Ons Geïllustreerd Zondagsblad 5ianfl No 4249 Zaterdag 4 Augustus 1928 41s,e Jaargang EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Weest op uw hoede bevat 16 pagina's met 40 h 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) FflTQ ÏRRRF TEXEL EXELSCHECOURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere rogel meer: 10 cl. Dezolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 :s POSTBUS: N°. 11 Wells'sche Wijsheid. Steeds ligt de vijand aan de deurendaarom zij ons wachtwoord „Waakzaamheid". Hetmoge wat stout zijn gezegd en wellicht zullen er zijn, die er een bewijs van wantrouwen in lezen, toch mag niet worden ontkend, dat er een kern van waarheid in ligt. In een van zijn vele bekende boeken heeft de Engelsche auteur H. G. Wells geschreven „Daar is geen reden om elke tekortkoming en elke misslag tragisch op te vatten. Niemand, al heeft hij vast besloten het goede te dienen, kan daarbuiten blijven, evenals er geen veldslag denkbaar is zonder verlies van menschenlevens." Maar dan slaat ons de schrik om het hart als hij nader ingaat op de steeds aan de deur wachtende vijandals hij diens verscheidene eigenschappen gaat ontleden en de verschillende gedaanten ontmaskert, waarin hij zich weet te vertoonen. Behalve de zeer uiteenloopende wegen, die aan ieder menschenkind persoonlijk zijn aan gewezen als gevolg van aanleg, roeping en levensomstandigheden, staan we eigenlijk allen voortdurend bloot aan de aanvallen van die vijand, die bij elkeen de zwakke zijde weet te ontdekken en daarop bij voorkeur zijn aan vallen richt. Willen we ons daartegen wapenen dan wordt van onze zijde veel vereischt. Vooreerst dat we waar trachten te zijn tegenover ons zelf en daarbij bij voortduring wakker en vaardig om onze hoogste principes getrouw te blijven. Verder, dat we onze kennis en onze vermogens verrijken en er intusschen in stilte steeds op bedacht zijn de stem van de verleider te her kennen met zijn inblazingen van vrees, van traagheid, van ijdelheid, van hebzucht, van zinnelijke begeerte, van nijd, kwaadwilligheid, liefdeloosheid Wanneer we in werkelijkheid ons aan het goede willen verpanden, dan zal onze grootste krachtsinspanning vanzelf in de juiste richting gaanmaar al deze lagere nei gingen loeren in de schaduw, en weten gebruik' te maken van elk oogenblik, waarin we ver moeid en al gespannen de teugels laten glippen. Zooals gezegd een terugval op een dwaling behoeft ons niet te ontmoedigenmaar het is bovenal noodig, dat we onze geest open en ruim houden om eerlijk onze beweegredenen te kunnen onderzoeken. Voortdurende zuive ring is een eerste vereischte, evenals het voor de opereerende geneesheer noodzakelijk is dat zijn zenuwen en spieren zich in goede staat bevinden. Even als zijn handen zoo rein moge lijk moeten zijn, zoo moet ook onze geest voortdurend worden gereinigd van al wat de invloeden in de weg kan staan die ons uit de goede richting tegemoet stroomen. Men ziet het, gemakkelijk zijn de voorschriften van Wells niet. Geweldig zijn de eischen, die hij stelt Maar, vragen we ons af: zijn zij te sterk gekleurd? Kunnen we hem inde grond van ons hart van overdrijving beschuldigen Het is heel goed dat hij niet met zachte kleu ren schildert, des te dieper dringt zijn roepstem door: wees op uw hoede 1 Zondag 5 Augustus. MAANDAG 6 AUGUSTUS Door hoovaardij kwam menig vorst ten val Met heel zijn huis; Door deemoed won een kluiz'naar in 't woud Een koninkrijk. DINSDAG 7 AUGUSTUS Mijd te ondernemen, wat voor de uitslag het meest van anderen afhangt, maar wijd al uw kracht aan hetgeen gijzelf ten uitvoer brengen kunt. Al wat van anderen afhangt baart u zorg, en genot alleen, wat gij, gijzelf vermoogt. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Alléén treedt elk het leven in, alléén verlaat hij het en alléén oogst elk de vrucht, hetzij dan zoet of bitter, van zijn eigen doen. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Wie heerschen wil, beheersch'zichzelf het eerst Hoe zal zijn vijand onderwerpen, wie Zichzelf en 't eig'ne nog niet machtig werd Bedwing uw zinnen eerst, dén wat van [buiten dreigt. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Kleingeestigheid vraagt steeds Is deze en die Wel van mijn stam en stand en kring? Maar d'edel-denkende begroet in iedere mensch Een lid van 't eene huisgezin. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Met moeite wentelt men de steen Ten steile heuvel op Gemakkelijk glijdt hij neer; Zoo went men 't goede slechts a! worstelend zich aan Het kwade ach, al te licht 1 LI Zitting van Dinsdag 31 Juli, aanvangende te ruim 3 uur namiddags. Voorzitter: de heer W. B.Oort, burgemeester. Secretarisde heer C. Jonker, gemeente secretaris. o— We willen ons voornamelijk bepalen tot het geen in ons voorloopig verslag van Woensdag jl. niet meer kon worden opgenomen. Red. o— Aanwezig alle leden, behalve dhr K. Zeijle- maker. De voorz. opent de vergadering en verzoekt de secr. de notulen te lezen, waarna deze on veranderd worden vastgesteld. Dhr M. W. de Graaf meent uit een stukje in de krant (spr. bedoelt het ingez. schrijven van de voorz. van 't Alg. Armbestuur, opgenomen in de Texelsche Courant) te hebben moeten opmaken, dat er aan een goede verhouding van Armbestuur tot Gemeentebestuur wat hapert en vraagt de voorz. opheldering. De voorz. antwoordt, dat het een storm in een glas water was en dat er van een minder plezierige verhouding geen sprake is geweest. Echter, voegt hij er aan toe', het onderwerp is niet eenvoudig daar het om be langrijke zaken gaat. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. van de heer A. Schaatsenberg, b. van mej. J. Henkes, c. van de heer Krügers, d. een pro cesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ontvanger, geschied op 27 Juni jl. In kas moest zijn en bevond zich f 1292,49. 3. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1927. Zie vorig nummer. 4. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur. Zie ook vorig nummer. In verband met het batig saldo van f 1979,04 merkt dhr de Graaf op, dat velen dit vreemd zal voorkomen, maar dat men bedenken moet dat dit aan leniging van de nood door werk verruiming moet worden toegeschreven. De voorz. zegt te verwachten, dat de C. v. Rekeningnazieners, bestaande uit de leden de Graaf, Pisart en Dros, over de rekening en haar saldo wel haar licht zal laten schijnen. 5 Aanbieding gemeente-rekening en re kening gemeente-electriciteitsbedrijf ouer 1927. Zie vorig nummer. Ontslag-aanurage uan h. Groeneiuold als hoofd der o.l. school te den Burg. De voorz. stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verkenen zonder er veel aan toe te voegen. De vervulling van de functie van hoofd der lagere school, aldus spr., was een deel van de taak van de heer Groenewold, welke van hem weinig arbeid vereischte. Als de tweede aanvrage om ontslag binnenkomt, dan als hoofd van de U.l.o., zullen we gelegen heid hebben op de verdiensten van de heer Groenewold terug te komen. De datum van het ontslag zal nader worden bepaald. Deze zal samenvallen met die van de indiensttreding van zijn opvolger. 7. Benoeming hoofd der o.l. school te den Burg. De heer H. J. Kraay, van Enschede, wordt met alg. stemmen benoemd. (De voordracht is de lezer reeds bekend). 8. Benoeming commissaris uan de T.E M. Aan dhr de Graaf, afgevaardigde van de raad wordt met algemeene stemmen verzocht in de vergadering van de TEM zijn stemmen uit te brengen op de heer P. Verberne, aftredend, doch herkiesbaar Comm. van de TEM. Verder stellen B en W de raad voor de ge machtigde van de Raad te verzoeken in de ver gadering van de TEM de dank van de raad over te brengen aan de heer Smit Kleine, die in het belang van de TEM zooveel goed werk heeft verricht. B en W stellen voor aan dhr de Graaf te verzoeken in de vergadering van de N.V. TEM aldus te spreken De raad dezer gemeente verzocht aan zijn gemachtigde in de alg. vergadering van aan deelhouders van de N.V. TEM namens die raad aan de heer F. H. Smit Kleine, techn. adviseur en comm. der vennootschap, dank te betuigen voor de onbaatzuchtige wijze, waarop hij gedurende vele jaren met toewij ding in het belang van de electrificatie dezer gemeente is werkzaam geweest. Mede door zijn goede raad en voorlichting is het mogelijk geweest tot oprichting en, zoo als het zich thans laat aanzien, tot een bevre digende exploitatie van het electrisch bedrijf voor het geheele eiland te komen". Dhr Lap legt zich hierbij neer, zeggende: U kunt beter dan ik weten, wat dhr Smit Kleine voor de TEM is geweest. Ik wist er tot gisteren in het geheel niets van. Gisteren heb ik echter met de andere Comm. leden de TEMrekening na gezien en ben daarbij tot de ervaring gekomen dat het bedrijf levensvatbaarheid heeft. Ik geef toe eerst niet dat vertrouwen in dhr Smit Kleine te hebben gesteld als waarvan u blijk geeft, maar ik neem nu wat van dat wantrouwen terug. Dhr Pisart zegt eerst als opposant niets van het bedrijf te hebben willen weten en nog steeds te hebben gedacht: „Hadden we niet goedkooper uitgekund?" maar vervolgt hij, daarom wil ik niet tegen de voorgestelde dank betuiging stemmen. Ik heb eerst zeer tegen het bedrijf geageerd. Maar ik ben geen vak man en bemerk nu wel uit de bedrijfsresul taten, dat de fabriek heel goed werkt, en zelfs niet meer zal kosten, maar winst zal afwerpen. Dhr de Graaf zegt als lid van de raad deze getuigenis prachtig te vinden en steeds in tegenstelling met de vorige spreker in dhr Smit Kleine zijn volle vertrouwen te hebben gesteld. Weth. Vlaming verklaart, dat het hem zeer aangenaam is, dat de heeren Lap en Pisart deze woorden hebben gesproken, in het bizon der, omdat zij het in deze vergadering deden. Het siert de heeren, besluit spreker, dat zij zich zoo hebben verklaard. De voorz. spreekt er zijn tevredenheid over uit, dat het voorstel van B en W zulk een in stemming vindt en deelt nog mee, dat—wan neer men zich tot de tenuitvoerlegging van het oorspronkelijk plan had bepaald geen drie en een half ton (zooals dhr Smit Kleine de kosten raamde) maar 3 ton met de werkzaam heden gemoeid zou zijn geweest. Hieruit volgt, aldus spr. dat dhr Smit Kleine bij het ontwerpen der begrooting niet luchthartig te werk is ge gaan. Ik dank u voor het vertrouwen in dhr Smit Kleine gesteld 't doet mij genoegen hem dank te mogen brengen. De Comm. v. Rekeningnazieners verklaart bij monde van dhr Lap, dat de rekening van de TEM tot geen op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, en adviseert tot goedkeuring en spreekt in een toenemende bloei van het bedrijf haar vertrouwen uit. Dhr de Graaf zal in deze geest spreken in de vergadering van de TEM en daarin ver zoeken de cijfers te publiceeren. (Zie verder) 9. Aanleg electrische uerlichting in de school ooor Christelijk Volksondsriuijs te den Burg. Zie vorig nummer. 10 Opneming J. A. Bakker in het Weeshuis Zie ook het vorig nummer. Het voorstel van B en W wordt met alge meene stemmen aanvaard. Dhr Lap informeert naar de aanleiding van de opname, welke vraag de voorz. meedeelt liever niet in het openbaar te willen beant woorden. Dhr de Graaf vraagt naar aanleiding van een opmerking van een der regenten of der gelijke gevallen niet tusschen B en W en het bestuur van het Algemeen Weeshuis kunnen worden geregeld. Ik ben er wel voor, zegt hij, want de regenten genieten immers ons volle vertrouwen. De voorz. meent, dat een reglementswijziging noodig zal zijn om dat mogelijk te maken. Dhr Jonker licht, desgevraagd, toe, dat zulks gemakkelijk gebeuren kan, mits Ged. Staten er geen bezwaar tegen maken. Dhr Kikkert acht wijziging onnoodig omdat de zaak nu toch goed marcheert. De voorz. sluit hierop de discussies met de nicdedeeling, dat In voorkomende gevallen anders zal worden gehandeld, wanneer 't Alg. Weeshuis daartoe de wcnsch te kennen geeft. 11. Verbouwing woning dienaar uan polilie te den Burg. Zie'ook vorig nummer. Wanneer het alleen de bedoeling was aan 'n kantoor te komen, aldus dhr W. H. Lap, zou 'k u wel een betere en goedkoopere oplossing aan de hand kunnen doen, bv. door bij de poort in de Julianastraat zoo'n gebouwtje neer te zetten, maar, vervolgt hij, dat kantoor is maar een boeman. Hij wil een betere woongelegenheid. Hij wil een mooie kamer. Evenwel ben ik van meening, dat hier wat gedaan moet worden en daarom wil ik voorstemmen. Weth. Keijser merkt op, dat hier van kapi- taalvcrmcerdering kan worden gesproken, daar het geld goed belegd wordt. Dhr Lap zegt met het voorstel accoord te gaan op grond van gcwenschtc woningverbe tering. Aangenomen. De punten 12 en 13 van de agenda worden omgewisseld. Vandaar dat nu aan de orde komt 12 Uitdieping uaargeul bij de loswal Zie vorig nummer. Dit is een moeilijk vraagstuk, oordeelt de voorz., dat al jaren hangt. Wc meenden u een voorstel tot oplossing te kunnen doen, maar thans zijn door een schrijven van de Bagger- maatschappij—Kooiman te Harlingen onze be rekeningen in de war gestuurd. Niet 60ernaar wel f 1,05 per kub. M zal met het baggeren gemoeid zijn. Zoo wordt het dus duur. De vraag is numoeten we nu toch trachten het plan volledig uit te voeren of een tijdelijke oplossing zoeken door aan de kant de geul wat uit te diepen. B en W willen daarom voor stellen hun machtiging te verleenen met de pol derbesturen van Dertig Polders en Eierland te confereeren en naar bevind van zaken te han delen. Dhr Lap heeft een ander voorstel en zou de grond van voor de loswal van 1,10 op 2 M beneden volzee willen brengen en de afgegra ven grond naar het midden van de geul willen werpen, waar het water toch 2,15 M onder volzee reikt. Zoo wil hij een doortocht banen voor de stroom, welke dan wellicht de geul aan de kade op diepte zal houden. Weth. Keijser merkt op, dat de heer J. S. Dijt als dijkgraaf der Dertig Polders dezelfde op lossing aan de hand deed, maar geeft zelf aan verwijdering van de grond boven verplaatsing de voorkeur. Dhr Lap: Zou het verplaatsen veel kosten? Weth. Vlaming't Is niet allemaal zand 1 Dhr. KikkertJe vindt er van alles, ook peeén die bij het laden te water zijn geraakt. Dhr. DrosDie bieten komen te water, door dat de schepen te ver van de wal af moeten blijven liggen. Dhr. de GraafZouden we de hier te ver richten werkzaamheden niet bij „werkverrui ming" kunnen onderbrengen Zouden we ons niet met Eierland in verbinding kunnen stellen? 's Winters zal bij lage waterstanden hier wel goed werk kunnen worden verricht. Weth. Vlaming verwacht, dat de Verplaatste grond door de stroom weer spoedig op zijn oude plaats zal worden gebracht. Dhr Vonk zegt met het voorstel vanBenW in te stemmen. Het is hier een kwestie van prijsverschil. Zou er geen ander middel zijn, bv. door de stroom te verleggen vraagt hij zich af. De schippers Gebr. Brouwer, Daalder en Vlaming slaagden daarin door een wierwaard aan te leggen. Van belang acht hij op te merken, dat de geul nu te nauw is, althans voor de zeilvaart. Van werkzaamheden hier door „werkverschaffing" verricht, verwacht hij weinig. Er zal hier z.i. gebaggerd moeten worden. Anders zal hier slechts bij zeer lage waterstanden kunnen worden gewerkt. Tenslotte wordt het voorstel van B en W z.h.s. aanvaard. Dhr. Lap merkt nog op, dat zij toch wel geen f 30,000 zullen besteden, waaraan weth. Keijser toevoegt, dat de polders, waarmee geconfe reerd moet worden, wel als veiligheidskleppen zullen fungeeren. 13 Oprichting stichting tot beuordering uan het lager land en tuinbouw- onderuiijs. De voorz. leidt de besprekingen over dit onderwerp in met de volgende woorden 18 Juli jl. zijn u ons prae-advies en de con cept-statuten toegezonden. Sedert zijn er moei lijkheden gerezen, daar de afd. Texel en Eierland van de H.M. v. L. de statuten verwierpen. We hebben de zaak toen met de organisaties nader besproken. Gisteren (dit was Maandag)hebben we weer een vergadering gehouden met die organisaties in tegenwoordigheid van de rijks- landbouwconsulent. Toen heeft men zich ten slotte bij de statuten neergelegd, tenzij de mi nister daarin nog wijzigingen, in zijn oog nood-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1