1 i H No 4244 Woensdag 18 Juli 1928 41ste Jaargang jgf Van week tot week Ons Geïllustreerd Zondagsblad Texelsche Berichten Slapeloosheid ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELDDE ROOIJ DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 rdTDGRRflF Wm TEXEL TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maandon. Franco p. post door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere regelprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 7-14 Juli. Zuid-LimburgDe kolen worden duur betaald. Terwijl heel de natuur rondom ons het feestkleed van de volle zomer draagt, heeft zich in Limburg, diep in de schoot der lachende aarde, een vreeselijk drama afge speeld. Kort voordat de mijnwerkers van de staatsmijn „Hendrik" te Brunsum Vrij dagmiddag door een nieuwe ploeg zouden worder. afgelost, heeft er een mijngasont- plofflng plaats gehad, waardoor een 12-tal arbeiders werden overvallen door de wreede dood. Tot nog toe was men in ons land met zijn sterk toegenomen mijnbedrijf bewaard gebleven voor ernstige rampen, zooals in de buitenlandsche mijnen maar al te vaak het geval is. Hoewel op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, blijkt toch wel dat zelfs het beste veiligheidssysteem nog niet ten volle afdoende is tegen de ernstige levensgevaren, die do delvers van het zwarte diamant dagelijks omringen. Er schijnt zich in de onderste mijnschacht op een diepte van meer dan 500 meter mijn- gas te hebben ontwikkeld, hetgeen niet bemerkt is geworden. Bij het losschieten van de kolenlaag is dit verraderlijke mijn- gas ontploft met het boven vermelde ge volg. Een groot aantal mijnwerkers die reeds bewusteloos waren, konden nog tijdig aan de greep van de dood worden ontrukt maar voor de anderen, meerendeels man nen en vaders, kwam helaas de hulp te laat. Ons Limburgsch mijndistrict is plotse ling in rouw gedompeld en ongetwijfeld zul len veler gedachten met deernis uitgaan naar de mannen wier leven zoo plotseling werd afgesneden en naar hen die ze in bittere smart achterlieten. Uit de Tweede Kamer. Do Eerste Kamer heeft Donderdag en Vrij dag vergaderd om vóör de zomervacantie nog een aantal wetsontwerpen af te doen, nadat de Tweede Kamer daaraan reeds eerder haar goedkeuring had gehecht. Aller eerst het wetsontwerp tot het heffen van invoerrecht op klompen, dat een protec tionistische tendenz heeft en vooral op grond daarvan nogal bestrijding ondervond, Enkele sprekers achtten het ontwerp ook in strijd met de besluiten van de Colijn conferentie te Genève, waarmee deNeder- landsche delegatie zich vereenigd heeft.De meerderheid zag er echter niet meer in dan een noodwetje om een bedreigde in dustrie voor de ondergang te behoeden en met 21 tegen 16 stemmeD werd het dan ook goedgekeurd. De wijziging van de dienstplicht en de begrooting van 't wegen fonds gingen zonder hoofdelijke stemming onder de hamer door. Daarentegen lokte het wetsontwerp, houdende voorzien ng tegen besmettelijke ziekten nogal eenig verzet uit, op grond van het daarin door de Tweede Kamer ingelaschteamendement dat vrijstelling van vaccinatie voor ge wetensbezwaarden mogelijk heeft gemaakt Het 18 tegen 14 stemmen erwasnogal een belangrijk contingent leden afwezig, zooals men zietwerd ook dit ontwerp goedgekeurd. Nog enkele kleine wetsont werpen hielden de Kamer eenige tijd bezig maar alles werd nogal vlug afgedaan en toen kon de voorzitter de leden een prettige zomervacantie toewenschen. De Kamer is zoo goed als geheel door haar werk heen gekomen. Alleen het belastingwetje voor de Nederlanders in den vreemde is onafge- daao gebleven. Frankrijks Nationale Feest. Erankrijk heeft weer zijn nationale feestdag gevierd, de herdenkingsdag van de bestorming van de Bastille op 14 Juli 1789. Te Parijs hebben weer de gebrui kelijke ceremoniën plaats gehad. Daar is weer muziek langs de straten getrokken en in de volksbuurten heeft men weder de traditioneele danspartijen op straat kunnen aanschouwen. Kortom de hoofdstad is weer vol feestgeklank geweest en dat was eveneens in tal van "andere steden en de republiek het geval. bevat 16 pagina's met 40 a 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (Luiten d Burg nauwelijks 5 cent.) en den n i s vv£": >- - Met het vieren van de nationale feestdag is ook weer gepaard gegaan, het verleenen van amnestie op groote schaal aan politieke en andere gevangenen. Het amnestiebesluit werd Donderdag opgesteld door het kabinet en het heeft velen de lang begeerde vrjjheid geschonken. Gratie kregen o.m. ook een aantal door de rechtbank te Colmar ver oordeelde leiders der autonomisten, w.o. Rosse, Fasshauer en Scholl, alsmede een aantal disciplinair gestrafte beambten uit de Elzas. Dr. Ricklin bleef er echter buiten omdat diens beroep op het hof van cassatie nog niet behandeld is. Ook een aantal communistische Kamerleden kregen geen gratie, omdat zij geweigerd hebben zich aan de Fransche wetten te onderwerpen. De royalist Leon Daudet verging het ook al niet beter. Duitschland verleent amnestie. Ook in Duitschland is thans de amnestie aan de orde. Er was reeds lang een door de regeeringspartijen ingediend wetsont werp aan de orde tot het verleenen van amnestie op groote schaal aan politieke gevangenen. Nadat de juridische commissie er haar goedkeuring aan had verleend is het wetsontwerp Donderdag j.l. ook door de Rijksdag aangenomen. Er is nogal een heftig debat aan voorafgegaan. Door de aanneming van dit wetsontwerp zullen nu binnenkort een 200-tal commu nisten, die gevangen zaten wegens deelname aan de revolutionnaire woelingen, in vrij heid gesteld worden, alsmede een 300-tal oud-gedienden, die door de krijgsraden werden veroordeeld. En voorts nog een aantal andere politieke gevangenen. Van amnestie blijven uitgesloten zij die zich schuldig hebben gemaakt aan landverraad verraad van militaire geheimen uit winst bejag en misdrijven tegen het leven.Levens lange tuchthuisstraffen werden echter ver anderd in gevangenisstraffen van 7'/s jaar. Uit het gebied van de Noordpool. Als men de berichten over het drama van de „Italia" van een paar dagen geleden vergelijkt met die van thans, zou men kunnen zeggen, dat de wonderen nog de wereld niet uit zijn. Woensdag bv. leek het alsof de hoop op redding van de man nen van Nobile moest worden opgegeven. De „Krassin" zat vast in het pakjjs, er werden geen berichten meer ontvangen van de Viglieri-groep, waaruit men afleidde, dat de levenskracht der onge'ukkigen gebroken was, en van de anderen was geen spoor nog te ontdekken. En de Zweedsche vlieger Tbornberg verzekerde, dat alleen nog als er een wonder mocht gebeureD, redding mogelijk zou zijn. En zie, Donderdag kwam als een verrassing het bericht, dat de uit drie personen bestaande Mariano-groep, door de Russische vlieger Tschoenofiki gevonden was op een plek, bereikbaar voor de „Krassin". Weinige uren later was de Krassin" vrij van het pakijs en kon het de aangegeven plek bereiken. Mariano en Zappi werden gered, maar Malmgreen was nier bij hen, doch onderweg bezweken. Totaal uitgeput weiden de beide Poolreizi gers, die al 13 dagen zonder voedsel waren geweest, aan boord van de „Krassin" ge bracht. En nauwelijks was dit verrassende nieuws bekend of de „Krassin" slaagde erin zich een weg te banen door de ijsbarrière en de plek te bereiken waar de Viglierigroep gevangen zat. Alle vijf leden van deze groep konden worden gered. Zij verkeerden, dank zij het voedsel dat zij door middel der vliegtuigen mochten ontvangen in bevredigende toestand. Ook de bagage en het vliegtuig van Thunborg kon door de Krassin aan boord worden genomen. En dat niet alleen, de bemanning van deze Russische ijsbreker slaagde er ook in de ter redding uitgevlogen en reeds als verlo ren beschouwde expeditie van drie personen kapitein Sora, de Deen Varming en onze landgenoot Sjef van Dongen, te redden, nadat de Russische vlieger deze gevonden en de plek waar ze waren aangegeven had. Al deze reddingen kwamen verrassend snel op elkander en werden als op de voet ge volgd door het niet minder verrassend be richt, dat ook de verbl(1fplaats ontdekt is van de groep-Alessandri, die met de ballon van de „Italia" waren afgedreven en van wie men reeds als vaststaand aannam, dat zjj in de Poolzee verdwenen of in de vlammen van de Italia omgekomen waren Nu de plek is ontdekt waar deze veronge lukten zich bevinden zullen krachtige pogingen om hen te bereiken niet achter wege bljjven. Het zal dan ook wel spoedig blijken, of het vermoeden van Nansen juist is, dat Amurdsen en zijn metgezellen zich bij deze groep bevinden. Het oude spreekwoord, dat zegt, dat als de nood op het hoogst is, de redding nabjj is, schijnt zich weer eens bewaarheid te hebben in de gebieden van eeuwig sneeuw en ijs. Ned. Reisvereeniging. Zaterdag j.l. zette een gezelschap van 23 dames en heeren, leden van de Ned. Reisver eeniging, te Oudeschild voet aan wal. Het begaf zich naar den Burg waar het in „de Lindeboom" zijn intrek nam. Van hieruit werden uitstapjes gemaakt naar de Dennen, naar de badplaats, de vogelbroedterreinen, enz. waar de leden heerlijke uren hebben doorge bracht en ruimschoots gelegenheid vonden zich met Texel's aantrekkelijkste plekjes vertrouwd te maken. De beteekenisvolle schapenteelt, welke gelijk de tuinwallen en de schapenboeten, aan de aandacht der meeste deelnemers niet ontging, gaf een hunner-een poëtisch aangelegd Hage naar aanleiding tot een ontboezeming, welke we hier een plaatsje willen inruimen. Ode aan de Schapenteelt. Nog pas uit 't bed, 'k lag nog te slapen, Verraste mij 't verslag van Nederlandsche [schapen, Waaruit ik zag, dat Engelschman en Schot, Het Nederlandsche schaap nog jammerlijk boycott, Maar, dat we nu weer aan de Belgen, Al zijn 't maar afgevallen telgen, Die importeerden, clandestiene, Nu weer met schapenvleesch verdienen, En dat de echte Fransche „glouton" Een moord begaat voor ons „mouton". Dat nu de schapen beter tieren, Nu voor het fokken jong're dieren En flinke, sterke noeste rammen, Met wollig lijf en vette hammen, Een beter, krachtig schaapje geven, Dat lustig blaat langs Texels dreven, En dat zal eens, o 'k mag het lijden, De roem van Neerlands schaap verbreiden. En dat die excentrieke Britten, Die nu nog op ons schaapje fitten, Tenslotte het niet meer vertikken, Daarvan het heerlijk vleesch te slikken, En dat 't product van Texels gronden Zich converteert in Engelsche ponden Want zelfs geen Texelaar kweekt een schaap Uit pure liefde, doch wel om „de Aap". Zeer voldaan over de Texelsche reis is het gezelschap Maandag jl. weer huiswaarts getogen. bedoeld wordt het verslag over de schapen teelt op Texel in de laatste twee jaar, door de Kamer van Koophandel te Alkmaar aan de leider van het gezelschap, de heer W. J. Giel te den Haag, toegezonden. Ernstige hooibroei. Door krachtig'ingrijpen brand voorkomen. Maandagmorgen j.l. is op de Kerkeplaats (gelegen tusschen Oudeschild en de Waal), Doos30-60,Tube 80 cF Bij Apoth.en Drogisten, eigendom van en bewoond door de lieer Jb. Ztiidewind, een ernstig geval van hooibroei geconstateerd. Sinds korte tijd vermoedde men, dat het met het hooi, gewonnen van een nieuw gewas, ge.teeld op goede grond na een flinke stikstofbemesting, niet geheel in de haak was. Maandagmorgen jl. brachten peilingen aan het licht, dat binnen in het hooivak een tempera tuur heerschtc welke zeer licht tot brand aan leiding zou kunnen geven. Zelfs vertoonde de verf in de aangrenzende woonkamer de duide lijkste sporen van de aanzienlijke hitte, waaraan het hooi was blootgesteld. De autoriteiten werden gewaarschuwd. De heer Burgemeester was weldra aanwezig om de toestand op te nemen. Peilingen, door de gemeentepolitie verricht, wezen op een tempe ratuur van 90 k 100 graden, op enkele plaatsen werd zelfs meer dan 100 gr. waargenomen. Wanneer men bedenkt, dat bij 80 graden reeds kans op brand bestaat, wordt duidelijk, dat ernstig ingrijpen noodzakelijk was. Besloten werd het hooivak leegte rijden, een onaangenaam werkje, daar de deels verkoolde inhoud een verstikkende reuk verspreidde, en tijdroovend bovendien, daar wel 30 voer hooi geborgen werd. De motorspuit, inmiddels ge arriveerd, werd onderwijl gereed gehouden. Dat geen brand is uitgebroken mag zeker aan het vochtgehalte van het hooi worden toe geschreven. Opmerking verdient, dat het ge wonnen hooi drie weken op het land heeft ge legen, vervolgens een week aan de roop stond en nog slechts twee weken geborgen was. Als 't Zomert Zoo heeft dan eindelijk toch de langverbeide zomer zijn intree gedaan en reeds hebben hon derden in den lande aan het strand en in dc bosschen met volle teugen de genoegens ge smaakt, welke het zomertij hun zoo rijkelijk in de schoot werpt. De Koog werd Zondag jl. door een talrijk publiek bezocht. De autodienst bleek in een dringende behoefte te voorzien en deed goede zaken. TESO niet minder, want groot was het aantal dergenen, die Texel als het doel van hun uitstapje hadden gesteld. Het was knapjes warm, die dag, maar on draaglijk heet zoodat men van een hittegolf zou moeten spreken is het wel niet geweest Trouwens we hebben nog een tekort aan zomerwarmte en moeten de schade inhalen om onze rekening sluitend te maken. Er werd gebaad, dat het een lust was. De zwemgelegenheid nabij de Oudeschilder haven vond ook gretig aftrek. Jammer dat jaar op aar de zwemsport slachtoffers eischt niet zelden door eigen schuld. We maken de lezer attent op een paar berichtjes in dit nummer, die in dit opzicht leerzaam zijn. Gelijk we schreven heeft de Koog wel het leeuwenaandeel in het bezoek gehad, maar ook de Dennen waar het heerlijk is te kuieren en te luieren in de overvloedige schaduw van weldadig riekend naaldhoutgroen kregen hun portie. o— Te de Koog is badhotel Prinses Juliana naar een ontwerp van de bekende architect D. Saai te Alkmaar verbouwd geworden. Dezer dagen kwam men met de werkzaamheden gereed, waarop het nieuwe gedeelte Zondag jl. in ge bruik kon worden genomen. Het hotel biedt thans plaats aan honderd personen, onder scheidt zich door zijn eigenaardige bouwtrant en trekt algemeen de aandacht. De Koog heeft door deze vernieuwing wederom veel aan aan zien gewonnen en mag trotsch zijn op een verblijf, dat zoo aan alle eischen voldoet. Schoolnieuws. Ter voorziening in de vacature-J. A. v.d. Vlis is tijdelijk tot onderwijzer aan de Ulo benoemd de heer j. J. Rommel, uit Limmen. Mej. G. Keijser Jdr. is bevorderd van de 2e tot de 3e klas van 't Gymnasium te Amers foort. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1