Purol bij doorzitten, stukloopen en smetten der Huid. KARPETTEN, LINOLEUMS Slaapkamerameublementen. Bemaling Waalenburg. N.v. J. W. LUNTER, „Melkziekte" bij schapen. Gemengd Nieuws Ingezonden Wordt Texel straks onder de voet geloopen De voorz. van de afd. „Texel" der Holl. Mij. van Landbouw verzoekt ons het volgende on der de aandacht van schapenfokkers te brengen Door toepassing van rationeele voeder methoden en doelmatige graslandbemesting zijn onze schapenfokkers er in de laatste jaren in geslaagd de melkgift der schapen op aanmer kelijk hooger peil te brengen, hetgeen de lam meren ten goede moest komen. De laatste jaren is echter aan de Texelsche wolveestapel voor honderden guldens schade toegebracht, welke zeer vermoedelijk moet wor den toegeschreven aan de zg. „melkziekte", welke men aanneemt, dat met die verhoogde melkgift verband houdt. Het dier wordt luste loos, neemt tenslotte geen voedsel meer tot zich en moet ten gronde gaan. Geleerd door de ervaring raden we ieder schapenfokker, die symptomen van bovenge melde ziekte meent te bespeuren, met nadruk aan onmiddellijk deskundige hulp in te roepen. Daar er een onfeilbaar remedie bestaat kan men op die wijze tal van schapen van een wisse ondergang redden. o— Gaarne vermelden we tenslotte, dat de heer C. Keijser Hz., onder wiens wolvee een ziekte geval zich voordeed, bovengenoemd middel met succes zag toegepast. Hierin vond hij aan leiding die ervaring aan anderen mee te deelen waarbij we hem zeer gaarne de hand reikten. Kievitseieren. Aan de eierenmarkt te Sneeken Leeuwarden werden dit jaar aangevoerd 115.000 kievitseieren tegen 110.000 in 1927. De eerste eieren, 60 stuks, brachten f .80 tot f 1.25 per stuks op, de laagste prijs bedroeg 8 ct. maar de markt sloot met een noteering van 15 en 16 ct. De totale opbrengst beliep f 15.000 tegen f 22.000 in 1927. Dat de eierenprijs ten slotte is opgeloopen mag worden toegeschreven aan Frankrijk, dat in de laatste dagen nogal eenige partijen kie vitseieren heeft afgenomen. 7 enuv/sch^iQ overspannen bleite Zenuw Vanwege Ged. Staten van Noord-Holland wordf ter kennis van belanghebbenden gebracht dat „het besluit van hoofdingelanden van Waalenburg om de bemaling te doen geschie den met behulp van oliemotoren en de daar tegen ingediende bezwaarschriften" van 9 Mei a.s. gedurende 14 dagen ter griffie te Haarlem ter inzage zijn gelegd. Belanghebbenden zullen bericht ontvangen van dag en uur, waarop de zaak in de ver gadering van Ged. Staten zal worden behandeld en worden in de gelegenheid gesteld hun stand punt in persoon of bij gemachtigde mondeling te verdedigen. Ieder wordt thans gelegenheid gegeven zijn wenschen als belanghebbende mondeling toe te lichten. Examen hoefsmid. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Kiljan, be haalde in de afgeloopen week aan de veeartse- nijkundige school te Utrecht het rijksdiploma- hoefsmid. Texelsche Zendingsdag. Men schrijft ons: De zestiende Texelsche Zendingsdag is be paald op Maandag 28 Mei a.s, 2e Pinksterdag, en wordt gehouden te de Koog bij 't nieuwe Koogerslag. Als sprekers zullen optreden de weleerw. heeren Ds. A. A. van der Leer, die de openings rede houdt, Dr. W. ten Boom, zendeling onder Israël, die over het Zionisme zal spreken en Ds. A. Oskamp, die het slotwoord zal uitspreken. De aanvang is bepaald op 3 u. nm. Kantoor-Nationale Bank. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt, ter ver vanging van de heer L. Vonk die naar Alkmaar wordt overgeplaatst, aan het kantoor der Natio nale Bank alhier verbonden de heer G. Last drager, uit Helder. Men heeft er Dr. Jac. P. Thijsse een verwijt van gemaakt, dat hij door zijn Verkade-Album „Texel" het gevaar heeft doen onlstaan, dat het eiland onder de voet zou worden geloopen. Nu, schrijft hij ons in „de Groene", daar ben ik niet bang voor, integendeel. Hoe meer menschen het zeer bijzonder natuurschoon van Texel leeren kennen en waardeeren, hoe liever mij dat is, want dan bestaat de beste kans, dat het blijft behouden. Al de duinen van Texel toch zijn domeingrond, dus ons aller eigendom. De duinen bevatten weer mijlen- wijde zandvlakten en moerassen, met kreken en meren en vormen zoo met elkaar een park landschap van groote rijkdom en schoonheid, nog lang niet genoeg begrepen, gewaardeerd en ontzien. Hoe meer kenners en bewonderaars dat land schap heeft, des te sterker kan hun verzet zijn tegen onnoodige en ongewenschte verandering. Bij ministrieele beschikking is reeds een groot deel van de duinen verklaard tot natuurmonu ment, eigenlijk moesten ze alle als zoodanig beheerd en behandeld worden en daar zal de regeering wel toe moeten besluiten, wanneer Texel zooveel bewondering krijgt als het ver dient. Vierdaagsch schoolreisje. Naar we vernemen zal bet vierdaagsch reisje van de leerlingen der 6e en 7e klasse der o.l. school alhier plaats hebben op 9, 10, 11 en 12 Juni as. Er wordt gelogeerd in 't verblijf van de vereeniging „Volks onderwijs" te Ede (Geld.) Voor 't eerst zal het reisje door de gemeente worden ge subsidieerd. Texel I heeft Zondag jl. met 6—1 van Hollandia gewonnen. Sam Vlesslng. De musicus Sam Vlessing, oud-Texelaar, te IJmuiden zal dezer dagen in de Schouw burg aldaar gehuldigd worden. In het Eere comité hebben o.a zitting genomen de hee ren RLikens, burgemeester van de gemeente Velsen, en de wethouders. Dhr. VlessiQg is in de wereld van harmonie ën fanfarecorpsen een goede bekende en hij verdient dat te zijn meermalen hebben wij van hem composities gehoord die in hef genre niet anders dan voortreffelijk ge noemd mogen worden. Lagere Landbouwschool Naar de heprir. T. P. Huisman, secr. der Holl. Mij. van Landbouw gisteren aan de afd. „Texel" heeft meegedeeld, zal onze ge meente dit jaar zeker in het bezit van de lang verwachte „lagere landbouwschool" worden gesteld. De droogte. De aanhoudende droogte heeft menig huisvrouw voor een moeilijk probleem ge plaatst. De regenbakken zijn vrijwel uit geput, hetgeen veel ongerief geeft. Het weinigje regen van gisteren heeft in de be hoefte niet kunnen voorzien. Mei. Het buitengewoon mooie weer van Zon dag jl. heeft menigeen tot een uitstapje uitgelokt. De Koog en De Dennen bovenal trokken veel publiek. Dat de bloem bollenvelden veler bewon dering opwekten behoeft geen vermelding. Verbetering marktterrein Nieuwstraat. Met de verbetering van het marktterrein in de Nieuwstraat, voor welke werkzaam heden op de begrooting voor 1928 f 2800 werd uitgetrokken, is men gereed gekomen. Het heele terrein van de Parkstraat tot het brandspuithuisje werd geëgaliseerd, langs de schoollokalen en belendende per- ceelen is een trottoir aangebracht. De weg is opnieuw bestraat, het geheel maakt e«n nette indruk, terwijl bovendien deze straat als marktterrein in beteekenis heeft gewonnen, hetgeen vooral zal blijken wan neer straks een marktdag in de kermis- week valt J-iAiNTIENDR Al Hofleverancier PRANEKER OUDESCHILD Ansjovisvisscherij. Men schrijft ons uit Enkhuizen: De ansjovisvisscherij, die er van30 April in 't Noordelijk bekken der Zuiderzee is, heeft hier nog niet veel opgeleverd. Wel is uit de vangsten bij TEXEL gebleken, dat de jaar- lijksche trek naar de Zuiderzee begonnen is, maar de dikwijls sterke Oostelijke en Zuidelijke winden verhinderen het binnen trekken der ansjovis. De eigenlijke groote trek, waarop de visschers hier al eenigszins gerekend hadden, komt dus in elk geval eenige dagen later. In de Zuiderzee zelf is bovendien nog een hinderpaal, die het voorttrekken der vischjes belemmert. Er is op het oogenblik namelijk veel vuil in zee, en groote massa's kwallen, waarvoor de ansjovis een zekere vrees of afkeer schijnen te koesteren. OOSTEREND Een zeer geslaagde avond. De muziekvereeniging „Excelsior" gaf Vrijdag- avoi d j 1. met medewerking van de zangver- eeniging „De Lofstem", beide vereenigingen onder directie van de heer Cor Bremer Sz. een uitvoering in de Gereformeerde Kerk alhier. Het ge:al aanwezigen had, in vergelijking met eerdere uitvoeringen, grooter kunnen zijn. Na het uitspreken van een gebed gaf de Eerw. Heer Ds. van der Leer een kort woord ter inleiding. Hij wees er op, dat men was bijeengekomen, om te hooren naar het schoone dat de kunst kan voortbrengen, doch ook in dit opzicht had men God als de opperste kunste naar te erkennen, daar men van Hem de gave voor kunst heeft ontvangen. Kunst daalt van God tot ons en keert weer tot God. Ook de kunst daalt uit de hemel, tarwijl, wanneer de kunst zich laat hooren, voortbrengers en hoor ders omhoog gevoerd worden. Met de mededeeling, dat rooken en snoepen als contrabande moesten worden beschouwd, werd de leiding aan de directeur overgegeven. Vooraf werden er gezongen twee verzen van Psalm 150, waarbij het orgel gemist kon wor den, omdat gezongen werd bij koperen klanken die wel wat luide uit de instrumenten op stegen. Een uitgebreid programma volgde, waarbij beurt om beurt muziek en zang gegeven werd. 't Is niet gemakkelijk uit te maken, aan welke vereeniging de meeste verdienste toekomt, want al de stukken werden uitstekend gespeeld en gezongen. Alleen het applaudissement deed niet weldadig aan. Vooreerst is de stemming van een kerkgebouw er mede in strijd en het luide handgeklap na lk nummer kan niet welgemeend heeten. Men voelt er meer in de drang naar levenmaken, dan de behoefte zijn voldoening te toonen voor wat gegeven werd Niettemin was het applaus dubbel verdiend. Elk muziekstuk gaf blijk van goede oefening onder uitstekende leiding Maar ook de zang deed verheffend aan vooral in „God is mijn lied" en „Holland", mijn Holland, ik vind jou zoo mooi I" Vooral enkele sopraanstemmen waren bewonderenswaardig. Aan het einde bracht Ds. v. d. Leer dank voor alles wat ten gehoore was gebracht en voor de belangstelling der aanwezigen. Met het zingen van het „Avondlied" werd geëindigd. Moge spoedig eens weer een dergelijke avond gegeven worden I Liefst in de open lucht. OUDESCHILD Mei-viering. (Niet van onze gewone correspondent.) In de Zeven Provinciën werd door de leden der S.D.A P. en door geestverwanten Zaterdag avond het Mei-feest gevierd, in de mei groen en bloemen versierde zaal konden de vele deel nemers ternauwernood een plaatsje vinden. Behalve (een propagandistisch speechje werd een éénacter voorgedragen, welke zeer in de smaak viel. De Arbeiders Jeugd Centrale uit Helder was met 19 leden gekomen om het feest mooier en gloedvoller te doen zijn, met zang en dans en leekenspel hebben zij het programma opgeluisterd. Om circa een uur in de nacht trokken de deelnemers over voldaan huiswaarts. Zondag maakte de A.J.C. met 44 personen, met vier auto's haar fleurige vlaggen voorop een autotocht door den Hoorn raar 't Weste - slag. Vandaar ging 't met kloeke pas naar het strand en verder naar de Koog. In de stralende zon maakte deze arbeidersjeugd een kranig figuur. In auto's ging het van de Koog, door Waalenburg naar Oudeschild. Eerst een omme gang door het dorp en daarna in een weide, dans en spel. Bijzonder in de smaak viel de de Meiboomdans. Deze, met kleurige linten versierd en getooid met bloemen was uit Helder meegebracht. Eerst zingend en dansend rond de boom vond de blijheid in eendracht haar bekroning. Elk der dansenden greep een lint en dansends trengelden die linten door elkander: symbool van broederschap. Onder de lint-om vlochten boom de knieling: symbool voor eerbied aan deze verkregen broederschap. Een der leiders, de heer Van der Vaart hield tot de plm. 3Ü0 toeschouwers een korte toesp aak. en onder blij gezang ging 't naar de boot. Tot op het havenhoofd was het zwart van belang stellenden, die de A.J.C. uitgeleide deden. EIERLAND Sport. (Ingezonden.) Liet de Eierlandsche Voetbalclub, in het afgeloopen jaar opgericht, tot nogtoe weinig van zich hooren, Zondag j.l. heeft zij met succes te Cocksdorp tegen spelers uit „het hooge Noorden" gestreden. „Eierland" trok goed van leer en mocht het genoegen smaken twee puntjes te maken, waartegen de Cocksdorp slechts één doelpunt verwierf. „Eierland" mag met voldoening op deze match terugzien en heeft moed gevat voor de toekomst. Zondag a.s. spee t onze club een wedstrijd op eigen terrein, aanvangende te half drie. Ze rekent op veler belangstelling. VOOR TEXEL garandeert de Texelsche Courant U door haar groote oplaag, ver spreid in ALLE kringen, HET GROOTSTE SUCCES. DE KOOG Zeldzame inktvisschen. Dezer dagen is aan het strand hier aange spoeld een zg. p ij I i n k t v i s c h dragende, in wetenschappelijke kringen de deftiger naam van Ommostrephes sagittatus. De Koog is niet het eenige plaatsje aan onze kust waar een exem plaar van deze hier zeldzame visschen is aan geland. In de kringen der Leidsche natuurhistorici wordt voor deze vondsten groote belangstelling aan de dag gelegd. Naar gemeld wordt, zouden vertegenwoordigers van deze pijlinktvisschen sinds 1880 niet meer aan onze kust zijn aange troffen, hetgeen juist is voor zooverre de vond sten officieel zijn gerapporteerd. Immers we herinneren ons hoe voor een paar jaar mis schien de heer W. H. Willemse, hoofd der R.K. School te den Burg, zoo'n zeldzame visch aan Texel's wal aangespoeld heeft bemachtigd. Nu we dit schrijven zijn binnen enkele dagen reeds vijf exemplaren gevonden. Men neemt aan, dat een school van die vreemde waterbe woners, thuisbehoorende in de Atlantische Oceaan, verdwaald is geraakt. Dat .meerdere exemplaren zullen aanspoelen komt ons aan nemelijk voor. Gaarne brengen we tenslotte onder de aan dacht, dat het natuurhistorisch museum te Leiden zich aanbeveelt voor toezending van gevonden exemplaren met vermelding van datum en plaats. De Veenbrand te Klazina- veen-Noord en Valtermond neemt groo tere afmetingen aan. Steeds meer bui zen loopen gevaar. De brandweer uit Amsterdam, Groningen en den Haag nacht het vuur te beperken. Volgens de laatste berichten baart Je toestand nergens meer zorg. Het weer bemoeilijkt de blussching niet. Te Va! termoud is meu het vuur meester. De motorspuit van Amsterdam keert van daag terug. De meeste aandacht vragen nog de terrein bij Klazinaveen-N. Te H o n s e 1 e r d ij k is bij de Westlandsche stoomtram Mij. eeu kas tekort van f 6UoO ontdekt. De station chef is zoek. Te Westwoud viel een kind uit de kinderstoel. Het liep de straat op, raakte in een sloot en verdronk jammerlijk. Te Onstwedde worden ge meente-ambtenaren van knoeiery ver dacht. Maandag is het gemeentehuis door de rijkspolitie omsingeld en zijn de ambtenaren ondervraagd. Tusschen 12 en 2 uur mochten zij het gebouw niet verlaten. Te Rotterdam hebban gisteren 350 loodgieters bij hun patroons het werk neergelegd. Te G r o e n e nd ij k (NB) is de löjarige Jolie bij het uilhalen van nestjes uit ten boom gevallen en gedood. Te Amsterdam is aangeko men het Noorsche tankschip „N. T. Nielsen A onso," met walvischtraau. Het schip komt van Zuü Georgië en heeft een diepgang van niet minder dan 95 dm. Dit is de grootste diepgang waar mede tot heden een schip in de haven van Amsterdam is binnengekomen. Te Enschede is het driejarig zoontje van de heer Hofman, terwijl hij de straat overstak door een vrachtauto overreden en gedood. Naar „De Tijd" verneemt, zal de invoering der nieuwe Loterijwet nog dit jaar kunnen geschieden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. G.E.B.-gelden. Zeer geachte Redactie 1 Veroorloof mij een enkele opmerking te mo gen maken naar aanleiding van het ingezonden schrijven van de heer D. C. Dros, voorkomende in uw blad van Zaterdag 5 Mei 1928. Bij voor baat dank. Naar aanleiding van de d or de heer Dros gestelde vraag, waarom de gebruikers van het lichtpuntentarief geen recht, en de strot m- afnemers volgens vertrekkentarief wel recht zouden veikrijgen op de teruggave van ten hoogste de helft der gelden voor stroomeve- ring betaald na 1 Jan. 1926. betrokken van de gemeentenoodcentrale („m.i. een onjuiste titel" zegt de heer Dros), verwijs! onze heer Burge meester naar het in openbare raadsvergadering behandelde prae-advies, waarin het gemeente bestuur breedvoerig heeft uiteengezet, dat het bedrijf een zuiver gemeentebedrijf is geweest. Voorshands wensch ik mij ten opzichte van deze vraag van de heer Dros niet uit te spreken, omdat ik hoop, dat bij verdere discussie te eeniger tijd dit door de heer Burgemeester als gedelegeerd commissaris zal worden gedaan Desgewenscht komt dit later. Vergeet echter niet, geachte heer Dros, dat het raadsbesluit, behelzende uw wensch tot weten, reeds dateert van 1927, en dus al oud is. Doch, trots dat, de loyale houding der T.E.M. om nu nog hen in de gelegenheid te willen s ellen, zelfs met terugwerkende kracht, hen van dezelfde rechten te doen profi eeren. Aangezien u, mijnheer Dros, alles persoonlijk heeft medegemaakt en bekrachtigd, de over gang van noodbedrijf tot semi ^-gemeente bedrijf, vind ik het wel een beetje onnoozel, zonder meer deze vraag te stellen. U k o n alles weten naar aanleiding der genomen be sluiten, en d a n ook zou u zeker vaster in het geloof zijn versterkt, dat deee tijds opgerichte noodcentrale, waarop 20 handteekeningen der best gesitueerde gemeenschapsleden als orna menten voor borgstelling volgde, bij eventueele verliesposten de schade zexer wel bij onze ge meente. doch niet op de 20 particulieie onder teekenaars zou iv rden verhaald, en dat al de voorbereidende zaken, toen gedaan alsof zij geschiedden op de grondslag van het particu liere initiatief niet veel meer zijn geweest dan het spel van Jan Klaasen. Met dank A. BOON. Oudeschild, Texel, 6 Mei 1928.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2