dpjQQb BEHOORT U Doodt elke mug*! sproeit met Zomersproeten verdwijnen „De skim" van Lene-peet. al tot de menschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. Gemengd Nieuws Burgemeester van Texel is uitgenoodigd in het Bestuur zitting te willen nemen Een van de voornaamste oorzaken, die geleid hebben tot oprichting van het Depar tement, is wel het feit, dat aan noordelijk Noord-Holland, over het algemeen heel weinig aandacht wordt besteed. Na Alkmaar is onze provincie vrijwel onbekend terrein, terwijl achter deze ge meente toch een deel van ons land is ge legen, dat meer de aandacht van het publiek verdient. Het is daarom, dat er vooral in de laatste jaren een geest van saamhoorig- heid is gekomen tusschende inwoners van de verschillende gemeenten in dit district een geest van saamhoorigheid, die zien o.m geuit heeft in de oprichting van dit departement, in welks bestuur zitting heb ben vooraanstaande personen uit de ver schillende gemeenten Er mag gezegd worden, dat deze land streek zich meer en meer gaat ontwikkelen en zeker van veel beteekenis /al worden De bloembollencultuur in Breezaud (Anna Paulowna) neemt van jaar tot jaar toe, zoodat verwacht mag worden, dat naast het natuurschoon, dat deze tak van cultuur met zich brengt, ook economisch deze streek van veel belang zal worden. W i e r i n g e n staat door de Zuiderzee werken in het brandpunt van de belang stelling. terwyl ook de bevolking, waarvan een groot deel zijn bestaan vond in de Zuiderzeevisscherij, bij het „opdrogen" van deze bron van inkomsten, niet by de pakken gaat neerzitten, in afwachting van steun van de overheid, doch onder de energieke leiding van het Gem. Bestuur audere bronnen aanboort. Proeven worden daar genomen met het pluimvee-bedrijf, terwijl ook daar de bloembollencultuur in een primair stadium verkeert. Ook de grootste Gemeente uit het district, den Helder, doet meer en meer van zich spreken. Deze stad van 30.000 inwoners met uitgebreide visschersvloot, het voor naamste marine-centrum van ons land heeft een modern ingerichte Rykswerf, economisch bestuurd, welke getoond heeft de concurrentie met het particuliere bedrijf te kunnen doorstaan. De gemakkelijk be reikbare zeehaven wordt door de stroom op diepte gehouden en biedt mooie perspectie ven, vooral met het oog op de drooglegging der Zuiderzee. Prachtige industrie-terreinen aan groot vaarwater gelegen, zyn beschik baar. Reeds zijn in deze gemeente enkele industrieën van beteekenis gevestigd, terwijl ook aan het Groot-Noordho'.landsch kanaal zich het marine-vliegkamp De Kocy be vindt met annex een groot vliegtuigbouw bedrijf, hetwelk vele personen werk verschaft. In de onmiddellijke nabijheid van de stad bevindt zich het Zeebad H u i s d u i n e n dat van jaar tot jaar drukker be zocht wordt. Men vindt daar een uitgestrekt strand, dat bijna nergens zoo mooi wordt aangetroffen, terwyl regelmatig villa's worden bygebouwd en volgend jaar daar een modern ingericht bad-hotel zal ver ryzen. In de duinen beviudt zich een groot wandelpark, dat onder de leiding van het Gem. bestuur meer en meer wordt verfraaid. Het eiland Texel, vanuit den Helder met een mooi zeetochtje van pim 40 minuten gemakkelyk te bereiken, biedt met de zich uitbreidende badplaats de Koog eer rustige ontspanning. De bekende vogelbroedplaaisen de uitgestrekte dennonbosschen en de ook hier zich sterk uitbreidende bloembollen cultuur, dit alles draagt bij toten verhoogt het natuurschoon van dit mooie eiland. De pluimveeteelt breidt zich hier krachtig uit, terwijl de Texelsche schapen were'd- bekend zyn, zoodat dit eiland zeer wel varend genoemd mag worden. ;Het verkeer naar Texel breidt zich de laatste jaren sterk uit. Zoo biedt het district van het Departement gelegenheid te over voor toekomstmogelijk heden en verdient het zeer zeker de aan dacht van handel en industrie, terwijl ook het natuurschoon in verschillende vormen in niet geringe mate aanwezig is Onder de auspiciën van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel zal dit departement zeker doer, wat mogelijk i-, in het belang van het betrokken district. Wanneer ieder naar vermogen zijn beste krachten tot de bloei van dit departement inspant, wacht dit gewest een goede toe komst. Ingez. De Texel-adspiranten naar Helder. Zondag a.s. gaan de adspiranten van Sportclub „Texel" naar Helder om daar deel te nemen aan de adspirantendag der Voetbalvereen. „Helder". Het pro gramma en het aantal deelnemende elf tallen is ons momenteel nog onbekend. Gezien het goede spel bij de laatste twee wedstrijden kunnen onze jongens het zeker tot een goed einde brengen, mits zij hun uiterste best doen. Het vertrek is bepaald om 11.15 per boot, terwijl per fiets om half elf wordt gestart vanaf het Schildereind. Het zal aan jeugdige suporters niet ontbreken. Een goede propaganda kan het worden voor jeugdvoetbal. (Ingez.) spoedig door een pot SprutOl. Bij alle Drogisten, Naar de Lagere Landbouwschool. Naar het orgaan der Holl. Mij. van Landbouw meldt, gaat het met de Lagere Landbouwschool te Purmerend voor de wind. De school is nu een jaar aan de gangvoor het eerste leerjaar werden 48 jongens ingeschreven en thans hebben cr zich voor het nieuwe jaar al weder 25 aangemeld. De school wordt gedragen door de sympathie der afdeelingen om Purmerend en door die van eenige an dere organisaties en gemeentebesturen. Het hoofd van de school als de eenige leerkracht vormt natuurlijk de belang rijkste factor, die de toeloop der leerlin gen beïnvloedt. Is het een hoofd, dat past bij de geest der boerenbevolking, is hij bekwaam en vol ambitie voor zijn werk, dan loopt alles op rolletjes. Van harte wenschen we ook ónze school zulk een toekomst toe en maken we er belanghebbenden nog eens op attent, dat aangifte van leerlingen kan ge schieden tot 1 Augustus a.s. De Wolveehandel van 12 -18 Juli. De wolveeafdeeling deelde min of meer in de algemeene misère. De handel in schapen zoowel als lammeren was algemeen stug. Voor zuiglammeren was misschien nog de meeste animo nl. te Leeuwarden, Leiden, Sneek en Rotterdam De vette schapen waren iets vaster te Leiden en Schagen, dqch waren elders lager o.a. te Leeuwarden, Sneek en Gro ningen. Ook de handel in wcidelammeren (op Texel en te Leiden) was stroef. Zwendelarij. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoekt ons de lezers te waarschuwen tegen de praktijken van de „Vereenigde Incasso-bureaux", directeur J. H. L. Engelen, gevestigd Rauwenhoff- straat 50a te Rotterdam, vroeger hande lende onder de naam van Centraal Incasso-bureau. Wat ons Zondagsblad deze week bevat. De voorpagina is aan de mijnramp te Brunssum gewijd. Verder namen we foto's op van de centrale der Texelsche Electr. Mij., van de heer B. Houtwipper oud-roeier van de Kooger reddingsboot, die wegens het bereiken van zijn 60e jaar moest uittreden en van de Binnenburg met op de voorgrond het nieuwe kantoor der Nationale Bank. Verder noemen we de foto's van de Russische ijsbreker „Krassin", welke door zijn schitterende prestaties in het gebied der „Eeuwige Stilte" om de Noordpool de aandacht der heele wereld op zich vestigdevan het kamp van Nobilevan de geweldige molenbrand bij Amsterdam, van Mr. Dr. Wytema, in leven burgemeester van Rotterdam, enz De Vrouwenpagina bevat de afbeelding van een paar „snoezige" japonnen (pa tronen voor abonnees op het Zondagsblad 55 c.), een artikel over „Spilzucht" en geeft pick-nic'ers nuttige wenken. Als complete verhalen publiceeren we deze week „De Schatgraver", „Goed opgeborgen" en voor de jeugd een ge ïllustreerde vertelling „Roode Loki en de dwergen". DE KOOG Op het strand geland. Woensdagmiddag jl. zijn een zevental landvliegtuigen, vermoedelijk van de Kooy afkomstig, op het strand hier neer gestreken. Het gold een oefening, welke algemeen de aandacht trok. De landing had, evenals de start, een gunstig ver loop. DE MOK. Naar Zandvoort. Ter gelegenheid van het bloemencorso, dat hedenmiddag te drie uur te Zand voort wordt gehouden, zullen deze mor gen een achttal vliegtuigen van hier al daar van tien tot twaalf uur een demon stratie geven. OUDESCHILD Veevervoer. Deze week werden van Texel ver zonden 985 lammeren, 45 varkens, 25 kalveren, 117 schapen, 6 koeien en een paard. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar K. ZegelDekker vierde Woensdag j.l. zijn 50-jarig huwelijksfeest j Het heeft de beide nog zeer krasse oudjes aan belangstelling niet ontbroken, zoodat zij stellig met genoegen op deze dag zullen terugzien. Texelsch Fanfare bracht hun 's avonds onder groote toeloop een serenade. Texelsche novelle uit 1864 11 door D. Dekker. IV. DE ERFMAKING. Bom, bam 1 bom, bam 1 klonk het uit den grasgroen geverfden toren der kerk van het Oudeschild. „Meister de Ritter" had zes, in plaats van drie jongens, naar boven gezonden om te luiden, een werk dat tot zijnen post van doodgraver-klokluider be hoorde, maar dat hij gewoonlijk door drie der grootste schooljongens liet verrichten, die daarmede ieder een „drie-duitsvel en een pen groot en een pen klejn" verdienden. Thans had de man dubbele kosten want hij had een gezantschap van zes moeten afzenden, omdat er een uur langer dan gewoonlijk moest worden geluid. Hoe zuinig hij ook ware, had hij tegen deze dubbele kosten niet opgezien, omdat het langdurige gelui voor hem ook dubbele winst opleverde. De school was dien na middag in disordewant de secondant, meester Theunisse, was heden in zijn rok gestoken, om de rol van lector bij eene begrafenis te vervullen. Weet ge het al wie er dood is Zeker hebt ge het al geraden. Ja, Lene- Peet is eindelijk bezweken. Wat eene drukte heerscht er, een uur voordat de plechtigheid zal aanvangen. Geen wonder ook. Wuw van Krilles Fikkert, die thans op het dorp het meest met de huik om- zeide, had bijna bij al de bewoners de boodschap gebracht: „Je wordt bij Lene Thanis ter begraffenis nood as vriend in huus, en na de begraffenis weêroni in huus"; en dit was de reden van de drukte, die op het dorp heerschte. Men begaf zich, in het zwart gekleed, de meeste vrouwen met kapers, van binnen met witte zijde gevoerd en van gouden haken voorzien, een uur voor het tijdstip der begrafenis naar het sterfhuis, om er het lezen bij te wonen. De dragers en kleedoplegsters stonden al om de baar geschaardieder was vroeg op zijn postwant men rekende er op, dat het een „gelddoodje" 'was, en dit zou den ijver, wanneer het noodig was geweest, hebben aangevuurd, om tijdig present te zijn. De overledene had bevolen dat zij het dorp moest doorgedragen wor den, terwijl eerst buiten het Oudeschild hare kist op eene wagen mocht geplaatst worden; want de nieuwigheid, die men sedert eenigen tijd had ingevoerd, om de lijkkist dadelijk voor het huis op den wagen te plaatsen, had zij volstrekt bevolen dat niet gevolgd mocht worden. „Ja, 't ouwe mens het wat lang mit den dood strede," zeiden de dorpsgenooten, en 't was waar wat zij merkten. Nicht had er wat lang mee omgetobd en in den laatsten tijd wat nachtwaken aan hare sponde gehouden. Dikwijls zat zij daar met tranen in de oogen; want het was bij de oude vrouw zoodanig een idee fixe'geworden, dat hare nicht rnet Japik Ponse trouwen moest, dat zij er gedurig over ijlde, en dan meermalen zeer ontstuimig werd, terwijlzij uitriep: „Mien skim zei je niet mit rust late Dit veroorzaakte het arme meisje veel verdriet; want alleen het denkbeeld, dat zij zich zou moeten verbinden aan iemand voor wien zij geen greintje genegen heid bezat, dien zij iederen dag nog akeli ger vond, bracht haar het hootd bijna ;op holdan daarbij dat gedurig waken bij "de zieke, die in alles door haar geholpen wilde worden, en nog ten slotte die ijlende uitroepen, wanneer zij even hare oogen look. (Wordt vervolgd n'iw t* lïmSi TeHillegomis brand ontstaan in de woning van J. D. Perfors in de Ame- rikabuurt. Het vuur was snel gebluscht. Een der kinderen was zoek, doch toen gezegd werd dat het bij een vriendje was gaan spelen, staakte men het zoeken. Toen de brandweer de schade ging op nemen, vond men op de zolder onder een ledikant het lijkje van het zes-jarig jongetje. Vermoedelijk heeft hij met lucifers gespeeld, is bang geworden voor het vuur en de rook en is onder het ledikant gekropen. Daar heeft het de verstikkingsdood gevonden. Te Middelburg zijn twee gemeentewerklieden in een put be dwelmd geraakt. De 49-jarige Dorleyn is overleden, en de toestand van de tweede, Dekker genaamd, iszorgwekkend. Dordrecht. De gemeenteraad hield een urenlange discussie over de vraag, of tot wederinvoering der in 1919 afgeschafte kermis moest worden over gegaan. Tenslotte werd een voorstel tot weder invoering verworpen met negentien tegen acht stemmen en het advies van B en W daartoe niet over te gaan zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Groningen. B en W hebben aan de commissie uit de Kamer van Koophandel, die met het gemeentebestuur van Eelde in verbinding staat over een een mogelijke aanleg van een vlieghaven in de gemeente Eelde, bericht, dat zij niets gevoelen voor het verleenen van financieele steun voor de uitvoering dier plannen. Te Scheveningen is aan het stille strand bij het baden verdronken een 24-jarige loodgieter uit de Vaal- rivierstraat. Zijn 19-jarige broer, die in de nabijheid was, trachtte hem nog te redden, maar dit gelukte niet. De man werd door de sterke stroom meegetrok ken en verdronk. Tusschen L i n n e en St. Odi- liênberg raakte de autobus van de heer Spee uit Grebenbricht in brand. De bus, die de dienst onderhoudt tusschen Roer mond en de kolenmijnen, doch op dat tijdstip nog geen mijnwerkers vervoerde, werd totaal vernield. De chauffeur wist zich in veiligheid te brengen. Te Zevenbergen heeft de po litie op een nacht tweemaal procesver baal moeten opmaken tegen spoorweg wachters, die zaten te slapen toen een trein de „bewaakte" overwegen te Zeven bergen Hoek passeerde. R ij s w ij k. De heer Henri ter Hall heeft bedankt als voorzitter van het Dorus Rijkersfonds, wegens een conflict met overige leden van het bestuur. Gendringen heeft met 9 tegen 3 stemmen besloten tot invoering van een dansverbod voor personen beneden 17 jaar. Ook het bezoeken van dansge legenheden door personen tot die leeftijd is verboden. Te Alverna (gem. Wychen) zijn hoogstwaarschijnlijk tengevolge van hooi- broei de hofsteden van Jansen en Thoo- nen tot de grond afgebrand. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Te Berge ij k wilde de landbou wer V. d. B., die in een bosch arbeidde, een wespennest uitbranden. Het vuur wakkerde aan en vernielde weldra het geheele bosch. Pew»«r d« bon» voor mooie houten pijp, taBaJudoo* of OJchbah. de gele bus met zwarten band

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2