Ë5IBD3 KARPETTEN, LINOLEUMS AMANDELTJES- N.v. j. w. LUNTER, Machinesmederij „De skim" van Lene-peet. Over vogelfotografie op Texel Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. ADVERTENTIËN Holl. Mij. van Landbouw Algemeene vergadering Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar Aangifte van leerlingen Groningsche Hypotheekbank voor Nederland, van Jan Kuipers de Waal. machines, landbouwwerk tuigen, motoren, automobielen, etc. Ie klas rijwielen en radiotoestellen. FRANEKER Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren MET GRATIS GRENADINE SA US PUDDING EBN.HEERl.IJK NAGERECHT PUDDINGFABRIEK0ZkrJI~Jt*l3Ij&,K. GR ON INGEN Texelsche novelle uit 1864 3 door D. Dekker. „Wel kiend," begon deze, „vertel me nou ereissies, wat seg je wel van de ouwe Ponse en sien vrouw?" Het meisje, dat heel goed wist hoe de oude vrouw het best in een goed en slecht humeur geraakte, en het laatste heel akelig vond, deed altijd haar best om Lene-Peet in hare „nopjes" te houden. Ze was dus onuitputtelijk in den lof over de gulheid der familie Ponse, en begon ze hemelhoog te verheffen. „Minneleke lui! minneleke luil drieve in de butter," ving ze aandit was, gelijk Leentje wist, bij Lene-Peet een term om den hoogsten graad van gastvrijheid en gulheid aan te duiden. Deze aanhef beviel de oude; want een glans van genoegen straalde op haar tronie, die gedurig toe nam, toen het meisje een trouw verslag gaf van alles wat er had plaats gehad in het huisgezin Ponse, gedurende den tijd, dien zij er had doorgebracht. Alles werd verteld, „hoe ze smorges 'n door van 'n eitje in heur koffie, bij 't koppie krenten bol of wörme tulband had had, hoe 't 's middags wel een brullofsmeel leekollan heele klompen stoksuker bij de thee; 's eves riest-in-brij of sukelaad en olies navenant; hoe ze in de mooije kamer slepe had, en hoe fien de lakens en sloope wel ware hoe ze in de pronkkamer zete hadde, en wat deer wel voor moois in sien was," alles, alles werd verteld, en endelijk eindigde het meisje nog eens met de aanhef: „Min neleke, minneleke lui, drieve in de butter." Nu informeerde de oude naar den indruk dien Jawwik Ponse Jr. op het meisje had gemaakt. Leentje wist natuurlijk dat zij, wilde ze de oude vrouw in goed humeur en te vriend houden, den lummel, die haar verschrikkelijk geërgerd had, aardig moest vinden. Ze veinsde dus een weinig ver legenheid bij deze vraag, deed alsof ze bloosde, en zei dat ze 'm nog al niet „ongnap" vond. Dit antwoord, en vooral de wijze, waarop het gegeven werd, beviel Lene-Peet, en nu deed zij aan haar nichtje een vertrouwe lijke mededeeling omtrent de hoop en de vooruitzichten, die zij in hare jeugd gehad had om met Ponse in het huwelijk te tre den hoe de uitvoering van dit plan door hare ouders was verijdeldhoe zij nooit had willen huwen, nadat haar minnaar Ponse veel later, doch vóór den dood harer ouders, zoo wat gedwongen was geweest tot een ander huwelijkin één woord, eene mededeeling was het, zoo vertrouwe lijk als Leentje er nog nimmer eene was waardig gekeurd. Het meisje was door het vertrouwen zeer vereerd, maar minder gesticht door het slot van de rede harer tantewant het bevatte het besluit, dat zij nu Leentje bestemd had om de vrouw te worden van „Jawwik Ponse." Nichtje heette juist als zij, de zoon van Ponse even als zijn vader; en al was het dan ook vijftig jaar later, dan zij gehoopt had dat dit gebeuren zou, er zou dan toch nog eenmaal een Jawwik Ponse met een Leentje Thanis in het huwelijk tredendat had zij nu besloten, en Leentje moest beloven dat zij hierin de zin van hare tante zou volgen; het zou haar geen nadeel doen. Het huwe lijk mocht echter niet dan na haren dood gesloten wordenwant zoolang zij leefde moest Leentje bij haar blijven. (Word: vervolgd.) Op Concours! Texelsch Fanfarecorps neemt Donderdag a.s. in de eersle atdeeling deel aan het concours te Breezand. Als vrij nummer wordt gespeeld „Franche Amitié.' fantasie van Jacques Martin, als ver plicht nummer de ouverture „Myriam" van E. Gaudefroy. JRijkssposts paarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren werd gedurende de maand April 1928 Ingelegd f 3068 03 Terugbetaald 5746,12 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7. Zomertijd. Vergeet u niet Maandagavond a.s. vóór u zich ter ruste begeeft, uw klok een uur VOOR UIT te zetten Tg. MAIN TI Hofleverancier „Buiten" III. De hetr Tepe beschrijft ons verder met welk een moeite en opoffering van veel tijd hij er in slaagde een Grutto op zijn nest te vereeuwigen. Wat een moeite, vervolgt hij, zal wellicht menigeen bij zich zeiven denken en wat een groote dosis geduld heeft men er toch voor over, om zoo'n dootgewone vogel, die, behalve op Texel, ook overal elders in weilanden en op heidevelden voorkomt, te fotografeeren. Maar is het dan geen groote voldoening voor een natuur- en vogelminnend hart, waar het ook zij, alles aangewend te hebben om een onzer fraaiste weidevogels bij zijn intiemste bezigheid met de camera te hebben kunnen vereeuwigen Niet meer over de Koog onze weg kiezend, daar deze ons al te omslachtig en te moeilijk berijdbaar voorkwam, maar langs de Eierland- landsche grintweg door Walenburg, bereikten wij de meeste der volgende dagen, nabij de Hoeve 's Heitogenbosch, het duir.terrein te Zuld-Eierland, dat we voor onze vogelfotogra- fische werkzaamheden hadden uitgekozen. Niets, geen storm, geen regenbuien, kon ons weer houden dit vogelparadijs bijna elke dag met een bezoek te vereeren. In de duindoornsireken, die hier, evenals in onze geheele duinstreek, talrijk vertegenwoor digd zijn, bioeden ook vele kleine zangvogels die even goed als alle andere daar voorkomende vogels onze volle aandacht en belangstelling in beslag namen. Wel het meest Grasmusschen Kneutjes, Paapjes, Rietgorzijn en Graspiepers, maar ook Rietzangers en zelfs enkele paren Sprinkhaanrietzangers bouwen er hun nesten en brengen er jongen groot. Van een Rietgors wier nest met eieren we er hadden gevonden, waren de fraaie eitjes de volgende dag door rooftuig buitgemaakt. We vonden echter nog een nest met kleine, nog kale jongen van deze buitengewoon fraaie Gors, waarvan zoowel het wijfje als het veel fraaiere mamnetje zoo vrien delijk was, tijdens het voederen hunnerjongen even op het nest voor onze camera te poseeren. Een dag hebben we ook doorgebracht in Walenburg, waar ons door de bewaker dezer uitgestrekte gronden de nesten van diverse weidevogels werden aangewezen. Daa hebben we tusschen talrijke regenbuitjes door de sier lijke zwartbonte „Kluut" in beeld kunnen brengen in diverse houdingen, zittend op z'n nest met eieren. Kent ge hem soms nog niet, de lang- pootige steltlooper met de kleine kop en de naar boven omgebogen, dunne snavel? Ook hij is zeer zeker een reis naar Texel volkomen waard. SCHOLEKSTER. (Wordt vervolgd.) OÜDESCHILD Examen—Eerste stuurman. Onze plaatsgenoot, de heer D. M. Vlas, leer ling Z.V.S.-Texel, legde deze week te den Haag met gunstig gevolg examen af voor eerste stuurman groote vaart. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 199 koeien,75 kalveren,61 varkens, 7 lammeren, 1 paard. zonder dat uw huid stukgaat of naschrijnt ook al is uw baard nog zoo zwaar en hard, indien u slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, 60 Tube 80 ct. FI7EÖI] Visscherij. In de haven is aangebracht ongeveer 7500 KG. garnalen. De prijs varieert van 25—30 ct. Door het ruwe weer gaan de haringtrekkers te Helder niet uit en kunnen de kommenvisschers nog iets voor de haring krijgen, plm. 50 cent per tal. Ansjovis Iaat zich op het oogenblik weer niet zien en geep wordt er ook niet veel gevangen. DE MOK. Overplaatsing. Luitenant ter zee le kl. H. C. Nieuwenhuisen is overgeplaatst van het vliegkamp alhier naar 's Rijks werf te Helder. AMELAND. Het kustlicht. Van 23 Mei tot 3 juni zal het witte groeps schitterlicht alhierwegensreparatie.net blauw- gasbranden en gedurende die tijd minder ver zichtbaar zijn. Wettelijke tijd. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zomer tijd dit jaar zal aanvangen op Dinsdag 15 Mei a.s. te 2 uur in den voormiddag, dus in den nacht van Maandag op Dinsdag. In verband hiermede zullen de torenklok ken Dinsdag 15 Mei a.s. des voormiddags te 2 uur een uur worden vooruitgezet. Texel, 4 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornmd W. B. OORT. De Secretaris. JONKER. LAMMERENMARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen hier dit jaar worden gehouden op 21 Mei, Dinsdag 29 Mei er op de Maandagen 4,11,18 en 25 juni a.s. De toelating tot deze markten geschiedt, bij zondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondelingofschriftelijkdenoodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags b. op de marktdagen van 9 uur voormiddags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein c. ten gemeentehuize des Zaterdagsavonds van 7—9 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid om op Zondag hokken te bespreken niet meer bestaat. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te vol doen en gepast geld mede te bren gen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zaterdag 9 uur namiddags voor de markt op Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd des voormiddags tusschen 6 en 10 uur De aanvoer van alle vee behoort te ge schieden uitsluitend door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplichtzoowel op den openbaren weg als op het marktterrein, zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het oprijden, drijven en stilhouden, welke worden gegeven door den marktmeester of de politie in hat belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van op stoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toe gelaten, zal het bij den toegang van gemeente wege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onnerzoek belaste personen in de uitoefening van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a de namen of nummers, voorkomende op da hokken, boomen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, onleesbaar te maken, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of nummers bij te schrijven b. strooisel op het marktterrein te brengen, te hebben of daarvan weg te voeren c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of ia eenig ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aanwezige lammeren vóór 10,30 uur voormiddags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet wordan verlaten door de Parkstraat. Ter voorkoming van stagnatie is het nood- sake ijk dat de aativoerder der lammeren met het nummer van het hok bekend is. Texel, 7 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Bevrijd uw lichaam van urinezuur131 B(j verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vei giftige onzuiverneden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo ge vaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizelig heid, blaasontsteking, chronische rheuma- tiek en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is on verantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheuma- tiek, waterzucht steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nier ziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gtj bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langerGebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het spec;fiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizenden dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gez md maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Iet hier vooral op) bij apjtheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het over lijden van onze lieve Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder DOORTJE DE BOER, Echtgenoote van Arie Roeper in den ouderdom van 62 jaar en 7 maanden. Namens de familie ARIE ROEPER Kz. Paterson N.J. 27 April 1928. Noord-Amerika. Hiermede betuigen wij ook namens onze kinderen onzen hartelijken dank voor de vele belangstelling bij ons 25-jarig huwelijks feest ondervonden. Z. GRAAF. M. H. GRAAF-van Empelen. afd. Texel. op Dinsdag 15 Mei 'sav. 8 uur in „de Lindeboom" Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Bestuursverkiezing. 5. Rondvraag. Het Bestuur C. KEIJSER Hz., Voorzitter. P. BAKKER Az., Secretaris. met Litt.-Economische Afd. (Afd. A.) en Wisk. Natuurkafd. (Afd. B.) kan geschieden tot 9 Juni 1928 schriftelijk met opgave van naam, voornaam, geboorte dag en geboorteplaats van de(nl candidaat woonplaats van de ouders, klasse, waarin toelating wordt gevraagd, naam van het Hoofd der School onder wiens leiding de aangegevene het laatst onderwijs heeft ge noten. De wnd. Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool D. L. DAALDER. Gevestigd te Groningen. De Directie bericht dat van de op 30 April 1928 plaats gehad hebbende uitloting van 4, 47a. en 57» pet pandbrieven lijs ten verkrijgbaar zijn aan het kantoor der Bank en bij den vertegenwoordiger den heer Joh. A. EELMAN Oosterend. De Bank geeft uit 4Vs PANDBRIEVEN a 99 °/0 in stukken van f 1000,- f 500,— en f 100,— Je gelegenheid voor het repareeren van alle soorten Handel in

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2