geen vlieg muggen meer FOTOGRAAF Ons Zondagsblad. Ingezonden ADVERTENTIEN Waalenburgs Bemallngskwestie. Helder—Texel—Harlingen v.v. Helder—Alkmaar v.v. per autobus. Fancy-Fair Texelsch Fanfare, te houden In September a.s. Autobusdienst Den Burg - de Koog. Examen- 2e Stuurman. Drie vliegtuigen op de Amstel neergestreken. OUDESCHILD Veevervoer. Vlsscherij. Vliegerwedstrijd. als ge sproeit met Oprichting Nationale Bank. Mijnheer de Eedacteur PREDIKBEURTEN Zondag 15 Juli. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Extra collecte. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschüd, vm. half 11 ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Plug. Cocksdorp, 's av. 7 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de Provincie, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. nm. 2,30 uur de hr. Fokkema van Amsterdam. nm. half 8 dezelfde 1 DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 7 tot en met 13 Juli 1928. GEBORENHendrik, z. v. Marinus Bakker en Martje BakkerJanneke, d. v. Jan Boon en Suzanna VerschellingJacob Martinus, z. v. Kleis Wetsteen en Neeltje Afine Langeveld. ONDERTROUWDCornells Blom en Maamke Anneke AlderliesteBernardus Christoffel Johar. Brouwer en Dieuwertje DrosKasse Hoogerheide en Hendrika Blom. GETROUWD: CornellsBarhorsten Theodora Witte. OVERLEDENDirk Verhoeven, 78 jaar, weduwnaar van Neeltje de Bruin. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 paar kousen. een nota verstrekt waarin, na nauwgezet onder zoek, de volgende specificatie der lading werd genoemd 900000 p.st. van Lloyds aan goud en zilverstaven, 160000 p.st. voor Hamburg en 140000 p.st. voor betaling van soldij aan de Engelsche troepen, totaal 1,200,000 pond sterling (f 14,000,000). In 1800 en 1801, dus kort na de stranding van de „Lutine", liet de Burgemeester-Strand vonder van Terschelling met de primitieve mid delen van die tijd,tangen, haken en schepnetten, bergingspogingen doen en gelukte het gouden en zilveren munten op te halen en ook 59 goud en 35 zilverstaven, totaal voor f669240. Het wrak was toen nog weinig verzand. Er stond ongeveer 18 voet water op. De verzanding nam toe, zoodat men, niet de beschikking hebbende over duikers, zuigers, enz. de berging moest staken. In 1814 trachtte men nog wat te bergen, doch de bezwaren waren te groot en die berging bepaalde zich slechts tot het ophalen van enkele munten. In 1887 ontdekte men toevallig, dat de zand bank boven de „Lutine" was afgenomen en er nog slechts 3 voet zand op het wrak zat. Het was toen de Ingenieur Taurel, die van de be trekkelijk gunstige gelegenheid wist te profitee- ren en er in slaagde om met behulp van een duikerapparaat, dat toen reeds in gebruik was, behalve gouden en zilveren munten, ook 46 goud- en 64 zilverstaven te bergen, totaal voor f 529487. Ook toen ondervond men nog, blij kens de rapporten der duikers, veel last van het zand. Men beschikte ook nog niet over zuigers om het zand te verwijderen, zoodat de duikers tusschen wrakstukken en roestklompcn met hun handen het goud en zilver onder het zand moesten weghalen. Wanneer "men onder water in het zand graaft, ondervindt men, hoe moeilijk het is om drie voet diep te graven Het gat spoelt direct weer dicht. Ter plaatse waar de „Lutine" ligt cn waar veel stroom gaat, waren de bezwaren natuurlijk veel grooter. In October 1859 werd besloten in verband met het vergevorderd seizoen de bergingswerkzaam heden te staken en het volgende jaarweermet moed te beginnen. Zoo blijkt uit het laatste duikerrapport van 18 October 1859. Het volgend jaar bleek het wrak weer zoodanig verzand te zijn, dat berging onmogelijk werd geacht. Voor de „Lutine" beteekende dit opnieuw een rustperiode van ongeveer 30 jaar, waarna men de berging met twee schelpenzuigers aanving. Het wrak van de „Lutine" was toen reeds lang tot de kleilaag gezakt, welke ter plaatse op bijna 50 voet diepte zit en het wrak en de lading belet dieper te zinken. Er zat toen plm. 35 voet zand boven het wrak. Men slaagde er meer malen in om het wrak min of meer bloot te zuigen en er werden veel gouden en zilveren munten, kanonnen, kogels, roestklompen (samen- geroeste kogels), kruit, ballastbroodjes, wapenen, bezittingen van de opvarenden enz. door de zuigers opgezogen of door duikers naar boven gebracht. Men heeft echter toen goud- noch zil- staven kunnen bergen. Ook latere bergings pogingen hebben niet tot het gewenschte resul taat geleid. Meer dan f 1.200.000 geborgen De verscheidene bergingspogingen, waarbij steeds van overheidswege het strengste toezicht is uitgeoefend, hebben dus tot resultaat gehad dat totaal voor ruim f 1.200.000 aan goud en zilver uit „Lutine" geborgen is. Er moet zich dus nog voor vele millioenen gouden en zilveren staven en munten in de „Lutine" bevinden. Alle goud- en zilverstaven zijn genummerd en geletterd. Wanneer men de desbetreffende staten nagaat, blijkt daaruit, dat in het eerste bergings tijdvak 1800—1801 van verscheiden series num mers zijn geborgen en diverse aansluitende nummers in 18571859, terwijl tal van vooraf gaande, tusschenliggende en opvolgende num mers nog ontbreken. NIEUWE PLANNEN Thans zullen opnieuw krachtige pogin gen worden aangewend om de lading van de „Lutine" te bergen en wel door de Bergingsmaatschappijen Dros en Doeksen resp. te Texel en Terschelling. Genoemde reederijen beschikken over het modernste zuiger- duiker- en ander berglnsmaterieel en meenen in staat te zijn, dit moeielijk bergingswerk met een redelijke kans op succes uit te voeren, waarbij zij hun voordeel zullen kunnen doen met de ervaringen van vorige Lutine ondernemingen, waarvan tal van rappor ten, journalen, kaartjes e.a. gegevens in hun bezit zijn. We hopen binnenkort een uiteenzetting van hun werkplan te kunnen geventhans is de tijd daartoe nog niet gekomen. Stellig zullen deze nieuwe pogingen om de Lutine-schatten aan „de schoot der golven" te ontrukken door velen met be langstelling worden gevolgd. Mogen ze met goede uitslag worden bekroond. Gcedkoop reizen van Amsterdam naar Helder. Morgen rijdt een zg. goedkoope trein van Amsterdam naar Helder cn terug. Vertrek van Amsterdam 8,08 u, aankomst te Helder 9,50 u. Vertrek van Helder 8,31 's avonds, aankomst te Amsterdam 10,15. Schoolnieuws. Emilic Dijt, leerlinge Ulo alhier, legde deze week met gunstig gevolg het toelatingsexamen af voor de derde klasse der Rijks H.B.S. te Alk maar. Met Gym. Ver. „Texel" naar Wieringen. Morgen zullen de leden van Gym^ast'ek- vereeniging Texel op het terrein der voelt al« vereeniging „Succes" te Hippolytushoef op Wieringen deelnemen aan de propaganda- openluchtuitvoering, georganiseerd door de Turnkring „Hollands Noorderkwartier", afd. van 't Kon. Ned. Gymn. Verbond. De afstand Hel der—Wieringen zal per fiets en met de leden van O.K.K. te Helder worden afgelegd. Aan deze openluchtuitvoering zal ook worden deelgenomen door de vereenigingen,, Wieringen", Sparta te Winkel, Udi te Kolhorn, Udi te Dirks- horn, Turnlust te O.Niedorp, Pro Patria te Hel der, Lycurgus te Schagen, Olympia te Wie- ringerwaard, O.K.K. te Helder, Hercules-Hébé te N. Niedorp en T.A.V.E.N.U. te H. Hugowaard. De deelnemers zullen te half een officieel worden ontvangen in het gebouw „Concordia" waar zij door burgemeester Kolff zullen worden toegesproken. Te kwart over een wordt afgemarcheerd door het dorp in de richting van het sportterrein. De'oefeningen zullen bestaan in: algemeene knotsoefeningen voor dames, toestelturnen voor dames en heeren, vrije oefeningen voor jongens, brugturnen voor heeren en jongens, paardsprin- gen, stokoefeningen voor meisjes, brugturnen voor dames en meisjes, algemeene vrije oefe ningen voor heeren. De adspiranten van „Texel" zullen in verband met de voor hen vermoeiende fietstocht aan deze feestelijkheden niet deelnemen. We verwachten, dat dit turnfeest bij gunstig weer uitnemend zal slagen en een prettige in druk bij de deelnemers zal nalaten. De Wolveehandel van 5 -11 Juli. Voor wolvee bleef de handelsstemming op de meeste markten stroef, met gedrukte prijzen Te Leiden en Groningen waren de zuiglam- meren misschien wel iets vaster. Te Leeuwarden echter niet, doch daar was „iets" meer kooplust voor vette enterschapen. Nergens was van een vlotte omzet in wolvee sprake. Men schrijft ons uit Haarlem In de openbare vergadering van Ged. Staten is Woensdag jl. de bemalingskwestie van polder Waalenburg, welks bestuur met 4 tegen 3 stem men tot bemaling met oliemotoren besloot, in behandeling genomen. De vergadering werd geleid door Jhr. Mr. D. E. v. Lennep. Voor hen, die aan clectrische bemaling de voorkeur geven, trad de heer S. C. Eelman op. Hij zeide zich aan de berekeningen der deskun digen te willen houden en wees op het feit, dat de reclamanten twee derden van het polder- bezit vertegenwoordigen. Texel is er van over tuigd, dat Waalenburg electrisch bemalen moet worden, aldus spr. Financieele of technische bezwaren kunnen daartegen niet worden aan gevoerd. Spr. sprak de wensch uit, dat Ged. Staten, die indertijd hun gewaardeerde mede werking verleenden bij het ontwerpen van be malingsplannen, de electrische bemaling zullen voorstaan en bevorderen. Voor de andere partij trad de heer J. Eelman de dijkgraaf, op. Hij zette het standpunt van de bestutirsmeerderheid uiteen, bestreed enkele beweringen van de vorige spreker en noemde het o. m. onmogelijk een machinist ter bediening der clectrische installatie aan te stellen op een salaris van f 300 's jaars. De conclusies, waartoe deze besprekingen Ged. Staten hebben geleid, zullen later worden gepubliceerd. Dc stoombootdienst van TESO van Helder via Texel op Harlingen en terug, aansluitende op de treinen en de bootdienst Harlingen Vlieland—Terschelling, vangt aan op Maandag a.s. en eindigt op 3 September d.a.v. De reis duurt plm. 4 uur. De boot vertrekt van Helder te 7 u vm., van Texel te 8 u vm. en van Harlingen te 1.30 nm. (M - W en Z) In dit nummer treft u op de 4e pagina de gewijzigde dienstregeling van de autobusdienst Helder—Alkmaar v.v. aan. Van deze reisgelegenheid wordt naar ons uit ervaring blijkt ook door Texelaars een veelvuldig en dankbaar gebruik gemaakt. Onlangs zijn door de directie weer een paar nieuwe bussen „in de vaart" gebracht. De nieuwe dienst regeling, welke daardoor mogelijk werd, wordt vandaag van kracht. Het bestuur van Texelsch Fanfare heeft be sloten in September a.s. in hotel „Texel" tot stijving zijner kas een fancy-fair te organiseeren. Het stelde zich daartoe reeds met verscheiden dames en heeren alhier in verbinding, ont waarde al spoedig, dat de plannen met instem ming zullen worden begroet en mocht reeds toezegging van steun Ontvangen van verscheiden kanten. Mits goed aangepakt, twijfelen we er niet aan of het plan heeft groote kans van slagen. Aan de fancy-fair zullen vele attracties wor den verbonden; er zal o.m. 'n tombola worden ge organiseerd. Het spreekt vanzelf, dat de fees telijkheden door muziek van het corps zelf zullen worden opgeluisterd. Vandaag opent de heer E. Bockel de reeds aangekondigde autobusdienst van den Burg op de Koog. Als regel wordt acht maal per dag heen en weer gereden, ook Zondags. o— Dc dienst op den Hoorn zal een week later aanvangen, daar de voor dit traject bestelde autobus nog niet is gearriveerd. Dc heer J. W. Schmidt, leerling Z.V.S. alhier slaagde 12 dezer te den Haag voor het examen 2e stuurman groote stoomvaart. Meegedeeld wordt, dat de heer J. Kiljan vergunning verzoekt tot het plaatsen van een twee P.K. motor. De desbetreffende publicatie moet dus in die zin gewijzigd worden. Ons Zondagsblad van deze week bevat weder om een uitgelezen reeks van prachtfoto's uit binnen- en buitenland, w.o. de reproductie van een foto „De Cocksdorp en de Roggesloot", door mevr. Swama—Keijser (die in onze foto wedstrijd de eerste prijs verwierf) voor ons Zondagsblad afgestaan. Speciaal vestigen we uw aandacht op de foto van de Niagara en de zeven Zwitserschefoto's welke door de kostelijke roto-gravure druk vol ledig tot hun recht komen. Buiten de Vrouwen-pagina bevat het o.m weer een vervolgverhaal, twee complete ver halen, een geïll. verhaal voor de jeugd, humor in woord en beeld, enz. Voor zoover de voorraad strekt ontvangen nieuwe abonnees nog het le nummer. DE MOK. Woensdagmorgen vroeg zijn 'n drietal Mok-wa- tervliegtuigen naar Amsterdam gevlogen, waar zij ter hoogte van de gasfabriek op de Amstel neerstreken en door velen op de beide oevers met belangstelling werden gadegeslagen. Aanvankelijk dacht men aan een noodlanding maar al spoedig bleek, dat de vliegtuig-bestuur ders heel rustig met hun toestellen de Amstel tot de Amstelbrug opvoeren, om daarna weer terug te keeren. Het was een gewone oefening, zooals met de watervliegtuigen er dagelijks gemaakt worden. Na een half uur rondgevaren te hebben, stegen de watervliegtuigen ter Hoogte van de Amstel laan weer op, om vandaar naar het Marine vliegkamp te Schellingwoude te vliegen. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 1376 lammeren, 44varkens,-3 koeien 26 kalveren en 17 schapen. Een vijftiental visschers zijn nog aan het garnalen visschen. De prijs is plm. een dub beltje. De vangsten zijn niet heel groot. Ook gaan er enkelen wiermaaien en wel op de waarden ten Oosten van Wieringen. Er wordt zooveel afgemaaid, als men in de schuit laden kan. Het wordt in de haven gelost en vervolgens op wagens geladen en naar het land gebracht. Het wordt in de slooten geworpen om zooveel mogelijk de zoutdeelen er uit te doen trekken. Na goed gedroog dte zijn komt het als zwart zeegras in de handel. De kommenvisschers zijn weer druk bezig om hun netten thuis te halen. Ze kunnen niet roemen op rijke vangsten. DE COCKSDORP Woensdagmiddag j.l. had alhier, onder leiding van het hoofd der school, de heer Oele, een vliegerwedstrijd plaats. Een dertiental vliegers welke door de jongens uit de hoogste klasse der O.L. school eigenhandig waren gemaakt op de huisvlijtcursus onder leiding van de heer Boekhold, werden losgelaten. Door onderlinge botsingen in de lucht werden enkele deelnemende vliegtuigen buiten gevecht gesteld. Ten slotte werd de le prijs toegekend aan de jongeheer W de Graaf Mrtz. de 2e prijs aan de jongeheer M Reuvers en dc 3e prijs aen de jongeheer L v. d. Kooy Jbz. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Beleefd verzoek ik U mij een plaatsje in uw courant af te staan, ter rechtzetting van wat krom is bij voorbaat mijn vriendelijke dank. In Uw verslag van de opening van het nieuwe Kantoor der Nationale Bank lees ik in kolom 4, alinea 4„Hierna voerde de heer R. P. Keijser „het woord. Hij sprak als volgt: Mijne „heeren Het is nu bijna elf jaar geleden, dat „de N.B. op ons eiland werd gesticht. De be- „hoefte aan een dergelijke inrichting, reeds lang „door mij gevoeld, deed m ij besluiten „besprekingen in deze richting te „h ouden met de N. B. te Utrecht, „welke met de beste resultaten „werden bekroon d." Meneer de redacteur. Dat de heer Keijser het gemis van een bank op Texel gevoelde, neem ik gaarne aan. Immers, alle zakenlieden van die tijd gevoelden met de heer Keijser het gemis van een instelling, welke de uit hun zaken voort vloeiende financieele transacties vlug en goed koop regelde maar zijn verdere, door mij ge spatieerde mededeeling is niet overeenkomstig de waarheid. Niet de heer Keijser, dochondcr- rgeteekende heeft in 1917 het initiatief genomen de toenmalige Hoofddirectie van de in die tijd juist opgerichte N.B. te Utrecht, te bewegen ook op Texel een kantoor van haar Bankorga- nisatie te vestigen. En met succes. Hoogachtend, A. WIERENGA. Den Burg, 13 Juli 1928. o— Het bovenstaande werd door ens aan de heer R. P. Keijser ter inzage verstrekt. Red. Naschrift. Welwillend werd het ingezonden stuk van de heer Wierenga d.d. 13 Juli door de redactie aan mij ter inzage toegezonden. Ik vind het te kinderachtig, hierop in te gaan. Mocht de heer Wierenga zich bekort gevoelen, zoo wende hij zich tot de Hoofd-Directie der Nationale Bank te Utrecht. Hoogachtend, R. P. KEIJSER Cz. Schagen, 11 Juli. 90 lammeren 18,- a 24.— 68 Vette koeien 250 a 430 10 kalf koeien 220 a 320 2 Gelde koeien mag. 180 a 240 62 Vette varkens 0,66 a 0,68 81 Biggen 12,— a 16, Boter 1,70 a 1,90 a 0. - E i e r v e iIi n g Schagen Kipeierenaanvoer 52380 Bruin ongewogen f 5,60af 6,—per 100 Wit 5,- f5.10 VERSTERK UW NIEREN. 130 Werp dat lustelooze afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen dat vermoeid zenuwachtig uitgeput gevoel die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zyn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek ischias, spit, waterzucht, niersteen, blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegen woordige goedegezondheid aan degenezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe suel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a, f 1,75 per flacon. 31 - GEBOREN: JACOB MARTINUS, zoon van K. WETSTEEN en N. A. WETSTEEN-Langeveld Waafenburg Texel, 12 Juli 1928. ONDERTROUWD C. BLOM en M. A. ALDERLIESTE. de Cocksdorp-Texel, 12 Juli 1928. Huwelijksvoltrekking 30 Juli a.s. Kerkelijke huwelijksinzegening indeN.H. Kerk te de Cocxsdorp, door den Weleerw. Heer Ds. Plug. Algemeene kennisgeving.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2