Woensdag 29 Juni 1929. Ho. 4236 BSJBLAD van de Texelsche Courant Uit Texels Raadzaal van Om uw geduld niet langer dan noodigisop de proef te stellen, worde hier in korte trek ken uiteengezet welke zaken en zaakjes van minder gewicht door de raad in zijn ver gadering van gisteren werden behandeld. In ons volgend nummer komen we er nader op terug. De weinige tijd gebiedt thans beperking. o— Alle leden waren present. In zijn openings woord wenschte de voorz. wethouder Keijser geluk met zijn herstel. Ontslag-Zeylemaker. De heer K. Zeylemaker werd in zijn functie van kommies-dienstleider naar Amsterdam over geplaatst. Van zijn raadsfunciie heeft hij dus weinig plezier kunnen beleven. De heer J Henkes Dz. werd uitgenoodigd zijn plaats in en de honneurs waar te nemen en nam deze benoeming aan. Alg. Weeshuis. De begrooting van het Alg. Weeshuis "gaf geen stof tot discussies. Ze werd goedgekeurd. De boekhouder, de heer A. Broekman, werd verblijd door een besluit waarbij zijn salaris met f 100 per jaar werd verhoogd. Schoolzaken. De heer J. A. v. d. Vlis bekwam wegens benoeming te Helder ontslag als onderwijzer aan de Ulo alhier. In de Comm. tot Wering van Schoolverzuim zal de heer v. d. Vlis door de heer J. W. F. Usi worden vervangen. De aanbeveling vermeldde .ook de naam van mej. J. N. Koopman. Tot hoofd der school te Uudeschild, in de plaats van de heer C. Schaap, werd benoemd de heer F. W. Krugers te Eindhoven met 12 van de 13 stemmen. De voordracht publiceer den we reeds. Mej. Henkes blijft gemeente vroedvrouw. B en W verklaarden tegen een herbenoeming van mej. J. Henkes-geen bedenking te hebben maar wilden in de betrokken verordening de woorden „met Standplaats te Oosterend" laten vervallen. Deraadsmeerderheid maakte hier geen bezwaar tegen en zoo werd mej Henkes weder om voor 3 jaar, ingegaan 1 JuniJ.I., tot ge meente-vroedvrouw benoemd op een salaris van f 1100,— 's jaars. Rond de Haven. De haven te Oudeschild is met haar onmid dellijke omgeving in onderhoud en beheer aan het Rijk overgedragen, al eenige tijd geleden, Nu liggen er nog steeds putten en buizen in dit terrein, welke aan de gemeente behooren. Dat is in de oogen van de dienst van Registratie en Domeinen een ongehoorde toestand en zoo werd de gemeente verplicht maar «ens netjes op papier te zetten, zwart op wit, wat de ge meente met die putten en buizen wel en niet mag doen. Ze moet b.v. dat zaakje behoorlijk onderhouden, maar mag er niets aan herstellen of wijzigen dan met voorkennis van de techn. ambtenaar, welke dit havengebied tot zijn domein rekent. Enfin we laten het maar blauw-blauw. Voor gewone stervelingen heeft de heele overeenkomst weinig belangwekkends. Attentie voor de Koogl De Koog verheugt zich in een gezonde ont wikkeling en zal zoo de kinderschoenen als badplaats eerlang ontwassen zijn. Daarmee treden allerlei wenschen op de voorgrond, welke vervuiling eischen. B en W zijn zich hun taak in dezen bewust. Ze wezen de raad in een prae- advies op de wenschelijkheid van toezicht op de tenten welke aan het strand worden geplaatst. Deze moeten knap in de verf zitten en mogen h.l. slechts tegen een door B en W goed te keuren tarief worden verhuurd. Overwogen wordt aan het strand op een bord, gedurende het seizoen de watergetijden aan te geven. De heer P. W. Daalder heeft het gemeentebestuur de helpende hand al toegestoken. Reeds werd hem voor het plaatsen van een reeks tenten en strandstoelen een deel van het strand in onderhuur gegeven. Eveneens aan de heer P. J. Kikkert, die er zes of meer kleedkamertjes plaatsen zal. Het zich ontkleeden in de duinen zouden B en W alleen ten Z. van het Koogerslag maar willen toestaan. Zij meenen, dat bij ^drukker bezoek aan de badplaats het ontkleeden in de duinen bij de Koog in het drukst van de tijd wel geheel verboden zal moeten worden. Een vlet aan het strand in het zwemseizoen is geen weelde. Met de heer P.J. Kikkert zijn B en W in bespreking. Ook een zuurstof apparaat mag hier niet ontbreken. Zoo'n instru ment vraagt een uitgaaf van f 120 k f 150.—, maar is ook uiterst nuttig omdat elders in vele ge vallen het behoud van een menschenleven aan de aanwezigheid van een zuurstofapparaat mocht worden toegeschreven. De raad verleende dan ook bereidwillig het gevraagde crediet. Bestrating Kaapswegje. Een deel van het Kaapswegje, aansluitende aan de Kooger dorpsstraat, is met kleine steen tjes „behard", welke aan het toenemend verkeer geen weerstand kunnen bieden. De rest is onbehard, is uiterst moeilijk begaanbaar en geeft aanleiding tot verstuiving zoodat bestrating wel volgen mag, Een sommetje van f 400 zal hier toe wel toereikend zijn. Over een lengte van 80 M zal het wegje over een breedte van 2,5 M kunnen worden bestraat, waartoe 18000 steenen benoodigd zijn. B en W hebben steenen kunnen koopen voor f 14,85 per 1000 voor de wal te Oudeschild. De raad gaf de wenschelijkheid van dit be- stratingswerk toe en voteerde f 400. Naar de T. E. M. vergadering. In de eerstvolgende aandeelhoudersvergade ring der N.V. TEM zullen balans en winst-en verliesrekening worden vastgesteld. Met be grijpelijke belangstelling mag een verslag over de eerste kwartalen worden tegemoet gezien. Als afgevaardigde der gemeente welke van de 100 aandrelen er 99 bezit, werd aange wezen het raadslid de Graaf (plaatsvervanger Wethouder Vlaming.) De raad verleende toestemming de T.E.M.- begrooting (f 350,000) met f 14000 te over schrijden en benoemde de heeien Lap, S. Keij- zer en Epe om balans en winst- en verlies rekening te controleeren. De voorz. deelde nog mee, dat de T.E.M. in alle opzichten voorspoedig werkt. Landarbeiderswet. De landarbeider Jan de Waard diende een aanvraag in om te mogen ontvangen een be drag van f3500 om in eigendom te bekomen een plaatsje in Eierland aan de derde dwarsweg Van zijn werkgever C. Kievit kan hij 1,45 HA. land koopen voor f 1740,— (f 1200 per HA.) De bouw van een woonhuis hierop wordt be groot op f2200. Heindngskosten worden door kooper en verkooper samen gedragen. De aan vrager zal dan f 60,— betalen. Het perceel grond, vier jaar geleden van bouwland tot grasland gemaakt, is van goede kwaliteit en gunstig gelegen. Aanvrager voldoet geheel aan de eischen, in de landarbeiderswet gesteld. De raad maakte tegen toekenning van het gevraagde voorschot geen bezwaar. Grondaankoop. Indertijd is een schema ontworpen van een uitbreidingsplan voor den Burg, waarbij speci aal werd gelet op de karakterestieke en doelma tige ringvorm van het dorp. De praktijk wees evenwel anders uitmen ging voort met het bouwen langs de verkeerswegen, welke naar andere dorpen leiden. B en W meenen dit vnl. te moeten toeschrijven aan de omstandigheid dat de gronden, waarover de nieuwe wegen zouden komen te liggen, in eigendom behooren aan personen, die er niet voor voelen die per- eeelen als bouwterrein te exploiteeren. Veel geld zal het kosten om deze toestand te wijzigen. B en W hadden een bespreking met de Prov. Ingenieur, secr. van de Prov. Comm. voor Uitbreidingsplannen. Ook namen zij nota van hetgeen na een vergadering van de be- stuurderen van 't Ned. Inst, voor Volkshuisves ting, A.N.W.B. en de Vereen, 't Ned. Wegen congres in een motie werd neergelegd. Op grond hiervan meenen zij tegen de zg. lint bebouwing te moeten optreden lo om het landschap niet te onderbreken, hetgeen het lan delijk schoon en daardoor het toerisme bevor deren kan, 2o ui( veiligheidsoogpunt, omdat door lintbebouwing het locale verkeer langs de hoofdwegen toeneemt met als gevolg grooter kans op ongelukken, 3o om economische mo tieven doelmatige concentratie biedt groote voordeelen bij de aanleg van electriciteits- en waterleiding, rioleering, enz. Let ook op het gemak voor de bewoners zelf. Toen de heer J. D. Roeper aan de Koogerstraat bouwterrein verkoopen ging en het Alg. Wees huis plannen maakte voor de stichting van een nieuw Weeshuis aldaar achtten B en W de tijd gekomen om te trachten een weg aan te leggen van Koogerstraat naar Westcrweg en zoo de ringvorm van den Burg voort te zetten. Na eenige besprekingen heeft de heer J. D, Roeper B en W twee perceelen weiland langs de Koogerstraat in handen gegeven. Hierdoor is het mogelijk geworden kosteloos te bekomen langs de Koogerstraat een strook van plm. 70 M lang en 48 M, 15 M en 12 M breed, voor plantsoen bestemd (groot 975 vierk. M), en voor weg te bestemmen strooken samen groot plm 186 vierk. M en vormende met het bestaande gedeelte Koogerstraat een open terrein van plm 1850 vierk. M. nagenoeg gelijk aan de Groeneplaats met inbegrip van haar wegen, voetpaden en stoepen. Dit terrein zal volgens B en W binnenkort geheel binnen de bebouwde kom gelegen zijn en zal kunnen dienen als parkeerterrein voor auto's, wanneer de Groeneplaats voor andere doeleinden in gebruik is. Wanneer de Koogerstraat met Westerweg, Suikerweg of Gasthuisstraat verbonden is, zal men zich vanaf dit terrein in alle richtingen kunnen begeven zonder door den Burg te rijden. Verder wordt mogelijk kosteloos te bekomen een strook van 8 M van de Koogerstraat over de volle diepte, voor openbare weg te bestem men, waarbij kan worden bepaald, dat aan weerszijden een strook van 3 M onbebouwd moet blijven. Tenslotte kan de gemeente, na overdracht aan 't Alg. Weeshuis van 'n terrein voor het nieuwe gebouw en van overige ter reinen aan derden, een bouwterrein in eigendom verkrijgen, aan bedoeld plantsoen gelegen, ter breedte van plm 18 M en diep 40 M, waarvan 10 M diepte te aanvaarden uiterlijk 1 Januari 1934, tegen f4 per vk. M. B en W wijzen er op, dat na splitsing van de ol. school te den Burg in een lagere en een ulo-afd., een woning moet worden gebouwd voor een der twee te benoemen hoofden. Ook het hoofd van de landbouwschool moet een eigen woning hebben. Het verdient volgens B en W dan ook aanbeveling, dat de gemeente zich ook voor dit doel van bouwterrein voorziet Voorbij het plantsoen heeft de heer Roeper f4 per vk. M voor een paar bouwterreinen ge maakt, zoodat de gemeente op bedoeld zeer gunstig gelegen bouwterrein nooit verlies zal behoeven te lijden. Voor f6050 kan de gemeente in eigendom verkrijgen het terrein, achter en op zij van de bouwterreinen gelegen, het bedrag te voldoen bij de aanvaarding uiterlijk 1 Januari 1934. Dit terrein (met inbegrip van twee tot weg te be stemmen strooken. welke als bouwterrein f 1500 waard zijn) is 8282 vk. M groot en kost dus 73 cent per vk M, transportkosten inbegrepen 75 k 76 cent Bij den Burg kan tuingrond voor 3 cent per vk M worden verhuurd, zoodat vóór men gaat bouwen nog een behoorlijke rente van de koopsom kan worden gekweëkt. Wordt langs de geprojecteerde weg bouwgrond voor f 1,30 per vk M verkocht, dan kunnende kosten van rioleering en basaitslagbeharding

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5