log! wé Doorzitten PU KOL MUNHAJop KARPETTEN, LINOLEUMS No 4222 Woensdag 2 Mei 1928 41s,e Jaargang Texelsche Berichten Wm HELPT OOK MEE? Van week tot week guy N.v. j. w. LUNTER, ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 li POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 bij Wie/rijden enlonnelrand TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. ledore regol moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagoro regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 21_28 April Lente-leven. Als deze regels in druk verschijnen is de Mei gekomen. Mei, de door de dichters in alle toonaarden bezongen schoone maand, die ons de volle lente zal brengen. Was het niet in de laatste dagen alsof heel de natuur zich op de komst van Mei voorbereidde? Id het zuiden staan de boomgaarden in hun volle tooi, in het bollenland is het een groot k eurenfeest en ook in ons koelere noorden, waar we met lente en zomer achter zijn bij 't zuiden roept thans-ook de lente ons toe van allen kant. De dorre velden gaan zich sie ren met 'n groen gewaad en de bosschen van hoog en zwaar hout hulleD zich als in een sluier van het teere groen dat ontspruit aan tak en twijg. Ed de hooge luchten toonen weer hun schoonste blauw en hun ragfijne, blanke wolkensluiers. Een dichtende vroedschap. De lente is vol poëzie en is voor de dichterlijk aangelegde mensch de tijd vud stil en schoon gedroom en lieve zielezangen. En als men gelezen heeft, wat er deze week in de vergadering van de Utrechtsc.be ge meenteraad is voorgevallen, zou men haast vermoeden dat de lente daarin een groote rol heeft gespeeld. Daar was een in ge bonden stijl gedaan verzoek a^n de orde en het dichtersvuur scheen van de burger van het Sticht we' eensklaps overgeslagen te zijn op de vroedschap Zoo beleefde men daar een debat in verzen, waarbij de wet houder van publieke werken wel de schoon ste dichtersroem verwierf, door de in dicht maat gesproken hebbende sprekers op gelijke wijze te beantwoorden en dan voor de vuist weg. Tegen de onbewaakte gevaarlijke overwegen. Dan was het debat, dat deze week in de Eerste Kamer werd gevoerd wel heel wat prozaïscher. De heele week hebben de Senatoren zich bezig gehouden met de ver schillende hoofdstukken der Staatsbegro ting. De heer Muralt stelde een motie aan de orde, welke ten doel had maatregelen te nemen tegen het gevaar van de onbe waakte overwegen. Hoe groot dit gevaar is, blijkt'bijna iedere week en de lijst van de slachtoffers van deze bezuiniging is al schrikbarend laag geworden. Er is jaarlijks een besparing van 2 millioen gulden m t de opheffing van de bewaking verkregen, naar de minister mededeelde, en dat bedrag zpgt zeker wel iets, maar als er een men- schenleven, ja zelfs veel menschenlevens mee gemoeid zijn, dan wordt hot toch wel heel anders. Er zal nu een veiligheids commissie worden ingesteld die omtrent alles een onderzoek zal instellen en tijdens dat onderzoek zullen geen bewakingen meer worden opgeheveD. Nadat de minisier deze toezegging had gegeven trok jhr. de Muralt zijn motie in. Engeland: Churchills millioenennota. In het Biitsche Dagerhuis was in de laat ste dagen de begrooting van financiën aan de orde, ter inleiding waarvan door Chur chill een lange millioenenrede was gehou den. Aanvankelijk scheen het, dat Chur chill's financieele plannen niet tot ernstige critiek aanleiding zouden geven, daar reeds dadelijk Snowden, de gewezen arbeiders minister, en Lloyd George, de leider der liberalen, Churchill een vriendelijk com plimentje maakten, omdat hij het met de financiën zoo goed had weten klaar té spelen. De volgende dag echter, toen Snowden en Lloyd George tijd hadden gehad de financieels plannen van Ctunchili wat nader te bezien, hadden ze meteen voldoende stof voor allerlei critiek gevonuen. En in hun redevoeringen gaven zij daarvan dan ook duidelijk blijk. Daarentegen bleek van con servatieve zijde voldoende instemming om te mogen voorspellen, dat Churchill wel een voldoende meerderheid voor zijn begrooting zal krijgen. Geen 1 Mei-optochten te Parijs. Te Parijs zullen op 1 Mei geen optochten mogen worden gehouden. Van hoogerhand zijn deze ten strengste verboden en aan de vreemdelingen is tevens medegedeeld, dat als zij aan een optocht mochten deelnemen de strengste straf op hen zal worden toe gepast, nl dat ze dadeljjk over de grens zullen worden gezet. Mtd mag nu benieuwd zijn of de socialisten en communisten zich zoo maar bij het verbod zullen neerleggen. Vermoedelijk staat dit verbod in verband met de verkiezingen. Frankrijk en niet het mirst Parijs heeft dager vol actie en span- Ding achter de rug. De verkiezingsagenten hebben een week lang tijd gehad om voor de eindbeslissing de herstemmingen de kiezers met alle hun ter beschikking staande middelen te „bewerken". En de actie is buitengewoon fel geweest. Uit het leven van Generaal Wrangel. In het kleine Belgische plaatsje Ukkel, aan de zoom van het Brusselsche Bois de la Cambre, is deze week op 50-jarige leef tijd overleden de bekende aanvoerder van het Russische Witte Leger, generaal Wran gel. Zijn naam zal verbonden blijven aan een der meest spannende episoden uit de Russische revolutie. Wrangel die eerst ingenieur was, trad tijdens de Russisch-Japansche oorlog in het Russische leger en klom al spoedig op tot officier. Na de hoogere krijgsschool bezocht te hebben werd hij commandant van het 3e escadron der bereden garde en als zoodanig maakte bij de groote oorlog mee. Toen Rusland ineenstortte en de revolutie uitbrak, nam hij de wijk naar de Krim, omdat hij zich met het roode regime niec vereenigen kon Ed toen in October 1918 generaal Denikin metzijc Witte Leger een poging ondernam om Rusland van het bolsjewisme te bevrijdeD, bood hij deze zijn hulp aan. Hij kreeg het bevel over het leger in de Kaukasas en had daar weldra de roode heerschappij vernietigd. Daarna kwamen echter de tegenslagen en ook bleef de door Frankrijk en Engeland beloofde hulp uit, terwijl Wrangel't ook met Denikin niet verder eens kon worden. Nadat Dcnikin's leger door de roode troe pen van Trotski verslagen was moesten de Witte Russen terugtrekken en scheepte Wrangel zich met het overschot van zijn leger in aan boord van de 126 schepen die hij in de Zwarte Zee gereserveerd had gehouden. Duizenden personen die bevreesd waren voor de revolutionnairen namen de vlucht en sloten zich bij WraDgel's troe pen aan, zoodat de schepen met niet min der dan 130,000 menschen bemand waren. De ontberingen die deze geleden hebben, voordat ze een piekje om veilig te wonen hadden teruggevonden, zijn onbeschrijflijk geweest, want eerst wilde eigenljjk niemand hun gastvrijheid verleenen. De Balkan- staten ontfermden zich ten slotte over het meerendeel der vluchtelingen, terwijl een deel ervan na veel moeilijkheden een plek op Fransche bodem vond. Toen dat alles geregeld was legde Wrangel zijn taak neer en vertrok hij naar België waar hij een betrekking als mijn ingenieur verwierf. En daar is hij nu in de kracht van zijn leven en slechts omringd door een paar familieleden en enkele kameraden overleden. Mogelijk nog wel met een gedachte van bitterheid jegens de Europeesche regeeringen die door hun onderlinge verdeeldheid in gebreke waren gebleven hem de hulp te verstrekken, IV» verzacht en geneest door Doos 30-60 Tube 80 ct. Bl| Apolb. cu Drogisten _^^tajjd,etten^j£^^ waardoor hij Rusland uit de greep van het bolsjewisme had kunnen reddeD.j De gespannen toestand in China. De gebeurtenissen in het voormalige Hemelsche Rijk hebben in de laatste dagen een belangrijke wending genomen. De nationalisten, waarbij de bekende „christen"- generaal Feng ju sjiang zich met zjjn leger heeft aaugesloten, hebben op de noordelij ken onder bevel van Tsjang tso lin be- langrijke voordeelen behaald. Generaal Feng schijnt met het opperbevel over de natio nalistische troepen belast te zijnen nadat bij reeds de spoorweg van Hankou naar Peking in handen had gekregen, is hij er thans ook in geslaagd de tweede belang rijke spoorlijn van Sjanghai naar PekiDg tot aaD Tsinanfoe te bezetten. Ook de stad Tsinanfoe zelf is in zjjn handen gevallen en dat is een groot strategisch succes. Tsinanfoe toch is een belangrijke stad met 3000CO inwoners en de hoofdstad van de provincie Sjangtoeng. Tsjang tso lin, die zelf nog steeds te Peking vertoeft, zal zich thans wel ernstig bezorgd maken over de toestand. Wel ligt Peking nog 250 K.M. van Tsinanfoe verwij derd, doch het is voor hem een bedenkelijk feit, dat zijn beide generaals Soen en Tsjang volkomen hebben gefaald in hun poging om de opmarsch der nationalisten tot staan te brengeD. De mogelijkheid lijkt dan ook niet uitgesloten, dat Tsjang tso lin gedwon gen zal worden naar Mantsjoerjje terug te keeren. Tenzij hij er in mocot slagen zijn Mantsjoersche troepeD te bewegen naar China op te rukken, wat deze echter tot nog toe geweigerd hebben. Intusschen dreigt er een andere ernstige complicatie in noord-China De Japansche regeering is er nl. toe overgegaan troepen te zenden naar Tjsinanfoe ter bescherming van het leven en der eigendommen der Japansche inwoners. Er zijn daar duizenden Japanneezen gevestigd en Japan heeft er groote belangen, doordat er Japansche ban ken en industrieën gevestigd zijn. De nationalistische regeering heeft echter krachtig geprotesteerd tegen het zenden van Japansche troepen, hetgeen zij een schen ding van de Ctiineesche territorialiteit acht. Doch Japan stoort zich aan die protesten niet. Er ligt in die toestand een groot gevaar. Onze oproep van 14 April tot het verleenen van steun aan schipper A. van der Heiden, wiens scheepje H.D. 50 in de nacht van 29 op 30 Maart j.l. op de Westpunt van Texel versplinterd werd en waardoor 's mans bezit geheel ver loren ging, is gelukkig niet zonder gevolg ge bleven. De heer W. Biersteker, te Helder, penningmeester van het Comité, dat zich met de inzameling van gelden voor bovengemeld doel belastte, zendt ons bijgaande verantwoor ding en geeft ons over het op Texel bereikt resultaat, mede namens de overige leden van het comité, onverholen zijn blijdschap te kennen. o— Ingekomen zijn tot heden de volgende be dragen Wed. D. Helder f 1.— B. 2.50 J. v.d. V 5.- v.d. B. Haarlem 1. Gez. R. den Burg 2.50 A. S. Koegras 1 A. J. B. Harskamp 2.50 H, S. Heemstede 2.50 Leger des Heils Helder 10,— W. D. v. P. N.O. Indië 5. F. Boxmeer 1.— J. v.d. V. Oudeschild 5 Visschersvereen. 60.— C. St. Eierland 2,50 Wie zullen nog volgen Het bedrag is nog slechts gering, veel geld is vereischt om het gestelde doel te bereiken. Wie vandaag nog nog helpt, steunt dubbel Zendt uw geld per postwissel of per giro (no. 42048) met vermelding van „Visschers- hulp" aan de heer W. Biersteker te Helder. Hofleverancier PRANEKER Drankbestrijding. (Ingezonden.) „Zaterdag 28 April j.l. heeft de heer Harders, leider van het Reizend Drankweermuseum, een bezoek aan Texel gebracht. 't Doel was, om in samenwerking met de afd. Texel van de Nederlandsche Vcreeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken deze zomer een tentoonstelling van 4 i 5 dagen op Texel te houden. Verscheiden dorpen werden bezocht en naar we vernamen, is er alle kans op, dat de heer Harders met een uitgezochte collectie uit de geweldige hoeveelheid van het museum begin Juli op Texel komt. Laten we het hopen en hem alvast veel succes toewenschen." Verjaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de 19e verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana woei Maandag j.l. de driekleur van openbare en enkele particuliere gebouwen. Giften voor 't Witte Kruis. Fam. K. f5-, N.N. f 2.-, P. f2,50 en G. f2,— allen te den Burg N.N., den Hoorn f 2,50 Na de aardbevingen. Hulp voor de slachtoffers. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontving van het Intern. Roode Kruis Comité te Genève en de Bond van Roode Kruisen te Parijs een gemeenschappelijk telegram, waarin dringend om financieele hulp wordt gevraagd ten behoeve der slachtoffers van de aardbevin gen in het Oosten. In dit telegram wordt medegedeeld, dat in Bulgarije 120,000 menschen dakloos zijn en dat 7000 huizen werden verwoest en 15000 huizen onbewoonbaar zijn. In Griekenland zijn 20,000 menschen zonder onderdak, het aantal dakloo- zen in Turkije bedraagt 10,000. Het Nederlandsche Roode Kruis doet nu naar aanleiding van dit telegrafisch verzoek een warm' beroep op het Nederlandsche volk om met giften het leed in deze zoo zwaar getroffen landen te lenigen. Gelden zullen gaarne in ontvangst worden genomen onder motto „aardbeving" bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's Gravenhage, per postwissel of postgiro no. 22120. EIERLAND De Vlashandel. Wel is reeds enkele weken de gang van za ken in de vlashandel vrij kalm, maar toch valt een zekere vastheid niet te ontkennen. Het aan bod wordt steeds geringer en alhoewel in ver band met de prijzen momenteel meer animo bestaat voor de goedkoopere soorten, gelooft men toch, dat ook de betere en duurdere soor ten weer spoedig meer belangstelling zullen ondervinden. Het schijnt alsof veel aanvoer uit Rusland niet meer te verwachten ïs, het geen natuurlijk van invloed zal blijken op de West-Europeesche vlassen. De p ijzen zullen zich dan ook wel kunnen handhaven. F r a n k r ij k. Bij de laatste ver kiezingen heelt de nationale eenheid de overwinning bekaaidde partijen van links hebben terrein verloren. De com munisten hebben een zware nederlaag geleden, waardoor Moskou ten zeerste is ontmoedigd.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1