A KARPETTEN, LINOLEUMS BEDDEN, MATRASSEN, N.v. J. W. LUNTER, Zaterdag 23 Juni a.s. I N.V. J. W. LUNTER Gemengd Nieuws Pensionuitrustingen. „De skim" van Lene-peet. Sport. Zondag 8 Juli speelt Texel I tegen Zeemacht een match ten bate van het sanatoriumfonds voor T.B.C. patiënten. De heele recette wordt afgestaan voor het goede doel. Laat het Texelsch publiek door een flinke opkomst toonen het loffelijk streven van S.V. Texel te kunnen waardeeren. Met „O.K.K.'ers" uit! Uitnemend geslaagd is de fietstocht, Zondag j.l. onder leiding van de heer Q. Michels door leden van Qymn. Ver. Texel en „O.K.K." van Helder over Texel ondernomen. Eerst werd aan Doofhof een bezoek ge bracht, vervolgens aan den Hoorn, dat men via Westergeest bereikte. Onder de Duinen langs ging het vervolgens naar de Dennen, waar in „Bosch - en - Duin" gegeten werd ,Na een kort verblijf te de Koog werd over den Burg naar de Haven gereden. De deelnemers hebben zich kostelijk geamu seerd en ondervonden blijkbaar van de tamelijk stijve wind geen hinder. De Wol veehandel vroeger en nu. Volgens de Handels-aardrykskundo van Dr. Kuipers, die zijn werk uit officieels gegevens heeft samengesteld, was de Scba- ger markt eens de derde wolveemarkt van Noord Holland. De volgorde was Purmerend Texel, Schagen. Schagen heeft evenwel zijn plaats aan andere markten moeten afstaan De hoofdzaak is geweest het gebrek aan 'n goede waterweg als middel van vervoer. Wanneer Schagen bij de graving van het Groot Noordholl. Kanaal, terstond in ver binding met dit kanaal was gebracht dan zou de teruggang van de wolveemarkt nooit zoo belangrijk zjjn geworden als het geval is geweest. Het is voornamelijk aan het wegblijven wen de lammeren van Texel, dat de ver mindering is ontstaan. Voor ongeveer 40 jaar werden de lammeren eerst van Texel naar Den Helder gebracht, en dan gingen ze met watervoertuigen langs het Kanaal naar de Stolpen, vanwaar ze naar Schagen werden gedreven. Dat was een lastig, tijd- roovend en kostbaar vervoer. De tusschen- handel bracht ze van hier naar Leiden. Thans gaan de lammeren meest recht streeks van Texel naar Leiden. DE KOOG Wegverbreeding. Ter hoogte van Tubaotia wordt de Koogerweg aanzienlijk verbreed. Slooten worden gedempt, nieuwe heiningen ge plaatst, alles wordt aangericht naar de strengere eischen, door het toenemend ver keer langs deze weg gesteld. Het ligt voo de hand dat vooral met het oog op h6t snelverkeer deze verbreeding in een dringende behoefte zal voorzien. OUDESCHILD Transportarbeidersbond. Aan de oproep om de vergadering bij te wonen, welke j.l. Vrijdag in de „Zeven Provinciën" zou worden gehouden en waarin het doel en streven van bovengenoemde bond uiteen zou worden gezet, was zoo weinig gehoor gegeven, dat men besloot de vergadering niet door te laten gaan. Een teleurstelling voor hen, die de ver gadering uitschreven, vooral voor de heer Albers, bestuurder van bovengenoemde bond, die op deze vergadering als spreker zou optreden. Opruiming van wrakken. Op de vragen van de heer Oud betreffende een zoo spoedig mogelijke opruiming van de wrakken van de „Tuscar" en van de „Stier" antwoordde de minister van Waterstaat Uit de omstandigheid, dat de beide wrakken niet vanwege ;het departement van waterstaat zijn opgeruimd, volgt, dat zij liggen bu ten de vaarwateren en voor de scheepvaart geen gevaar opleveren.' Reeds eerder werd geklaagd, dat het wrak van de Tuscar hinderlijk zou zijn voor de visscherij. De zorg voor deze tak van volks welvaart berust bij de minister van binnenland- sche zaken en landbouw, die heeft bericht, dat voor de opruiming van dit wrak, waaraan groote kosten zijn verbonden, geen gelden beschikbaar zijn. Over de ligging van het wrak van de Stier zijn geen klachten vernomen. De plaats waar het zich bevindt, is trouwens door een wrak- lichtboei aangegeven. DE COCKSDORP, Examen-derde stuurman! Onze plaatsgenoot, de heer K. v. d. Kooy, leerling Z.V.S. Texel, legde Zaterdag j.l. te den Haag met gunstig gevolg het examen—derde stuurman af. Sport. Een adspiranten elftal van de voetbalclub C.V.C. alhier speelde Zondagmiddag een wed strijd tegen de adspiranten van de voetbalclub E.V.C. uit Eierland. De Cocksdorpers wonnen met 3—0. Hofleverancier FRANEKER. Zwolle. De in 1899 hier als stads omroeper aangestelde A. Kuiper, werd toen hij op de Melkmarkt bezig was zijn beroep uit te oetenen, door een zware vrachtwagen, die hij te laat bemerkte, aangereden en ernstig gewond In het Sofhia-ziekenhuis is bij overleden. Kuiper was een bekende persoonlijk heid, die in bet Zwolscbe stadsbeeld paste en door zijn snaaksche invallen zijn eentonige roep steeds verlevendigde. Te Zuilichem zijn afgebrand het woonhuis met schuurtje van H. vaD Herp en een daarnaast liggende onbe woonde behuizing. Ook een schuurtje van de weduwe Klop brandde ai. Hierbij kwam een vet varkeu om. Nieuwendam. Een tweejarig kind van het echtpaar Boezaart is in de sloot langs het Tuindorp geraakt en verdronken. Te Schiedam is de 81-jarige arbeider L. L. Jonkhof, uit Rotterdam, in het tien meter diepe ruim van het Engelsche bananenschip „Manistee" ge vallen. De man werd bewusteloos opge nomen, Hij bleek een ernstige schedel fractuur te hebb6n gekregen, aan de ge volgen waarvan h(j na korte tijd is overleden. Wie zich met ingang van 1 Juli a.s. op de Texelsche Courant abonneert, ontvangt de tot die datum verschijnende nummers, alsmede het proefnummer van ons Geïllustreerd Zondagsblad (op Zaterdag 23 Juni) gratis. Buitenland TeVadusin Lichtecstein zijD bij de spaarbank malversaties ontdekt tot een be Irag van 2 millioen Zwitser scbe francs Hiertoe behoorde ook geld voor hulp aan de overstroomde gebieden De administrateur van de bank is gear resteerd. Te F n 1 d a heeft de eerste proef vlucht met een raketvliegtuig plaatsge had. De vlucht gelukte in zoover dat het vliegtuig met de bestuurder Stasser opsteeg en een groote boog van ruim 80 meter beschreef. Toen daalde het weer. De proef zal over eenige weken op grooter schaal herhaald worden na het aanbrengen van enkelo verbeteringen Bij Madrii heeft tijdens een stiereDgevecht een ernstig ongeval plaats gehad Een toeschouwer, die in de arena gesprongen was, werd door een stier aaogevallen en op s ag gedood. Madrid. Bij een ketelontplof flag op een Spaan-che kuststoomboot zijn drie matrozen gedood en acht zwaar gewond. Bij Namen zijn een moeder met haa" beide kleine kinderen door desnel trein Parijs-Straatsburg overreden en gedood. New York, De Lexington, het reusachtige Amerikaansche moederschip voor marine vliegtuigen, heeft in de Stille Oceaan gedurende 24 uur onafgebroken een srelheid ontw kkeld van over de 29 knoop Io dat etmaal werd een record afstand van 700 zeemijl afgelegd TeKoperihagen is een z er ernstig vliegongeval g. beurd Een door esn officier b-stuutd vliegtuig, waarin z ch als passa>;ie>rs twee zee-cadetten bevonden, dat -oor een oefentocht was opgestegen, vlo tg op zeer gerii ge hoogte boven de stad m kwam op een gegeven oogenblik in aanraking met het dak van een huis, De schok was zoo hevig, dat alle dtie inzittenden uit de machine werden geslingerd. Een van hen viel dwars door een dak en de beide anderen kwamen op het plaveisel terecht. Allen waren op slag dood. De machine, die nu bestuurderloos was, z itte zijn vlucht nog even voort en stortte eindelijk in de villawijk van Kopenhagen neer, waar bij een jongen zware verwondingen bekwam. Te Maagdenburg heeft de opperman Georg Musche, die reeds als 18 jarige jODgen zijn verloofde in een aanval van bloeddorst had vermoord, maar toen dank zij zijn jeugd tot slecuts 15 jaar gevangenis veroordeeld werden twee maanden geleden in vrijheid weid gesteld, nu zijn tegenwoordige verloofde een 23 jarige lanaarbeidsterj met een broodmes doodgestoken. Men vond het lijk van het slachtoffer afschuwelijk verminkt en in stukken gesneden. De dader is gearresteerd. B (j Moskou zal een nieuw electrisch .station gebouwd worden, dat het krachtigste van de geheele sowjet unie zal worden. Het zal een capaciteit van 300,000 K.W. hebben. Om München heeft hagelslag groote schade aangericht. Vele personen bekwamen verwondingen aan hoofd en handen. Duizenden vensterruiten werden vernield en vele daken stukgeslagen. In de moestuinen heeft het onweder groote verwoestingen aangericht. Over 'n groote uitgestrektheid werd het loof der hoornen afgeslagen. W e e n e n. Bij de rechtbank is een onderzoek gaande naar tal van wijn handelaren o.w. de oudste en grootste firma's, die verdacht worden van ontdui king van de accijns en knoeierij met wijn op groote schaal. Hofleverancier FRANEKER Texelsche novelle uit 1864 8 door D. Dekker. „Ja, Wullem ze is 'n heele boel afvölle sund jij er 't leste sien het't is nou zoo wat zeuve maande dat ze krukt, en jij het law ers sien net tien maande uutweest." „En Leen, als de oude nu overstag gaat, kom je dan bij mij aan boord want zie je, dan kan ze haar anker niet meer tusschen ons in laten vallen, om ons te verhinderen elkaar aan boord te klampen." „Je weet, Wullem, hoe ik over je denk as ik mien zin doen mogt; maar twiel je weg was, heb ik Lene-Peet wat belove moete, weerom ik al zooveulse graaid hew." En bij deze woorden biggelden de tranen opnieuw langs de wangen van het lieve kind, terwijl zij een omstandig verslag gaf van de plannen, door hare tante en den minnaar harer jeugd, Japik Ponse, den vader, gevormd, en hoe zij aan de oude vrouw had moeten beloven, dat zij na haren dood haar hand zou geven aan den jongen Ponse, die ze een „nare, droge, fieeuwe jonge, 'n lomp stik fleis" noemde. Zij gaf vervolgens hare spijt te kennen, dat Willem Vlug bij Lene-Peet niet in een beter blaadje stond, terwijl zij meende dat het wel wat anders zou zijn geweest, als hij de oude vroeger een weinig had weten te vleien. „Ja lieve Leen, dat geloof ik wel," sprak Vlug; „maar weet je, ik stuur altijd recht door zee, en met den stroopot loopen ken ik niet. Liever vaar ik met dichtgereefde marszeilen in de Noordzee of zonder kom pas in den Grooten Oceaan, dan dat ik die oude met mooie vleiende woorden aan boord zou klampenmaar weet je, als ze eerst onder zeil is naar de andere we reld, dan laveer ik zoo lang om je heen, dat die lomperd van een Ponse van je af houdt en wee als hij in mijn vaarwater komtdan geef ik hem de volle laag, en als ik hem eens alleen bij avond kan praaien, dan sla ik de glazen uit zijn kij kers, zóó, dat hij zeven zonnen gelijk ziet en de achtste in de kimmendan zal ik hem wel van koers doen veranderen en maken dat hij van jou afstuurt." Veel werd door neef en nicht nog ge sproken over hetgeen hen te doen stond, wanneer de oude vrouw eindelijk zou be zweken zijn. Hij raadde haar aan om Lene-Peet maar in de waan te laten, dat zij haar zou gehoorzamenmaar tevens om zich niet aan eene belofte te storen, die haar door een gril van de oude vrouw was afgedwongen, en alzoo haar levens geluk op te offeren. Hij gaf haar dien raad niet zoozeer, omdat hij wilde dat het meisje haar tante opzettelijk zou bedriegen, als wel om de oude eene onrust, die zij over eene weigering zou ondervinden, te besparen. Aangezien hij toch eenigen tijd aan wal bleef, vestigde hij zich vooreerst op Texel, onder voorwendsel van zich daar in de theorie der navigatie verder te bekwamen, maar de voornaamste reden was wel, om in de nabijheid van zijne beminde nicht te zijn. Hij kon dan 's avonds en als de oude bij dag hare hulp niet be hoefde, haar bijzijn genieten, en tevens, zoo hij zelf zeide, een oog in het zeil houden, dat de jonge Ponse niet te veel in zijn vaarwater kwam of bij zijn Leentje het anker liet vallen. Geen dag verliep er thans, of neef en nicht, die als verloofden met elkander om gingen, ontmoetten elkaar voor korter of langer tijd, en menigen avond, als de oude meende dat nicht reeds lang ter ruste was, hield zij met neef een praatje, terwijl zij „over de onderdeur lag" en hij voor de deur post had gevatwant neef in te laten bij avond, dat had zij voor geen werelds geld gedaan, ofschoon hij er veel malen op had aangedrongen. (Wordt vervolgd) PREDIKBEURTEN Zondag 24 Juni. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur ds. janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. nm. 2 uur de heer Volger van Amsterdam 'sav. half 8 dezelfde DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. zitting in de Kerkekamer der N. H. Ge meente te Oudeschild des avonds van 6—9 uur tot inning van den Kerkdijken Hoofdelijken Omslag. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 15 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangeyoerd_ 375 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe Haver Gerst chevalier Groene erwten groote Grauwe erwten 10,— a 14,75 15.50 a 16.— 15,10 a 15,50 a 40- 51, - a 60, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier alkmaar 16 Juni. Kipeieren. Aanvoer 140.000. 56/58 K.G. 5,- a f 5.30 58/60 K.G. 5,20 5,50 de 100 stuks 60/62 5,30 a 5,80 62/64 5,70 a 6,— t ruin 5,80 a 6,70 Eendeieren. Aanvoer 45000. 4,80 4.90 Eierveiling Texel, 18 Juni. Aangevoerd werden partijen, 69314 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 5,30 a f 6,— p. 100 stuks (Vit f 4,80 a f 5,30 Middelprijs bruin f 5,40 wit 5,05 EendeierenAs nvoer 423 stuks 0 partijen F rijs fO a f5,— £3 V. MAINTIEND R All

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2