tabletten bij Hoofdpijn en Kiespijn Gemengd Nieuws „De skim" van Lene-peet. ingezonden ADVERTENTIËN PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Let vooral op den naam Sanaplrio daar deze tabletten vettig bcachermd zljo tegen namaak en vervalachlog Prijs 25. 40 en 75 n. Huldeblijk HM. Koningir-Moeder. We schreven reeds eerder over het nationaal huldeblijk, dat H.M. Koningin-Moeder ter ge legenheid van Haar 50-jarig jubileum als staats burgeres en mede wegens haar 70e verjaardag welke Zij reeds in Augustus viert, in Januari a.s. zal worden aangeboden. In het Comité, dat zich met de inzameling belastte, hadden zitting de dames Oort-Oort, den Burg, J. W. Dros, Oudeschild, Epe-Kelder- huis, de Koog, van 't Hooft-Wouters, de Waal, Riteco-Winter, den Hoorn, Plug-Schreuder, v.d. Leer-van Werven, Oosterend Door meisjes werden zij geassisteerd. De opbrengst was als volgt Oudeschild 3,56 Koog 8,85 Waal 12,47'/» Den Hoorn 16,17 De Cocksdorp 13,50 Oosterend 14,28 Oost en Zevenhuizen 4,96 Den Burg 68,55l', Totaal i 142,35 Om hooibroei te voorkomen. Nu de hooitijd is aangebroken is een waar schuwend woord ter voorkoming van hooibroei hier zeker op zijn plaats. Het beste en meest afdoende middel om broei te voorkomen is een langzame, geleidelijke vul ling van de hooiberg, zoodanig, dat bij tusschen- poozen van bijvoorbeeld 14 dagen telkens een vierde van de berg gevuld wordt. Het is n.l, in de practijk dikwijls gebleken, dat bij het mooiste weer en droog hooi door in korte tijd alles op elkander te stapelen het gevaar voor broei minstens even grootwas als bij regenachtig weder. Meestal mag strooien van keukenzout niet achterwege blijven. Het zout gaat het sterke broeien tegen en vermindert derhalve het brand gevaar, daarenboven hebben al onze huisdieren behoefte aan keukenzout, wat hun op deze wijze doelmatig verstrekt wordt. Ook smaakt het slecht gewonnen hooi smakelijker en bevordert tegelijkertijd de afscheiding van verterende sappen door het organisme en daardoor indirect de vertering van het toegediende voedsel. Meestal wordt het zout laagsgewijze met het hooi vermengd, ongeveer 3-5 KG. op 1000 KG. hooi. De Wolveehandel van 21 -27 Juni. De handel in wolvee bepaalde zich in hoofd zaak tot vette schapen en zuiglammeren, waar voor de stemming flauwer was, o. a. te Leeu warden, Sneek, Groningen en Rotterdam, terwijl in de meeste gevallen niet geheel de vorige- weeksprijs viel te maken.!) De Leidsche markt was voor vette schapen bij kort aanbod nogal tamelijk vlot. Daar was de aanvoer van weidlammeren nog ruim (n. I. 2800 stuks). De handel daarin was te Leiden evenals te Zwolle slechts langzaam. Kermis-Krabbels. „Op een oor na is ze gevild", de kermis; straks nog een chaos van balken en zeiien en ijzeren bouten en dan komen onze reinigings mannen om „schoon-schip" te maken, waar nu nog een bonte menigte de kermis-geneugten met volle teugen drinkt. „Op een oor na gevild". Of het ook van de kermisklanten mag worden gezegd, hangt af van de wijze, waarop zij hebben getoond aan de verlokkingen der kermis-weerstand te kunnen bieden. Gelegenheid om een aderlating te doen geschieden, met een, leege portemonnaie tot tastbaar resultaat biedt zoo'n kramen- en spellencollectie in afdoende mate. De lucht is er vervuld van luid en blij gerucht en bezwangerd van geuren, zooals men die gewoonlijk op een kermis waarneemt. Oliebol- dampen strijden er met zure en zoetige luchtjes om de voorrang. Heel de dag laten de orgelisten en blaas-virtuozen, en meer van dat slag ons niet met rust. Nauwelijks zijn de laatste tonen van „Dichter und Bauer" verklonken, of daar ruischen door de lucht de lieflijke klanken van een ietwat verouderd „Jopie Slim en Dickie Bigmans" hetwelk met onweerstaanbare kracht ons de beurs doet openen ten einde des speel- mans moeiten naar behooren te honoreeren. o Op de Groeneplaats vormt decake-walk nog steeds de grootste attractie en wel in het bijzon der de „riem-zonder-eind," welke na een avon tuurlijke tocht over de schokkende brug de cake-walkers naar boven draagt. Voor wie daarop zijn evenwicht bewaren kan en niet de leuning grijpt, brengt dat geen onoverkome lijke bezwaren mee maar o wee, wanneer we minder fortuinlijk zijn, niet op de been kun nen blijven en op onze rug of anderszins naar hooger sferen worden gevoerd. De kod dige tafereeltjes, waartoe die malheur'tjes aan leiding geven, worden avond aan avond door velen met zichtbaar genoegen aanschouwd. Onderwijl transporteert een eindlooze looper ter andere zij de lotgenooten naar de begane §rond, tusschen de houten beenen van Uncle am door. o— In drie hotels, Boom's tent in 't Park en Sibo's bouwsel tusschen Hoogerstraat en Vogelen zang vinden dansers waar hun hart naar haakt. De bioscoop maakt goede zaken, dank zij de met zorg gekozen films, waaraan de heer de Jong ook geen kosten spaart. De schouwburg heeft zich eveneens in het centrum der belangstelling geplaatst en plukt daarvan de zoete vruchten. „De Pastoor van Neuvillette" Dinsdag jl. woonden we de opvoering van d6 „Pastoor van Neuvillette" bij. Dit romantisch tooneelspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer werd onder regie van Jules Verstraete door het Rotterdamsch Tooneel gezelschap op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. Het stuk speelt in de Fransch-Duitsche oorlog van 1870 en teekent op ontroerende wijze het edelaardig karakter van de Fran- sche pastoor, die zijn „vijanden," de Prui sische kapitein en zijn luitenants, die bij hem worden ingekwartierd, op hartelijke wjjze tegemoet treedt en met weldaden overlaadt. Bij herhaling treedt zijn innige menschelijkheid aan het licht„Gij zijt een Pruis", zoo spreekt hij toe de kapitein, „ik een Franschman, ik ben katholiek gij protestant, tusschen ons is een kloof, maar welke door de liefde wordt overbrugd." Hij koestert geen oorlogszuchtige gedachten predikt menschenmin en verbroedering. Uit liefde voor de maire en zijn dochter laadt hij alle straf, op het verbergen van een franc-tireur gesteld, op zich, waarom hij ter dood wordt veroordeeld. Vruchte loos dringt de kapitein, van diens goede trouw verzekerd en doordrongen van diens grenzenlooze goedheid, op gratie voor hem aan. Tevergeefs tracht de maire hem te doen ontvluchten, immers: de pastoor had zijn woord gegeven en omdat hy het aan zijn „vyand" gaf moest het van te grootere waarde zijn. De geestelijke wordt geëxecuteerd. Het pleit is beslist. „De Pastoor van Neuvillette" is een too- neelspel met een nobele strekking en moet by de meeste toeschouwers een goede indruk hebben achtergelaten. De opvoering liet niets te wenschen over. Het talrijk publiek, dat de opvoering by woonde, moet wel voldaaa zijn. OOSTEREND Beroep aangenomen. De Weleerw. heer Ds. J. J. Buskes van Am sterdam Zuid, heeft het beroep naar de Geref. Kerk H.V. alhier, aangenomen. OUDESCHILD Vlsscherij. De garnalen staan op het oogenblik laag in prjjs. Er schijnt in Parys een groote aanvoer te zijn. Deze week is inde haven aangevoerd plm 6000 KG. garnalen. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden, Maandag708 lammeren, 59 varkens, 42 schapen, 10 kalveren, 5 koeien. Donderdag met 2 stoombooten en 1 motor schip 969 lammeren. De Marsdiep weer In de vaart. Gisteren is „de Marsdiep weer in de vaart genomen. Te 12,15 min. is ze uit Helder vertrokken. - Bei) en. Een Dremsche arbei derswoning werd onlangs tijdens oen hevig onweer door de bliksem getroffen Het huis, gelegen te Tiendeveen, was door twee gezinnen bewoond Eod groot gedeelte van de woning stortte als een kaartenhuis ineen. De arbeider Kreeft en zijn ochtgenoote kwamen met bed en a! in een ruim 1 M. diepe kelder teland, waar e n geheele buitenmuur op ben viel Wooder boven wonder kwamen beiden mot lichte verwondingen vrij. Ook de andere bewoners kwamen metdeschnk wat onbelangrijke ootvellingen en wat kneuzingen vrij. Schipluiden. De raad beeft besloten, het oude raadhuis publiek te yeikoopen. - De Scboorlsche Rijwielver- eeDiging heeft besloten tot de aanleg van een ïijwielpsd door deomgeviüg van S hoor!, welk pad 35,000 moet kosten Aan vi rschillende vereenigingen e: ge meenten in de omtrek is om een bijdraf verzocht. Doorn. De ex-keizer en zijn gemalin hebbeu een bezoek gebracht aan de koningin-moed r ten paleize Soest.lijk Texelsche novelle uit 1864 9 door D. Dekker. Eens op een avond was Leentje minder goed gestemd dan gewoonlijk. „Wat scheelt er aan, Leen zei Vlug. „Het is of je met blakstilte door de stroom uit het vaar water bent geraakt en niet weer in je koers kunt komen. Wat is er gebeurd, meid Kom, vertel het mij, dan wil ik trachten je op sleeptouw te nemen en je „in't ouwe zog" terug te brengen. Of heb je een kaper op je zien aanhouen of ben je verbauwe- reerd door het zien van zeemonsters Kom, zeg mij maar wat het isin welk moeilijk vaarwater je ook verzeild bent, bij voorbaat beloof ik je er uit te loodsen." Het meisje, dat reeds gewoon was aan de uitdrukkingen van Vlug, die zijn beelden altijd uit het zeeleven ontleende, gevoelde dat zij zijne toespraak en bemoediging noo- dig had, om uit de onaangename stemming te geraken, waarin ze door Ponse Jr. ge bracht was. Ze vertelde, dat die akelige jongen heden zijn gewone bezoek bij de zieke gebracht had, en zich niet alleen had beklaagd over de koel- en stroefheid, waar mede hij door het meisje werd behandeld, maar er bijgevoegd, dat ze zoo veel te meer scheen op te hebben met hare neef, dien zij dikwijls ontving, zonder dat Lene- Peet het wist, terwijl hij meermalen werd afgewezen, onder voorwendsel dat zij het het te druk had met de zieke. Daarom had de oude heden zeer tegen haar uitgevaren, en haar op nieuw doen beloven, dat zij de vrouw van Ponse zou worden, als tante dood was, terwijl zij er ouder gewoonte weêr bijgevoegd had, dat haar „skim" Leentje niet met rust zou laten, indien zij hare belofte brak. „Bij alle stormen en orkanen begon neef Willem „als ik die lompe zol derschuit niet in de grond boor, al zou het mijn heele voorsteven ook kosten, dan zal ik nooit meer kans hebben om als stuur man aan te monsteren 1 De eerste keer, als hij weêr van Westergeest naar hier laveert, zeil ik hem aan, eer hij gelegenheid heeft een kurken-boei uit te hangen, en ik verzeker je, ik zal hem voor de wind naar zijn negerij zendenhij zal je vooreerst niet weêr op zij schieten, of zich bij dat ouwe wrak vastleggen." Het meisje be greep dat de jonkman in zijn ijver Ponse te lijf wilde, omdat hij de rol van „klik spaan" had gespeeld, en deed haar best om hem dit uit het hoofd te praten, daar zij wel begreep, dat de zaak daardoor eerder erger dan beter zou wordenmaar hij be loofde dat hij zeil zou minderen, als hij zag dat de aanzeiling te gevaarlijk zou worden; dat hij hem niet geheel wilde ont redderen, maar alleen toonen, dat een fat soenlijk zeilschip geen zolderschuit in zijn zog dulden kan. Ten aanzien van de ver nieuwde belofte, die zij had moeten geven, troostte hij haar dat de oude kindsch was, of, zoo hij zeide, niet meer geregeld koers kon houden, maar een prooi was van wind en golven, en dat men met zulk een toe stand medelijden moest hebbendat het met het verstand van Lene-Peet was als met een schip, dat niet naar zijn roer luisterde, daar alle stuur uit was, en dat men dus evenmin met dat mensch als met een zoodanig schip land kon bezeilen waaruit hij de conclusie maakte, dat men van alle praatjes geen zier notitie behoefde te nemen. Kwam later hare schim, hij zou die voor zijne rekening nemen, al was ze nog grooter dan een driemaster. (Wordt vervolgd.) De alcohol geeft nooit gezondheid, nooit kracht, nooit geluk. Hij doet niets dan kwaad. Tolstoi. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Over 't Gesticht van Weldadigheid. Dat ik deze zaak in de j.l. gehouden Raads zitting bij de rondvraag ter sprake heb gebracht, vindt zijn oorzaak hierin, dat de toestand in het gesticht niet langer bestendigd mag wor den. Ziehier woordelijk wat ik daarover heb ge zegd „De toestanden in deze inrichting zijn, voor wat betreft de huisvesting en hy giëne, niet meer in overeenstemming met de eischen, welke men tegenwoordig aan zoo'n inrichting moet stellen. De laatste jaren is het aantal verpleegden in deze inrichting toegenomen, zoo dat er thans al over de 20 worden verzorgd. Ook door de heer Visser wordt toegegeven, dat verbouwing een diingende eisch is en een verzoek daartoe aan B. en W. is gericht. Dit doet men toch niet, of het moet noodig zijn En de hygiëne zal hier dan toch een zeer belangrijke plaats innemen Over niet-hygiënische toestanden is door tnij niet gesproken en het is een ieder wel bekend, dat de moeder en vader en be stuurders van 't gesticht zeer hoog worden geprezen en er van hen heel veel liefde wordt gevraagd. Dit is m.i. juist een argument om, waar we een zoo schitterende verpleging hebben, het andere wat met geld is te verkrijgen niet achterwege te laten om dit toch al zoo zware werk zooveel mogelijk te verlichten en te ver aangenamen. Dat er iets hapert aan de samen werking tusschen het Algemeen Armbestuur en het college van B. en W., komt in de slot woorden van de voorzitter van het Algemeen Armbestuur wel even naar voren. Kwaad kan het dus niet, dat deze zaak eens in het publiek ts besproken en ik hoop, dat een der raadsleden in de volgende vergadering deze zaak nog eens ter sprake zal brengen. Met dank voor de plaatsing, ZEYLEMAKER. Den Burg, 28 Juni 1928. WARENWET. Ten verzoeke van den Directeur van den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar maken Burgemeester en Wethou ders van Texel bekend, dat P. Bood, winkelier te den Burg, bij vonnis van het Kantongerecht te Helder is veroordeeld tot een geldboete van f 50,-subsidiair 10 dagen hechtenis wegens het te Texel verkoopen van waren die niet voldoen aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet, n 1. melange, waarin niet het vereischte per centage boter was verwerkt. TEXEL, 27 Juni 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER Zondag lJuH. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollccte. H. Doop. Waal, vm. half 11 ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. half 11 ds. Broekema. Den Hoorn, vm. half 11 de heer E. F. Wildervanck, theol. cand. te Utrecht Oosterend, vm. 10 uur ds. janzen. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer Collecte v. d. kas van Chr. doeleinden, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. vm. 9,30 uur ds. Aalders. van Amsterdam nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg. vm. 10 uur ds. R. C. de Lange van Aalsmeer. Bruin ongewogen f 5,20af 5,40per 100 Wit 4,90 f5,20 Het water waarschuwt u. 129 Als gij last hebt van een brandende smartelijke pijn bij de loozingof de urine dik is en troebel met een scherpen geur zanderig of met bloeddeelties, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen want uw nieren hebben behoefte aan een speci fiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine Als gij zeer groote of zeer kleine, hoeveel heden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang hebt, wijst dit vrij zeker op nier zwakte. En dat is ernstig genoeg, er be staat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuwspier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen mee zich brengen. Fos ter's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom beke d om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen Dierzwakte, blaas- en urine- stoornissen, rugpijn spit, waterzuchtige zwellingen, rheumatiek eu andere gevolgen van schadelijke stoffen, die hij trage werkiDg der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral opj bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 Heden overleed onze Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder CORNELISJE EELMAN, Echtgenoote van Dirk Boon, in den ouderdom van 80 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, D. BOON. De Waal, 28 Juni 1928. Eenige kennisgeving. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij ons 25-jarig huwelijk onder vonden. FAMILIE P. DRIJVER. den Hoorn. Schagen, 28 Juni. 344 lammeren 18,— a 24. 70 Vette koeien 250 a 440 15 kalfkoeien 210 a 360 17 Gelde koeien mag. 180 a 280 61 Vette varkens 0,60 a 0,66 99 Biggen 12,— a 16, Boter 1,80 a 2,- a 0. - E i e r v e iI i n g Schagen Kipeierenaanvoer 58805

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2