KARPETTEN, LINOLEUMS A.JPj Ph.Vlessing den Burg 5 pet. korting a contant. EXCURSUS h.v. J. W. LUNTER, Fotowedstrijd van de Texelsche Courant Hoog bezoek. JE ADRES Dames- en Heerenconfectie De trek naar Texel. N.V. J. W. LUNTER Pensionuitrustingen. Naar de Vogelbroedplaatsen 1 FRANEKER De postdienst op Hemelvaartsdagen 2e Pinksterdag. Schoolnieuws. Opbrengst Emma-bloempjes. Voor H. H. Winkeliers bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. smaakt als mom De laatste loodjes. TESO-abonnementskaarten le kajuit. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, worden door TESO met ingang van 1 Juni a.s abonnementen-Ie kajuit ingevoerd tegen de prijs van f 22,50 per kalendermaand. en ons Geïllustreerd Zondagsblad. Training adspiranten S.V. Texel Het bestuur van S.V. „Texel" deelt mee, dat met ingang van heden iedere Woensdag van 7—9 uur adspiranten gelegenheid tot trainen wordt gegeven Texel II -Helder II. De wedstrijd van Zondag jl. werd met 2—4 in het nadeel van Texel II beslist. Hiermee is het pleit beslist: Texel II is „gekruisigd", heeft althans zijn kans od het winnen van het „Gou den Kruis" verspeeld, maar zou Texel II niet zijn, wanneer het hierom het hoofd liet hangen. voor OUDESCHILD „Het Hoogste Recht". K. W. Bewaarschool. Een plezierritje. Bazar. Kerknieuws op Zaterdag en Zondag 19 en 20 Mei a.s. uitgaande van de Ned. Ver. tot Bescherming van* Vogels, onder leiding van de heer J. DRIJVER. Vertrek van den Burg: 8,15 uur, terug om streeks 5 uur. Zondags terug omstreeks 3 uur. Alle leden, op Texel woonachtig, kunnen zich aansluiten. l-._ Verzuimt niet de JAARVERGADERING in hotel „Texel" op Vrijdag 18 Mei a.s., aanvan gende te half negen 's avonds. BovenTureluur, beneden Blauwe Reiger. De rekening „vervoer goederen naar den Burg" bedraagt f 367,78 meer dan in 1926 door de hoogere toelage, die hiervoor aan de heer D. Kievit wordt betaald, alsmede door de toelage voor snelvervoer. Voorgesteld wordt het batig saldo 1927, groot f 14396,60 als volgt te verdeeler. 5 pet aan aandeelhouders van f 76055,— dus f 3802,75. Tantièmes directie en perso neel f 1029,70. 40 pet. van 't restant voor aan deelhouders tot max. 6 pet. f 760,55. Extra reserve (vernieuwingsfonds) f 8803,60. Een overzicht van het vervoer treft u elders ir. dit nummer aan. Financiën. Balans en Winst- en Verliesrekening worden overgelegd. Tot op- of aanmerkingen geven ze geen aanleidingen, waarna tot goekeuring onder dankzegging aan de heer Stompff wordt besloten. Dit nummer en ons vorig blad geven de voornaamste punten uit deze bescheiden weer. Verkiezing Commissarissen. De heeren A. Wagemaker en H. W. Bakker, die volgens rooster aftreden, doch terstond herkiesbaar zijn, worden herkozen, resp. met op 3 en 1 na algemeene stemmen. De voorz. zegt er niet aan te twij felen of de heer Bakker zal zijn herbenoeming aanvaarden. Hij acht dit geheel in Teso's belang, daar die z.i. een der meest onmisbare commissarissen is. P ro s i 11 De voorzitter brengt in herinnering, dat TESO deze keer haar 20e jaarvergadering be legde, en noodigt de aanwezigen uit op kosten van de TESO-kas maar eens een gelagje te doen aanrukken. Een sigaar werd bij de aan vang al gepresenteerd. Met beide handen grijpt men dat vriendelijk aanbod aan en zoo zit ook uw verslaggever een oogenblik later met een extra kop thee, terwijl hij met genoegen aan geschiedenissen uit de aanvangsstrijd met „Bosman" en aan vele en velerlei bespiege lingen van TESO en derzelver uitkeeringen het oor leent. Daarna komt aan de orde Uitloting 5 pCt. obligaties. Het is weer onze krasse vriend G. Dros, nestor van TESO's aandeelhouders, die zich met de uitloting belast. Uitgeloot worden de volgende 5 pCt. obligaties Van f 500: de nrs. 13 en 36 Van f 250de nrs. 56 en 47 Van f 100: de nrs. 97125--167148 en 81. Gelegenheid tot inwisseling van obligaties wordt nog geboden op 1 Juli en 1 Januari a.s. f 500 's j a a r s a a n „Mooi Texel." Bij de rondvraag brengt de heer burgemeester de plannen van „Mooi Texel" ter sprake. Plannen maken is makkelijk, aldus spr, maarniet altijd valt het licht aan gelden voor de uitvoering daarvan te komen. Is het nu niet mogelijk, dat „Mooi Texel" en TESO hand aan hand gaan? Hoe we zullen kunnen samenwerken zal nog blijken, vaste plannen hebben we nog niet, evenmin staat vast hoe we die ten uitvoer zullen brengen, maar besluit spreker we hopen, dat we in de toekomst op een welwil lende houding van TESO zullen mogen rekenen. De voorz. zegt, dat TESO tot mede- en samenwerking ten volle bereid is en kan reeds meedeelen, dat TESO als donatrice aan „Mooi Texel' jaarlijks f500 zal doen toekomer. Mocht „Mooi Texel" nog met plannen komen, die in onze flank vallen, dan is TESO ook verder bereid haar financieele steun te verleenen. De Burgemeester zegt het bestuur voor die toezegging erkentelijk te zijn en verklaart, dat „Mooi Texel" het voorstel gaarne zal aanvaar den. ue rondvraag levert verder mets op, waarna de r oorz. de vergadering sluit met dank voor de betoonde belangstelling en met de beste wenschen voor de verdere bloei van Texel's Eigen Stoombootonderneming. Hoe de stroom van toeristen, welke jaar op jaar naar Texel golft in de zomersche dasgen, jaarlijks breeder en dieper wordt, blijkt duidelijk wanneer we de jaarverslagen van TESO opslaan en ons de moeite van een vergelijking ge troosten. Nemen we de aantallen passagiers de laatste zeven jaar alleen in de maand Augustus vervoerd, dan treedt een sterke vooruitgang duidelijk naar voren. In 1921 werden in die maand ruim 7800 passagiers vervoerd, in 1923 ruim 8800, in 1926 ruim 12400 en in 1927 ruim 13800. Gegevens uit de vöör-oorlogsche jaren over die maand vermelden de jaarverslagen niet. Over het heele jaar gerekend komen we tot deze getallen: Jé MAINT1ENDUAI Hofleverancier In 1923 kwam het aantal passagiers met ruim 60,000 op het peil der jaren 1912 en 1913 (dus vóór voor de oorlog). In 1924 klom het tot ruim 73000, in 1925 tot ruim 81000,10 1926, tot ruim 86000 en in 1927 tot ruim 87000. Wie deze getallen overziet, kan zich over Texel als toeristenland niet bezorgd meer maken„Lieb' Vaterland magst ruhig sein." Door woord en beeld, door lezingen, niet zelden door films en lichtbeelden geïllustreerd, tijd schriftartikelen („De Groene," „Buiten", „Le vende Natuur") en dagbladepistels erlangt ieder jaar ons eiland grooter bekendheid, hetgeen zich in de vervoerstaten van TESO in de eerste plaats afspiegelt. o— Het vervoer van auto's en soortgelijke voer tuigen ging de laatste zes jaar aanzienlijk voor uit. Men vergelijke slechts In 1922 208 (58) In 1925 605 (71) 1923 286 (63) 1926 904(115) 1924 398 (67) 1927 1315(117) (Het aantal ziekenauto's tusschen haakjes.) De gunstiger inrichting van de „Marsdiep", in Mei 1926 in de vaart gebracht, is aan de snelle toename in het laatste jaar niet vreemd. Onrustbarend komt ons voor de toename van het vervoer van ziekenauto's. Hierin toch meenen we een gelijke toename van het aantal ernstige ziektegevallen op ons eiland te moeten conslateeren. Afgezien hiervan geeft ook in dit opzicht onze vergelijking reden tot tevreden heid. Intusschen is het niet „onaardig" hierbij te denken aan de groote kapitalen, door Texelaars aan wegenbelastingpenningen geofferd, en het aanzienlijk getal auto's, dat van de vaste wal Texel's wegen komt „berijden." Of Texel spoedig tastbare resultaten van de wegenbelastingwet zal bespeuren? We willen het maar hopen. Op Hemelvaartsdag morgen vindt geen bestelling van poststukken plaats en wordt op de gewone wijze gelegenheid gegeven, om deze af te halen. Op de tweede Pinksterdag zal over het ge- heele eiland één bestelling plaats vinden, waarin alle stukken worden opgenomen. Snijbloemen-veiling. In verband met de snijbloemencultuur, welke zich op Texel gaandeweg meerontplooit, besloot het bestuur der Coöp. Pluimvee-en Tuinbouw- vereeniging „Texel" W.A. in het a.s. seizoen snijbloemenveilingen te houden. Aan het aanvankelijk voornemen ook een bloembollenveiling te organiseeren wordt voor- loopig geen gevolg gegeven, omdat men vreest hierdoor de invoer van minderwaardig plantgoed te zullen bevorderen en het optreden van ver scheiden ziekten - o.m. van de terecht gevreesde „aaltjesziekte", in de hand te werken. Aldus zou de goede naam van hetTexelsche plantgoed worden belaagd en het belang der Texelsche kweekers ernstig in het nauw worden gebracht. Te Helder is Zaterdag jl. na een kortstondig lijden op 51-jarige leeftijd overleden de heer A. J. B esse ling, in leven directeur der Heldersche Ambachtsschool en als .zoodanig ook op Texel bij velen bekend. Na een conferentie ten gemeentehuize van B. en W. met de land- en tuinbouworga nisaties op Texel werd op voorstel van B. en W. de heer Ir. Smeding gehoord, besloten de Minister te verzoeken het beheer der hier te vestigen 1. landbouwschool aan een z.g. „stichting" op te dragen. In het bestuur zullen vertegenwoordigers der Texelsche organisaties op land- en tuinbouwgebied zitting hebben. Onder dankzegging aan de dames, welke zich ten bate van de T.B.C bestrij'ding met de ver- Zuiver en verfrisschend, Als een Koele dronk i Op warmen zomer aagt Bmm koop van Emma-bloempjes belastten, wordt hier van de resultaten mededeeling gedaan Den Burg f 110.59'/» (en nog een extra gift van f 10,—Oosterend f25,55, Oudeschild f22,55 den Hoorn f 21,35, Eierland f 17.80 (van 1927 wordt nog verantwoord f 21.50), de Koog f 10,30 de Cocksdorp f 10,en de Waal f 7,62. Totaal f 235,76'/» in 1928. De laatste loodjes wegen het zwaarst, ook voor Texel's Fanfare, dat morgen naar Breezand „op concours" gaat, de laatste avonden in het „Park" extra repeteert en zoo de directeur, de heer G. Smidt, in de gelegenheid stelt puntjes te zetten, waar die op een i nog mochten ontbreken. Voor zoover onze kennis reikt, meenen we, dat ons corps te Breezand geen kwade indruk zal maken. „Het Nut." In de vergadering der afd. „Texel" van het Nut" op Dinsdag a.s. zal o m. een bestuurs verkiezing plaatshebben wegens het aftreden van de heeren J. G. Ph. Pisart, voorz., en C. G. Crude, secr., die zich-niet herkiesbaar stellen. Nu de termijn voor de inzending van foto's gesloten is en we de ingekomen producten van min of meer goede fotografische kunst aan een beschouwing hebben kunnen onderwerpen, kun nen we volmondig verklaren, dat onze proef boven verwachting is geslaagd. Om eerlijk te zijn, moeten we erkennen dat we hel aantal inzendingen grooter hadden verwacht, echter de kwaliteit vergoedt ruim schoots wat aan kwantiteit mag ontbreken. Daar de beoordeeling nog niet definitief heeft plaatsgehad we wachten nog op antwoord van eer.ige deskundige critici willen we op de uitslag niet vooruitloopen. Wel kunnen we reeds meedeelen, dat als hoofdprijzen zullen worden uitgereikt een paar kostbare medailles, speciaal voor deze wedstrijd vervaardigd door de N.V. Ateliers voor Edel- smeed - en Penningkunst vh. Koninklijke Begeer. We voegen hieraan toe, dat bekroonde „echt- Texelsche" foto's zullen worden opgenomen In ons Geïllustreerd Zondagsblad, dat door zijn bizonder fraaie uitvoedng die foto's alle recht zal doen wedervaren. We vertrouwen, dat onze lezers 'ook hierin aanleiding zullen vinden zonder aarzeling zich de regelmatige toezending van dit Zondags blad te verzekeren. Onzerzijds garandeeren wij geld noch tijd noch moeite te zullen sparen om dit blad zoowel uiterlijk als innerlijk aan hooge eischen te doen beantwoorden. We zijn er van overtuigd, dat heel deNeder- landsche uitgeverswereld geen Zondagsblad van gelijke prijs kent, dat het onze in de schaduw zal stellen. Dit is boud gesproken, stemmen we toe, maar we hebben ons van hetgeen op dit gebied is verschenen geheel op de hoogte gesteld en de ervaring heeit geleerd, dat we niet overdrijven. Wij noodden u bijvoorbaat uit ons op de vingers te tikken, wanneer we in onze verplichtingen te kort schieten. Dringend wordt aller opkomst in sportcos- tuum verzocht. „'t Kan verkeeren", zong Breêroo, en die kon het weten. Dr. Dornier, de bekende vliegtuig bouwer, en de marine attaché's der Itaiiaansche en Zweedsche legatie, Zaterdag jl. heeft de bekende vliegtuigbouwer Dr. Dornier een bezoek aan ons eiland gebracht voornamelijk met het doel op het vliegkamp met de commandant besprekingen te voeren inzake constructiemoeilijkheden bij vliegtuigen Gisteren genoot Texel de eer bezoek te ont vangen van de marine-attaché der Italiaaasche legatie in den Haag, kapitein-luitenant ter zee Monico, en öe Zweedsche marine-attaché, ka pitein-luitenant ter zee Cassel, die te 12 uur bij de commandant van de Mok de lunch ge bruikten, vervolgens het kamp in oogenschouw namen en tenslotte door een vliegtocht boven Hofleverancier FRANEKER. is Texel en omgeving een goede indruk van „de parel der waddeneilanden" moeten hebben meegenomen. Met de admiraalssloep werden de hooge gas ten na de beëindiging van dit luchtieisje te half 3 naar H.M. Evertsen gebracht, welk schip op de ree lag en waarmee zij verder naar Helder terugkeerden. (Niet van onze gewone correspondent) Zaterdagavond werd in de Zeven Provinciën door het Klein Tooneel opgevoerd „Het Hoogste Recht", tooneelspel in vier bedrijven van Ida Boudier-Bakker. De zaal was best bezet, wat zeker wel te danken was aan de goede naam, welke de nog jonge vereeniging reeds op Texel geniet, in dit flinke tooneelspel komen slechts zes personen voor. Het ligt dus voor de hand dat ieder speler een flinke rol had te vertolken, doch we kunnen hier direct aan toevoegen, dat deze er goed inzat. Het stuk verplaatst ons ten huize van Marius Kolberg (Jurr Beumkes), burgemeester op een klein dorp. Hij verkeerde eerst In de kringen der aanzienlijke diplomaten, maar kwam dooreen huwelijk beneden zijn stand tot dit ambt. Het is geen gelukkig huwelijk; zijn vrouw (M.Bak ker-van Zoonen) staat in ontwikkeling verbe neden hem en hij behandelt haar dan ook fei telijk meer als een kind. Haar beide kinderen Hein (J. Visman) en Lize (G. Bakker), worden haar ook niet gelaten, maar komen bij zijn moe der (T. Boon-Kalis) die voor hun opvoeding zal zorgen. Zij leeft dus als het ware eenzaam in haar eigen huls. Nu komt er een kunstschil der, van Leenten (Jb. Pool), op het dorp, die ook bij hen aan huis komt en tenslotte gene genheid voor de burgemeestersvrouw opvat, daar hij haar verdriet begrijpt. Zij besluit met van Leenten heen te gaan, doch als het daartoe komt, kan zij niet van haar kinderen scheiden. Toch weet van Leenten haar te overtuigen. Nu komt Hein haar echter vertellen, dat Lize waarschijnlijk verkeerde din gen doet. Dan verklaart zij niet weg te kunnen gaan, doch dat zij Marius zal dwingen, haar het kind thuis te geven. Als zij hem dit ver zoekt, komt het tusschen hen tot een heftige scène en zegt zij hem, dat zij van een ander houdt. Ais hij haar dan de deur wijst, komt zijn moeder binnen die hem er van tracht te overtuigen, dat dit niet gaat om zijn kinderen en hun goede naam. Tot besluit komt Lize dan thuis en buigt Maiius zijn harde wil. Schitterend werd er gespeeld, waarvan de doodsche stilte tijdens het spel zeker wel het besie bewijs was. Donderend was het applaus na elk bedrijf. Het decor was ook in oide, het was een mooi tooneeltje. Het „Klein Tooneel" kan zeker met voldoening op deze avond terug zien, we wenschen de club een lang bestaan. Eere-voorzitter C. Schaap. Als blijk van groote erkentelijkheid voor de vele diensten, welke de heer C. Schaap aan de K. W Bewaarschool heeft bewezen, is ge noemde heer in de Maandag 11. gehouden bestuursvergadering als eere-voorzitter be noemd. Zaterdagavond zouden de heer J. H. en een drietal jeugdige plaatsgenooten zich per auto van den Bu'g naar Oudeschild begeven. Twee der jongelieden troonden achter op de „bak" van het luxe automobiel'tje, welke plaats stellig uit veiligheids- en geriefelijkheidsoogpunt veel te wenschen over moet hebben gelaten. Hoe de juiste toedracht der zaak is geweest vernamen we niet, maar een feit is, dat geen vier, maar slechts twee personen de plaats van bestem ming bereikten. Twee hunner waren onderweg van het voeriuig getuimeld, toen de bestuurder plots vol gas gaf, en werden leelijk toegetakeld alihans A. J. L. Zijn kameraad K. D. kwam er beter af. „Der Dritte im Bunde", A. Bdie naast de chauffeur had postgevat, kwam be houden over. De onfortuinlijke passagiers zijn per „beenenwagen" naar Texel's residentie teruggekuierd. OOSTEREND Ten bate van de kas der kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier zal hier eind Septem ber of begin October een bazar worden gehou den. In de commissie van voorbereiding nameH zitting de dames S. M. de Leeuw—Vos, M. de Haas—van der Vis en P. v. d. Vis Jd., allen te Oosterend, en de heer C. Ellen Az., te Oost. Ds. Chr. J. Schweitzer te Workum heeft voor het beroep, door de Ned. Herv. Gemeente hier op hem uitgebracht, bedankt.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2