, aan eigendommen toegekendook mag hij het plaatsje verkoopen, als hij bv. winst kan maken, doch hij zal dan nimmer meer een plaatsje kunnen verkrijgen. Ook mag hij, zoo hij in beter doen kont, wel meer land koopen of huren voor uitbreiding van bedrijf, als hij maar voor de vervulling zijner verplichtingen tegenover de Staat zorg draagt. Toch hebben Rijk en Gemeenten meermalen stroppen gehad, de ge meente Odoorn voor vele duizenden guldens. De Landarbeiderswet stelt ook in de gelegen heid tot het pachten van land, doch tot een bedrag van f 50. In tuinbouwstreken wordt dit nog wel toegepast. Op tal van plaatsen zijn goede organisaties opgericht, waarbij men goede resultaten kan aanwijzen, 't Ligt in de bedoeling van de wet, om zooveel mogelijk jonge arbeiders te helpen. Men moet minstens 24 jaar zijn en niet ouder dan 50 jaar. Het mag niet ontkend worden, dat deze wet voor de arbeider goed is en hem reuzenvoordeel kan geven, daar hij in staat gesteld wordt, zich zelf te redden en niemand, die aan de voorwaarde voldoet, mag afgestooien worden. Waar vereenigingen zijn, kan men ook de rentebetalingen regelen; zoo zijn er bezitters van plaatsjes, die wekelijks de rente betalen. o— De spreker stelde zich verder beschikbaar tot het beantwoorden van vragen. Gevraagd werd, wat voor nut of voordeel er in is dat er vereenigingen zijn, waarop ge antwoord werd 't is wel gemakkelijk, dat men het aan het gemeentebestuur overlaat, maar heeft men een vereeniging. dan kan men vooraf besprekingen houden en de zaken in goede banen leiden. Ten slotte heeft de gemeente raad te beslissen, hoewel er beroep open staat bij Gedeputeerde Staten, waarvoor dan de vereeniging weer kan zorg dragen. Vraag: Een boer heeft voor één of meer plaatsjes een geschikt stuk land. Moet hij dat afstaan? AntwoordJa, vraagt hij boven de land waarde, dan kan het land onteigend worden de boer moet het afstaan, en wel tegen een billijke waarde. De wet is hier geheel op de hand van de arbeider. Vraag: Zit er niet het nadeel in, dat de ar beider teveel wordt vastgehouden aan de plaats, waar hij gevestigd is AntwoordHet heengaan wordt er niet door beperkt; wanneer men heengaan wil, wordt het plaatsje terug gegeven en het zijn ge woonlijk de beste krachten, die heengaan. Vraag: Moet de arbeider de 10 pet. als eigendom bezitten, of mag hij die leenen. AntwoordDat is niet te controleeren en zal er ook niets toedoen, 't Is er om te doen, de arbeider vooruit te brengen, niet om hem ongelukkig te maken. Vraag: Hoe gaat het bij misgewas of andere tegenspoed, wanneer men de rente eens niet kan betalen. Antwoord Dan kan er consideratie gebruikt worden. Wie meer kan betalen, dan hij ver plicht is, mag dat doen en in een slecht jaar, kan hij het teveel betaalde weer terug vragen. Vraag. Kan voor belastingschuld beslag op het plaatsje gelegd worden Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Vraag: Hoe komt het, dat er niet als weleer een hoofdbestuurder in ons midden komt? Ligt dat aan ons of aan het hoofdbestuur Antwoord: Het kind wil op Texel maar niet groeiende Eierlandsche arbeiders hebben de zaak kapot gemaakt en dat doet bij het hoofd bestuur de lust verloren gaan. Texel kan een flinke organisatie hebben, maar dan ook „alle hens aan dek": Als de massa „neen" zegt, dan kunnen wij niet doen, wat ons wenschelijk voorkomt en dan komen de nadeelen op de hoofden van de arbeiders neer. Verder werd nog een praatje gehouden over de tewerkstelling. Zoo werd er geklaagd, dat er meermalen aan personen buiten de vereeni ging eerder arbeid verstrekt werd dan aan de leden. Dit moest toch niet gebeuren. De heer A. Vonk wilde hiervan het bestuur der ge meente niet beschuldigen. Er stonden maar 14 werkloozen op de lijsthet bestuur liet de veldwachters rondgaan, om te zien, hoeveeier in waarheid wel waren en toen bleek het getal veel grooter te zijn. Men kan toch niet van het bestuur vergen, dat het de werkloozen op zoekt, ze behooren zich toch aan te melden. De arbeiders worden anders de dupe. De heer Drevel vond, dat de zaak beter voor elkander moest staan. Nog werd gevraagd r.aar de ziektewet. De heer Drevel twijfelt, of deze wel ooit in het Staatsblad zal komen. Hierna sluiting. DE WAAL „De Hoop." Zaterdag werd door de stoomzuivelfabriek „de Hoop" voor de geleverde melk uitbetaald f 9.94 per 100 K, buiten de wei. INRICHTINGEN -velke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Texel doen \ea,Te.ten' dat hu" vergadering van 12 Maart 1923 is vastgesteld het volgende besluit- Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op de verordening tot wering van vee ziekten binnen de gemeente Texel Besluiten: lo. te verklaren, dat naar hun oordeel we gens het optreden of heerschen van mond- en klauwzeer in Nederland door den in- of door voer in deze gemeente van herkauwende die ren, paarden en varkens, gevaar voor besmet ting van den veestapel te Texel zal ontstaan 2o. onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat het derhalve ingevolge art. I der genoemde verordening na afkondiging van dit besluit, tenzij met vergunning van Burge meester en Wethouders, verboden is in de gemeente T^xel herkauwende dieren, paarden en varkens in te voeren en dat omtrent de voorwaarden, waaronder vergunning tot invoer ?a,. gorden verleend, ter gemeentesecretarie inlichtingen te bekomen zijn. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den veertienden Maart 1928. Burgemeesters en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tor- pedo-lanceeroefeningen in den Texelstroom zullen aanvangen op 19 Maart a.s. Texel, 12 Maart 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt hiermede zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van oprechte vriendschap, die hij van den Bosch wachter en van 't personeel v. h. Staats- boschbeheer heeft mogen ondervinden bij het verlaten van zijn dienstbetrekking 3 Maart j. I Den Burg. j. HUISMAN. Jachtwagen, bakwagen, 2 driewielde kar ren, tuig met toebehooren, tuimelkarn ontroomer, en houten hooihark. Notaris MULDER.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2