41st8 Jaargang No 4236 Woensdag 20 Juni 1928 ees Zomersproeten verdwijnen Van week tot week [)PD|N6 Landbouw en Veeteelt. smaakt a/s room rUTQURRRF Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meor: 10 et. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 9-16 Juni. Uit de Tweede Kamer. De zomervacantie is begonnen, al kan het weer ons in de laatste dagen ook heb ben willen doen gelooven, dat we midden in hel herfstgetij verkeeren. De gure Noord westenwinden, de storm zelfs die er spookte over het land en niet het minst over de zee met zijn vele gevaien en die ongetwijfeld veler harten met zorg en angst hepft ver vuld... ze konden zeker niet de vacantie- stemming wekken. De Tweede Kamer heeft echter voorloopig haar werk weer gedaan en is met vacantie uiteengegaan, na een paar weken van drukke arbeid. De laatste week is niet de minst belangrijke geweest, want verschil lende wetsontwerpen zijn afgehandeld ge worden. Daaronder ook dat tot wijziging van de wet op de dienstplicht, waaraan de Kamer haar goedkeuring heeft gehecht, doch we mogen het er al dadelijk wel bijzeggen - de minister van oorlog nu juist niet veel genoegen heeft beleefd Mi nister Lambooy toch is door de tegenstand van sociaal-democraten, vrijz. democraten en een deel der katholieken gedwongen geworden het voorstel tot het in het leven roepen van het vrijwilligers instituut terug te nemen. Verder is een amendement van de heer Ter Laan aangenomen om de aftrek voor voorgeoefenden niet van 4 tot 3 maan den te verkorten, alsmede een amendement van dezelfde voorsteller om te handhaven de eisch tot toestemming tot het langer in dienstkouden van zeemiliciens in bijzondere gevallen. Daarentegen konden eenige an dere amendementen-Ter Laan, o.a. om het contingent te verminderen van 19500 tot 13000 man, alsmede om de geestelijken of a.s. geestelijken niet van de militaire dienst vrij te stellen, geen meerderheid verkrijgen De soc. dem. achtten het behaalde succes met de andere amendementen voldoende om niet tegen het wetsontwerp te stemmen. Van de andere kleinere wetsontwerpen waaraan de Tweede Kamer nog haar goed- keurig heelt gehecht, willen we nog even afzonderlijk vermelden, dat, waarbij 't stem men bij volmacht in zekere gevallen mo gelijk wordt gemaakt. De behandeling van het desbetreffende ontwerp heeft tevens nog een motie tengevolge gehad van de heer Sandt, partijgenoot van de bekende beer Kersten, waarin wordt uitgesproken, dat uit de kieswet alle artikelen inzake de stemdwang belmoren te verdwijnen. De Kamer zal deze motie later behandelen, na haar vacantie. Komt de N.V. wet er door? De Eerste Kamer is bijna gereed gekomen met de behandeling van het belangrijke wetsontwerp inzake de naamlooze vennoot schappen. Er moet alleen nog worden ge stemd en verwacht mag worden dat, als het ontwerp mocht worden aangenomen, het aantal tegenstemmers-niet gering zal zijn. De Koninklijke familie op reis. Ook H.H. de Koningin heeft met vacantie het Loo verlaten. Vergezeld van Prinses Juliana is zij Zaterdag naar Scandinavië vertrokken voor de gebruikelijke zomer reis, die ook dit jaar weer de noordelijke fjorden ten doel heeft, na een kort verblijf in het noorden van Zweden. De prins, die een korte reis naar Duitschland zal doen, zal zich over eenige dagen bij gemalin en dochter aansluiten. Over de Olympische Spelen. De eerste periode van de Olympische Spelen is thans achter de rug. De hockey en voetbaltournooien zijn geëindigd en na vier dagen van ongekend groote drukte en vertier krijgt Amsterdam eenigeweken rust om weer op verhaal te komen. Het Nederlandsch Olympisch Comité zal ongetwijfeld over de reeds verkregen resul taten tevreden mogen zjjn. Wel zal het mogelijk achteraf denken, dat het jammer is geweest het stadion met zjjn 35000 plaatsen nog niet grooter was, gezien de enorme belangstelling vooral bjj het voetbaltournooi, waarbij men wel een 1000C0 plaatsen te kort kwam, maar overigens is alles m6er dan naar wenscb gegaan on ,is ook -tfinancieele succes boven verwachting geweest. Er is een kapitaal van honderd duizenden aan entrèe's ontvangen. Als de tweede periode, die 28 Juli aanvangt even gunstig verloopt, zal het N.O.C. gelukge- wenscht kunnen worden. De verwachtingen dienaangaande zjjn niet gering en vooral voor deze tweede periode verwacht men veel buitenlanders. Duitschlands Nieuwe Kabinet. Onze Oostelijke buren hebben thans weer ruimschoots gelegenheid zich met de bin- nenlandsche politiek van hun land bezig te houden. Het oude kabinet der recbtsche coalitie is afgetreden, dr. Marx heeft van de Rijkspresident een bedankje in ontvangst mogen nemen voor de door hem als rijks kanselier den lande bewezen diensten en Hermann Müller, de sociaal-democratische politicus, is thans bezig een nieuw kabinet te vormen en zich voor het bekleeden van het Rijkskanselierschap voor te bereiden. Voor het vormen van een kabinet zijn echter niet alleen een aantal vooraanstaande mannen noodig, maar kan ook niet worden gemist de medewerking van eenige partijen. En nu Hermann Müller zich tot taak heeft gesteld de z.g. groote regeeringscoalitie te vormen, daar heeft hp, behalve de mede werking van zijn eigen partygenooten, tevens noodig die van de democraten, het Centrum en de Duitsche volkspartij, Loebe weer Duitschlands president. De Duitscbe Rijksdag heeft met groote meerderheid van stemmen Loebe weer tot zijn president gekozen. Deze heeft zichzelf met de gebruikelijke rede geïnstalleerd, waarin hij dankte voor het reeds gedurende 8 jaren lang in hem gestelde vertrouwen, beloofde een goed voorzitter te zullen zijn en de medewerking van allen inriep om hem zijn taak gemak kelijk te maken, FrankrijkEen rumoerige kamerzitting. De Fransche Kamer heeft weer eens een heftig debat meegemsakten wel Donderdag toen er geïnterpelleerd werd over het in vrijheid stellen van de veroordeelde Elzas- ser kamerleden Ricklin en Rossé. Het was een rumoerige zitting, maar men gelooft, dat de kwestie zelf wel tot tevredenheid der partjjen zal worden opge lost. De regeering overweegt een,amnestie besluit, waarbij met 14 Juli alle gevangen zittende afgevaardigde amnestie zullen krijgen, terwijl Riclin en Rossé reeds bij voorbaat op vrije voeten zullen worden gesteld. In Chineesch troebel water. De toestand in China, die in de laatste weken een algeheele verandering beeft ondergaan, is nog zeer onzeker. Wel is Tsjang tso lin blijkbaar voorgoed van het tooneel verdwenen en heeft Tsjang kai sjek de veldheerstaf neergelegd, maar er zijn in ChiDa nog andere vechtjassen genoeg over gebleven, die er wel geen bezwaar tegen zullen hebben opnieuw het oorlogspad te betreden. Zoolang het vechten voor de vechtgeneraals in China nog een winstge vend bedrijf en voor duizenden Chineezen handwerk en broodwinn ng is, zal er van orde en rust in het millioenenrijk nog wel geen sprake zyn. Er schijnt nu sprake van te zijn voor China één regeering te vormen en een president te benoemen. Feng en Tsjang kai sjek schijnen echter beide aanspraak op het presidentschap te maken en dat kan gevaarlijk worden. Wie wordt president van U.S.A In de Vereen. Staten is het voorspel der presidentsverkiezingen begonnen. In de afgeloopen week is te Kar sas City de re- publikeinsche conventie gehouden, waarop het verkiezingsprogram der partij is vast gesteld en de candidaat is aangewezen. De keuze is gevallen op Hoover, de minister van handel en de rechterhand van president Coolidge. Coolidge zelf wenschte geen herbenoeming en al dadelijk was Hoover favoriet. Maar deze had ook veel tegen standers en het waren wel met name de landbouwers die zich tegen zijn candidatuur verzetten, omdat ze zeer ontevreden zijn op Coolidge die tot tweemalen toe weigerde zjjn goedkeuring te verleenen aan de steunver lening aan de landbouw. En waar Hoover steeds met de president door dik en dun iè gegaan, bestreden zij fel diens candidatuur Er waren zelfs duizenden boeren naar Kansas City getrokken om tegen Hoover te demonstreeren. Wat ze meer dan eens op luidruchtige wijze hebben gedaan en waarbij zij zelfs gepoogd hebben de verga derzaal der conventie binnen te dringen, zoodat de politie er aan te pas moest komen Hoover kreeg echter een groote meerder heid, El. 837 stemmeD tegen 74 op de tegen- candidaat Lowden uitgebracht. Hij is dus de candidaat der republikeinen. Wie candidaat der democraten zal worden is nog niet bekend. Vermoedelijk zal de keuze echter weer vallen op de populaire John Smith. Eu als dat geschiedt belooft het weer een harde strijd om de presidents zetel te worden. Kermis 1928. Men verzoekt ons deze persbeoordeeiingen van tooneelstukken, welke in de Schouwburg zullen worden vertoond, onder uw aandacht te brengen Heilig Sammetje „Er is onbedaarlijk gelachen om het geestige blijspel „Heilig Sammetje". Op sommige oogenblikken was het gelach van die aard, dat de spelers moesten wachten, alvorens zij verder konden gaan met de dialoog. Wij kunnen dar ook niet anders zeggen, dan dat wij ons in lang niet zoo vermaakt hebben. Een groot deel van het succes is te danken aan de sublieme vertolking van de verschillende rollen. Jules Verstraete, Charles Braakensiek, Bob Steijn, Marie Braakensiek, om maar enkele te noemen, geven schitterend spel te zien. Niemand zal zich een bezoek aan dit stuk beklagen." De Pastoor van Neuvillette „Machtig mooi is de creatie van Jules Verstraete als de pastoor De liefde van de Pruisische kapitein wordtons diep aangrijpend geteekend. Jules Verstraete heeft ons thans laten zien, wat een eminent kunstenaar hij is. Diep onder de indruk verlaat het publiek de zaal. Een eere-saluut aan de vertolkers van deze prachtstukken De Spaansche vlieg: „Dat is met geen pen te beschrijven, dat moet men gaan zien, O, o, wat is er gelachten. Wat wordt dit geestige stuk buitengewoon goed gespeeld. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Een prachtregie van Verstraete, Bravo Ons Geïllustreerd Zondagsblad. Bij herhaling vestigden we reeds uw aandacht op ons Geïllustreerd Zondagsblad. Zaterdag a.s. voegen we de daad bij het woord en zenden we ieder lezer-abonnee een kosteloos proefnummer toe. Zestienhonderd exemplaren worden er gratis verspreid. Wij vragen u thans beleefd aan dat proefnummer uw volle aandacht te willen schenken. Verlies daarbij de ontegenzeggelijk voor de lage prijs keurige uitvoering eens niet uit het oog. Let in het bijzonder op de Texelsche foto's, welke ook in volgende nummers van tijd tot tijd zullen worden opgenomen. Hebt ge het zoo aandachtig bekeken, laat ons dan uw oordeel eens weten. We stellen dit op hooge prijs omdat we daardoor wellicht nog beter aan de wenschen onzer lezers zullen kunnen voldoen. Hebt ge lust wekelijks een exemplaar gelijk met uw Zaterdag-courant te ontvangen, deel ons dat op onderstaand biljet dan even mee, in ieder geval vóór Vrijdag 29 Juni a.s. Wie zich later abonneert moet één of mcernummers missen, omdat reeds verschenen Zondagsbladen niet worden nageleverd. o— U kunt ons een groote dienst bewijzen door hen, met wie u ons krantje samenleest, uit te noodigen zich z e 1 f op de Texelsche Courant te abonneeren. In dit geval kunnen ook zij zich tegen vergoeding van 50 c. per kwartaal (fr. p. post 70 c.) de toezending van ons Zondags blad verzekeren. Wilt u het hun vragen Het luttele bedrag legt toch geen„,gewlcht in de schaal. (Toezenden in open enveloppe met 1.cents postzegel.) Naam- Adres- abonneert zich op de Texelsche Courant en haar Geïllustreerd.Zondagsblad, ingang 3e kwartaal. Naam Adres- reeds geabonneerd op de Texelsche Courant, abonneert zich thans ook op het Zondagsblad, ingang 3e kwartaal. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door abonnees worden gezonden aan de heer G. L. Lieshout, Dir. Landb.school, Montfoort. Postzegel van 7'ct. voor antwoord insluiten. De opfok van kuikens. De meeste kuikens zijn nu al wel zoover, dat de haantjes goed zijn te onderscheiden van de hennetjes. Dan moeten ze eruit Hetoofokvoer is te duur om 't aan de haantjes op te voeren, terwijl de haantjes van elk lekker hapje groen vleesch, wormpjes, enz. alles of de grootste portie voor zich opeischen. Als de haantjes er uit zijn, groeien de hennetjes veel beter door en van de hennetjes moeten we het toch hebben. Die hennetjes loopen natuurlijk nog apart, dus niet tusschen de oudere kippen. Als een dokter een zieke nog eenige maanden rust toe denkt, zegt hij„Een maandje volkomen rust zou u goed doen." Dat eene maandje krijgt dan te gelegener tijd wel een verlengstuk. Precies op dezelfde wijze zeg ik op 't oogenblik „Houdt de jonge hennen nog maat een maandje apart" Maar ik bedoel: „zeker nog 3 maanden", dus tot de legrijpheid toe en als 't kan altijd maar. Wie zijn kippetjes houdt voor een beetje voordeel, moet nu niet meer broeden of éën- dagskuikens koopen, want daar zit verlies aan. We weten wel, dat met goed voer en goede verzorging deze diertjes in December nog wel aan de leg kunnen gaan, maar een berekening leert, dat die dieren toch verlies geven. Het komt er vooral op aan, onze jonge hen nen flink en sterk op te voeden tot leghen. Behalve het apart-houden, wat ik zoo juist noemde, speelt ook de voeding een groote rol. Kuikens, jonger dan 12 weken, moeten nog op- fokvoer, geen ochtendvoer ontvangen. Dit is voor hen veel te zwaar en te eiwitrijk. De die ren zouden te eenzijdig ontwi .kelen en daarom te vroeg aan de leg komen, een te klein ei geven en tot overmaat van ramp in de winter nog in de rui vallen. Zeg nooit met zekere trotsch aan iemand: „Mijn dieren legden al na 4—5 maanden", want dit beteekent hetzelfde als: .Ik ben zoo dom geweest, ze zoo ondoel matig te voeren, dat ze te vroeg aan de leg gegaan zijn en daar zal ik geen voordeel aan hebben. Kuikens van 3 mnd. moeten veel graanvoer ontvangen, 's morgens en 's avonds zooveel ze lusten. Verder droog ochtendvoer. Zijn ze uitgevoerd, dat is op 5 „—7 maanden, dan volop ochtendvoer en 1 maal per dag graan, maar dat wordt nooit gezegd voor de 5— 5'/j maand, dus oudere kuikens volop 2 maal per dag graan. Groenvoer is onmisbaar. En nu mag 'twaar wezen, dat wij met diverse preparaten, waarvan het een nog meer vitamine heet te bevatten dan het ander, toch goede resultaten kunnen krijgen; het beste, het gemakkelijkst en het zekerst gaai de opfok, met groen. Geeft uw dieren dus een uitloop (te groot bestaat niet) met gras of klaver en als de grond onbegroeid is, geeft dan groen. Vandaag is er sla, morgen spinazie, overmorgen koolblad, dan weer grasplaggen of fijn geknipt gras, misschien wel onkruid uit de moestuin (geen vergiftige), 't doet er niet toe, welk groen u precies geeft, als u maar geeft. Zoekt bij de opfok eerst uw heil bij gezonde afstamming, goed voer, goed hok, reine ver pleging en als er dan nog gebreken komen, grijpt dan pas naar medicijnen.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1