No 4237 Zaterdag 23 Juni 1928 41s,e Jaargang EERSTE BLAD. Voor do Zondag. Voor hoofd en hart. Gemeenteraad van Texel N.V. J. W. UJNTER Pensionisiirustingen. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Van Hart tot Hart. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Hofleverancier FRANEKER. XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. lodero regel moor: 10 ct. Dezelfde advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagoro regolprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 De wereld der schrijvers bestaat niet alleen uit groote talenten. Wat we aan elkaar te geven hebben behoeft niet altijd een kunstenaarsgave te zijn: ook een eenvoudig woord vindt zijn weg als die weg maar leidt van het ecne hart naar het andere. Dit is voorwaar een bemoedigende gedachte voor hen, die de drang voelen zich uit te spreken, zonder zich bewust te zijn van de macht om groote dingen tot stand te brengen. o— „Kijk in je eigen hart en schrijf. Wees waar. Wees zonder vrees. Wees getrouw aan de inge vingen van je eigen hart." Deze woorden ongeveer vinden wij bij R. W. Trine op een der bladzijden van zijn „In tune with the Infinite" En ze hebben ons bemoedigd evenals ze het wellicht u zullen doen. Maar op een voor waardeniet hen. die streven naar roem en eer, slechts hen die zich ten doel stellen langs de weg der waarheid het hart van anderen te ge naken, hier door een woord tot troost of steun tot zijn bestemming te doen komen, of voor een geestverwant iets op te helderen, dat tot nu toe voor hem verborgen was. Tracht w a a r te zijn. Is dat, in de grond genomen, ook niet datgene, wat we op rijpere leeftijd gekomen zelf bij anderen zoeken? Wenschen we niet, zelfs onder het dichte weefsel van een roman het hart des schrijvers te hooren kloppen Verlangen we er niet naar onder de boeiendste verwikkelingen, onder de prachtigst geteekende tafereelen de echte levensstroom te hooren bruisen Hoeveel te meer dan daar waar de fantastische beelden ontbreken en de gespannen aandacht niet op verrassende ontknoopingen wacht. Laten we ons toch vooral niet voorstellen, dat waar zijn gemakkelijk is. Er is zooveel schijn in de wereld en zoo gemakkelijk bedriegen we onszelf. Maar het streven naar waarheid zal ons van de angstvallige vrees om te stooten of te kwetsen bevrijden. Zekerlijk zullen we er ook door leeren onszelf gemakke lijker te geven. In den beginne kost ons dit strijd. Hij, die voor het eerst de gave, al is zij ook nog zoo onvolkomen, in zichzelf ont dekt, om zijn innerlijke ervaringen onder woor den te brengen, hij is als de schuchtere ree, die bij de nadering der menschen terugvliedt naar het beschuttende woud, hij deinst er voor terug zijn zoetste geheimenissen door de aan raking der wereld te zien ontwijd. Maar van lieverlede, als hij doordringt in de mensche- lijke natuur, begint hij eenheid en geestverwant schap te ontdekken daar, waar hij ze onder de sterk wisselende oppervlakte niet had verwacht Hij begint te beseffen, dat het beluisteren der eigen ziel hem in staat stelt menige andere ziel te begrijpen en daarin aandoeningen ten leven te wekken. Eén hinderpaal blijft er nog te overwinnen n.l. de vrees, dat men uitgeput zal raken indien men vrijelijk in zijn binnenste tast en geeft van het diepste en beste, dat daar verborgen ligt. Geen nood 1 Het tegendeel is waar. Geestelijk bezit volgt niet de weg van alle vleesch. Het vermeerdert naarmate men er van afneemt, het groeit en brengt nieuwe schatten voort. De geestelijke voorraad is onuitputtelijk en zijn bronnen beginnen, voor wie ze gebruikt, steeds overvloediger te vloeien. MAANDAG 25 JUNI Als de toorn zwijgt begint het berouw te spreken. DINSDAG 26 JUNI De rijke leert de wereld, de arme leert het leven kennen. WOENSDAG 27 JUNI Wie zich voortdurend ergert aan niets, ver nietigt zichzelf en strekt anderen tot de grootste ergernis. DONDERDAG 28 JUNI Er zijn er, die onder „onafhankelijkheid" niets anders verstaan, dan te mogen doen, wat zij niet doen moesten. VRIJDAG 29 JUNI Wat in het leven het meest opvalt, is de kleinheid van het groote en de grootheid van het kleine. ZATERDAG 30 JUNI Niemand weet wat hij kan, voordat hij het heeft geprobeerd. [Verslag ten vervolge op en ter aanvulling van dat van Woensdag jl. Red.] Zitting van Dinsdag 19 Juni, aanvangende te ruim 3 uur namiddags. Voorzittende heer W. B.Oort, burgemeester. Secretarisde heer C. Jonker, gemeente secretaris. Tegenwoordig alle leden. o— De voorz. opent de vergadering, heet de aan wezigen welkom, in het bizonder wethouder R. P. Keijser, die hij na een afwezigheid van eenige weken geluk wenscht met zijn herstel. Hij zegt blij te zijn hem weer in de raad te zien In de volgende vergadering, vervolg! hij, zul len we de heer Zeijlemaker missen wegens zijn vertrek naar Amsterdam. Het spijt me, dat de heer Z. ons gaat verlaten. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Ontvangen werden een brief van de heer Zeylemaker, waarin hij meedeelt wegens ver trek met ingang van 1 Juli a.s. ontslag te ne men als lid van de Raad en b. van de heer J. Henkes Dz., waarin deze meedeelt zijn be noeming tot diens opvolger te aanvaarden. c. Mej. Beukers brengt in een briefje dank aan de raad voor zijn besluit, waarbij ze van Z. Eierland naar de Cocksdorp werd overge plaatst. d. Een anonymus richt aan de raad een brief vol behartigenswaardige wenken, op den Hoorn betrekking hebbende. Het stuk wordt gedeponeerd waar dit behoort in afwachting van het oogenblik waarop de briefschrijver zijn naam bekend zal maken. Het is niet gebruikelijk, besluit de voorz ongeteekende stukken hier in behandeling te nemen. e De heer Jac. Bruin, transportarbeider te Oudeschild, uit in een schrijven zijn ontevre denheid over de wijze, waarop door de direc teur der TEM de laatste maal het kolentrans- port is aanbesteed. Zooals het vervoer thans werd geregeld, parasiteerden de vrachtrijders op de andere hierbij betrokkenen, waartegen schrijver wil protesteeren. Toen hij tevergeefs deze kwestie met de directeur besprak, besloot hij zich met een adres tot de raad te wenden hopende zoo de moeilijkheid tot oplossing te kunnen brengen. De voorz. vindt geen reden hierop in te gaan Toen een boot met kolen eerder binnenliep dan verwacht werd, heeft de directeur even hier en daar prijs gevraagd met tot resultaat, dat aan de heer Kaan het transport werd opgedragen. Lagere landbouwschool. f. Nadat reeds lang bekend was, dat Texel in het bezit eener lagere landbouwschool zal worden gesteld, deelde de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw in zijn brief van 16 dezer mee, dat hij bevorderen zal, dat onze gemeente dit jaar over een toereikend subsidie voor lokaliteit en leermiddelen zal kun nen beschikken. Te beginnen met dit jaar zal ook jaarlijks een bijdrage worden verstrekt ten behoeve van personeel en materiaal. Lokaal, onderwijzerswoning en tuin zullen aan de mi- nisterieele goedkeuring moeten worden onder worpen. De naam der stichting en die van de leden zullen aan de minister moeten worden meegedeeld. Er is een bedrijfsschema gemaakt, deelt de voorz. mee. Op advies van de nijver- heidsonderwijs-consulent ir. Smeding werd een vergadering belegd van 't Gem.bestuur met de bestuurderen van Holl. M. v. L., afd. Texel en Eierland, L.T.B., Kweekersgenootschap en Coöp. P.T.V. „Texel". De schoolstichting zal 7, hoogstens 13 leden tellen; ze worden benoemd voor 4 jaar, samenvallende met de zittingsperi oden van de raad. Het aantal leden wordt zoo groot genomen als noodig is om de bestaande stroomingen te doen vertegenwoordigen in zoo veel mogelijk gelijke verhouding als de omvang dier stroomingen in onze gemeente. In de stichting zullen dus alle partijen worden ver tegenwoordigd. Het beeld van de raad (dat het beeld van de bevolking is) zal in het bestuur der stichting worden afgespiegeld. De stichters mogen uit hun midden bestuursleden benoemen en verder de Raad uit personen, met Iandbouw- toestanden bekend. Donateurs zijn zij, die jaar lijks een bijdrage verleenen. Zij hebben ter vergadering een adviseerende stem en mogen schriftelijk voorstellen indienen. Het doel der stichting isbevordering van het landbouwonderwijs. Het bestuur mag'jeen'Comm. van Toezicht instellen en is rekeningplichtig aan de Raad. Onze bedoeling is thans, besluit de voorz., van u een principleele uitspraak te krijgen. Geeft de raad zijn instemming te kennen met ons plan of valt er wat in te wijzigen Dhr. de Graaf vraagt of de betrokken ver- eenigingen zich alle voor een stichting uitspra ken, waarop de voorz. antwoord, dat zij alle het denkbeeld aannemelijk achtten. Een ver- eeniging moet eerst leden hebben, een stichting wordt alleen door belanghebbenden tot stand gebracht. Dhr. de. Graaf: Ik dacht dat de school recht streeks van de Raad zou uitgaan. Maar wan neer anderen er geen bezwaar tegen maken vind ik het goed. Op de vraag van dhr Kikkert of van de stichters nog subsidie wordt gevraagd, deelt de voorz. mee, dat dit nog in het duister ligt. Dhr Lap: 't Spijt me, dat er politiek in de school wordt gehaald. Waar het er echter om gaat de school hier te krijgen, zal ik daarover heenstappen. Weth. Keijser: Juist geen politiek. Weth. Vlaming: Alle partijen worden toch bevredigd. Dhr Lap: Het gaat toch alleen om de vraag of het onderwijs goed is. Weth. Vlaming: Zeker, maar laten we alle partijen bij de stichting kennen. Dhr Dros meent, dat 't moeilijk zal zijn de stroomingen in de juiste verhouding in het bestuur te doen vertegenwoordigen. Stel voor, zegt hij, dat de vereenigingen vier R.K. leden aanwijzen. Dan wordt de verhouding toch scheef. Dhr de GraafDan treedt het gemeente bestuur als scheidsrechter op. Bestaat er kans dat reeds dit jaar de zaak in volle werking komt De voorz.: In den Haag is mij op't Depart, gezegd, dat men verwacht, dat we na 1 Sept. a.s werken. Echter had men daar dan wat vlugger moeten opschieten. Dhr. Kikkert vraagt waarom de Boerenleen bank niet gekend is. Deze heeft toch heel veel leden en werkt ook op landbouwgebied. De voorz. vat de taak van de bank evenwel anders op. Dhr Leber vraagt, of men al een lokaal op het oog heeft en krijgt dan van de voorz. ten antwoord, dat een der lokalen van de o.l school dienstbaar zal worden gemaakt. Het voorstel van B en W wordt hierop bij acclamatie aanvaard. Nog was ingekomen een verzoek van het Alg. Armbestuur tot goedkeuring van eenige overschrijvingen tot een totaal bedrag van f60 2. Goedkeuring begrooting filgemeen Wees huis uoor 1928 en jaarwedde boekhouder. Goedgekeurd. 3. Ontslagaanvrage uanj.fi uanderVlis als onderwijzer aan de o.l. school te Den Burg Onder dankbetuiging voor de goede diensten, de gemeente bewezen, verleend. 4. Ontslag en benoeming lid der Commissie tot wering uan schoolverzuim. De heer J. W. F. Usi wordt'met 10 van de 13 stemmen benoemd. 5. Benoeming gemeente-vroedvrouw. B en W stellen voor uit de desbetreffende verordening de woorden „met standplaats te Oosterend" weg te laten. Dhr Lap vraagt naar de reden, waarop de voorz. meedeelt, dat daarmee niet wordt gezegd, dat de gem. vroed vrouw nu wel elders kan gaan wonen. De standplaats kan immers in de instructie wor den vastgelegd. Dhr Epe merkt op, dat volgens de geboorte- statistiek Oosterend voor haar de beste stand plaats is. Dhr Kikkert geeft er de voorkeur aan de standplaats niet in de verordening maar in de instructie vast te leggen omdat wijziging dan gemakkelijker is. Volgens het aantal geboorten, zegt weth. Keijser, zou de vroedvrouw in Gerritsland moeten wonen. Ik geef er de voorkeur aan in de verordening in geen geval de standplaats vast te leggen. Op een vraag van dhr de Graaf licht de voorz. toe, dat de instructie door de raad wordt vastgesteld. Het voorstel om de standplaats niet in de verordening vast te leggen wordt met 11 tegen 2 stemmen aanvaard. Dhr Pisart stemt blanco, dhr Lap tegen. De benoeming van mej. Henkes geschiedt met algemeene stemmen. 6. Benoeming hoofd der o. I. school te Oudeschild Aanvankelijk zou ter voorziening in de vaca tureC. Schaap uit de lijst van wachtgeldeis moeten worden gekozen. Toen B en W hierin niet slaagden verleende de minister toestem Prijs 30 en 60 ct. Bij ApoOi cn Drogisten ming tot een open sollicitatie, waarna zich 10 personen aanmeldden. Op de voordracht werden geplaatst, F. W. Kruger te Eindhoven in het bezit van landbouwacte en twee diploma's voor handenarbeid, 2 H. J. Kraai, Enschede en 3 B. Kiewiet, Stadskanaal. Dhr de Graaf vraagt of die heeren gekeurd zijn, zooals de verordening voorschrijft, waarop de voorz. ontkennend antwoordt. Hij hoopt echter nog stappen in deze richting te kunnen doen. Na stemming blijken 12 stemmen op dhr Kruger en 1 op dhr Kraai te zijn uitgebracht. De heer Kruger is derhalve benoemd. De datum van ingang wordt door B en W bepaald 7. Ouereenkomst omtrent het hebben uan buisleidingen in het hauenterrein. Accoord. 8. Voorstel tot aanschaffing uan een zuurstofapparaat. B en W vragen voor de aanschaffing van 'n zuurstofapparaat een crediet van f 1205 f150. Dhr Pisart raadt B en W zich in verbinding te stellen met de secretaris van 't Witte Kruis te Twisk, die inzake de aankoop betrouwbare adviezen kan geven. Dhr Lap zou slechts in het uiterste geval een verbod van het zich ontkleeden in de duinen willen uitvaardigen, omdat men anders vele mindergegoeden en en jeugd zou dupceren. Ook dhr Zeyle.naker verklaart zich tegen zoo'n verbod scherp te zullen kanten. De voorz. acht het een moeilijke kwestie, vooral ook omdat men de veiligheid der zwem mers in gevaar zou brengen wanneer men hen noopte zich voorbij de Koog te ontkleeden. De zee is daar naar hij meent minder betrouw baar. Dhr Epe acht de gelegenheid tot zwemmen naar het N. beter dan naar het zuiden. Dhr de Graaf oordeelt het wel goed, dat B en W zoo noodig regelend kunnen optreden. De voorstellen van B en W worden hierop z.h.st. aanvaard (We maken de lezer er op attent, dat we zoo min mogelijk in herhaling willen treden en telkens verwijzen willen naar het vorig nummer. Red.) Getracht zal worden het zuurstofapparaat in het badpaviljoen te plaatsen. 9. Voorstel tot bestrating uan Het Kaaps wegje te de Koog. Aangenomen. 10 Benoeming uertegemuoordiger aan- deelhoudersuergadering T E.M. uoor uast- stelling balans en winst- en uerliesrekening 1927. De voorz. deelt mee, dat de aandeelh.verg. eigenlijk al jn April gehouden had moeten worden. Echter is nog geen vol jaar gewerkt en moest door het accountantsbureau-Kleinveld te Amsterdam nog een onderzoek naar de financieele staat worden ingesteld. Dit bracht een rapport uit over balans en winst- en ver liesrekening. Reeds is uitgetrokken een divi dend, gelijk aar de rente, welke de T.E.M. verschuldigd is aan de gemeente, welke op haar beurt weer aan 't Pensioenfonds betalen moet. Dit bedrag moest worden opgenomen in de gemeenterekening, welke per 1 juli a.s. sluit. We stellen u thans voor een commissie te be noemen, bestaande uit de heeren Lap, S. Keij- zer en Epe, opdat die de bescheiden contro leeren. Door alle werken, vervolgt de voorz., door de TEM uitgevoerd, is een bedrag uitgeeeven dat de begrooting overschrijdt, hetgeen begrij pelijk is, want er is meer gedaan dan gedacht werd. Geen f350,000, maar f15000 meer is er besteed, doordat lo de baten van hetnoodbe- drijf tot een bedrag van f6000 niet in de kas van de TEM zijn gevloeid. 2o het terrein groo- ter geworden is en nu f 5000 meer kost, 3o graoter stoommachines werden aangeschaft met als gevolg grooter gebouw, waardoor f 8000 meer werd vereischt. Ook werd de kolenop- slagplaats naar de eisch ingericht.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1