41s,e Jaargang No 4211 Zaterdag 24 Maart 1928 Voor da Zondag. Texelsche Berichten Vrouwenhanden jgproeteu komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprufol. Bij alle Drogisten. EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Over geleerdheid en wijsheid. uwe54 a*? Koffie- en Thee-filmavond. rUTUURRRF Bevordering van Vreemdelingenverkeer. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos fiflijnhardi's Zenuwtabieiten welke door huishoudelijken "arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank jdoor K BROUWER Jz. f OUDESG'HILD Zijn dijbeen gebroken. Veevervoer. Visscherij. De vergane loodsschoeners. 7Ê21J' ;:7IWUK775Ï DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 60 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Veel weten en „wijs zijn" zijn twee zaken het is wel algemeen bekend van zeer ver scheiden beteekenis. „Geleerd" aldus schreef Samuel Smiles in zijn werkje „Help uzelf" kan men door veel lezen worden, maar wijsheid kan men zich door de ontwikkeling zijner edele vermogens slechts verwerven. „Kennis" zegt de dichter woont in hoofden, vervuld met de gedachten van anderen; „wijsheid" zetelt in het brein van hem, die zijn eigen denkbeelden weegt. Kennis is slechts een ruwe ongevormde klomp, de bouwstof, waarvan de wijsheid zich bedient, welke zij moet ordenen en pasklaar maken en in het verband invoegen, terwijl die bouwstof toch anders slechts ballast is, nutte- looze vracht. De bergen lectuur, welke zoo velen verslinden dagelijks wordt de markt met boeken en periodieken van velerlei slag overstroomd geven in de regel meer afleiding dan nut. Maar al te vaak wordt geen blijvende indruk verkre gen. Lezen is vaak niet meer dan een lijdelijk opnemen van nieuwe gedachten, de geest neemt er niet werkzaam aan deel. Hoevelen ver beelden zich niet op die wijze hun geest te beschaven, terwijl zij zich toch eigenlijk slechts bezighouden met hun tijd te dooden, van welke bezigheid alleen dit goeds te zeggen valt, dat zij afhoudt van verkeerder praktijken. Carlyle werd door een jong mensch om raad gevraagd ten opzichte van boeken, die hij zou moeten lezen en hij schreef hem aldus niet enkel door boeken, niet hoofdzakelijk door boeken wordt de mensch een degelijk mensch. Tracht getrouwelijk te volbrengen wat in je omstandigheden uitdrukkelijk of stilzwijgend als taak is opgelegd; dat is uw post I Een man vormt zich beter door werken dan door lezen. Wie beiden kan vereenigen zal vooruitkomen daar hij beleidvol en met wakkerheid zijn dage- lijksche verplichtingen vervult, maar tevens zich voorbereidt om het grootere werk te kunnen volbrengen, dat nog voor hem ligt. Had Lord Bolingbroke niet voor eer. goed deel gelijk, toen hij zeideIeder streven dat noch rechtstreeks, noch zijdelings strekken kan om ons tot betere burgers of tot betere menschen te vormen is slechts een omslachtige en bizondere manier van nietsdoen, en de ken nis, er mee opgedaan, een fatsoenlijke onwe tendheid en niet meer? Hoe nuttig en leerzaam het lezen van goede boeken ook zij, men vergete nimmer te beden ken, dat er ook andere en krachtiger middelen zijn om zijn geest te beschaven. Wij moeten zelf leven en handelen; niet te vaak met de handen onder het hoofd zitten, nalezend en overpeinzend, hoe anderen hebben geleefd, wat anderen hebben gedaan. Van onze kennis moet in het leven blijken, onze goede gedachten moeten in daden worden om gezet. Ook de eenvoudigste en minst geletterde kan en moet zijn plichtsbesef aankweeken en zichzelf gewennen aan orde en vlijt. Ook menschen met van nature geringe talenten kunnen door zorgvuldige zelfontwik keling velen tot voorbeeld strekken zij kunnen uitblinken door getrouwe plichtsbetrachting, waarheidszin, betrouwbaarheid, enz., door deug den, welke bij geletterden, bij zg. „beschaafde" lieden niet altijd worden aangetroffen alsof doses kennis gelijkwaardige plaatsvervangsters zouden zijn. MAANDAp 26 MAART Neem van uw mededingers het goede over, maar volg hem niet slaafs na. Navolging is gemis aan persoonlijkheid, en een zaak, welke geen persoonlijkheid in de rug heeft, valt op de duur om. Farrington. DINSDAG 27 MAART Ars longa vita brevis De kunst is lang het leven kort, WOENSDAG 28 MAART Begaafdheden worden ontvangen, maar wij moeten ze tot bekwaamheden bewerken. Goethe. DONDERDAG 29 MAART Kwade luimen zijn furiën voor de liefde en het geluk VRIJDAG 30 MAART De meeste menschen zijn, wat hun (haar) moeders van hen (haar) gemaakt hebben. Spurgeon. ZATERDAG 31 MAART Die anderer blijdschap, anderer leed als zijn eigen gevoelt, leeft er duizend, en zal de vrucht van duizend levens hebben. Nicolaas Beets („Hildebrand") Vanwege de fa. de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam werden Dinsdagavond 1.1. onze Burg'er huisvrouwen alsmede zij, die naar dit lieflijk ambt dingen - uitgenoodigd tot een knus koffie- en thee-avondje in hotel Texel. Het mag gezegd worden: de invitatie heeft succes gehad, hetgeen begrijpelijk is, daar een tractatie op koffie en koek, waaraan verbonden gemeenschappelijk gezang en de vertooning Van een paar films, een buitenkansje is, dat geen rechtgeaarde Hollandsche huisvrouw zich graag laat ontglippen. Het ging er recht gezellig toe en zeker zal een avond als deze wij hebben 'm niet tot het eind kunnen meemaken, daar belangrijker zaken elders onze tegenwoordigheid wensche- lijk maakten zijn gunstige invloed niet misten. Vertoond werden een fragment uit de Van Nelle-theefilm, door de bekende Willy Mullens in W. Java „onder de rook" van de Papandajan opgenomen. Van de aanplant van de theestruik, van haar groei en bloei, van de beteekenis der leguminosen (planten, die stikstof in de bodem brengen groenbemesters), gaf de rolprent een duidelijk beeld. In het biezonder werd de levensloop van de koffieboon in „geuren en kleuren" afgemaald. We zullen u met een op somming van de vele en velerlei wederwaar digheden, welke zoo'n boon op zijn lange weg van de koffieplant-bessen op Indische naar de perkamenten koffiezakjes in fabrieken op Hol landsche bodem ondervinden, niet vervelen. Ter afwisseling werd vertoond een prachtige film, welke ons vele van 's werelds mooiste plekjes bewonderen deed. Door de natuurlijke kleuren, welke deze film kenmerkten, vond deze algemeen bewondering. Tot slot werd een comisch nummer afgedraaid. Onderwijl de dames haar hart ophaalden aan de koffie, welke de gastvrouw kosteloos aanbood en kostelijk smaakte, hield de heer Neefkens, vertegenwoor diger der firma de gasten bezig door haar aan de hand van een speciale liederenbundel de lof te doen zingen van Van Nelle's fabri kaat, dat zijn weerga nergens zou vinden. Hiermee meenen we u van deze huisvrouwen avond genoegzaam te hebben verteld. Nadere inlichtingen zal uw winkelier u gaarne verstrek ken. In de vergadering der afd. Texel van de Alg. Vereenigingtot Bevordering van Vreemdelingen verkeer, gehouden in „de Lindeboom" op Dins dagavond 1.1. en bijgewoond door plm. twaalf personen (van de 116 leden,) is metalgemeene stemmen besloten tot opheffing der afdeeling en tot toetreding tot de nieuw op te richten V.V.V. waarin ook de „Vereenigde Koog" zal worden opgenomen. De vergadering werd geopend en geleid door de heer A. Wieringa, voorz. Na lezing der notulen door de secr.-penn. de heer J. Pisart, gaf de voorz. in korte trekken de vele bespre kingen, der laatste jaren over „samensmelting" der beide Texelsche V.V.V. gevoerd, weer. In weerwil van veel moeite, aan beide zijden hiertoe aangewend, was men niet tot overeenstemming kunnen komen, hoezeer ook van het nut van één V.V.V. op Texel overtuigd. Steeds waren het persoonlijke en plaatselijke belangen en belangetjes, waarop plannen in die richting afstuitten. Op initiatief van de burgemeester werd in het leven geroepe i een bemiddelings-commissie waarin zitting hadden de heeren M. D. Dijt, G. J. B. Mulder en J. Nagel, die de mogelijk van een samengaan, van een samensmelting van Texel" en „de Koog" aan een ernstig onderzoek zou onderwerpen. Het heeft om tot een bevredigend resultaat te komen, meer voeten in aarde gehad, dan de Comm. ooit zal hebben vermoed, maar nu is de zaak toch in orde, dank zij wederzijdsch toegeven en het besef, dat boven alle belangen die van de vereeniging in de eerste plaats verdienen te worden behartigd. In principe kwamen de bestuurderen van .Texel" en „Koog" overeen de leden opheffing der vereeniging voor te stellen en daarna toe te treden tot de nieuwe vereeniging, welke de belangen van heel „Texel" krachtig voor zal staan. Het woord „samen smelting", aldus de voorz., staat in een slechte reuk waarom we liever spreken van opheffing van de oude en toetreding tot de nieuwe vereeni ging. Texel kan in het belang van het vreem delingenverkeer heel wat meer uitrichten. Eén vereeniging zal meer tot stand kunnen brengen dan twee die elkaar beconcurreeren. Het bestuur der nieuwe vereeniging zal ver moedelijk 9 leden tellen, van wie voorz., secr. en penn. te den Burg woonachtig moeten zijn. Den Burg en de Koog zullen door een gelijk aantal personen, elk 3 bv., in het bestuur worden vertegenwoordigd. Getracht zal worden ook in andere dorpen een bestuurslid te benoemen. Met deze woorden leidde de voorz. de be sprekingen in. Bij de discussies, hierop gevolgd, werd er de nadruk op gelegd, dat de vergade ring ditmaal slechts te beslissen had over het voorstel van het bestuur, zooals boven werd omschreven. In een later, op uitnoodiging van de bemiddelingscomm. te beleggen vergadering zullen de statuten en het huishoudelijk regle ment der nieuwe vereeniging aan een beschou wing worden onderworpen. Bijkomstigheden een paar leden maakten bezwaar tegen de voorgestelde naam „V.V.V. Mooi Texel" voor de nieuwe vereen. zullen dar. eveneens ter sprake worden gebracht. Ten aanzien van de contributie, aan de nieuwe vereeniging te voldoen, werd opgemerkt, dat de minimum bijdragen vermoedelijk lager zullen worden gesteld. Verder ligt het in de bedoeling de „Ver eenigde Koog" te doen voortbestaan, voor zooverre deze vereeniging zich de behartiging der plaatselijke belangen ten doel stelt. Kosten hieruit voortvloeiende zullen voor rekening van de nieuwe vereeniging komen. Over dit punt ontstond eenig meeningsver- schil. Evenwel vond het vooistel van de heer W. H. Lap, om het maximaal bedrag dezer vergoeding statuair vast te leggen, geen ingang. De heer Stompff sprak zijn teleurstelling uit over de vermindering van het aantal leden van V.V.V. Texel en vroeg of er wel voldoende gewerkt werd om de leden bij elkaar te houden en in aantal te doen toenemen. Verder achtte hij bezwaren verbonden aan een regeling, waarbij de Koog en den Burg door een gelijk getal personen in het bestuur worden vertegen woordigd omdat bij staking der .stemmen, Koog tegen Burg, een goede gang van zaken uitge sloten moet worden genoemd. Toen de voor zitter opmerkte, dat het aantal bestuursleden door benoeming van personen uit andere dor pen wel 7 of 9 zal bedragen, legde de heer S. zich bij het voorstel neer. In stemming gebracht, werd het bestuurs voorstel tot opheffing met algemeene stemmen aanvaard. De nieuwe vereen, zal zich weer bij de Alg. V.V.V. aansluiten, op haar statuten zal de koninklijke goedkeuring worden aange vraagd. De voorzitter zei zich ontslagen te achten van het uitspreken eener begrafenisrede, daar de vereen, gelijk een phoenix uit haar asch her rijzen zal. Hij wekte de aanwezigen op nieuwe leden aan te werven, ook onder niet-nering- doenden, die nog al te vaak onvoldoende van de beteekenis van een druk vreemdelingen verkeer doordrongen zijn. Een toerist is in de regel niet karig met zijn uitgaven. Wanneer zulke menschen ieder jaar in grooter getal naar Texel komen, is dat in het belang van onze heele gemeenschap. Bij de rondvraag vestigde de heer Gude de aandacht op de schade, door de honderden meeuwen op Texel aangericht. Hij oordeelde het zeer gewenscht, dat de eieren van die die ren in ruimer mate worden weggenomen. Er werd nota van genomen. Het nieuwe bestuur zal niet nalaten het mogelijke te doen. Als secr. penn. der oude vereen, bracht de heer Pisart dank voor de steun, van bestuur en leden ondervonden, in het bizonder aan de heer Wierenga, die zich als oud-voorzitter zeer verdienstelijk heeft gemaakt, o.m. door het werven van vele nieuwe leden. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Doos 30, 60 Tube 80ct. PUROL De heer Wierenga bracht nog dank aan de bemiddelingscommissie, vertegenwoordigd door de heer M. D. Dijt, voor de genomen moeite, aan de secr.-penningm.. voor de krachtige steun de afd. verleend, en besloot daarop de vergadering met de beste wenschen aan het adres van de nieuwe vereeniging. Een geacht plaatsgenoot, de heer K. Brouwer Jz., is hier na een languurig lyden op 66 jarige leefi (jd overleden. Na een welbesteed leven heeft „vaderBrouwer" zóó was hij toch bij ons allen bekend Woensdagmorgen 1.1. afscheid van on3 moeten nemen. We brengen in herinnering, dat het echtpaar Brouwer lange jaren de huishou ding in het Gesticht vau Weldadigheid met lust en liefde heeft bestuurd, meer dan twintig jaar hebben Vader en Moeder lief en leed met de verpleegden gedeeld. Vjjftig A zestig maal zeker bewees vader Brouwer de laatste ter aan verpleegden, die in „zjjn huis" overleden vandaag zal z y n stoffelijk overschot aan de aarde worden toever trouwd. Met ingang van 1 Mei 1925 werd het echtpaar op verzoek in verband met de gezondheidstoestand van de heer Brouwer eervol ontslag verleend. Het echtpaar Moenis nam de taak over. Slechts kort heeft de heer Brouwer mogen genieten van de rust, welke zeker niemand hem zal hebben misgund. Hy ruste zacht 1 Het verplichte zevende leerjaar. Het verplichte zevende leerjaar is ingesteld voor die leerlingen, voor wie de lagere school het eindonderwijs N, en die dus niet naar de ambachtsschool, M.U.LO, H.B.S., gymnasium of andere inrichting van voortgezet onderwijs zullen gaan. Kinderen van bv. twaalf jaar, die na zes jaren lagere schooi naar de H.B.S. wil len gaan behoeven het zevende leerjaar lagere school niet door te maken. In zeldzame gevallen k a n het volgende voor komen een leerling gaat, na het zesde leerjaar te hebben doorloopen naar de H.B.S., maar hij voldoet daar niet, kan niet meekomen en ver laat de H.B.S. na een half jaar weer. Die leerling moet dan terug naar de lagere school, om het zevende leerjaar te doorloopen. De 83 jaar oude heer M. Vlas, koster der N.H. Kerk alhier, is Woensdag naar het zieken huis te Helder vervoerd. Vlas moest even in het zg. brandspuithuisje zijn. De geweldig harde wind sloeg de deur tegen hem aan met het gevolg, dat hij kwam te vallen Bij onder zoek bleek een dijbeen gebroken: ook had hij kleine wonden aan het gelaat. We willen maar hopen dat de oude heer weer goed en wel terug komt. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 38 koeien, 41 varkens, 47kalveren, 56 schapen, 4 schrammen. In de haven is aangebracht ruim 9500 KG. garnalen en ongeveer 150 KG. wulken. De ha ringvangsten worden ook even beter, doch de prijs is niet hoog. Woensdag was het een bijzonder lage water stand, het water was 1.77 beneden A.P. TERSCHELLING. Ook deze zomer zal een onderzoek door nrjnenvegers worden ingesteld naar het wrak van de in Novemoer 1925 nabij Terschelling vergane lootlsschoener,- welk onderzoek z:ch thans meer bepalen zal tot duikeronderzoek.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1