Texelsche Courant van Woensdag 23 Mei 1928. Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding. Pinksteraanbieding. TWEEDE BLAD Onze zijden macco Dameskous IJzer sterk. 85 cent. Ph. VLESSING DEN BURG Pfaar Palestina. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ir. Reigersman tegen oliebemaling van Waaienburg. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten Oosterend, 22 Mei 1928. Nog iets over Tiberias. (S'ot.) Na een heerlijke rustige vaart legden wij weer bij de steiger van Tiberias aan. Sinds ik die morgen uit Jeruzalem was weggegaan had ik wel buitengewoon veel mogen genieten. Zeker is dit een der rijkste dagen van mijn leven geweest. In Tiberias zelf zijn niet veel bybejscbe herinneringen, zooals ik r6eds opmerkte, alleen liggen daar en verder op bij de heele badea eenige zeer beroemde schrift geleerden m wit gepleisterde graven be graven, waar de vrome Joden vaak lampen komen branden, opdat die wetgeleerden hen dan in Abrahams schoot zegenend zullen gedenken. Ook zijn daar de over blijfselen van een oude citadel, die zeker het bezichtigen zeer waard zijn. Een eind buiten de stad liggen de 'wereldberoemde heete bronnen, waar het bijna kokende water (143 gr. Fahr.) zoo uit de grond opborrelr. Daar het verscheidene bestand- deelen, zooals zwavel, zout en magnesium bevat, is het vooral voor lijders aan rheu- matiek zeer goed. In de Romeinsche t(Jd trokken dan ook veel aanzienlijke Romei nen daarheen, om er geneziog voor hun kwalen te zoekeD. Vlak bij de heete bron nen is de school van de wetgeleerden, maar beider roem is sterk getaand. De echte Joodeche geleerden wonen tegen woordig ergens anders dan in Tiberias, maar misschien begint de bron der ge- leerbeid ook daar weer eens te vloeien, zoodat dan wellicht beide bronnen rog eens hun oude roem herwinnen. -o Thans ben ik aan het einde van mijn beschrijving gekomen. Natuurlijk zou nog veel meer te verhalen zijn over de K-rmel met zijn beroemd klooster en de overzijde van de Jordaan met z(jn woeste bergen, het oude land Bas&n en zoo zou ik voort kunnen gaan en u vertelleD van Syrië met zijn prachtige hoofdstad Damascus en schitterende tempelruïnes te Bha.'-Bek en van de kustlanden der Middellandeche Zee, Kleic-Azië met zijn bemelhooge ber gen en Griekenland met de schoone oude tempels te Athene en Italië met zijn kost bare bouwwerken t6 Venetië en van de eilanden, die ik bezocht, Cyprus en Rhodus en ten slotte kunnen eindigen met een beschrijving van Zwitserland met z(jn be sneeuwde bergen en het mooie roman tische Rijndal, waardoor ik naar Holland terugkeerde, maar ik zal liever hier eindi gen, want ik ben bang, dat ik dan te veel van uw aandacht en van de gastvrijheid van de redaoteur zou vergen. Laat ik dan eindigen met u, die de volnarding h6bt gehad, om mij tot biertoe te volgen, te bedanken voor uw aand ebt en de hoop uit te preken, dat 't mij gelukt moge zijn, om u althans 6enigszins te doen meeleven met datgene, wat ik op mijn reis genoten heb. Tenslotte spreek ik mijn dank uit aan de redacteur, die zijn kolommen zoo welwillend voor dit reisverhaal beschik baar stelde. U allen het beste wenschend, nu nog uw mede-Texelaar: H. JANZEN. Wolveehandel. De eerste lammerenmarkt heeft zich door 'n buitengewoon groote aanvoer van een lange reeks daaraan voorafgaande onderscheiden. De verklaring moet worden gezocht in het feit, dat dit jaar de schapenfokkers door een grooter aantal lammeren werden verblijd, dan anders het geval was, Het aantal tweelingen mag aanzienlijk worden genoemd. Hier komt bij, dat eerst laat gemarkt werd, daar de derde Maandag in Mei ditmaal op de 21e viel. Ook zullen de hooge voerprijzen op deze ongewoon belangrijke aanvoer van invloed zijn geweest. De plasregens, waarop sommige deelen van Texel in de vroege morgen werden onthaald, hebben de aanvoer zeer vertraagd, te elf uur hadden alle lammeren de plaats van bestemming nog niet bereikt. Niet alleen op de Groeneplaats, ook in de Binnenburg en op de gerestaureerde Hollebol werden de honderden wolbeestjes bijeenge bracht: „Veel geschreeuw en veel wol." De bestede prijzen werden over het geheel bevredigend geacht, alhoewel verscheidenen hooger verwachtingen koesterden. Het aantal koopers, ook uit Zuid-Holland, was niet onbe langrijk, maar de enorme aanvoer moet aan de trage hande! niet vreemd zijn geweest. Als een bizonderheid moet ter waarschu wing van anderen worden vermeld, dat bij een partij lammeren, ter markt aangevoerd, een geval van rotkieupel moest worden geconsta teerd. Onmiddellijk zijn maatregelen tegen besmetting genomen, de betrokken fokker werd verplicht zijn lammeren met spoed van het marktterrein te verwijderen. In verband met deze ontdekking werden ver scheiden lammeren speciaal op rotkreupel ge controleerd, doch met het gelukkig resultaat, dat behoudens één verdacht geval die gevreesde ziekte niet meer werd waarge nomen. Inmiddels worden de schapenfokkers drin gend verzocht bij de aanvoer van schapen er wel acht op te slaan, dat geen der dieren aan rotkreupel lijdende is. Zij handelen hiermee niet alleen in het belang der Texelsche markt maar ook in het hunne. Ter vergelijking geven we hier nog een overzicht van aanvoer van lammeren en de bestede prijzen op de eerste markt in de laatste jaren Jaar Aanvoer Prijzen 1922 2100 f 9-18 1923 4556 25-34 1924 4220 20—30 1925 3603 26-32,50 12.6 4011 14,50-21 1927 3943 15—20 1928 6734 16-22 Huldiging Sam Vlessing. De toonkunstenaar Sam Vlessing, oud-Texe laar, thans woonachtig te IJmuiden, is Zaterdag j.l. daar gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als musicus. Op het Willemsplein heefteersteen huldiging plaats gehad door zeven muziekkorpsen uit IJmuiden, Velsen, Santpoort, Krommenie en Wormerveer. In de schouwburg Thalia werd daarna de huldiging voortgezet. De burgemeester van Velsen, de heer R. G. Rijkens, sprak eerst en huldigde de heer Vlessing uit naam van de burgerij en vereerde hem de zilveren medaille van verdienste der gemeente. De voorzitter van het huldigings-comité, de heer Joh. M. van der Plas, bood de jubilaris het huldeblijk der burgerij, een nieuwe vleugel aan. Namens de „Société des auters, compositeurs et editeurs de musique" te Parijs aanwezig de heeren Hubert Cuypersen J. Martin Henckeroth. Laatstgenoemde huldigde In de jubilaris de eminente secretaris van de „Société" voor Neder land, België en Ned.-Indië. Daarna hebben nog gesproken de heer N. Gonlag, mede-directeur der Muziekschool te IJmuiden, de heer A. Land te Harllngen, uit gever der operette's van Sam Vlessing en meer dan 30 afgevaardigden van bonden en vereeni- gingen, zoodat het podium als in een bloemen tuin was herschapen vanwege de vele bloem stukken. In de muziektent hebben des avonds ver schillende muziekkorpsen composities van de jubilaris ten gehoore gebracht. Examen 2e stuurman. Zaterdag slaagde te den Haag voor het examen 2e stuurman onze vroegere plaatsgenoot, de heer F. Steinmetz, oud-leerljng Z.V.S. Texel Witte Kruis. L., den Burg f 2.50. Door de bliksem gedood. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich Zondagmiddag j.l. boven onze gemeente ontlastte, werden nabij den Burg een schaap en 'n lam, toebehoorende aan de heer H. Keesom, door de bliksem gedood. Zakennieuws. Vandaag opent mej. de Wed. Tiessen in het perceel Warmoesstraat, eerder bewoond door de heer P. Vlas en daarvoor door de, heer Tiessen, schoenmaker, een net inge richte zaak in schoenen, pantoffels en hetgeen meer tot deze branche behoort. De winkel werd met zijn nieuwe bestemming in overeenstemming gebracht en biedt door een ruime sorteering ieder wat wils. Uitslag verkooping. De opeDbare verkoop van de inventaris der voormalige electrische centrale, gehou den alhier op Maandagmiddag ji. heeft f353,43 opgebracht. Opgehouden werden de groote motor en een kleine van 4 p. k, Uit Haarlem vernemen we, dat de heer Reigersman, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, inzake de bemaling van Waal enburg aan Ged. Staten een uitvoerig rap port h.eft uitgebracht. Hij adviseert de Staten daarin het besluit van Waalenburg tot bemaling met oliemotoren niet goed te keuren. Of hij daarmede succes hebben zal moet worden afgewacht. Geen Thijsse-Texel-causerie per radio. Dr. Jac. P. Thijsse heeft op een verzoek van „Mooi Texel" om voor de microfoon te Hilversum een causerie over Texel te houden, afwijzend geantwoord. H(i vreesde nl. op die wjjze Texel's natuurschoon in gevaar te zullen brengen. Sport. De wedstrijd Texel I—Zeevaartschool- Vlissingen, Zondag hier gespeeld, werd met 8-2 in het voordeel van Texel be slist. De Viissingers maakten een oefentocht met de „Prins Hendrik" en deden daarbU Oudeschild aan, waaraan ze een uitstapje naar den Burg verbonden. OUDESCHILD Ernstig ongeluk bij de Zuiderzeewerken Aan een der werklieden bij de Zuiderzee werken, 'n zekere Ippel, van Werkendam, is een ernstig ongeluk overkomen. Zijn been geraakte tusschen staaldraad bekneld waardoor het boven de enkel werd afgesneden. De man Is naar het ziekenhuis te Hoorn ver voerd. Hij was slechts één dag bij de Zuider zeewerken werkzaam. De omgeslagen zellsloep. In aansluiting op ons bericht van het omslaan van een zeilsloep, dat we nog opnamen in ons vorig nummer, deelen we het volgende mee Het tragisch ongeval had plaats tijdens de eerste periodieke zeilwedstrijden der Kon. Ma rine Jachtclub. Bij het ronden van boei no. 2 in het Malzwln, achter het fort Harssens, pakte de schoot van de fantasie zeilsloep de boei en voordat men de schoot los kon gopien helde de sloep zoozeer over, dat zij vol water liep en zonk. De sloep was bemand met schipper J. C. W. Bootsma, kwartiermeester H. Smit, kwartier meester W. C. Loeve en de matroos-zeemlll- ciens J. Kolk, S. Admiraal en J. Tichelaar. Twee leden van de bemanning konden zich door zich aan de boei vast te houden, boven water houden en werden met veel moeite door de Wieringer blazer WR. 81 gered, die boven dien nog twee andere drenkelingen oppikte. De zeilsloep van het wachtschip, met opper- schipper Hol, die benedenwinds van de boei het ongeluk zag, werkte zich op naar de plaats des onheils en kon nog een van;de drenkelingen redden. De negentienjarige zeemilicien J. Kolk uit Lemsterland kwam jammerlijk om. TERSCHELLING. Lijk aangespoeld. Van de op 13 Februari 1928 vergane botter var. Urk U 69 is thans hier een der lijken van de opvarenden aangespoeld. Het lijk is herkend als dat van de knecht R. de Jong, afkomstig van Urk. Het stoffelijk overschot Is naar Urk vervoerd. VLIELAND. Herstelling stormschade. Te Haarlem heeft de Rijkswaterstaat aanbe steed het herstellen van stormschade aan de hoofden van het noorderstrand alhier. Laagste inschrijver E. C. Kooiman, te Harlingen, voor f 40.420. met Verstopping of moeilijken tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Te Rotterdam werden op de Gedempte Karnemelkshaven twee in brekers op heeterdaad betrapt. Ze na men de vlucht, doch werden beide ge grepen. Een hunner bekwam schot wonden. De buit, een kistje met f 50, werd in beslag genomen. Maastricht zal door verplaat sing van de rubberfabriek „Radium" naar Lanaeken weer een bloeiende industrie verliezen en meer met werk loosheid te kampen krijgen. Onlangs heeft de fabriek weer 40 man ontslagen. Te Uithuizen werd het drir- jarig knaapj9 van M. door een vracht auto overreden en gedood. D e K. L. M. bericht, dat de Ame rikaan van Lear Black op zijn wereld vlucht de reis te Kartoem heeft moeten onderbreken, daar een machinedefect de reis Daar Kaapstad niet raadzaam maakte. Ook in verband met de minder goïde gesteldheid der terreinen is de verdere vlucht uitgeste.d. Te Dongen is Maandagavond de bouwvallige, siuds jaren ongebruikt staande kerk der Prot. Oem. ingestort. Persoonlijke ongemkkeu kwamen niet voor. Bij Pu r merend werd een vrachtauto met bussen melk door een luxe auto aangereden, waardoor ze iu 't N.Holl. kanaal geraakte. De chauffeur kwam om. Te Farmsum (Delfzijl) sloeg tijdens eon onweer de bliksem in de toren van de Hervormde Kerk. Een uur daarna stond de toren in volle vlam. De spits is naar beneden gevallen. De brandweer werkte met drie spuiten. Ged. St. v. Overijsel hebben bekrachtigd het besluit van de raad der gemeente Enschedé tot schorsing van de in die gemeente bestaande veemarkt iu verband met het heerschen van mond en klauwzeer. Te Berg-hem bij Oss is de vrachtrijder Brux uit Herpen door het op hol slaan van zijn paard onder zijn kar geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Heerenve e-tf" zal een Jagere landbouwschool gesticht worden. Buitenland In deLowerbay bijde Ame rikaanscbe kust is hets.s. Veendam der Holl. Am. Lijn door de mist met een Amerikaansch stoomschip in botsing gekomen. De machinekamer raakte tot 30 voet onder water, maar tocb slaagde men er in New-York te bereiken. De 335 passagiers konden aan boord blij ven Met herstel der schade zullen vermoe delijk 2 weken gemoeid zijn. Later bericht: 't s.s. Veendam is aan de pier te New-York gezonken. Het schip loopt geen gevaar om te slaan en zal worden gelicht, hoewel dit werk niet zal meevallen. Tokio Alle Japanschetroepen in China worden samengetrokken te Moek- den. Getracht wordt het Noordelijk leger te ontwapenen, maar men ver wacht, dat Tajang tso lin zich tot het uiterste verzetten zal. B ij K i e w is een vrachtboot met geneesmiddelen in brand geraakt, waar bij meerdere opvarenden om het leven kwamen. Te Viborg kwamen bij een bot sing van twee vliegiuigen een vlieger en een mecanicien om. Een der toestellen kwam terecht in het centrum der stad, doodde een dame en veroorzaakte een gevaarlijke brand. Rome. Volgens Italiaansche couranten ontvangt de paus dage.rjks de omvangrijkste post ter wereld. Dagelijks komen niet minder dan gemiddeld 27000 brieven en couranten in het Vatikaan binnen. In aantal volgt hierop de post voor de president der Vereen. Staten van Amerika, op de derde plaats die voor de Koning van Engeland. Bij BrunBwijk zijn door de bliksem in een weiland twee mannen en twee paarden gedood. Vier personen werden licht gewond. Te Kazan is de directeur van een tabakstrust gearresteerd, die mal versaties heeft gepleegd tot een bedrag van ruim een millioen roebel. Ook bij de Noordelijke chemische trust zijn ern stige malversaties ontdekt. Twee direc teuren dezer trust hebben belangrijke vergoedingen aangenomen van buitea- landsche firma's. Beide betrokkenen zijn gearresteerd. Pittsburg. De sneltrein van New York liep in het station Johnstown te pletter. De stoker werd gedood, de machinist en twee pataagiers werden gewond.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5