ArS-P's AMANDELTJES' In üwZadelks PUROL Hedenavond muziek in het Park Opruiming Staphorster Boertje. ter inning van de molenlasten. Voor de kermis, prima noten en kraakamandelen. van alle nog voorradige Dames- en Hinderhoeden Opruiming. •raTQORflflr ADVERTENTIËN Oudste adres. dames- en kinderhoeden Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend. Ter gelegenheid van de a.s. gras verpachtingen van het Algemeen Weeshuis op 23 Juni bestaat gele genheid tot betaling van pachtsom men van vorige jaren. bij D. KWAK, Binnenhaven 122 Helder Aanbevelend RINA SMIT. Door verhuizing mijner ouders naar Warmoesstraat No 570 Den Burg, worden boodschappen voor ondergeteekende thans daar aange nomen. JOH. Fr. ZIJM, Den Hoorn. MET GRATIS GRENADINESAU5 PUDDING EEN.HEERLIJK NAGERECHT PUDDING EA BR/EKGRONINGEN Toch ziet de zaak er niet somber uit, want de TEM komt niet bij de raad om geld, omdat ze fondsen heeft, waaruit die kosten kunnen worden bestreden. Echter moeten nog uitgaven volgen tot een bedrag van f 5000 voor een loods tot berging van materiaal, voor het ontijzerings- apparaat, dat tevens onder dak moet worden gebracht, voor eventueel aanbrengen van wa- iergekoelde roosters, waardoor een aanzienlijke besparing van kolen zou worden verkregen (met deze aanschaffing is f 3500 gemoeid. Eerst echter zal een nader onderzoek naar het practisch voordeel worden ingesteld.) Ook voor deze werk zaamheden is geen geld uit de gemeentekas vereischt. Het bedrijf der TEM gaat in alle opzichten voorspoedig, verklaart de voorzitter. Het aantal lichtverbruikers is tot 1031, dat der krachtver bruikers tot 21 gestegen. Over dag wordt stroom geleverd aan motoren van een totale capaciteit van 90 PK., spoedig vermeerderd met 40 PK. Aan vast recht wordt per jaar f 30.000, aan stroomgelden f 15000 ontvangen. Dhr Pisart vraagt of B en W het roet-euvel aan het Schildereind al eens onder het oog hebben gezien, waarop de voorz. er hem op wijst, dat dit kwaad bezworen is' sinds een nieuwe ventilator werd aangebracht en een andere stookwijze wordt gevolgd. Op een herhaalde publicatie vanwege de Hinderwet werd geen enkele klacht vernomen. Hierna wordt de Commissie van Onderzoek overeenkomstig de voordracht van B en W vastgesteld. De overschrijding der begrooting met f 14000 en een nog extra uitgaaf van f 5000 worden goedgekeurd. Tot afgevaardigde der gemeente ter aandeel houdersvergadering van de T.E.M. wordt met 7 stemmen de heer M. W. de Graaf benoemd. Weth. Vlaming werd bij acclamatie tot plaats vervangend afgevaardigde benoemd. Dhr Zeylemaker vraagt of balans en winst en verliesrekening worden gepubliceerd. Dhr. Lap zou dat ook gaarne zien. De voorz. is van oordeel, dat die pubicatie maar geringe waarde heeft omdat nog geen vol jaar is gewerkt, maar wil het voorstel in wilwillende overweging nemen. 11. Voorschot aan j. de Waard uoor esn plaatsje als bedoeld in de Landarbeiderswet Aangenomen. 12. Voorstel tot grondaankoop. In een uitvoerig prae-advies hebben Ben W de raad hun plannen ontvouwd. Ons vorig nummer wijst dat genoegzaam uit. De heer Lap zegt, dat het door B en W voor gestelde plan hem niet vreemd voorkomt, daar hij met de secretaris ongeveeracht jaar geleden toen de Nutswoningen werden gebouwd .onge veer eenzelfde plan ontwerp. Het spreekt dan vanzelf, dat hij er sympathiek tegenover staat, al moet hij erkennen, dat de omstandigheden zich in die acht jaar gewijzigd hebben, waardoor het wellicht mogelijk gewor den is, dat een nog mooier plan had kunnen worden ontworpen. Ik denk hierbij, vervolgt hij, aan 't plekje achter het bosch van de notaris alwaar gelegenheid is om een prachtig plan te maken, waardoor het bouwterreinaan de Nieuwe- weg ook beter tot zijn recht zou komen. Ik heb me de toegang tot voorbedoeld plan gedacht, door een straat aan te leggen door de tuin van de heer C. Dijt. De tijd tusschen het indienen derstukken en de raadsvergadering was evenwel te kort, om daarvan een plan op te maken. Toch ben ik gisteravond nog bij de heer Dijt geweest, om te vragen, of hij voor een dergelijk plan voelde en of hij eventueel genegen was daartoe grond te verkoopen. Het spreekt vanzelf, dat hij hier toe niet direct wenschte over te gaan, doch ik geef B en W in overweging, alle aandacht aan uw plekje te wijden, en pogingen te doen, dit te een of andere tijd met de heerDijt tot 'n over eenkomst te komen. Thans moet echter een besluit genomen wor den en hij kan wel zeggen, dat hij voor het plan zal stemmen, omdat het past inde ring- vorm van den Burg en tevens, omdat de prijs, waarvoorde grond gekocht kan worden, billijk is. De voorz. verklaart, dat dit hem een genoegen doet. Ook dhr S. Keijser kan er zich best mee vereenigen, evenals dhr Pisart, vooral in verband met verdere uitbreiding van het dorp. Volkomen kan ik er mij mee vereenigen, ver klaart dhr Epe, maar ik zou de ingang van de Vogelenzangweg bij Kiljan nog ruimer willen Dhr de Graaf stemt met het plan geheel in, maar vraagt zich af, of de gemeente straks met de grond speculeercn zal. Hij is er voor, dat de gemeente er publiciteit aan geeft dat hier goedkoop bouwterrein te bekomen is. Weth. Keijser: Over 5 jaar dan pas, want eerder wil Roeper er niet af. Weth. Vlaming: De gemeente zal natuurlijk niet optreden als grondspeculant De heer Lap merkt op, dat aan de Nieuweweg niet wordt gebouwd omdat een goede toegangs weg ontbreekt. Hierna wordt het voorstel tot grondaankoop waarmee in totaal een bedrag van f 8950 ge moeid is, z.h.st. onder nader omschreven voorwaarden aangenomen. Dit bedrag wordt betaalbaar gesteld voor f 2900 uiterlijk 2 Jan. 1929 en voor het overige uiterlijk 2 Jan. 1934 of zooveel eerder als het gekochte mocht worden aanvaard. 13. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer uoor ce plaatselijke inkomstenbelasting 1928-1929 Het doet B en W genoegen een kleine ver laging van het V.C. van 1,6 naar 1,5 te kun nen voorstellen, niettegenstaande vele dingen door de gemeente toch werden ultgevorrd. Aldus de voorz. Dhr Boon: Ik ben voor 1,5. Steeds ben ik uitgaande van mijn sociale beschouwing- voor een hoog V.C. omdat zoo de gemten- scliap de middelen worden verschaft tot het nemen van sociale maatregelen, welke anders niet ten uitvoer konden worden gelegd. Die middelen kunnen we niet missen. Druk ken we de gemeenschap door een hoog V.C.? De dikkeren, die goed in hun spie zitten, zeker wel, maar Jan Rap en zijn maats niet zoo erg en dezen zullen er wèl hij varen. Dhr PisartDat de „dikkeren" flinker moe ten betalen ben ik met u eens. Wie heeft kan het beste geven. Maarde meesten onzer zijn middenstanders. Dat zij uitgezogen wor den is wat kras gezeed, maar uitgemergeld worden ze zeker. Een hoog V.C. geeft aan leiding tot ontevredenheid. Als we een verge lijking maken met 1925 zou ik zeggen neem nu een VC van 1,4. Laten de menschen daarvan eens de vooideelen plukken. Misschien moeten we een volgend jaar wel weer hooger, mair dan hebben we nu toch onze goede wil getoond. De voorz.: De begrooting moet toch sluiten? Dhr Pisart: De berekening is door mijnheer Jonker uitstekend u.tgevoerd, maar als er nog eens ernstig aan gewerkt wordt zou het zaakje op een andere manier ook wel kloppen. Weth. Keijser: U wilt toch niet zeggen dat er nu niet ernstig aan gewerkt is Dhr de Graaf uit de wenschelijkheid de raadsleden voortaan ook gegevens te ver strekken omtrent andere belastingen, welke de gemeentenaien drukken. Desgevraagd licht dhr C. Jonker de zaak toe. Het tarief op de Pers. Belasting is verlaagd, dus zou deze minder moeten opbrengen, in den Burg heeft echter een herschatting plaats gehad waardoor deze belasting hier meer op brengt dan anders. Hier tegenover staat, dat de opbrengst ongeveer gelijk zal blijven wan neer den Burg van de 7e in de 6e klasse wordt gebracht. Met deze belasting, die geen zoden aan de dijk zet, behoeft dan ook bij de bepa ling van het V.C. geen rekening te worden gehouden. Dhr de Graaf: Ik ben het niet met dhr Boon eens. Wij zitten hier om de gemeentenaren gelegenheid te geven belasting te betalen welke op een billijke wijze is geregeld. Wij moeten dit goed onder het oog zien Dnr. Boon Wanneer er voor de gemeente een crisis uit voortkomen zou, zou ik geen hoog V. C. wenschen. Maar verkeerd zou het zijn het V.C. zoo laag mogelijk te brengen. Dhr LapHet vorig jaar is de opbrengst der Ink. Bel. begroot op f80000, maar ze bedroeg f99000. Thans raamt u het bedrag opf87000 maar het wil me voorkomen, dat we wel weer een meevallertje zullen hebben van f 19 k 15000 en dat de raming aan de houge kant is. Weth. Keijser: Het tegendeel is juist. Dhr Lap: Zijn er geen posten, die zullen meevallen Ik hoorde, dat de wegen dit jaar niet zullen worden geteerd, hetgeen een bezui niging van f4000 zou beteekenen, Weth Keyser. De begrooting voor dit jaar is aangenomen. Hoe kunt u nu vragen of er bezuinigd kan worden nu het jaar nog niet om is? Dhr Lap: U kunt toch zeggen of het juist is wat ik hoorde? Ik ga verder: Zou er in de gemeentekas geen bedrag uit het Prov. Wegen fonds vloeien dit jaar? (Weth. Keyser onder breekt: „Misschien wel") Dat zou weer een bedrag van f 2000 beteekenen kunnen. Totaal een som van f 2i000. Zoo zal voor 1928 geen f 67000 maar f 47000 noodig zijn Dan zouden we met een V.C. van 1,3 toekunnen. Wanneer we overhouden moet dat de dienst van 1928 ten goede komen. In elk geval zou ik beneden 1.5 willen gaan. Weth. Keijser: Dhr Lap heeft gezegd aan veel werken zijn medewerking te willen ver- leenen als er maar contant wordt betaald. Maar nu zijn we bezig met verbreeding van de Koogerweg, waar we een behoorlijk rijpad aanleggen om voor subsidie uit het Wegen fonds in aanmerking te komen. Plannen tot scholenbouw leggen we u straks voor. Moet dat alles contant betaald? Neen daar doen we een tijd over. U wilt fietspaden langs de duinen en verbreeding van de Hoornderweg maar daarvoor is geld noodig, evenals voor verbetering van de Ulo. Onze belastingen zijn over 't algemeen werkelijk billijk. Dus kunnen we het voorgestelde V.C. accepteeren. Dhr Lap wijst er op, dat hij zulke dure kar weitjes natuurlijk niet contant wenscht te be talen. Wie dat denkt heeft hem verkeerd be grepen. Ik wou maar aautoonen, dat de be grooting aan de royale kant is. De voorz.: We moeten voor uitgaven in 't komende jaar geld hebben. Dhr Kikken vindt het niet erg als er een potje overblijft. Een groot Waterschap op Texel houdt ieder jaar over. In de P.H. polder gaat het net zoo, zegt de heer Lap. Ook T.E S.O. verstaat het kunstje wel, aldus de heer Epe. Dhr Zeijlemaker: Er zal met een VC van 1,5 wel een overschot komen, maar we moeten ook de handen vrijhouden om te kunnen doorgaan met sociale werken. Waarom zouden we niet alle te ondernemen wei ken op de begrooting zetten, vraagt Weth. Keijser zich af. Ais de inkomsten royaal vloeien kunnen we veel ten uitvoer brengen, anders niet. Vergeleken met andere gemeenten is een VC van 1,5 voor Texel niet hoog' In slemming gebracht wordt het voorstel van B en W aanvaard met 11 tegen 2 stemmen De heeren Pisart en Lap stemmen tegen Meegedeeld wordt nog, dat ten voordeele van de gemeente kon worden geboekt 50 pCt van de kosten van stroom, de laatste twee jaar van het GEB betrokken, f 8161,41 Rondvraag. G.E.B. - T.E.M. 't Is aangenomen, zegt dhr Pisart, maar de strekkiDg vaD het besluit, tot vergoe ding van aanlegkosten door de TEM is zeker niet tot ons doorgedrongen. Wie 't licht.puntentarief koos, krijgt geen vergoe ding. Zoo wordt de kleine man gedu peerd, de gegoeden krjjgen restitutie. Ik vind dit zeer onbillijk. Kan't niet anders? De voorz.U trekt de grens tusschen gegoed of niet verkeerd. Vergoeding krijgen zij, die niet zuinig stroom veibruiken en door het vertrekkentarief te kiezen de TEM steunen. 't Meerendeel is niet onwillig, vervolgt dhr Pisart, maar kan uit geldelijke over wegingen het vertrekkentarief niet kiezen. Dwang vind ik niet goed. We leven in een vrij land. Weth. Keijser merkt op, dat men zich maar voor een jaar behoeft te verplichten het vertrekkentarief te volgen. Ik vind 't vertrekkentarief wel goed om te voorkomen dat men zijn bedrijf niet knoeit en vind het mooi, wanneer de ge meente een deel der aanlegkosten vergoedt, oordeelt dhr de Graaf. Ik krijg niets. Dhr PisartU heeft er ook niet aan be taald. Dhr de GraafIk ben toch ook inge zetene. Weth. Vlaming: Al dat gedebatteer geeft niets en kan beter voor de koffietafel be waard worden. Dhr de Graat't Is oppositie. Dhr PisartKan er dan niets aan wor den veranderd Dhr KikkertEen kiem van waarheid ligt er toch in. Mar k.t toezicht. Dhr de Graaf vraagt of er de laatste tijd wel voldoende toezicht ter lammerenmarkt is Op de Leeuwarder markt en elders moeten Texelsche lammeren wegens rot- kreupel z\jn afgemaakt, 't Is gebleken dat we niet alle boeren vrij kunnen laten. Ook vestigt hij de aandacht op een klap perend verkeersbord op de hoek van de heer Verberre, Molenstraat. Er is hier meer toezicht geweest dan anders. De heer Trap is een paar maal geweest, de veearts assisteerde hem, merkt de voorz. op. Weth. Vlaming is van oordeel, dat het Rijk op de markt voor naleving van zijn wetten moet zorgdragen. Op mond-en klauwzeer, aldus dhrLeber, zal strenger toezicht vanwege 't rijk worden ingesteld. Nachtrumoer. Het verzoek van dhr Pisart om Zondags voortaan lammerenhekken te plaatsen om de nachtrust van hotel-gasten niet te storen blijkt overbodig. Het plaatsen blijft 's nachts gebeuren, maar daarbij tracht men lawaai zooveel mogelijk te voorkomen. De hotel houders hebben over deze regeling schrif telijk hun tevredenheid te kennen gegeven. Verkeersmoeilijkheden. Dhr Pisart wijst op de gevaren, waaraan voetgangers in den Burg blootstaan wan neer motorrijders als bezetenen rondtoeren. De voorz. zegt onderzoek toe, maar wil niet verhelen, dat proces-verbaal maken niet altyd makkelijk valt. Dhr Leber zou de Koogerstraat vopr snel verkeer uit de Waalderstraat willen sluiten met het oog op de gevaarlijke bochl. Niet hygiënisch! Dhr Zeylemaker wijst op de onhygiëni sche toestand in 't Gesticht van Weldadig heid. Nu meer dan 20 personen daarin worden verpleegd is de slaap- en wasch- gelegenheid zeer onvoldoende en verbete ring een dringende eisch. De voorz. zegt te. wachten op nadere voorstellen van de zijde van het Armbe stuur. Bouwplannen zijn reeds ontwor pen Dhr Epe concludeert, dat het Armbestuur de zaak dus laat slabakken. Wij maakten *n royaal ontwerp, aldus de voorz., maar tot een uitvoering kwamen we niet. Weth. Keijser licht toe, dat de plannen tot verbetering van B en W uitgingen en al 9 a 10 maanden oud zijn. De menschen slapen in 't Gesticht naast elkaar in 'n beperkteruimtehetgeen bij ziekte en overlijden een onhoudbare toestand op levert. We wachten nu op voorstellen van het Armbestuur maar vertrouwen ook, dat deze thans niet lang meer op zich zullen laten wachten. Ook weth. Vlaming zegt met belang stelling desbetreffende voorstellen tegemoet te zien. Dhr Zeylemaker hoopt, dat het Armbestuur hiervan nota nemen zal. Er is niet eens een fatsoenlijke badkuip, verklaart weth, Keijser, zoodat er wel wat te verbeteren valt. Aan de wensch van dhr Lap om spoedige toezending van prae-adviezen zal de voorz. zooveel mogelijk voldoen. Dhr de Graaf vreest echter, dat de pers de leden wel eens vöör kon zijn. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Doos 30-60 en 90 ct Tube 80 et- Bij Apoth. en Drogisten Wethouder Keijser. Wethouder Keijser zegt niet te willen nalaten dank te zeggen voor de woorden, waarmee de voorz hem heeft toegesproken. Verder b tuigt hij dank aan meerdeie raads leden en aan alle anderen die hun deel neming betuigden en op zoo verrassende wijze toonden, hoezeer z(j het door hem verrichte werk apprecieerden. Hierna volgde sluiting. AFINA PETRONELLA dochter van P. MOSK en H. MOSK-Dekker Den Burg, Texel, 19 Juni 1928. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader* JAN PLAATSMAN, Weduwnaar van Trijntje Leien, in den ouderdom van 77 jaar. Namens de familie, S. PLAATSMAN. Waal, Texel, 21 Juni 1928. Algemeene kennisgeving. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. de Waal houdt Maandag 25 Juni a.s. van half 8 tot half 10 zitting voor het ontvangen van landhuur en hoofdelijken omslag. Tot het in ontvangst nemen van land huur en hooigewasgelden wordt zitting ge houden in de Keikekamer te den Burg op Maandag 25 Juni van 11 tot 1 uur. te den Burg. Vooraf een rondgang. Acht uur vanaf de Zeevaartschool. Houdt zitting in tegenwoordigheid van 'n arts Maandag 25 Juni vm. 8 uur tot nm. 9 uur Dinsdag 26 Juni vm. 8 uur tot nm. 2 uur. Het Molenbestuur van den polder „Het Noorden", brengt ter kennis van de Inge landen, dat de Penningmeester Maandag 25 Juni aan den Burg is Beleefd aanbevelend, Wed. H. J. NEIJENS, Groeneplaats. Alle voorradige worden vanrf heden tegen zeer lage prij.:en opgeruimd. GEZ. GRAAF, Hoogersfraat.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2