Zaterdag 14 Juli 1928, No. 4243 UIT DE NATUUR RADIO. BIJBLAD van de Texelsche Courant Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws Transatlantische Vogelvlucht. De wolmarkt. Een bloeiende Denneboom. De bijenmarkt te Veenendaal. Hygiëne en Veiligheid. H a r 1 i n g e n By het transport van v.er beren, behoorende bij bet variété gezelschap Faveur te Rotterdam die in de schouwburg alhier eenige voor stellingen hadden gegeven en per trein naar Leeuwarden zouden worden ver voerd, wist een der beren bij de goede renlooas te ontkomen. Hot beest werd door de Duitscbe oppasser gegrepen, doch viel de man aan en verwondde hem levensgevaarlijk. De man is naar het a'g3meen ziekenhuis alhier vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De beer is doodgeschoten. Te Kerkrade kwam eenige tijd geleden aau het klooster der Broeders- Franciscanen een geschonden brief aan afgestuurd door de overste, die thans in Amerika op visitatie is. Het bleek, dat uit de brief een bank biljet van 500 dollars was ontvreemd. Na uitgebreid onderzoek heeft de Justitie te Maastricht thans de arrestatie gelast van de waarnemende kantoorhou der J. L. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht Amstelveen. Bij de meubel fabrikant Klinkenberg geraakte een werk man met een hand in de cirkelzaag, waardoor een pink werd afgezaagd. Bij Oegstgeest is de 22-jarige onderwijzeres mej. M. v.d. Wijngaard uit Leiden, die les had gegeven in het R.K. gesticht „Duinzicht" toen ze op haar fiets de weg wilde oprijden door de stoomtram overreden. Enkele uren na het ongeval is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Te Gtendtis de 64-jarige W. Milder bij het kersen plukken van de ladder gevallen. Met gebroken rugge graat werd hij dood opgenomen. Den Haag. De Eerste Kamer heeft met 21 16 stemmen aangenomen het voorstel van wet tot zoodanige wijzi giDg der Tariefwet 1924, dat ten aan zien van de heffing van invoerrecht klompen gelijk worden gesteld met schoenen, laarzen en klompschoenen. van Gevallen, waarin vogels de Atlantische Oce aan van Oost naar West overtrekken, zijn in veel geringer aantal bekend dan die, waarin die route in omgekeerde richting werd afgelegd. De ondervinding ook van vliegeniers heeft ge leerd, dat in het algemeen de weersgesteldheden voor een overtocht van Europa naar Amerika niet gunstig zijn. Te verwonderlijker daarom is een trek op groote schaal van kieviten, die volstrekt niet tot de krachtige vliegers gerekend kunnen wor den. Op 20 en 21 December 1927 namelijk kwamen er op Newfoundland troepen kieviten aan, waarvan er een naar schatting 500 en een ander 1000 individuen telde. De kievit komt in Amerika niet voor, en het bleek dan ook, doordat een der in handen gekomen vogels een ring droeg, dat hij in Cumberland (Eng.) uit gebroed was. Hieruit volgt dus dat een groot aantal kieviten de Atlantische Oceaan van Engeland naar Newfoundland een afstand van ongeveer 2200 mijlen in één onafgebroken vlucht zijn overgevlogen, en dat de weersge steldheden op gemelde dagen voor die tocht buitengewoon gunstig waren. Een betrekkelijk korte periode van vriezend weer in Engeland noodzaakte de vogels elders voedsel te gaan .zoeken, zij trokken westwaarts en geraakten in een windstrooming, die zich in nagenoeg vlak westelijke richting met een snelheid van onge veer 55 mijl per uur voortbewoog. Dit, gevoegd bij de normale snelheid, t.w. nagenoeg 45 mijlen per uur, waarmede een kievit vliegt, zou het mogelijk maken, dat de overtocht in ongeveer 22 uren volbracht is geworden. Vragen, deze rubriek betreffende, kuDnen worden gezonden aan de heer G. J. Lieshout Dir. Landbouwschool, Montfoort. Postzegel van zeven en een halve cent voor antwoord insluiten. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de St.ct no. 134 bevat een I staat van de gevallen van besmettelijke veeziek ten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Juni. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam): mond- en klauwzeer bij de her kauwende dieren en de varkens (1466); kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 2 (1); schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 30 (7); rotkreupel bij schapen 63 (9); miltvuur onder alle vee 22 (19). o Het mond- en klauwzeer breidt zich in Hoog woud nog steeds uit. Reeds is het 45ste geval aangegeven. o— De gevreesde draaihartigheid in de bloemkool is aan de Langedijk helaas alweer geconstateerd Ook in de Streek schijnt deze ziekte in ernstige mate op te treden. o— Mocht tot nog toe de wolmarkt vast zijn op grond van de hoogere prijzen voor wollen van het Zuidelijk halfrond afkomstig, thans blijkt, nu in Engeland de binnenlandsche veilingen zijn begonnen, dat de algemeene tendenz onge veer 25 pet. hooger is dan het vorig jaar. Hierbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de Engelsche wol dit jaar van bijz. goede kwaliteit is. Op de eerste veilingen bleek, dat de fijne korte wollen meer geprefereerd werden dan de lange grove, vandaar dan ook dat de fijne ongeveer 35 en de grovere ongeveer 20 pet. in prijs stegen bij het vorig jaar vergele ken. Ook in ons land is de stemming nog stijgende, zoodat in Noord-Holland voor wol van goede kwaliteit le knip weide-schapen f2,10 geboden wordt. De andere provinciën volgen deze verhooging slechts zeer matig. Blijkbaar staan de koopers hier tegenover min der goed ingelicht publiek. o— De handel in wol is op Wieringen in volle gang. Waar de prijzen het vorige jaar f 1.60 f 1,70 beliepen, wordt dit jaar f2,— 5 f2,10 per KG geboden. o— In de tuin van de heer A. J. Bervoets te Baarn staat een bloeiende denneboom. Vele professo ren zijn met studenten deze boom komen be zichtigen. Een bloeiende denneboom is totnutoe in Nederland niet voorgekomen en voor zoover bekend, ook in het buitenland niet. De deskundiszen zijn algemeen benieuwd of deze bloemen mannelijke of vrouwelijke vruch ten zullen voortbrengen. o— De jaarlijksche bijenmarkt te Veenendaal kenmerkte zich door een zeer levendige handel De prijzen per volk in korven varieerden van f 31.25 - f 7.50. De aanvoer bedroeg circa 1500 volken, welke meerendeels van de hand gingen. Vandaag brengt een gezelschap van 23 dames en heeren, leden der Ned. Reisvereeni- ging, een bezoek aan Texel. Door plaatsgebrek moeten eenige bizonderheden, ons verstrekt, tot het volgend nummer blijven liggen. Nieuwe telefoonaansluitingen Vlas W. sigarenmag, Groeneplaats no. 28. Vervallen aansluitingen Bruijn H. Radiohandel no. 28. Deventer D. v. Bloemeninag. no. 40. DB WAAL Fré L. v. 't Hooft ging 7 dezer over van de 2e naar de 3e klas van 't Chr. Gymnasium te Utrecht. Bedenkt, dat vleesch in warme dagen, vooral by ondoelmatige bewaring, spoedig in bederf kan overgaan en dat het eten van bedorven vleesch en van bedorven levers zeer ernstige ongesteldheden, soms met doodelijke afloop, tengevolge kan hebben o Overtuig u, als u nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, dat de contactstop uit de contactbus is gehaald en dus het apparaat niet meer onder stroom staat. o— Eerste hulp bij bewusteloosheid Hoofd omlaagDe patiënt languit op de grond leggen, kleeren losmaken, zorgen voor frissche lucht. Bij terugkesrendbewustzijn wfin, koffie of thee. Niet laten drinken zoolang het bewustzijn nietis teruggekeerd. Wilt ge worden ingelicht omtrent „Storingen bij Radio-ontvangst", schaft u dan Take's ge lijknamig boekje aan. Het wijst aan de hand van 22 afbeeldingen de voornaamste oorzaken aan en eveneens eenvoudige middelen om ze op te sporen en weg te nemen. Prijs 95 ct. o— Van de hand van Wouter Hulstijn, redacteur van de Telegraaf, is verschenen „Bouw zelf uw radiotoestel", een eenvoudige, rijk geïllustreerde handleiding voor ieder, die zonder veel moeite een 1-2-3 of 4-lamps- of een ultra-korte golf- radiotoestel wil construeeren. Prijs f 1,75. —O— -5' J Practische wenken bij het koopen, de bedie ning en het onderhoud van een radio-ontvang toestel geeft het boek van C. Takes „De Luis tervink en zijn ontvangtoestel". Het bevat 44 duidelijke illustraties. Prijs f 1.75.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5