J&udz SarW)irl!? ijnfimdts No 4215 Zaterdag 7 April 1928 41ste Jaargang TWEEDE BLAD PAASGBKLMKEN. „Mooi Texel". 'mwiMrfetim Texelsche Berichten Afscheid C. Schaap. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag, 11 April 1928, des namiddags te 3 uur in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 5 April 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: Het postvervoer over Texel. Meer autobusdiensten. Algemeene Vereenlging tot behartiging der belangen van heel Texel. Texelsche schapen naar Brazilië. H. W. Keesom. Verbouw o.l. school. Overzicht Nederlandsche elerenmarkt, De wolveehandel van 29 Maart-4 April. Luchtreisjes boven Texel. Zakennleuws. OUDESCHILD Vlsscherij. Veevervoer. Examen Ambachtsschool. Zakennleuws. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE R001J DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogele: 50 ct. Iedere rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere regelprlJSu ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 De Paaschdagen zijn weer nabij. OfPaschen voor ons het feest is der ontwakende natuur öf de herdenking van Jezus' opstanding, in beide gevallen wordt ons de blijde boodschap van levensvernieuwing gebracht, de boodschap die we ook beluisteren in het Israëlietische Paaschfeest, het feest ter herinnering aan de uittocht uit het land der verdrukking. Doch als we alleen denken aan de opstan ding in de natuur, aan zwellende knoppen en teere vogelgeluiden, aan jonge blaadjes en voorjaarsbloemen op onze tafel, dan mogen we toch niet vergeten, dat deze opstanding tel kens weer gevolgd wordt door verwelken en vergaan. Heerlijk schoon is het ontluikende natuurleven, maar in de kiem schuilt reeds de dood. o— PASCHEN is voor ons bovenal het feest der opstanding in geestelijke zin. We kunnen soms de wereld zien als een ledig graf, waaruit weggenomen is de geest van liefde en gerech tigheid, maar als we zoo staan bij het ledige graf van onze idealen, dan kan het gebeuren, dat een Hooge Liefde ons opnieuw doorhui vert en we gelooven weer in ons zelf en in onze medemenschen. Dan is in het diepste onzer ziel het allerbeste opgestaan 1 o— Opstanding, dat is het wonder der levens vernieuwing, der ontplooiing van een menschen- ziel. Opstanding, dat is het zich aangorden tot de heilige strijd tegen verlagende machten. Opstanding, dat is het uitstroomen van de daad, omdat een groote liefde in ons is komen wonen. Die liefde doet ons ook gelooven aan de opstanding der Menschheid. Want liefde is meer dan zelfzucht, het licht meer dan de duisternis, het leven machtiger dan de dood en zoo zal een nieuwe samenleving verrijzen, gegrondvest op de eeuwige machten van GEMEENSCHAPSZIN EN NAASTENLIEFDE. De Paaschmorgen komt zeker I o— Wenschen we onze lezers recht goede Paaschdagen toe 1 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Wees huis uoor 1928. 3. Rekening 1927 en begrooting 1928 Texelsche Algemeene Wi|koerpleging. 4. Benoeming leden commissie tot we ring uan schoolverzuim. 5. Ontslag aanvrage C. Schaap als hoofd der school te Oudeschild. 6. Ontslag aanvrage mej. A. N. Verfaille als onderwijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp. 7. Overplaatsing mej. J. W. Beukers als onderwijzeres aan de o.l. school te Zuid-Eierland naar die te Cocksdorp. 8. Aanvrage gelden ingevolge de La.id- arbeiderswet door A. Schaatsenberg. 9. Aanvrage gelden ingevolge de Land- arbeiderswet door Jb. Zijm. 10. Financieele regelingen dienst 1927. 11. Verbouwing o.l school te den Burg, 12. Aanneming postvervoer en politie toezicht aan de haven en uitbreiding autobusdiensten. TTiTÏM I II vervalschmg Bij Apoth en Drogisten. Prijs 75, AOen25ct.| Naar men ons uit betrouwbare bron meedeelt is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het postvervoer, onlangs aanbesteed, weldra aan de gemeente komt, welke op haar beurt anderen met dit vervoer belasten zal, zooals dit gebeurde door de heer P. Kikkert, die thans voor dit vervoer aansprakelijk is. In verband hiermee overwegen B en W uit breiding van de autodiensten over Texel, opdat ook den Hoorn en de Koog dagelijks gemak kelijk en met weinig kosten kunnen worden bereikt, Het zou niet in de bedoeling liggen deze diensten van overheidswege te explolteeren. We verwachten, dat menigeen deze plannen zal toejuichen. De bestuurderen van bovengemelde vereeni- ging, opgericht na de opheffing der V.V.V. „De Vereenigde Koog" en „Texel", die zich speciaal de bevordering van het vreemdelingenverkeer ten doel stelden, kwamen Dinsdagavond 1.1. in cafe „den Burg" bijeen tot verdeeling der func ties en het formeeren van commissies, met een eigen taak belast. De vergadering werd geleid door de heer burgemeester, die over de goede opkomst zijn voldoening kon uitspreken. Van de zeventien leden zes van de Koog, zes van den Burg en één van ieder der overige dorpen waren er vijftien present. De heeren C. A.Keijseren A. Wierenga waren afwezig, laatstgenoemde wegens ongesteldheid. Na stemming werden de functies als volgt verdeeldvoorzitter en vice-voorzitter resp. de heeren W. B. Oort, burgemeester, en R. P. Keijser Cz., Ie en 2e secretaris resp. de heeren W. H. Lap en A. C. Thürköw, le en 2e pen- ningm. resp. de heeren A. Wierenga en H. Daalder. Geformeerd werden verscheiden commissies o m. tot voorbereiding der stichting van een Texelsch museum, tot dorpsverfraaiïng en voor lichting inzake woningbouw, tot voorlichting op het gebied van 't verkeerswezen, tot be vordering van 't Vreemdelingenverkeer (in engere zin) tot het maken van reclame voor de gemeente Texel, enz. In de museum-com missie hebben zitting de heeren Burgemeester Oort, C. Jonker, M. D. Dijt en C. A. Keijser (de Waal) Iedere comm. kan met niet-bestuurs- leden worden aangevuld. Door eenige ondernemende schapenfokkers, t.w. mevrouw de wed. H. Langedijk te de Weere gem. Abbekerk en de heeren H. v. Hoorn te Wieringerwaard, N. D. Kaan te Wieringerwaard P. Konijn te Venhuizen, H. W. Kuhr. te Naarden, Gebr. Ruyter te Ooster-Blokker, C. Stapel Pz. te de Hout gem. Hoogkarspel, P. Stapel Cz. te Hoogkarspel en P. Wijdenes te Twisk zijn dezer dagen onder leiding van de N.V. Vee-Export en Handelsverg. v. d. leden van het N.R.S per Kon. Holl. Lloyd een aantal beste Texelsche rammen, ooien en ooien met lammeren naar Brazilië verzonden. De bedoeling is ze daar op 'n tentoonstelling te exposeeren en te verkoopen. Gaarne hadden we hier ook de namen van eenige Texelsche ondernemende schapen- hakkers vermeld Aan de heer H. W. Keesom, die door de afd. Texel van de H.M. van Landbouw op grond van zijn verdienstelijk werk tot eere-voorzitter werd benoemd, wijdt het Alg. Ned. Landbouw blad van 5 April 1.1. eenige waardeerende woor den, geïllustreerd door een foto, voor welk doel we ons clichee gaarne afstonden. Kosten begroot op f 10,200.—. Men deelt ons welwillend mee In de raadsvergadering van Woensdag a.s. zullen B en W de raad voorstellen hun een crediet van f 10200,— toe te staan voor een in grijpende verbouwing van de o.l. school alhier waarop niet alleen door het hoofd der school en het onderwijzend personeel, maar ook' doo de inspecteur van het l.o., de schoolarts en de schoolcommissie wordt aangedrongen. Achter de schoollokalen zal een gang moeten worden gebouwd, waarin W.C.'s met automa tische spoeling uitkomen (thans zijn deze door een portaaltje van de lokalen gescheiden). De tusschen de lokalen bestaande draaideuren wor den tot schuifdeuren omgebouwd. Daar de Nieuwstraat bij het toenemend snelverkeer als speelplaats ongeschikt moet worden geacht, zal een deel van het Park ais zoodanig kunnen worden ingericht. Een hooge schutting ter af- heining is overbodig, zoodat het Park daardoor niet wordt ontsierd. Het terrein voor de oude electr. centrale zal bij het Park kunnen worden getrokken. In de afgeloopen week konden de prijzen zich handhaven. Men betaalde prijzen van f5 —7 naar gelang grootte en kleur. Hoe de prijs zich verder zal ontwikkelen hangt voor een groot gedeelte af van de verkoop met de Paaschdagen en of direct na Paschen flink voor het koelhuis zal worden gekocht. Naar onze meening zullen de prijzen echter nooit veel Inzakken daar dan én de consumptie èn de conserveering sterk zal ingrijpen. Van de wolveehandel valt weinig nieuws meer te zeggen. Deze week werd het weinige aan gevoerde op vrijwel alle markten stugger ver handeld, terwijl de prijzen niet hooger waren, doch soms wel ietslager, zooals te Leeuwarden Leiden en Sneek. Het wachten is thans op de jonge lammeren welke naar een onzer groote landbouwbladen voorspelt er dit jaar niet te veel zullen zijn I Van 28 April tot 1 Mei wordt te Helder ge legenheid gegeven tot het maken van vliegtoch ten boven Helder, Texel en omgeving. De Heldersche firma A Hildering, wier naam met die van alle mogelijke naaimachines nauw verbonden is, heeft in het perceel van mej. de Wed. Bakker in de Gravenstraat een keurig filiaal geopend, waar verscheiden machines, alsmede diverse onderdeelen, voorhanden zijn. Ook de Suctor-stofzuiger wordt u hier gede monstreerd. Als een bijzonderheid wordt opgemerkt, dat ieder kooper van een naaimachine desge- wenscht gratis les in machineborduren ontvan gen kan. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar onze advertentiekolommen. Vandaag opent de heer M. S. Langeveld in de Binnenburg een zeer net ingerichte zaak in groenten en fruit, planten- en bloemenzaden, in het perceel eerder bewoond door de heer G. Wortman. Diens kleermakerij en winkel werden verbouwd en vormen samen nu de nieuwe winkel, die een uitnemende indruk maakt. Het timmerwerk werd uitgevoerd door de heer Jn. Koorn, 't schilderwerk door Gerrit Dros, de electrischc aanleg door de heer Wieringa. De beide etalages prijken op glazen püaten, door koperwerk gedragen, met heerlijk fruit en fijne groenten en nooden tot koopen uit. De garnalenvangsten zijn op het oogenbiik niet groot, doch de prijzen zijn hoog, dus, wat de vangst te kort geeft, wordt weer eenigszins door de prijs vergoed. Deze week werd aan gebracht ruim 6800 Kg. garnalen. Met de haringvisscherij gaat het slecht. Nog steeds veel kleine haring, de groote, welke er na heel veel zoeken overschiet, brengt niet veel op. Donderdag hoorden we prijzen van 50 cent per tal (220 stuks.) Men kan zich voorstellen, dat dit voor Hel der een groote strop is. Vele haringtrekkers toch moeten in die tijd haast hun jaargeld ver dienen. Als de prijzen dan zoo laag zijn, wordt dat wel heel moeilijk. Gedurende de laatste week werden van Texel verzonden 14 koeien, 41 kalveren, 12 var kens, 24 schapen, 4 paarden. De jongeheer K. Vlas heeft met gunstig ge volg toelatingsexamen gedaan voor de Am bachtsschool te Helder. \l<alnieeren en worden gester kt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten Dinsdagavond had de heropening plaats van de geheel gemoderniseerde slagerij van de heer Boekeivan de slachtplaats tot de winkel is alles even modern ingericht. De winkel is tot de zolder opgetrokken met witte tegels in tweeën gedeeld door een smalle strook bruine tegels, welke verdceling getuigt van goede smaak. Van de etalage was door Boekei veel werk gemaakt, terwijl een bloemenmandje hier en daar geplaatst alles een fleurig aanzien gaf wat natuurlijk veel belangstelling trok. We willen hopen dat deze de slager veel klanten zal bezorgen. De verschillende machi nes worden electrisch gedreven, zoodat alles naar de eischen des tijds is ingericht. Donderdagmiddag heeft de heer Schaap af scheid genomen van zijn leerlingen. Twee en twintig jaar heeft de heer Schaap aan het hoofd der school gestaan, ook in't particuliere leven op ons dorp werd door hem een werkzaam aandeel genomen. Lange tijd is hij leider ge weest van de tooneelveieeniging T.AV.E.N.U. welker uitvoeringen onder zijn regie op hoog peil stonden. Door zijn toedoen werd hier toen opgevoerd „Op Hoop van Zegen", waarvoor aan de heer Schaap bij hooge uitzondering toe stemming werd gegeven, en tal van andere stukken, welker repetities en uitvoeringen voor de meeste oud-leden van T.A.V.E.N.Ü. zeker nog een aangename herinnering zullen zijn. Ook was de heer Schaap lange tijd bestuurslid van „Neptunus". Voor het onderwijs was hij ook zeer zeker een der beste krachten en het was wel te denken, dat dit afscheid niet ongemerkt zou voorbijgaan. Burgemeester en Wethouders.de heer Jonker en de schoolcommissie waren van den Burg gekomen om bij de laatste les van de heer Schaap tegenwoordig te zijn. Door de school kinderen en die, welke van school gegaan waren werd de scheidende „meester" een prachtige bloemenmand aangeboden, wat des te mooier was, daar de kinderen dat zelf in alle stilte voor elkander hadden gebracht. Ook van andere zijde werd een mooie bloemenmand geschonken. Burgemeester Oort voerde het eerst het woord. Het speet hem dat de heer Schaap om gezondheidsredenen zijn ontslag moest nemen. Hoewel hij nog niet zoo lang in de gemeente was, had hij hem toch leeren kennen ais iemand van nauwgezette plichtsbetrachting, die het onderwijs zijn geheele leven met hart en ziel had gediend, niet alleen in de school, maar ook daarbuiten. Hij wenschte, dat de heer Schaap nog vele jaren van zijn welverdiende rust zou mogen genieten. Namens de schoolcommissie sprak Ds. Vis. Ook hij had de heer Schaap leeren kennen en waardeeren als iemand, die hart heeft voor zijn werk en daaraan steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Hoevelen werden nog bulten de school door hem geholpen en klaargemaakt voor de levensstrijd. Onlangs hadden een paar personen, die nu een goede positie in de maatschappij bekleeden, hem verteld, dat zij dit aan de heer Schaap te danken hadden. (We mogen het hier, meenen we, wel verklappen, dat de laatste jaren de meeste lessen gratis werden gegeven.) Ook hij wenschte hem, na mens de schoolcommissie, een aangename levensavond toe. De heer Zoete sprak woorden van waardee ring namens het personeel en de ouders der kinderen. De heer Schaap die zeer onder de Indruk was, dankte de verschillende sprekers. In 't bizonder bracht hij dank aan het Gemeente bestuur van Texel voor de groote welwillend heid, waarmede steeds de leermiddelen werden verstrekt. Hij hoopte dat Ds. Vis nog vele jaren voorzitter der schoolcommissie zou wezen, daar hij hem als de rechte man op de rechte plaats beschouwde. De heer Inspecteur was tot zijn leedwezen verhinderd aanwezig te zijn, maar zou schrifte lijk afscheid van de heer Schaap nemen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. De heer Schaap kan zeker met voldoening opzijn werk terugzien.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1