Texel selle Courant van Zaterdag 9 Juni 1928. vc^ ^lll% iMw'é AH TWEEDE BLAD m TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws Kantoorgebouw-Nationale Bank. Op uitnoodiging van architect Sok hebben we deze week een kijkje genomen in het geheel gerestaureerde gebouw in de Binnen- burg, hoek Kantoorstraat, dat binnen enkele weken door de Nationale Bank hier zal worden betrokken. Het beantwoordt geheel aan de eischen, welke aan een modern kantoor moeten worden gesteld en maakt een uitnemende indruk. Ter linkerzijde van de gang, welke van voer tot achter loopt, bevindt zich het privé-vertrek van de directeur en daarachter het ruime kantoor. Een forsche deur in de Kantoorstraat geeft toegang tot de hal, tevens wachtkamer. Rechts van de gang vindt men woon kamer, tusschenkamer en keuken en leidt een trap, door een ijzeren hek van de gang afgesloten, naar de kluis, die door een deur van aanzienlijke dikte en een gewicht van plm. 1200 Kü. van de buitenwereld kan worden afgesloten. Een tweede deur, welke als reserve werd aangebracht, weegt „maar" 400 KG. Wanneer de deur geopend is ze is voorzien van kolossale Lips-sloten van een speciale constructie moet nog een zwaar hek ontsloten worden alvorens we de kluis kunnen betreden. Ze zal weldra de safe's bevatten, loketten, waarin geld waardige papieren en andere kostbaarheden veilig ook voor particulieren kunnen worden opgeborgen. Deze ruimte is abso luut brand- en inbraakvrij. Op de bovenverdieping bevindt zich het archief, waar op practische en veilige wijze honderden documenten kunnen worden be waard. Verder treffen we hier drie slaap kamers en een badkamer aan. Wat in dit gebouw bijzonder de aandacht trekt zijn de honderden tegels [de heer Sok noemde een bedrag van f 2000], welke op smaakvolle wijze zijn aangebracht, deels als lambrizeering. De kluis is er geheel mee bekleed, de haarden zijn op moderne wijze gebouwd, elk der vier naar een ander ontwerp, en maken door sierlijke tegels een uitnemende indruk. Door een Peco-installatie wordt het heele gebouw van stroomend water voorzien. Uiterlijk heeft het gebouw, althans de voorgevel, weinig verandering ondergaan. De muren werden opnieuw gevoegd, in de Kantoorstraat werden ramen aangebracht. Nog zal het uiterlijk door schildershanden aanmerkelijk winnen in aanzien. o— De restauratie werd na aanbesteding op gedragen aan Gebrs. Daalder, metselaars en timmerlieden. Het schilderwerk werd uit gevoerd door Gebrs. van 't Noordeinde, electrificatie door Dros' Ingenieursbureau, loodgieterswerk en sanitaire inrichting door P. Oele. De uitvoering geschiedde onder leiding en naar ontwerpen van architect L. Sok. Sport. Zondag as. spelen de „Texel"-adspiran- ten een wedstrijd tegen E.V.C. (Eierland). De jaarvergadering van S. V. Texel is vastgesteld op Donderdag 14 Juni. Zie agenda in de courant van Woensdag a.s. Het Bemalingsvraagstuk van Waalenburg. Vanwege de Prov. Griffie wordt meege deeld, dat de openbare vergadering van Ged. Staten ter mondelinge behandeling van het besluit van Hoofdingelanden van Waalenburg tot bemaling van de polder met oliemotoren en de daartegen inge brachte bezwaarschriften - is bepaald op Woensdag 11 Juli 1928 namiddags 2 uur. Belanghebbenden zullen in de gelegen heid worden gesteld hun standpunt nader toe te lichten. Tot '27 Juni a.s. kunnen nadere schrifte lijke memoriën of bewijsstukken worden ingediend. De Griffie voegt hieraan toe, dat het aanbeveling verdient eventueel van nog in te zenden stukken een afschrift te doen toekomen aan het bestuur van Waalenburg. De beslissing van Ged. Staten wordt na afloop der vergadering met redenen om kleed aan belanghebbenden meegedeeld en vermoedelijk in het Provinciaal blad op genomen. Ongetwijfeld zien velen met belangstel ling de beslissing van Ged: Staten in deze belangrijke aangelegenheid tegemoet. Vanmiddag zullen een aantal hoofden en onderwijzers van scholen in onze ge meente deelnemen aan een excursie naar de Geul, waar onder leiding van de heer ir. M. D. Dijt zal worden gebotaniseerd. Deze excursie houdt verband met het plan voor het te stichten Texelsch Museum een volledig herbarium samen te stellen. Voor lammeren was de Leidsche markt g.sferen wat milder gestemd. Er werden prijzen besteed van t 15 -22. vpm. f Berkenlaantje. Penteekening van Sjoerd Kuperus (Uit „De wereld staat in bloei" van Hermann LOns). V - Naar we uit betrouwbare bron ver nemen is na een voorloopig onderzoek op Verschure's Scheepswerf vastgesteld, dat met herstel van „de Marsdiep" ver moedelijk 3 a 4 weken gemoeid zullen zijn. De kans bestaat echter, dat bij nadere inspectie deze termijn te kort zal blijken. Aan Nederland worden één lange golf (1875 m) en twee korte golven toegewezen. Dit besluit treedt op 1 Januari 1929 in werking. De Nederland sche regeering behoudt de bevoegdheid de drie golflengten te verdoelen over Huizen en Hilversum Laren. Ged. Staten hebben een beslissing genomen inzake het besluit van de raad om de gemeente voor f 5000 garant te stellen voor een tentoonstelling te houden in Hotel Hamsdorf. Naar 't Alg. H.B. verneemt is het raadsbesluit goedgekeurd. IJ muiden. Bij de N.V. Burger hout's Scheepswerf te Rotterdam is de derde en laatste sluisdeur voorde sluis te IJmuiden met goed gevolg te water gelaten. Halsteren. Nadat de raad eenige uren in bes.oten vergadering is geweest, werd met 7 tegen 4 stemmen besloten in hooger beroep te gaan bij de Krooo, van het besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring aan het raadsbesluit om de secretaris te ontslaan werd ont houden. De Lemmer. Sinds Maandag wordt hier vermist het 13-jarige zoontje van de arbeider Alberda. De jongen was blootshoofds en draagt een verkleurde broek en een blauwe trui. Venhuizen. Terwijl de familie C. Bart alhier zat te koffiedrinken heeft zekere M. uit Heerhugowaard gepoogd, met een bos stroo haar huis in brand te steken. De politie wist de man te vatten, toen 't stroo reeds lustig brandde. Hij werd opgesloten. Vlaardingen. De Dogger- Maatschappij heeft aan Prinses Juliana de eerste nieuwe Hollandsche b; r ng aangeboden. Vlissingen. De politie moet de laatste dagen meermalen bescher mend optreden tegen werkwilligen, die door de stakers lastig werden gevallen. Bij de politie kwamen daarna reeds meer dere klachten in. Daar des avonds soms volksoploopen werden veroorzaakt, zijn deze reeds enkele malen uiteen ged. eveu waarbij zelfs van de gummistok gebruikt is gemaakt. Hol aauial stakers neemt geleidelijk iets toe en volgens opgave van de directie van de Schelde werken thans in het geheel nog 359 werklieden. Hieronder zijn de leerjongens begrepen. B e r g e n (N. H) De directie van de kalkzandsteenfabriek, welke tot nu toe het bedrijf door werkwilligen gaande hield hoeft aan de nog werkzaam zijnde arbeiders medegedeeld, dat Zaterdag over een week de fabriek zal worden stop gezet De staking duurt thans ruim twoe weken De Haagsche stakende lood gieters hebben van hun patroons een brief gekregen, waarin hun wordt mee gedeeld, dat zij zullen worden geacht ontslagen te zijn, Indien zij zich niet aan hun werkplaats melden De stakers heb ben deze brief voor kennisgeving aan genomen en zijn dus onts agen Te 's-Hertogenbosch zal op 4 en 5 September een congres worden gehouden uitgaande van alle R K. bonden in het bisdom 's Hertogenbo3Ch, om de middelen te bespreken, welke kunnen worden aangewend om de christelijke huwelijks zeden onder het volk te verzekeren Zeven sprekers zullen er het woord voeren. In 't Stadion heeft Uruguay met 3—2 van Italië gewonnen Het was een der mooiste intern, wedstrijden de laatste jaren gespeeld. Bu itenland De „Italia". Op 3 Juni zijn door de heer G. Werkema te Leeuwarden op een golflengte van 45 en 46 M nood seinen opgevangen, vermoedelijk afkom stig van de „Italia". Is dit juist, dan zouden eenige leden van de bemanning zijn omgekomen. De poolylieger Wilkins, die dezer dagen eenige tijd op Schiphol vertoefde, liet zich over het lot van Nobil9 niet pessi mistisch uit. Hij betwijfelt echter of de opgevangen seinen wel van de Italia" afkomstig zijn omdat iedere plaatsaaD duiding ontbreekt. Zoo de bemanning op Frans Jozefhnd heeft moeten landen zal ze daar z.i. voedsel in overvloed vinden. Wilkins acht het weer aan de Pool door mist voor onderzoek met vliegtuigen zeer ongunstig. De vlieger Holm is Da een onderzee kingsvlucht van vier uur teruggekeerd zonder eenig spoor van de Italia te heb ben bemerkt. Drie ijsbrekers uit Sovjet Rusland zul len met vliegtuigen aan het onderzoek deelnemen. Te Milaan heeft de voorzitter van de Comm. tot hulpverleening aan Nobile, Miranti, een telegram ontvangen van de Citta de MiiaDO, volgens hetwelk het schip de draadloize verbinding met d- Italia zou hebben hersteld. Watdeiesu taten biervan'zijo, werd nog niet bekend Latere berichten meldeD, dat de Citti da Milano onduidelijk signalen van di It alia heeft opgevangen, welke de hooj wettigen, dat Nobile en ziju mannen nof in leven ziju en op Frans Joztfland vei toeven. Een radio-amateur te Altona in de Vei St. me.dt een bericht te hebbeu ontvan gen, ongeveer van deze inhoud„S.O.8 Nobile. Italia gehavend, de ovei blijfselen tegen een berg verbrijzeld Ligging 84 gr. 5' 10" NB en 15 gr. 20 40" O.L. Breng spoedig voedsel. Allen in leven, verscheiden gewoud. Hebbeu geen seinen gehoord. Zuilen opnieuw seinen." Philips kortegolfzender te Eindhoven heeft Nobile opgeroepen en meegedeeld, dat hulp onderweg is De resultaten van deze berichten zijn ons nog niet bekend, B e r 1 ij n. 's Avonds verscheen een vrouw met twee kinderen op de arm op de brug bij de Spittelmarkt. Plotseling wierp zij de beide kinderen over de lou ning in de Spree en maakte zich gereed ze na te springen. Men slaagde er in de vrouw tegen te houden en do kinderen op het droge te breDgen. Ze waren be wusteloos en het is de vraag, of men ze in leven zal kunnen houden. Rome. Nabij het station Mergel lina heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Korte tijd na het vertrek uit het station bemerkte de machinist, dat de trein tengevolge van verkeerde wisselstand op dood spoor liep. Hy kon de snelheid van de trein matigen, d^cu kon niet verhinderen, dat de trein tegen de aan het einde van het dood spoor staande muur reed. De iccomouet wuia verwoest en verscheiden wagens worden ernstig beschadigd. Tot nu toe werden negentien ernstig gewonden tusscnen de overblijfselen van de trein gevonden. Tandjong Priok. Het fl rttille- vaartuig „Flores" is met spoed naar de Straat van Malakka gezonden in verband met een geval van zeeroof by Bagan waar Chineesche zaeroovers een aanval op inlandsche prauwen hebben gedaan. Egypte. De premier verklaarde dat in de laatste zes maanden 34 branden waren uitgebroken, waarvan 127 perso nen het slachtoffer werden, waaronder 27 dooden. De branden waren het gevolg van de gewoonte der boeren om hun hout op de zolders te bergen. Brussel. De koning en koningin zijn vertrokken voor een reis van twee maanden naar Congo. Deze reis zal ge deeltelijk per boot, spoor, auto en vlieg machine gemaakt worden. Mexico. Het blad „World" meldt dat de vrede tusschen de Kerk en de Staat definitief is gesloten. Het blad ver wacht, dat het Yaticaau over eenige dagen de getroffen schikking zal beves tigen. Borneo. De administrateur van de afdeelingsbank te Amoentai, de heer Lans, is gearresteerd wegens verduiste ring van 42,000 gu.den. Te Gothenborgisop 59-jarige leeftijd ten gevolge van een auto-ongeval overleden professor Otto Nordenskjö.d, een bekend onderzoeker in het Noord en het Zuidpoolgebied. Te Rome is vonnis gewezen in het proces tegen de leden van het com munistische partijbestuur Achttien, onder wie een vrouw, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 tot 22 jaar. Uit B r u 1 a in Winsconsin wordt gemeld, dat de huren van zomerhuisjes daar met 700 procent opgeslagen zijn sinds president Coolidge zijn yooruemen t9 kennen heeft gegeven om te Bruia zijn zomervacantie door te orengen. Te Thundersley kwam een moto: fiets met een auto in botsing. De motoifi ts werd bestuurd door Sidney Keyjs, zijn broer William zat achterop er. zijn oudere broer Arthur in een zijspanwagentje. Sidney werd op slag gedood doordat hij tegen een paal ge slingerd werd. De twee andere broers bezweken spoedig aan hun verwondinger j Pretoria. Rmter verneemt, dat er zeer binnenkort een iuchtdienst zal waden ingesteld tusschen A'exandria Bay, waar de diamantvelden der raaea ring geiegoa ziju. en Kaapstad, voor hot vervoer van diamant. S&-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5