No 4216 Woensdag 11 April 1928 41st9 Jaargang Na de PaasoMagen. Van week tot week TexeSsche Berichten mjQümRF Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. 11 smaakt als room TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 31 Maart—7 April. Prof. Ritzema Bos overleden. Er is dezer dagen weer een man van groote verdienste aan ons land ontvallen. Een man, die vooral in landbouwkringen een groote naam had en op het gebied der landbouwwetenschap schoone lauweren heeft verworven. We bedoelen prof. dr. J. Ritzema Bos, die in de Dacht van Vrij dag op Zaterdag op bijna 78-jarige leeftijd te Wageningen ontslapen is. Reeds op 19-jarige leeftijd begon hij zijn voor onze landbouwwetenschap zoo belangrijke loop baan als leeraar aan de landbouwschool te Groningen en werd na de opheffing der school leeraar aan de H.B.S. te Wagenin gen en in 1876 leeraar aan de Rijksland bouwschool aldaar. In 1874 promoveerde hij, werd in 1895 directeur vanhetPhyto- patologisch Laboratorium te Amsterdam en tevens benoemd tot buitengewoon hoog leeraar aan de Universiteit aldaar. In 1896 volgde zijn benoeming tot directeur van het te Wageningen opgerichte Phyto- patologisch Instituut, verbonden aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool aldaar. Die functie heeft hy tot zijn 70e jaar vervuld. Tal van ge schriften en artikelen in tijdschriften zijn in de loop der jaren van zijn hand ver schenen en verschillende belangrijke onder zoekingen verrichtte hij op het gebied van de plantenziekten en de bestrijding daar van. Verschillende van zijn boeken daar over werden meerdere malen herdrukt en lange jaren gold hij meer dan iemand anders als een autoriteit op dit gebied, Ook in het buitenland wordt zijn naam met eere genoemd maar zijn grootste ver diensten gelden wel in de allereerste plaats de Nederlandsche land- en tuinbouw. A. H. Gerhard 70 jaar. Zaterdag heeft het Tweede Kamerlid, de heer A. H. Gerhard onder veel blijken van belangstelling zijn 70e verjaardag mogen vieren. De heer Gerhard is de onderwijs- specialiteit van de soc. dem. fractie en een groot deel van zijn leven is hii dan ook bij het onderwijs werkzaam geweest. Hij is thans ook nog lid van Ged. Staten van Noord-Holland, waar hij de afdeeling on derwijs onder zijn beheer heeft. In 1913 werd hij in de Kamer gebracht en verliet hij voorgoed de school, om een eervolle plaats in de parlementaire arena in te nemen. De soc. dem. Kamerfractie heeft hem ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag gehul digd en ook van aDdere zijden heeft men hem talrijke vriendelijke attenties bewezen Ook zelfs van buiten de kring zijner poli tieke vrienden en geestverwanten. Zoo wijdde o.a. ook het liberale Hbld. een waardeerend artikel aan hem en aan zijn arbeid. De rubbertjes dalen. We veronderstellen, dat er onder onze lezers velen zullen zijn die zich in het bezit van rubber-aandeelen mogen verheu gen. Maar als er onder zijn dan zullen deze in de laatste dagen wel met bijzonder groote belangstelling de gebeurtenissen op de rubbermarkt hebben gevolgd. Door de Engelsche regeering is de mededeeling ge publiceerd, dat zij met November a.s. zal overgaan tot de intrekking van de rubber beperking. Deze rubberbeperking werd des tijds voor de Britsche rubberproductie in gest-ld om de dreigende groote daling in de rubberprijs te voorkomen. Geruime tijd is dat dan ook gelukt, maar het heeft tevens tengevolge gehad, dat de Britsche rubberproductie sterk achteruitging en andere landen, w.o. ook onze koloniën, zich een steeds belangrijker plaats op de wereldmarkt veroverden en financieel zeer van de Britsche maatregel profiteerden, daar de rubberprijzen sterk omhoog gingen. Het govolg.van de opheffing der beperking moet nader blijken, maar deaankondiging ervan heeft alvast op de beurzen heel wat te doen gegeven. Het algemeene beursleven stond de laatste dagen sterk onder de invloed daarvan, daar de prjjs der rubber al dadelijk daalde en deze prijsval niet zonder invloed bleef op de handel in rubberaandeelen. Er zyn dan ook in een paar dagen tyds zeer ernstige koersverliezen geleden. Toch ziet men in beurskringen de toestand nog niet zoo heel donker in. Er valt echter nog niets van te zeggen en men moet eerst maar eens November afwachten. De Koning van Afganistan geeft zijn oogen de kost. De Koning van Afghanistan en zijn ge malin hebben dezer dagen het gastvrije Londen verlaten, om zich naar Parijs te begeven en vervolgens nog een uitstapje ce maken naar enkele groote buitenland- sche steden, waarmee dan hun reis be sloten zal worden. Het koninklyk paar is drie weken te Londen geweest en bij zijn vertrek heeft de Koning verklaard, dat hij sd zyn gade het daar goed naar hun zin hebben gehad. Uit de berichten over het verblyf van Amar Oellah te Londen heeft men trouwens ook de indruk kunnen krijgen, dat de koning een interessante gast is geweest, die belangstelling toonde voor al het nieuwe dat hy hier op zijn weg ontmoette. En dat was niet weinig, want Afghanistan is een achterlijk land, waar men van het moderne leven in de Westersche landen zoo goed als niets af weet en vrywel onbekend is met de Westersche cultuur en beschaving. Hij heeft by z(jn bezoek aan West-Europa goed zijn oogen de kost gegeven, hij heeft zich Europeesche allures eigen gemaakt en men mag aannemen, dat hy, die nog zoo goed als niets van de wereld had gezien, voordat hy zijn reis begon, zich over veel wat hy gezien heeft als een kind verbaast en ver heugt. Vooral tydens zyn verblyf in Engeland heeft hij veel meegemaakt, waarvan we enkel maar noemeneen tocht in een duikboot, een vliegtocht boven Londen, een bezoek aan de '^mijnwerkers diep order de aardkorst, bezoeken aan wed rennen, tooneelvoorstellingen, het groote radio-station te Worchester, de stsrrewacht te Greenwich, tal van groote industrieën. Te zijner eere werd een demonstratie van de land-, zee- en luchtmacht georgani seerd hij werd door de universiteit te Oxford vereerd met een eere-doctoraat en zoo zouden we kunnen doorgaan. Bij zijn vertrek hebben de Londensche bladen hartelyke afscheidsartikelen aan hem en zijn gemalin gewijd. En als de berichten juist zullen blijken te zijn, dan is hij niet uit Londen vertrokken zonder een bewijs Van vriendschap zijnerzijds aan de Britsche regeering te hebben aange boden in de vorm van een vriendschaps verbond tusschen Engeland en Afghanistan. Een vriendschapsverbond dat meteen een militair accoord moet inhouden, waardoor aan Engelsche officieren de eer te beurt zal vallen Afghanistan een goed gedrild leger te bezorgen, dat wel bewapend en uitgerust zal zijn en waardoor de Engel sche invloed in Indië beschut zal worden tegen de dreigende concurrentie uit het Noorden van Russen en Turken. Lentegeluiden. De pessimisten zijn gelukkig in het ongelijk gesteld. We hebben beide Paaschdagen volop genoten van 't heerlijke weer. Brak op Goede Vrijdag reeds een schuchter lentezonnetje door, koesterend het jonge groen dat alom uitbotten gaat, zoetjesaan won het licht aan kracht en - de Paschen werden begunstigd door mooier dagen, dan we zoo vroeg in dc Lente dorsten verwachten. We hebben ze dankbaar aanvaard en genoten volop van hetgeen in de vrije natuur van een rasch naderende lente vertelt. o— Een merel in de ochtend Die rolt er z'n liedjen uit, Dat trilt er en het rilt er Een wondermooi geluid. Een merel in de ochtend, Het was maar nauwelijks dag, Die heeft zijn lied gezongen Toen 'k nog te slapen lag. Ik droomde en 'k hoorde 't Als 'n zoet geheim zoo fijn. Wat is het heerlijk, dacht ik, Zöö opgewekt te zijn I (HERM1EN MANGER.) O— In de vogelwereld is het een en al bedrijvig heid Duidelijk zien we hierin vooral de voor- teekeneu van het lentetij, dat komen gaat. Late wilgen en popels staan nu in bloei, de iep is zoo goed als klaar en heeft zijn ronde gevleugelde vruchten bij honderdtallen laten vallen. „Het regent dubbeltjes," zeggen de kinderen. De meeste boomen veitoonen jong en teer groen, bosch en veld, slooten en plassen vertoonen al talrijke bloemen. De bollenvelden trekken wederom veler aan dacht. Zijn de crocussen meest reeds uitge bloeid, de narcis staat in volle fleur en weldra in gezelschap van tulp en hyacinth. Nóg zijn het voornamelijk de plaatsjes tusschen Haarlem en Leiden, welke in deze dagen het brandpunt vormen, waar veler belangstelling in de 6choone producten der bloembollencultuur zich concen treert, maar zoetjesaan heeft in onze provincie deze cultuur een hooge vlucht genomen; in't Noorderkwartier zijn reeds tientallen bunders land met bollen beplant, ook Texel blijft niet achter. De laatste jaren breidt ook hier de bloembollenteelt zich zeer belangrijk uit; speciaal de narcis is in trek, daar zij hier welig tiert en goede resultaten afwerpt. Naar een vooraanstaand Texelsch landbouwdeskundige ons nog onlangs verzekerde, zou Texel de bloembollenkweeker een goede toekomst be loven. Die bloembolienvelden, reeds groot in aantal en van aanmerkelijke omvang, zullen voor Texel in de Paaschdagen een attractie te meer uitmaken. Reeds verliet in deze dagen menig bezoeker het eiland met een ferme bouquet narcissen. o— Het bezoek aan Texel tijdens de Paaschdagen is zelden zoo druk geweest als dit jaar, waar aan het verrukkelijk weer zeker niet vreemd is geweest, maar dat we bovenal toeschrijven aan de grootere bekendheid, welke Texel jaarlijks erlangt. Door woord en geschrift wordt zoo herhaaldelijk op Texel als een vacantieoord bij uitnemendheid de aandacht gevestigd, dat jaarlijks de stroom van vreemdelingen, welke naar ons eiland golft, breeder en dieper moet worden. Zoudt u niet denken, dat van Verkade's „Texel'-album, bij honderdlallen in den lande en daarbuiten verspreid, een machtige Invloed uitgaat? Ge kunt er niet aan twijfelen De Koog en vooral ook de Dennen werden druk bezocht. Met de laatste boot werden op 2e Paaschdag meer dan 300 personen naar Helder vervoerd. o— Het corps „Heider" van het Leger des Heils bracht Maandag 1.1. zijn traditioneel bezoek aan Texel, hield eerst te Oudeschild en later te den Burg een druk bezochte bijeenkomst, daar bij toespraken met|zang en muziek afwisselend. De leiding berustte bij insigne Paasman en luitenante Roozeboom. o— Was het aantal „dagjesmenschen" aanzienlijk, ook het aantal vreemdelingen, dat langer tijd op het eiland verwijlt, mag voor deze tijd van het jaar aanzienlijk heeten. Tientallen gaslen namen reeds in hotels of pensions hun intrek. Het Mierennest ontving op Goede Vrijdag zijn eerste bezoekers. Zelfs sloegen bijj den Hoorn en de Koog kampeerl.ustige lieden hun tenten reeds op. Is het niet duidelijk, dat we aan de „voor avond" van een druk toeristenseizuen staan OUDESCHILD „Eigen Oefening." Zaterdagavond gaf de zangvereeniglng „Eigen Oefening" een goed geslaagde uitvoering in „de Zeven Provinciën." De voorz., de heer Jurr. Beumkes riep de aanwezigen een hartelijk welkom tof, welk aantal echter niet zeer groot was. Eerst werden drie nummers gezongen voor gemengd koor, hierna een solonummer met koor (Paaschklokken) met pianobegeleiding van de jongeheer Benni Beumkes vervolgens nog drie nummers voor gemengd koor. Het koor zong heel goed, had heelemaal geen|,nei ging tot zakken. Vooral „de Kabels los" ver wierf bijzondere bijval. Door de dames M. Bakker A. Dogger en Dia Bas werd een voordracht gegeven „Een scène vol Vochtigheid." Hoewel bij genoemde dames dc tranen lustigjrolden, daverde de zaal van het lachende publiek. Er werd dan ook mooi spel gegeven, de costumee- rir.g der dames was èf. Deze voordracht heeft ook een mooie begeleiding. Na een kleine pauze kregen we de opvoering van „Een oudejaars avond in een dorpsherberg." Als het scherm opgaat zien we een gezellige gelagkamer met «en echte ouderwetsche waard en waardin, die eenige kennissen bij zich hebben genoodigd om de Oudejaarsnacht ge zellig met elkaar door te brengen. Als dc klok dan twaalf uur heeft geslagen, komt de dellgence nog met gasten, de waard wil ze zoo laat niet binnen laten, doch hij strijkt zijn hand over zijn hart en zoo komen dan de gasten, die ieder een maand van het nieuwe jaar voor stellen, één voor één binnen. Elke maand heeft natuurlijk wat te zeggen, waarna dan telkens één of meerdere leuke koortjes volgen. Voor elke maand was een geëigend costuum uitge dacht, dat aller bewondering wekte. Een en ander liep bovenst best van stapel en met de slotcoupletten* brak zoo'n geweldig applaus los, dat die nog eens herhaald moesten worden Door de voorz. werd dank gebracht voor de aandacht, waarmede alles was gevolgd en In het bijzonder aan Mej. A. Krugers en de jonge heer Benni Beumkes, die het muzikale gedeelte (viool en piano) zoo goed hadden verzorgd. Een gezellig bal besloot deze mooie avond. Deze slotcoupletten waren Wij leven vrij, wij leven blij, Op Texel's dierb'ren grond. Rondom bespoeld door 't zilte nat Gaan wij op al je schoonheid prat En leven hier maar rustig voort Op Texel, dierbaar oord. Wij leven vrij, wij leven blij Nog vele jaren lang Onz' kleuren zijn 't groen en zwart Ja, Texels blijven w' in 't hart En zingen luide wat ook val Voor Texel staan we pal. DE MOK. Overgeplaatst. Officier-vlieger 3e kl. L. H. Blink is overge plaatst van het vliegkamp de Kooy. naar het vliegkamp de Mok op Texel. Op de Oostzee zyn bij eea t.oeht met een rank eigen gemaakt zeil bootje twee jongelui van 22 en 21 jaar verdronken. Te Smyrna zijn officieel 1700 huizen verwoest. Toulon. De nieuwe Fransche kruiser Trouville, een schip van 10 000 ton, heeft een record geboekt door zes en-zestig kilometer in het uur te loopen. Te Kavirelamz in Egypte heeft een brand gewoed. Vier personen werden gedood, negentig huizen be schadigd. Brugge heeft besloten, het stand beeld van Guido Gazelle, dat in 1930 zal worden onthuld op te richten nabij het geboortebuis van de dichter, dat reeds als museum is ingericht, Te Singapore is een Japansch stoomschip dat met 7S0 Japanscbe emigranten naar Zuid-Afrika vertrok, wegeDS het uitbreikcn vau oaoleia aan boord hierheen teruggekeerd Reeds 7 personen zijn aan de ziekte overleden, elf andere gevaiiau zijn geconstateerd.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1