Texelsclie Courant van Zaterdag 14 April 1928. TWEEDE BLAD Veiligheid en Hygiëne. LENTE. Gemeenteraad van Texel SC900NM AAK-MODE. kW (Ingezonden.) Daar is z(J weer de lente, Waar ieder blij op wacht Z(j brengt weer met zich mede Veel weelde, bloesempracht. Zij toovert allerwege Weer 't leven uit de dood En rijke lenteschatten Ontvallen weer haar schoot. De twijgen gaan weer buigen Door rijke bloemen vracht, Het licht gaat heerlik gloren Uit duist're winternacht. Het dorre land gaat leven, Het gras schiet groenend uit, De vogels zingen biyde Hun lentezangen uit. 't Spreekt al van rein-nieuw leven, Van rijke overvloed, Van overwinningsvreugde, Die blijde ziDgen doet. Nieuw leven ach de menschheid Ziet hoopvol uit en wacht... Op blijde lentevreugde Op lioht in duist're nacht. Een chaos van ellende, Van weê, van zorg en smart, Van duist're levensvragen, Van kommer, wreed en hard. Van onvrtê, strjjd en armoê, Van ondergang en dood.... Wie schept uit deze chaos" Een .kosmos", sterk en groot? De lente is gekomen, Komt, sterkt opnieuw de moed, Het „Geloof" doet triomfeeren En maakt het einde goed. Maak 't lente in Uw leven En van bèo, om U heen, Schep zonlicht in elks leven Door liefde voor elkeen. En gaat de liefde heerschen (Wanneer zal dat eens z(jn?) Dan zal het lente worden Met lentezonaeschijn. B. ANT. TEN HOOVEN Jr. Zitting van Woensdag 11 April, aanvangende te ruim 3 uur namiddags. Voorzitter: de heer W. B.Oort, burgemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gemeente secretaris. Afwezig met kennisgeving van uitstedigheid de heer Leber. De voorzitter opent de vergadering en doet na lezing der notulen, welke onveranderd wor den goedgekeurd, mededeeling van de navol gende ingekomen stukken 1. Ingekomen stukken. /Aededeelingen. a. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de ontvanger der gemeente, ongemaakt 23 Maart. Alles werd in orde be vonden, in kas was f 1213,20'/,. b. Verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim over 1926. Gehouden werden 11 gewone en 10 buitenge wone vergaderingen. In totaal werden opge roepen 65 verzorgers, van wie 12 op 8 October. Ongeoorloofd schoolverzuim werd 65 maal ge constateerd. c. Verslag van de comm. v. Toezicht op het Nijverheidsonderwijs over 1927. Van de 13 leerlingen der le klas, die in Juli overgangs examen deden, slaagden er 6 niet. Van de 7, die eindexamen deden, werd er 1 afgewezen. Van de 10, die toelatingsexamen deden, werden er 9 geplaatst. De 3e stuurt, afd. telde 17 leerlingen 10 deden examen, 8 slaagden, 1 werd wegens kleurenblindheid afgewezen. Op 2 na waren de geslaagden oud-leerlingen van de school. De radiocursus werd door 1 leerling (oud- leerling) gevolgddriemaal deed hij examen, doch werd steeds afgewezen op seinen en op nemen.^ de scj100i bezocht door 16 leerlingen in de le klas, 8 in de 2e kl. en 8 in de stuurliedenafd. Vóör ljan. 1928 meldden zich voor de stuurl. afd. 3 nieuwe leerl. aan. Nog maakt het verslag melding van de stichting van een schoolbibliotheek met vak bladen en studiewerken, van een oefentocht met de P'rins Hendrik en van een excursie naar R°d!eEenmschrijven van het Comité tot Cultu- reel'e en Economische Propaganda voor Neder land tijdens de Olymp. spelen. Het wil de tallooze bezoekers van deze spelen inlichten omtrent de toestand van ons land op verschei dene gebieden door een brochure op ruime schaal te verspreiden. Op advies van B en W wordt de gevraagde subsidie ad f 10,- z.h.s. verleend. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Wees huis uoor 1928. Gesteld in handen van een commissie, be staande uit de heeren Pisart, Zeijlemaker en Lebe'. 3. Rekening 1927 en begrooting 1928 Texeische Algemeene Wijkucrpitging. 't Nadeelig saldo dezer vereeniging wordt Het is niet zopder reden dat ona volk in het buitenland van oudsher bekendstaat om zijn zindelijkheid, voorzoover deze na melijk de vreemde bezoeker opvalt. Die van de omgeving dus, de u i t e r 1 y k e zindelijkheid. Het ware gewaagd, uit dit verschijnsel te concludeeren tot een even sterk ontwik kelde zin voor reinheid des lichaams. Ik zou de gezinnen niet durven tellen, waar des Zaterdags wel schoon ondergoed wordt aangetrokken, maar over een niet vooraf gewasschen buia. En een onverwachte voeteDinspectie op een vergadering zou menigeen in ongelegenheid brengen Afgezien van deze eigenaardige tegen stelling mag de vraag worden gesteld, hoe het komt dat in gezinnen, waar groote en kleine „beurten* elkaar als om strijd af wisselen, bovendien nog eenmaal per jaar de behoefte bestaat, gedurende eenige we ken de geheele wooing aan een grondige schoonmaak te onderwerpen. Dergelfeke volksgebruiken zijn niet zoo maar uit de lucht komen vallen, doch ze hebben een diepere zin. Het is ongetwijfeld geen toevalligheid, dat de jaarlijksche schoonmaak juist in het vroege voorjaar plaats heeft. De Heidelbergeche psycholoog en oud-staatspresident van Baden, prof. Heilpach, heeft een onderhoudend boek ge schreven over de invloed van de natuur op hot menschelijk lichaam. HIJ komt daarin o a. tot de conclusie, dat in het voorjaar de intellectueels prestatie daalt, maar dat er daartegenover een sterke bewegiDgedrang optreedt. Op grond hiervan kunnen wU de schoonmaak beschouwen ais het botvieren door de huisvrouw van deze neiging tot verhoogde activiteit. Gel(jk de heele natuur in de lente een vernieuwings- en V6rjongingsproces onder gaat, wenscht, de Hollandsche huisvrouw haar wooing aan een stevige inspectie te onderwerpen en daarin te vernieuwen en op te knappen, wat haar goeddunkt. Het moet de traditioneele voorjaarskuur onder gaan en ieder weet hier wat dat beteekent o Tusschen Paschen en Pinkster speciaal heerscht „de^schoonmaak* alom en opper- maohtig. Dat wil eohter niet zeggen, dathetnoo- dig zou zijn, wekenlang de boel zoo over hoop te halen, dat het huiselijk leven er tijdelijk zijn charme door verliest, terwijl de huisvrouw dan op voet van oorlog ver beert met de oveiige leden van het geziD. H y g i n o beteekent allereerst reinheid, van ons zelf, van onze woning en van de openbare weg. Maarniet reinheid l»1j buien maar voortdurend. Naarmate nu de zin delijkheid onzer omgeving regelmatig en met zorg wordt betracht, naar die mate kan ook de schoonmaak worden vereenvou digd. Met eenig overleg kan allerlei reini ging en vemieuwiDg gerust meer gelijk matig over het jaar verdeeld worden. Het is niet duidelijk waarom alle schilder-, stof feer- en behangerswerk juist in het vroege voorjaar moet worden geconcentreerd. Door een beter6 verdeeling bewijst men ook de maatschappij een dienst. Nu zijn er in de genoemde vakken in de lente geen banden genoeg, terwijl er in andere seizoenen vaak werkloosheid heerscht. Dus: zindelijkheid het heele jaar door. Voorts overleg en tact en een niet te groote „bewegiogsdrang" by de huisvrouw in het voorjaar. Dan is de woning altijd SCHOON dan biyvec wy GEZOND en wordt de GOEDE STEMMING bowaard. steeds gedekt door de Prov. Comm. voor de wijkverpl. tot de helft van de gemeentelijke subsidie, thans f 1500. B en W stellen voor thans in te trekken het besluit van 5 April 1919 en verder aan de Tex. Alg. W. tot wederop zegging een jaarlijksch subsidie te verleenen, gelijk aan twee derde van het tekort op de expl. over 't betrokken jaar tot max. f 1500, o.m. op voorwaarde, dat de vereen. 3 wijk zusters in haar dienst heeft en begrooting en rekening aan de goedkeuring van de raad zijn onderworpen. Dhr de Graaf: De Prov. Comm. verleent haar steun toch alleen aan noodlijdende ver- eenigingen? Ik zou het betreuren, wanneer de gemeente wat krenterig met enkele centen omging ten bate van de wijkverpleging. De voorz.De vereen.is wel niet noodlijdend maar heeft door de uitgestrektheid waarover zij werkzaam is toch ieder jaar te kort. De gemeente wil graag bijpassen, maar ook de Prov. Comm. is royaal. De voorgestelde rege ling wordt daarom het best geacht. Ze is geheel in het belang van de vereen. Dhr Pisart (tot dhr de Graaf)Wanneer de wijkverpleging geen nadeelig saldo heeft, ont houdt de Prov. Comm. haar het subsidie. Dhr KikkertHet maakt niet veel uit of men spreekt van noodlijdend of van steunbehoe vend. Geld moet er wezen. Aangenomen z.h.s. De aangeboden begrooting en rek. wordt op advies van B en W goedgekeurd. 4. Benoeming leden commissie tot we ring oan schoolverzuim. Aftredend doch herkiesbaar zijn de heeren C. Dijt, H. Kievits, Jac. Kikkert Nz., C. Keijser Hz. en J. van der Vlis. Eén hunner verwerft 11 van de 12 stemmen, overigens worden zij met algemeene stemmen herbenoemd. (B enW had den nog candidaat gesteld de heeren J. Keij- AzK. Eelderink, C. Visser, A. Noordijk en J. Usi.) 5. Ontslag -aanurage C. Schaap als hoofd der school te Oudeschild. Op voorstel van B en W wordt dit verslag op de meest eervolle wijze verleend met in gang van 16 April a.s. Vooruitloopende op deze beslissing, aldus de voorz., hebben B en W en de Comm. van Toezicht zich Donderdag 1.1. naar Oudeschild begeven om de laatste les van de heer Schaap bij te wonen. In tegenwoordigheid van de kindei ei en belangstellenden heb ik de heer Schaap toen toegesproken en dank gebracht voor hetgeen hij voor Texel heeft gedaan. Ik wil niet in herhaling treden, de pers heeft van die bijeenkomst verslag uitgebracht. Maar ik wil dan toch in herinnering brengen, dat de heer Schaap het onderwijs 47 jaar heeft ge diend achtereenvolgens te de Waal, den Burg, den Hoorn en Oudeschild, waar zijn naam zeker niet vergeten zal worden en zijn goede onderwijs lang moet nawerken. Dhr Pisart verwacht namens de heele raad te spreken, wanneer hij zich geheel bij deze woorden aansluit. Hij noemt de heer Schaap een van Texel's beste onderwijzers en wenscht hem vele jaren van welverdiende rust toe. Ook dhr Lap zegt ais oud-Hoornder behoefte te gevoelen aan de heer Schaap eenige woor den van dank te wijden. Ik heb van hem slechts herhatingsonderwijs ontvangen, vervolgt hij, maar heb dat zeer gewaardeerd. Vooral later werd mij duidelijk, dat hij de rechte man was op de rechte plaats, die op de juiste wijze de jeugd wist te bezielen en gereed te maken voor de strijd, welke het leven van hen vraagt. Het is niet de gewoonte, dat de gemeente- secr. in de vergadering spreekt, maar ook hem moet het een behoefte zijn van zijn waardee ring en hoogachting jegens de heer Schaap te doen blijken. Bij zijn afscheid wensch ik de heer Schaap een zeer verdiende rust toe. Veel heeft hij toch gepresteerd, waarvoor we hem ons heele leven dankbaar blijven. Als oudste lid zegt dhr de Graaf er geen oogenblik aan te twijfelen of de heeren sprekers hebben het gevoelen van de raad volkomen weergegeven. 6. Ontslag-aanvrage mej. A. N Verfaille als onoerivijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp. Mej. Verfaille werd met ingang yan 20 Mrt. j.l. benoemd tot onderwijzeres aan een o.l. school te Rotterdam en vraagt deswege ont slag uit haar betrekking te de Cockedorp. Eervol verleend. 7. Overplaatsing mej. J. W. Beukers als onderwijzeres aan de o.l. school te Zuid-Eierland naar die te Cocksdorp. Deze overplaatsing stellen B en W voor op advies van de Insp. van 't L.O. Dhr Lap Mij is in 't oor gefluisterd voor de juistheid sta ik niet in "-;dit over dergelijke zaken niet vooraf met WOfden der scholen overleg wordt gepleegd. DSt komt mij vreemd voor Weth. KeijserWie vertelt dat Dhr Lap wenscht de zegsman niet te noemen. Dhr Boon Wat is dat nu voor een stuk onzin I Als 't een los gerucht is zegt men dit toch niet in het openbaar, maar in vertrouwen aan B en W? Desgevraagd deelt dhr C. Jonker mee, dat in gevallen van benoeming en overplaatsing steeds overleg wordt gepleegd met de school hoofden en de Comm. v. Toezicht. Dhr Lap zal de zaak nader.uitpluizcn. De overplaatsing geschiedt overeenkomstig het voorstel van B en W. 8. Aanurage gelden ingevolge de Land- arbeidersivet door A. Schaatsenberg. Voor de verkrijging van een plaatsje in Eierland aande ledwarswefjis benoodigd f3100. Aanvrager kan van mej. G. Keijser Cd. en de heeren R. P. Keijser Cz. en L. C. Keijser een een halve HA. land koopen voor f 500. De kosten van een woonhuis, hierop te bouwen, worden begroot op f 2700. De kosten van afheining zullen f 200 beloopen. De vorige maal maakte de meerderheid van de raad bezwaar tegen de kosten van de woning toen op f 3100 geraamd. Bij nadere beschouwing kon hierop nu f 400 worden bezuinigd. Overi gens bleef de toestand gelijk, (zie uitvoerig vorig raadverslag.) Dhr Kikkert: lk vind het prachtig als er maar een goed huis komt. De voorzHet is van alle luxe nu ontdaan. Dhr Pisart: Je kunt van luxe niet eten, wel luxe brood, maar dat Is duur I Aangenomen z.h.s. 9. Aanurage gelden ingevolge de Land- arbeidersutet door Jb. Zijm. Voor de vestiging van een plaatsje aan de le dwarsweg in Eierland is in dit geval f3500 vereischt. Van de personen, in punt 8 genoemd kan aanvrager voor f 1000 een HA. land koopen. Huis en schuurtje worden begroot op f 2800. Kosten van afheining f 200. Het perceel be staat uit oud grasland, is van goede kwaliteit en ligt midden in de polder, zoodat de aanvrager in de omgeving geregeld werk kan vinden. Zijn gezin bestaat uit man, vrouw en twee kinderen van resp. 10 en 5 jaar oud. De aan vrager is een alleszins bekwaam arbeider, die alle in het boerenbedrijf voorkomend werk verstaat en voldoet ook overigens aan alle eischen, in de iandarbeiderswet gesteld. Dhr de Graaf vraagt eenige inlichtingen Inzake de kosten van afheining, welke hij meent, dat verminderd kunnen worden. Dhr Zeijlemaker vangt aan met te zeggen, dat hij geen warm voorstander van de Iand arbeiderswet is, omdat hij hierin voor de be trokkenen geen voordeel ziet. Verder vraagt hij, of er geen gevaar voor gebrek aan werk zal ontstaan, wanneer in Eierland eenige plaats jes bij elkaar komen. De arbeiders zullen dan ver van huis werk moeten zoeken. Ze zitten toch al op zware lasten, daar zij plm. f 230 per jaar moeten opbrengen van een inkomen van f 800 's jaars. Dhr Kikkert is het met dhr Zeijlemaker niet eens, daar twee plaatsjes dat gevaar toch niet kunnen opleveren: Zoo noodig kunnen later de noodige maatregelen worden getroffen. Op het oogenblik is er werk genoeg. Ik juich het toe, dat nu arbeiders in staat worden ge steld een eigen heerlijkheid te bekomen. Dhr de Graaf stemt met het voorstel geheel in. Als er arbeiders komen, die voor hun taak berekend zijn, kunnen de plaatsjes niet guns tiger zijn gelegen. Zij zullen er zeker ruime voordeelen genieten, vooral voor iemand in de bloei van zijn leven. Aangenomen z.h.s. Dhr A. Boon merkt nog op, dat de Iand arbeiderswet te veel beslag legt op de physieke krachten van de arbeider. Aan de totstand koming van die wet zou hij nooit hebben meegewerkt. Nu ze er echter is, vervolgt hij, moeten we er uit halen, wat er in zit. 10. Financieele regelingen dienst 1927. Onbeteekenende af- en overschrijvingen, welke elkaar dekken, verklaart de voorzitter. Op een vraag van dhr Lap of toch vooral geen ingrijpende wijzigingen in de begrooting voor 1927 worden aangebracht, antwoordt de voorz. ontkennend. 11. Verbouwing o.l. school te den Burg. (Zie ook ons blad van Zaterdag 1.1.) De kosten worden begroot op f 10,200. Ach ter de school (het laatst gebouwde gedeelte) zal een gang worden gebouwd, waarin de lo kalen en de W.C.'s uitkomen. Een deel van het Park zal als speelplaats worden ingericht. Dit zijn de hoofdpunten van het voorstel van B en W. Dhr Lap maakt bezwaar tegen de voorge stelde verkleining van het Park en zou liever de Nieuwstraat voor motorverkeer willen sluiten. De voorz. merkt echter op, dat de Insp. daarmee geen genoegen zal nemen. Wanneer we een speelplaats openen in het Park worden we van de bouw van een gymnastieklokaal vrijgesteld. Bovendien kan het Park worden vergroot door het terrein voorde Gem. Centrale eventueel meer grond na afbraak van het houten gebouwtje Ler bij te nemen. De speelpaats wordt door een heg ,'van .de rest van 't Park 'gescheiden, zoodatj het aanzien er niet onder lijdt. Dhr Pisart: Laten we het weinige groen, dat we in t Park hebben, toch houden. Plaals paaltjes voor de Nieuwstraat, dan is het gevaar voor de spelende kinderen daar tot een minimum beperkt. Ook de voorz zegt 't jammer te vinden.dat het Park wordt verkleind. Hij zal trachten een betere oplossing te vinden. Dhr Zeijlemaker: Aan wie kunnen we het Park nu beter geven dan aan de kinderen Zij kunnen er dartelen naar hartelust. Er wordt van het Park, naar mij bleek, maar een spaarzaam gebruik gemaakt. Dhr de Graaf: Ik onderschrijf ten volle,wat dhr Zeijlemaker zegt. Zou 't niet mogelijk zijn de speelplaats Zondags voor het publiek als wandelterrein open te stellen Dhr Kikkert spreekt de wensch uit, dat er van de boomen voor de school toch vooral niet meer zullen worden geveld, waarop weth. Viamlug er hem op wijst, dat het er toch

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5