KARPETTEN, LINOLEUMS A. COENS BEDDEN, MATRASSEN. Slaapkameraieublementgn. Ernstige brand op bet Zomersproeten verdwijnen s.s. Gemengd Nieuws Beter illijker rillen S N E E K. N.V. J. W. FRAISTKJKKR Volksfeesten op 31 Augustus. FDTDG'RflflF Overplaatsing. Kerknieuws. Krijgt de badplaats een tennisbaan Examen Derde Stuurman. spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, Stoppelsdijk. De gemeente secretaris, die door de raad was ontslagen, maar door Gedep. Staten gehandhaafd, kwam in de gemeente cm zijn functie weer te aanvaarden. Hem werd door de beide wethouders de toegang tot de secretarie ontzegd, waarop de hij gemeen te weer verliet. Br iel le. In de raad is besloten f 10.000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een badhuis, zonder dat eeu eventueel exploitatie tekort voor rekening vau de gemeente komen zal Te Roosteren is een wielrijder gegrepen door een tram, een twintigtal meters meegesleurd en gedood. Het slachtoffer bleek te zijn zekere J. 36 jaar oud woonachtig te Leijenbroek, weduwnaar en vader van 1 kind. Te Yechel is in een café, •T. v. d. V. bij een vechtpartij zoo aan 't hoofd gewond dat zijn toestand ernstig is. Te 't Zand onder Esbeek (N.Br.) beefc Zaterdag een grootebrand de hoeve met stalling en schuur van de landbou wer G. Teunissen geheel in de ascb ge legd. Een oude vrouw en drie kinderen konden slechts met moeite worden gered 'e geheele inboedel,benevens f 200aan geld en enke.e goudsieraden gingen ver lortn. Van de veestapel verbrandden 39 koeien en varkens en honderd kippen en kuikens. De oorzaak ds onbekend. 0e brandweer van Esbeek en die van Hilvarenbeek konden niet» tot redding bijdragen. V.issingen De staking bij de Mij „de Schelde" heeft een kalm verloop. De werkwilligen worden onder politie geleide gehaald en gebracht. Onder Axeliis door een handels reiziger uit Terneuzea, met een motor rijwiel aangereden de 59 jarige vrouw Dieleman Jansen. Met een hersen schudding werd zij binnengedragen bij haar juist ter plaatse wonende dochter. Daar is zij overleden. .Het ongeval is te wijten aau het verkeerd uitwijken der vrouw. Amsterdam. De wedstrijd UruguayDuitschiand eindigde met 4-1. Door het ruwe spri! der Duitschers en niet met tact optredeff van de Etyp tische scheidsrechter vult bet relaas van deze match een donkere bLvizij in het eschiedboek der 9e Olymp. spelen. De O ympische gedachte is met moeten ge treden. Zoowel het elemenLair woeste spel der Duitschei s ais het geraffineerd gemeene spel der Uruguayan» verdienen scherpe afkeuring, maar de - Duitschers zijn begonnen. Te Utrecht zijn oip- 31 Mei uit de uitstalling van een wirJcelier aan de Steenweg 87 gouden damesribgen ter waarde van ongeveer f 500. Te AvenhoTn is let 2-:irig dochtertje van R. te w 'ter geraat't en verdronken. Te Bemmel is de kapitale bof stede van de beer Philip te Zalt Bommel beloond door de heer van Loon, door onbekende oorzaak afgebrand. De heele boerde) ij is uitgebrand, maar was verze kerd. EeD dubbel woonhuis in de nabij beid, waarop de brand oversloeg, is even eens een prooi der vlammen geworden. Van dit huis was alleen de inboedel verzekerd. Te Rotterdam speelde gister avond tegen Belgische spelers het Nederl. Elftal, opgesteld als dat, hetwelk tegen Uiuguay uitkwam, met dit verschil dat ia plaats van Buitenweg en Freeze op traden Tap en Smeets. Te Bergen (N.H.) bereidt men een openluchtvertoocing voor, welke in de avonduren op het ruïce terrein zal worden gegeven. Met medewerking van beroepsspelers zullen dillettanten De Poler, van ds. Spelberg en Frans Huls mans, vertoonen onder leiding van laatstgenoemde. TeTerwinselenis ingebroken bij de rijwielhandelaar Viösch. Er werd f 2000 meegenomen. Opticien Kruizebroederstraat 35 Buitenland Te Köslin heeft een muziekka pel 82 uur en 10 minuten onafgebroken jazz gespeeld en daarmede het wereld record in deze sport behaald. Peru heeft aan een Amerikaan- sche maatschappij machtiging verleend om een vliegdienst te organiseeren tusschen de Ver. Staten od Peru. P e k i n g,Er is hard gevochten bij Lioeliho tusschen de Noordelijken en de troepen uit Sjansi. De Noordelijken werden verslagen en verloren vierduizend man. Uit Bagdad wordt gemeld,dat de beide Spaansche vliegers, die bij hun poging om ineens door naar Iod.ë te vliegen, in Mesopotamië ziju blijven ste ken, door 'n motordefekt gedwongen zijn geweest te landen naar men vermoedt doordat er zand in de motor was gewaaid Toestel en vliegers zijn verder ongedeerd Men verwacht, dat de vliegers naar Spanje teiug zullen keeren Tokio. Een storm die met korte tusschenpoozen drie dagen lang over een groot deel van Japan gewoed heeft, heeft in het bijzonder te Kagoshima enorme schade aangericht. Acht honderd huizen zijn onder water geloopen en gedeeltelijk verwoest. Het hoofdbureau van politie en het [postkantoor moesten worden ontruimd en jzyn 's-nachts daarna ingestort. Praag. De trein Praag—Linz heeft op een overweg een auto met ié personen aangereden. Vier werden er gedood, de overigen zwaar gewond. Brussel. De Be'giscbe vliegers Crooy en BroneD, die wilden trachten het wereldduurrecord te verbeteren, zijn er in geslaagd ruim 60 uur achtereen iu de lucht te blijven. De Italia. In N. Rusland is door een draad oos station Zondagnacht j 1. een geheimzinnig radio-bericht opge nomen. Het eerste deel luidde: „Italia S. O S. Franz Jozefland." De rest was onverstaanbaar. Ce Sovjet-regeerirg heeft drie ijsbre kers met vliegtuigen naar de westkust van Nova Zembla gezonden om Nobile en de zijnen te zoeken. Het s.s. Hobby had door storm 24 uur vertraging maar zet zijn tocht voort Nansen verklaart, dat een landing op Frans Jozelfsland geen groote gat aren insluit. Z9lf heeft hij er een jaar doorge brach' zonder gebrek te lijden, hot wel tij s'echts een geweer bij zich had Om het eiland te verlaten is echter hulp van elders Loodig rrp, MAINTIEND R a I Hofleverancier of daar werden aller oogen op een piepjonge kievit gevestigd. Een „snoezig"; beestje was het, dat 't plots, gelijk 'n kievit betaamt, op een loopen zette en in minder dan geen tijd in hoog gras was verdwenen. Nog werd ontdekt het nest met 3 eieren, bruinachtig geel, van de scholekster, hier beter bekend als lieuw of bonte Piet en vond, wie niet opzag tegen natte voeten, in het riet het nest met de bekende blauw-groene eieren van de blauwe Jreiger. Zoo wasjjonze tocht niet vergeefsch, zoo had den we niet vruchteloos de doorns getrotseerd en het drassige land boven,het mulle zand ge kozen. Hoewel niet voldaan, hebben we toch dankbaar het gebied van de Muyen verlaten, met de stille hoop nog eens weer in de gele genheid te worden gesteld hier van de natuur met haar vogels te genieten. Hoe verder de dag werd gepasseerd, zal de lezer minder interesseeren. Omstreeks vier uur ging het met auto's van de heer R. Daalder huistoe, ieder der deelnemers in het besef een prettige dag te hebben beleefd. Dr. Jac. P.Thijsse heeft met p!m. 25 dames van „het Kopje" te Bloemendaal van Vrijdag tot Maandag jl. op Texel gelogeerd. Geruime tijd heeft het gezelschap in de Muy vertoefd, waar men onder zoo goede leiding zeker veel kennis moet hebben opgedaan. Men deeit ons mee, dat in de eerstvolgende vergadering van „Mooi Texel" ter sprake zal worden gebracht de organisatie van volksfees ten op 31 Augustus (Koninginnedag). Verder zal in behandeling worden genomen een voorstel om de burgemeester te benoemen als adviseur inzake publieke vermakelijkheden gedurende de zomer. Eendaagsche boottochten naar Friesland zul len eveneens een punt van bespreking uitmaken. j» In de nacht van Maandag op Dinsdag is aan boord van het s.s. Marsdiep van TESO door onbekende oorzaak een zware brand uitgebro ken, waardoor de machinekamer deerlijk geha vend is. Het schip is uit de vaart genomen en zal deze morgen per sleepboot naar Verschure's- Scheepswerf te Amsterdam worden gebracht. Of de machines intact zijn gebleven, zal daar wor den uitgemaakt. Verzekering dekt de schade. o— Onze correspondent te Oudeschild meldt het volgende Toen de visschers T. Backer, R. C. Boon en A. Weijdt Dinsdagnacht omstreeks kwart over één ter garnalenvangst zouden gaan en zich naar de haven begaven, namen zij in de richting van de boot een roode gloed waar. Hun eerste gedachte was Het bootpakhuis staat in brand! Naderbij gekomen bleken zij zich te hebben vergist. Het was een sloep op het promenadedek van 't s.s. „Marsdiep", welke lustig brandend de omtrek verlichtte. Onmiddellijk vatten zij het blusschingswerk met alle macht aan zoodat zij er binnen korte tijd in slaagden uitbreiding van de brand te voorkomen. Inmiddels werden de kapitein en het personeel gewekt. De heer Stompff, directeur, met het geval in kennis ge steld, was spoedig ter plaatse. Bij onderzoek bleek de machinekamer grootendeels te zijn uitgebrand, dikke ijzeren platen waren geheel krom getrokken. Alle verf in de nabijheid van de machinekamer was weggebrand of geblakerd. Beneden in de boot heerschte een ondraag lijke hilte. Hieraan moet worden toegeschreven dat zelfs huidplaten ter hoogte van de machine kamer geen weerstand konden bieden en krom trokken. Was de brand niet tijdig ontdekt, stellig zou het heele schip geheel zijn uitgebrand. De dienst ondervond maar weinig stagnatie Daar „de Dageraad" Maandag naar Helder was vertrokken om daar te worden geschilderd, moest gisteren de eerste dienst Texel—Helder vervallen en werd de visch per motorschip- Bruin naar Helder vervoerd. Het is wel jammer, dat juist nu aan het begin van het reisseizoen de boot voor eenige weken uit de vaart moet worden geno men. o— Toen het bericht van de brand ons bereikte, hebben we ons onmiddellijk naar Oudeschild begeven, waar directeur Stompff en kapitein Duinker ons welwillend een onderhoud toeston den. Op onze vraag of het ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de brand resultaat had opgeleverd volgde een ontkennend antwoord. Men tast geheel in het duister en heeft geen enkel vermoeden. De brand moet zijn ontstaan ir. de machinekamer, aan bakboordzij, tegen de wand welke deze ruimte van de stookplaats scheidt. Door de hitte, welke zich spoedig ont wikkelde, sprong een tank met plm. 100 L olie, welke zich in de nabijheid bevond. In korte tijd nam de brand hierop in hevigheid toe. Geen plekje bleef in de machinekamer gespaard. Verzengd door de hitte of verteerd door de vlammen bleef er niets brandbaars meer over. Kasten werden vernield, ruiten sprongen, alle verf, tot hoog inde machinekap, werd weggebrand. Heel deze ruimte draagt met zijn zwartgebrande wanden van de vuur doop de duidelijkste sporen. Een idee van de geweldige hitte,welke deze brand heeft veroorzaakt, geven de dekplaten in de stuurboordspang en de huidplaten aan stuurboord, ter hoogle van de machinekamer, welke geheel gebogen zijn, de cementen vloeren der W.C.'s zijn gebarsten, het babbitmetaal van de reserve-krukas smolt weg als een kaars en vond men terug op de grond als een vorm- looze massa. De zoldering v„n de stuurboords gang werd door het vuur cangetast en was een prooi der vlammen geworden, wanneerde brand later wasontdekt. Vooral aan stuurboordszij moet het vuur hevig hebben gewoed. Toen heteerste onderzoek werd ingesteld het waren kapitein Duinker en de stoker Pongers, die zich hiermee belastten kon de gang aan stuurboord niet worden betreden, daar de dekplaten daarin wit gloeiend waren. Door de verzengende hitte, welke uit de nachinekap opsteeg, Is de stuur boordssloep in brand geraakt en gedeeltelijk vernield, "et kordaat optreden der drie visschers voorkwam erger. Wel is ook een der lucht kokers door de brand aangetast, overigens be kwam niets op het bovendek voor zoover bekend eenige schade. Van groot belang is te weten, of de machine door het vuur geleden heeft. Het is nauwelijks te gelooven, dat ze intact is gebleven, daar de hitte zijn vernielende invloed zeker heeft doen gelden. In het guns igst geval zal herstelling derschade in'n paar weken kunnen geschieden. In die tijd zal „de Dageraad" „de Marsdiep" vervangen. De dienst op Harlingen is in verband hiermee tot nadere aankondiging uitgesteld. Als een bizonderheid kunnen we nog mee- deelen, dat Maandagavond te elf uur in de gang aan boord van de Marsdiep nog een brief is gepost. Niets verdachts is toen bemerkt, evenmin omstreeks 1 uur 's nachts toen nacht wacht Lumkeman als gewoonlijk zijn ronde aan de haven deed en geen onraad bespeurde. Blijkbaar is smeulend vuur bij het barsten van de olietank in korte tijd aangewakkerd tot een vuurzee, waarvan men zich na het opnemen der gevolgen nog slechts met moeite een voorstel ling kan vormen. Hopen we, dat spoedig de schade hersteld zal zijn en TESO met haar „Marsdiep" de dienst weer kan hervatten. Naar we vernemen zal de heer R P. Keyser, die wegens een val eenige weken in het hospitaal te Helder meest worden verpleegd, vermoedelijk Zaterdag a.s. het ziekenhuis verlaten. Alhoewel de heer Keyser zich bij het loopen nog van een kruk izal moeten bedienen,-is langer ver blijf te Helder niet noodzakelijk. De wandeltocht met de adspiranten van Gymn. Ver Texel op Zondag j.l., is, naar we vernemen, uitstekend geslaagd. Na splitsing der openbare school alhier in een lagere en een ulo-afdeeling zal aan de lagere afdeeling een hoofd moeten worden benoemd, voor welke betrekking zich 15 sollicitanten hebben aangemeld. Ook Maar dag j.l. hebben de lammeren- prijzen weer velen teleurgesteld. De aanvoer was groot, hoewel door 1926 en 1927 nog over treffen. De stemming was lusteloos, de handel stug. Waar moet dat heen? Centrale verwarming R. K. Kerk. Naar we vernemen bestaat bij het bestuur der R. K. Kerk alhier het plan het gebouw te voorzien van een installatie voor centrale verwarming. Of aan dit plan gevolg kan worden gegeven hangt af van hen, op wier bijdragen in de kosten van aanleg begroot op f 4500 wordt gerekend. De jaarlijksche uitgaven zullen uit de algemeene kas kunnen worden bestreden. De heer K. Zeijlemaker, sinds 7 jaar kommies- dienstleider alhier, wordt 1 Juli a.s. naar Am sterdam overgeplaatst. We leerden de heer Zeijlemaker kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar, die zich door zijn humaan, tactvol optreden onderscheidde. Namens velen spreken we zeker wanneer we hieraan toevoegen, dat men hem ongaarne onze gemeente ziet verlaten. In de gemeenteraad, waarin hij sinds 1 Sept. 1927 zitting had, zal hij door de heerjn. Hen- kes Dz. (Oudeschild) worden opgevolgd. Holland's Noorderkwartier. In de dezer dagen te Winkel gehouden alge meene vergadering der Vereeniging tot ontwik keling van de landbouw in Holland's Noorder kwartier bleek uit de mededeelingen, dat het bestuur op het standpunt staat, dat heffing van een hoorngeld tot het verkrijgen van de geld middelen voor de bestrijding vanhet mond-er klauwzeer goed is, als het rijk eenzelfde bedrag beschikbaar stelt en de centrale land bouworganisaties voldoende medezeggenschap verkrijgen. Besloten werd toe te treden tot de provinciale organisatie tot bestrijding der rundertuberculose in Noord-Holland. OOSTEREND Aan de bekomen wonden overleden. Liet Vrijdag, naar ons van medische zijde werd meegedeeld, de toestand van het driejarig dochtertje van de heer P. VI, zich niet ernstig aanzien, kort na het afdrukken van ons blad bereikte ons het droevig bericht, dat de kleine aan de bekomen brandwonden was overleden. De Ned. Herv. Gem alhier heeft toezegging van beroep gedaan aan de heer M. Groenenberg cand. tot de H.D. te Rotterdam. DE KOOG Naar we uit betrouwbare bron vernemen zal door de vereeniging „Mooi Texel" de wensche- lijkheid en de mogelijkheid van een tennisbaan alhier onder het oog worden gezien. DE MOK. Officieren van de marinestoomvaartdienst, 2e kl. H. Woudenberg en G. van der Tak zijn overgeplaatst van het vliegkamp de Kooy naar het vliegkamp alhier. Gistermorgen zijn op een excursie twee vliegtuigen op de Noorder-Buitenspaarne bij Haarlem gedaald, daar de Noordzee te woelig was. DE WAAL Onze plaatsgenoot, de heer S. P. Kuiper, leerling Z.V.S.-Texel, legde Vrijdag jl. te den Haag met gunstig gevolg het examen-derde stuurman af.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2