t WJSP KARPETTEN, LINOLEUMS SlaaptaeraiMiieiiisiÉ!!. No 4240 Woensdag 4 Juli 1928 41s,e J aargang Van week tot week H.v. J. w. LUNTER, N.V. J. W. LUNTER Pensionuitrustingen. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 I! POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 M t FRANEKER TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagore regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Hofleverancier FRANEKER. 2330 Juni. Een half jaar voorbij We schrijven al weer Juli. De helft van 1928 is reeds in het niet verdwenen. De vacantietijd nadert met rassche schreden. De Nederlandsche Spoorwegen geven weer hun vacantiekaarten uit tegen de bekende gereduceerde prijzen en het seizoen van lange, volle treinen begint weer. Alleen... het wachten is nog altijd op het echte zomerweer. Wel is het weder in de laatste dagen wat opgeknapt maar nog altijd is de heerlijke zomerwarmte die bet mogelijk maakt deuren en vensters open te werpen en zich buiten in het vrije veld neer te vleien in het warme zand, de bloeiende heide en de groene weide, niet gekomen. En we hooren al weer de mopperaars klagen, dat er geen echte Lentes en Zomers meer zijn. Edoch, we staan thans nog aan het begin van het zomerseizoen. Veendammers, die naar de Maan gingen. De opzienbarende strafzaak der Veen- dammer Hypotheekbank begint thans haar einde te naderen. Het verhoor van de ver dachten en de getuigen is achter de rug. Eindelijk mag men wel zeggen, want er zyn niet minder dan negen lange zittiDgen van de Amsterdamsche rechtbank aan gewijd. Men had berekend in vier klaar te kunnen komen, maar het getuigenver hoor heeft zèer veel tijd gevraagd, mede door het feit, dat verschillende getuigen in erge mate aan geheugenzwakte bleken te lijden. In de tiende zitting is hetO.M. aan het woord gekomtn en zijn de plei dooien aangevangen. Het O.M vertegen woordigd door Mr. D. Reiling Dzn. heeft in een vernietigend requisitoir de schuldig verklaring van de drie gewezen bankdirec teuren gevraagd. En tegen de hoofdschuldige Woltman Sr. heeft het de maximumstraf van 6 jaren geëischt, terwijl Woltman Jr. en Möhring ieder U/s jaar tegen zich hoor den eischen. Voor mr. Kortenoever werd vrijspraak gevorderd, omdat het O.M. aan neemt- dat hij te goeder trouw is geweest en het slachtoffer is geworden van zijn vertrouwen inLiebermann. De advocaten die tegen exhorbitante goederen deont- trouwe directeuren bij hun knoeierijen be hulpzaam zijn geweest, kregen ook een veeg uit de pan en werden gekwalificeerd als medeplichtigen. De heeren bleven echter buiten schot, behalve misschien een hunner die van meineed wordt verdacht. Hoe het vonnis zal luiden, moet nader blijken, maar het verandert heel weinig of niets aan het feit, dat Eül van pandbriuf- houdeis w.o. heel veel kleine luiden, de dag zullen blijven betreuren, toen ze voor hun spaarduiten „Veendammers" kochten. Duitschlands nieuwe stuurlui. In Puitschland is de Kabinetscrisis voor- ioopig opgelost. Voorloopig, warft over eer. half jaar zal moeten blyken of de groote coalitie, waarop dit Kabinet steunt, stevig genoeg is, om de zaken voort te zetten. Tot eenige keeren toe is het Hermann Muller mislukt een kabinet te vormen zooals hij zich had voorgesteld. De onder handelingen met de partijen, om tot vor ming der groote coalitie te komen, mis lukten, omdat de Duitsche Volkspartij vastnieid aan haar eischen, wat betreft het bouwen van een nieuwe kruiser, hetniet- proclameeren van de 11 Augustus als nationale feestdag en de onmiddellijke vor ming van de groote regeeringscoalitie in Pruisen. Muller deed toen een poging om een regeering te vormen uit de coalitie partijen van Weimar (soc.-dem., democra ten, Centrum en Beiersche Volkspartij) in welke regeering ^tevens de zetel van buiten- landsche zaken aan Stresemann zou blij ven. Ook deze poging mislukte en tevens bedankte ook Stresemann voor de eer. Deze diende echter de Kabinetsformateur met goede raad. Hy verklaarde van mee ning te zyn, dat er best een kabinet kon worden gevormd van mannen uit de par tijen die de groote coalitie zouden vormen. Maar dan moest niet weer met de partyen doch met de mannen zelf onderhandeld worder. Dit nu heeft plaats gehad en het resultaat is geweest, dat het kabinet tot stand is gekomen. Hermann Müller treedt op als Rijkskanselier, terwyl voorts in het Kabinet zitting hebben twee sociaal-demo craten, twee democraten, een Beiersche volkspartij, een Duitsche volkspartij, een partijlooze en een centrumman. De porte feuille van buitenlandsche zaken is in banden van Stresemann gebleven. Polen Pilsoedskl rustend burger. Ook Polen heeft de afgeloopen week een rieuw kabinet gekregen. Pilsoedski heeft gemeend het bijltje er by te moeten neer leggen.- De aanleiding hiervoor lag voor namelijk in zyn gezondheidstoestand, die niet al te best is en waardoor de last van premierschap hem te zwaar is geworden. Zoo is van officieels zijde medegedeeld, maar van andere zijde is er op gewezen, dat Pilsoedski begrepen heeft, dat de Land dag zich niet langer door hem laat ringe- looreD. In de laatste tijd zijn op door Pilsoedski ingediende voorstellen verschil lende door hem afgewezen amendementen aangenomen. En niet alleen dat de Land dag hem tegentrad, maar ook de Senaat liet hem iu de steek, door de amen dementen goed te keuren. Thans staat de behandeling van de grondwet voor de deur en vermoedelijk zal deze nieuwe strijd uitlokken. Frankrijk De gearresteerde Kamerleden. De Fransche Kamer heeft zich in de afgeloopen week weer met de gearresteerde Elzasser Kamerleden Dr. Ricklin en Rosse bezig gehouden. Naar men weet is, tegen de verwachting in, door het Hof besloten beide Kamerleden niet voorloopig in vry - heid te stellen. Zij blyver. gevangen tot bet cassatieberoep behandeld is of amnestie wordt veïleend. In de Kamer nu was het voorstel der regeering aan de orde om de behandeling van de Elzasser kwestie te verdagen tot het cassatie beroep behandeld is. Elzasser Kamerleden hebben op regee ring en Kamer een hartstochtelijk Jberoep gedaan om de zaak niet langer uit t'e stelllen waarbij zij er op wezen dat er een moreele scheidiog dreigt tusschen Elzas en Frank rijk Zij hadden echter geen succes, want met 420 tegen 125 stemmen keurde de Kamer het voorstel tot verdaging goed. Ver. Staten. Wie zal de Presidentszetel veroveren Zooals verwacht was, heeft de Nationale Democratische Conventie die deze week bijeen kwam, de populaire gouverneur van New-York, M. Smith, tot candidaat van het presidentschap der Ver. Staten aangewezen. Hij werd dadelijk met meer dan 3/s der uitgebrachte stem men gekozen. De Conventie heeft ook het verkiezings program goedgekeurd. De Volkenbond noch het Hof van Arbitrage worden daarin ge noemd, doch wel wordt er scherp in afge geven op de buitenlandsche bondgenoot schappen en is een verklaring tot uitban ning van de oorlog opgenomen. Verder zal o.m. de drankwet verzacht worden en zal de landbouwer worden gesteund. Het staat (hans vast dat de groote strijd i m de presidentszetel straks zal gaan tus- schin twee popula're mannen: Hcoveren Smith. Na de Kermis. Voorbij i Kermis 1928 behoort weer tot het verleden. Groeneplaats en Blnnenburg hebben spoedig hun gewone aanzien herkregen. Alle geluid van orgels en harmonica's is verstomd. De lucht davert niet meer van de formidabele slagen op „Juts hoofd" en derzelver knallende gevolgen. Ratels en toeters en meer van dat lawaaierig spul zijn achteloos in een hoek ge worpen. Nog houdt op het vroegere kermis terrein een Wembley in zakformaat een rommelzoo van papier en glibberige bananen schillen de herinnering aan de kermis levendig maar meer en meer vervagen die gedachten wanneer straks die boel is weggeveegd. Dan herneemt het gelaat zijn ernstige trek ken („Wie lacht daar?") en we bepalen ons weer geheel en al bij ons dageiijksch werk, dat ons 't dageiijksch brood moet verschaffen. o— Veel en velerlei was hetgeen de kermis heeft geboden. Gelegenheid om zich te bewegen, of om „bewogen" te worden vond de kermis- ganger er veelvuldig. We behoeven slechts te herinneren aan de cake walk met zijn kod dige avontuurtjes, de schuitjes met hun gil lende passagiers, de zweef met zijn dolle acro baten, de danspartijen met haar walsers en shimmy'anen; om innerlijk bewogen te worden kon men soms in schouwburg ^en bioscoop terecht. Zoo zullen de opvoering van de „Pastoor van Neuvillette" en de vertooning van „de Groote Parade" haar invloed op de toeschou wers niet hebben gemist. o— in de Schouwburg woonden we nog de Revue van Schakels' Gezelschap bij. Ze werd hier tweemaal opgevoerd, beide malen voor een zeer talrijk publiek. De costuums en het decor waren welverzorgd en maakten tot op zekere hoogte aanspraak op bewondering, het geen van de zang en de inhoud van menig tafereel jammerlijk niet gelden kon. Of de revue, zooals ze hier vertoond werd, voor een verwend publiek als het Amsterdamsche 250 maal achtereen met succes kan zijn opge voerd, meenen we heusch te moeten betwijfe len. „De Hobbelende Woonschuit," een Bouber- product, trok veler belangstelling en moet velen hebben verrukt (we waren er niet bij tegen woordig), vooral toen de schuit door de dei ning van het water in een hobbelende bewe ging geraakte met heel de familie en wat meer tot de inventaris behoorde. Dit ongewoon schouwspel moet tot algemeene vroolijkheid aanleiding hebben gegeven. Een druk bezoek is de film „Ben Hur" ten deel gevallen. Terecht gaat van dit stuk een goede roep uit, waardoor de groote belang stelling ondanks de verhoogde prijzen ver klaring vindt. „Op het zoet gefluit van de vogelaar" is menig paartje de Vogelenzangweg ingeslagen om „een dansje te pakken" in Sibo's Tent. Voor het geval men de tent verliet en dezelfde avond weer terug komen wilde, zonder kosten, kreeg men een stempel op de arm, waaraan dus onmiddellijk de oude klant kon worden herkend. Een eenvoudige methode, welke in het buitenland alom toepassing vindt. Ze mag wellicht herinneren aan een slachtplaats, doel treffend is ze zonder twijfel I o— Hiermee meenen we onze Kermis-Krabbels gevoeglijk te kunnen eindigen. Evenwel mag nog worden opgemerkt dat de feestelijkheden een ordelijk verloop hadden. Geen enkele maal behoefde door de politie te worden ingegrepen. DE KOOG r -c Ons schoolreisje naar Arnhem. (Vervolg.) Daar stoomde de trein al het groote Centraal station binnen. Wij bleven nog vijf minuten in de trein zitten, want we hadden een uur de tijd. Nu stapten wij uit. Wij moesten op het derde perron wezen. Eerst moesten we een paar trappen af. Er brandden lampen in de gangen van het station. En toch ,was het er niet erg licht. Aan de andere kant kwamen wij er weer uit. Nu gingen we weer op een ander perron. Ook gingen ,wij nog door de wachtkamer. Daar hingen kaarten van Neder land en Europa aan de wand. Er hing ook al een moderne klok, die tot 24 uur kan wijzen. Eindelijk stapten we weer in de trein. Heel vlug ging het weer. We zagen hooge fabrieks- schoorsteenen en gasfabrieken. Wij kwamen ook nog voorbij cacaofabrieken van Bensdorps cacao. Je kon de cacao in de trein ruiken. Soms vloog met volle vaart een andere trein ons voorbij. Dat vonden wij een akelig gezicht. Intusfchen vorderden wij goed. Er was heel wat te zien. Aan elke kant was hei even mooi Toen we in de buurr van Ede kwamen, bcgor de reis op z'n mooist te worden. We kwamen voorbij hooge heuvels, dicht begroeid met bosschen, terwijl het soms leek, of de trein nu eens de laagte inging en dan eventjes later weer de hoogte in. Bij Oosterbeek was het ook prachtig. Men zag bijna niets anders dan bosschen, hooge zandheuvels en ook zandver stuivingen. Eindelijk stoomden we Arnhem binnen. Wij verlangden er nu ook naar om uit te stappen. Hier stapten we over op de tram, die ons tot vlak voor het hotel bracht, waar we logeeren zouden. We liepen het grind pad over en daar zagen we het hotel dat „De Schelmschc Brug" heette. Het regende nog wel een beetje, zoodat wij onder de veranda mochten zitten. We hadden allemaal dorst. Daarom bestelde Meester een glas Ranja. Wat smaakte dat lekker. We aten ook een stukje brood, want de meeste kinderen hadden honger Toen we allen genoeg gegeten en gedronken hadden, gingen we wandelen. We zouden naar het openluchtmuseum. Het regende nu niet meer. We kwamen bij een gebouw, waar meester kaarten voor ons kocht. Daarna moch ten we in het bosch. Wat stonden daar ver schrikkelijk hooge boomen. We gingen de woningen bekijken die in het bosch stoi.dcn. De meeste waren uit de 18e eeuw. Het allereerst kwamen we bij een woning, uit graszoden gemaakt, liet leek meer op een kippenhok, dan op een huls. Hetwaserbinr.cn heel donker. De bedstee stond er ook nog, waar vroeger de menschen in hadden geslapen. Vervolgens gingen wc weer verder. Nu kwamen we alweer bij een woning, die niet veel beter was. Maar langzamerhand werden de woningen beter. Eén woning, blauw van builen, zag er nogal knap uit. De potten en pannen, die de menschen vroeger hadden gebruikt, hingen aan de wand. Toen we al de oude woningen be- k:ken hadden, gingen we nog rarr een mooie woning, waar zich de Hindeiooper kamer bevond. Dat was de allermooiste woning van het ge- heele openluchtmuseum. Daarna gingen we naar de oude korenmolens uit de 18e eeuw Eén korenmolen hebben wij nog half beklommen. Die molen had eerst in Delft gestaan, maar toen is hij overgebracht naar het openlucht museum te Arnhem. Toen we allen weer beneden waren, gingen we het museum binnen. Daar was heel wat te zien. Er was o. a. een ouderwetsche fiets, met een groot voorwiel en een klein achterwiel, en In glazen kasten stonden Marker koopvrou wen en Marker meisjes in lange rokken. We zagen ook nog oude geldstukken en enkele wapenen. Ook oude vingerhoeden van een vreemd model, borduurklecdjes, kortom te veel om alles op te noemen. Toen we het heele museum door geweest waren, gingen we naar „Burgers dierenpark". Wat was daar een moois te zien. Allereerst kwamen wij bij de flamingo's met hun lange roode pooten. We zagen ook eendjes en goudvisschen. Ook zagen we leeuwen en twee tijgers en wolven; verder twee bruine beren en twee zwarte beren. Verder stond er een huls met Roodkapje er naast en de oude grootmoeder er in. Alles van steen natuurlijk, maar er liepen echte wolven bij met jonge wolven ook. Dat was een aardig schouwspel. Wel waren er in Burgers Dierenpark minder dieren dan in Attis, maar de aanleg was veel mooier. Het was intusschen mooi weer geworden. Toen we de meeste dieren hadden gezien, gingen we weer naar het hotel. De meeste kinderen hadden honger, nraar we moesten nog eventjes wachten, want de kellners hadden het erg druk. Daarom mochten wij in de speeltuin spelen. Daar waren schommelschuitjes en een wipplank. NEELTJE EELMAN Bd. (Slot volgt.) Hofleverancier

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1